1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758019 inlägg · 7967 ämnen

« · 2109073 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja:
Ja, det finns mycket att fundera på där. Jag antar att om enskilda spelare inte håller sig till planen så tar man en korrigerande dialog.
Och sen roller och kompetens, det är där vi hamnar i diket.
Otydlig spelidé (?), otydliga roller (?), prestationsångest (?) och kompetensmismatch (?) samt oklar status när det gäller rollacceptans = under 1 p / match.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Skulle vara intressant att höra den individuella feedbacken som Brynässpelarna får. Typ Andersén spelar ju hyperoffensivt nu och det är säkert meningen att backarna ska göra det i nuvarande systemet, men samtidigt är det uppenbart att han saknar kvalitet i sina offensiva aktioner. Jag har klagat på det hela säsonegn men det blev riktig jinx mot Frölunda. Undrar om coacherna uppmuntrar Andersén att spela på det sättet? Det har lett till otroligt många spelvändningar hittills. Även om det ingår i systemet kan jag tycka det är dumt att ge spelare roller som de inte klarar av.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Man får utgå ifrån spelidé när man blandar ihop alla ingredienser (snabba, kvicka, lätta, tunga, uthålliga, fysiska, smarta, elaka, starka, vinnarskalle, billiga, dyra, skottvilliga, passningsskickliga osv) så att det blir ett effektivt spel med spelare som passar in i modellen.
Där har alla lag ett jobb att göra, och helt krasst, de flesta är rätt kassa på det...

Sätter man det, då är man med och spelar om det...

Sv: A proposito de nada
Kedjor under jvm?

Rödin - Pettersson - Danielsson
Molin - Ölund - Berglund
Descheneau - Sallinen - Persson
Solem - Birgersson - Mannberg
Alcén

Sv: A proposito de nada
Peja: Inte många tacklingar direkt

Sv: A proposito de nada
Peja:
Joel står för 270 av Frölundas 277 tacklingar...

Sv: A proposito de nada
Signature: Tacklingsligan går att hitta på nedan länk.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Funkar hyffsat

Sv: A proposito de nada
Signature:
De vill inte fastna och tappa tempo utan bygger sitt spel på tempo och press för att stressa motståndarna till fel och puckvinst. Att åka runt och tacklas kostar energi och de väljer att lägga sin energi på att sitt spel istället. Bulanhockey...

Sv: A proposito de nada
majk: Har för mig att jag hört att Luleå tacklas minst. Nu kan dom iofs ha andra kvaliteter som gör att det går hyfsat för dom!

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Där handlar det mer om att boxa ut än att tacklas

Sv: A proposito de nada
Peja:
"Har du sett någon statistik som visar att Brynäs tacklas mindre än alla andra eller grundar du det på din upplevelse?"

Grundar det på min upplevelse,,
Tycker att brynäsmålvakten ofta lämnats åt sitt öde många ggr i stället för att backarna hjälpt till att rensa undan motspelare i målgården. Jobbigt att se, när spelare oatackerade kan slå in "lösa" puckar..

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor:
Många kloka tankar där, Kalle Teodor!

Det mentala spelet är underskattat, inte minst i Brynäs organisation över tid.

Sv: A proposito de nada
spolaisen:
Va fan, tacklar du på mig också... 😁

Sv: A proposito de nada
majk: OK, tack. Nej jag är inte heller övertygad om att det är bra att tacklas i alla lägen men det kan ju vara bra för diskussionens skull om den baseras på fakta och inte subjektiva observationer.

Sv: A proposito de nada
Peja: Du kan se det bland lagstatistiken defensivt. Brynäs ligger femma i den statistiken trots haltande tabell.
Sen om det är bra eller dåligt att tacklas mycket är jag osäker på.

Sv: A proposito de nada
{9179}: Lite taskigt att kasta in Asklöf bland Dackells floppar. Visst fick han precis som så många andra ett galet långt kontrakt men skadan har ju gjort att han inte har haft en rimlig möjlighet att visa nåt på isen. Trist om han måste lägga av.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Har du sett någon statistik som visar att Brynäs tacklas mindre än alla andra eller grundar du det på din upplevelse?

Edit: Började rota lite i detta nu. Hittar ingen bra lagstatistik men hittar spelarstatistik över tacklingar. Enligt SHL.se ligger Bertilsson trea i tacklingsligan, bara bakom Lundqvist och Engsund.

Bakom Bertil är det dock klent. Bertil har satt in 36 tacklingar, Bulan är tvåa i interna med blott 16 tacklingar. Spelare som K.Berglund och Andersén har bara satt in 10 tacklingar vardera, och Alcén bara 9.

Sv: A proposito de nada
Har en sak jag stört mig på i nån säsong nu. Spelet i ÖT.

På nått vänster spelar vi ALLTID till oss avslut på spelaren som ligger längst bak i planen. Får givetvis massa spelvändningar emot och vips så har motståndarna avgjort. Kan ju inte vara så jäkla svårt att rätta till.

Borde ju kunna ha bättre kyla och spela mer på marginalerna. Inte vara så sugna på att avgöra. Har ju ändå en livlina i straffarna. Känns som vi kastat bort massa poäng där genom åren.

Tänk på det nästa gång matchen går till övertid.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
Hej Auchinleck, eftersom jag har problem med läsförståelsen så har jag läst ditt inlägg fem gånger och har på så sätt kommit fram till att alla tacklingar ska beivras/tas bort ur hockeyn.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Word. Håller med. Kvist lyfte sallinen också tycker jag.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Ni gnäller över rekryteringarna, men vi har trots allt köpt in spelare som kan användas i det fysiska spelet.

I rallysammanhang kan det jämföras med att vi har vi kostat på bilar för värsta klassen, men de används för bilorientering.

Blir ju patetiskt att se hur mycket vi använder av en spelare med erfarenhet av tio år i NHL, men vi ska ju spela rinkbandy.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Helt seriöst, jag fattar inte vad du snackar om, skulle Brynäs kollas hårdare av domarna för att de gått ut med nolltolerans mot huvudtacklingar? Är det inte lika troligt att det är tvärt om eller att domarna dömmer lika mot alla lag?
Jag stor att du lider av vanföreställningar.

Sv: A proposito de nada
{9179}: Dacke var ju själv med om rekryteringen av sig själv 😂😂
Det som hade varit väldigt intressant att veta vilka andra kandidater som fanns eller om det tillslut bara fanns Dacke kvar som alternativ.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
idiotiskt av Brynäs att gå före i detta med huvudtacklingar, klart som fan att domarna kollar brynässpelarnas tacklingar extra noga, för att kanske kunna statuera något exempel på hur det inte får se ut..
Brynäs har ju själva gjort sig till överdomare angående huvudtacklingar........
Detta utnyttjade exempelvis Patrik Westerholm och fick Anderzen avstängd i fem matcher, genom att slappna av så huvudet for okontrollerat när Anderzen satte en axel mot axeltackling...

Sv: A proposito de nada
Var det Campese som övertalade Dackell till sportchef?

Dackells värvningar och förlängningar:
•Värvade Zetterberg (NHL spelare inom kort), Lindelöf (topp4 back), Sigalet (bättre än Kinnvall) Ingman (ersättare för Söderström), Forslund (Hajen hallå där) och Robin Danielsson. (Osäker med Danielsson)
•Förlängningar med Alcén och Asklöf... ha ha ha.
•Förlängde med Magnus Sundqvist och Mikael Holmqvist. På tre år. T - R - E år!?

Bra där Dackeeeee. Jävla CV ändå! 👍🏽👏
Och bra där Campese som trodde så på honom..... 😂

Sv: A proposito de nada
Hej, här kommer en liten söndagskrönika.

Har inte hunnit läsa så mycket på forumet så det är möjligt att en del av det jag skriver redan sagts.

För det första så är det ju hemskt med ännu en förlust i raden av förluster. Vi måste ju börja vinna och har inte råd med fler förluster. Precis här ligger också en stor del av problemet. Paniken som sprider sig bland fans, lagledning och självklart även bland spelarna. Vi måste vinna nästa match eller egentligen ännu värre, vi får inte förlora. Men om vi kopplar loss ifrån det och tänker oss att vi inför gårdagen match befann oss nånstans i mitten av tabellen. Då hade vi nog, i alla fall jag, varit mycket nöjd med gårdagens match.
Med några få undantag en relativt väl genomförd match med det stora undantaget 5 minuters utvisningen som ju också sätter fingret på ”vi måste vinna paniken”. I övrigt skapar vi massor med chanser, låter oss inte nedslås utan kommer hela tiden tillbaka. Visar riktigt bra moral. Tycker också att vi bättre än någon gång under förra året går för ett avgörande under avslutande 3 mot 3. Kort och gott en bra bortamatch mot ett bra hemmalag.
Och precis här måste vi börja. Räkna de bra matcherna, undvika perioder av gamnacke, visa moral och styrka. Gör vi det så löser sig den situation vi hamnat i.

Några speciella glädjeämnen från gårdagens match förutom den goda moralen. Riktigt kul att se Oskar Kvist, som är en avig, svårstoppad spelare som tar sig mot mål och vill vara och är involverad. Han driver spelet och skiter i att laget går dåligt. Hoppas att han får chansen i JVM även om det kanske inte är så bra för oss kortsiktigt.
Jag tycker också att Hedberg för första gången visade lite pondus och initiativ. Riktigt lovande och ganska nödvändigt att han blommar ut. Så fortsätt så Tom!
Tyckte att Simon Bertilsson var planens gigant igår. Han var överallt och verkade spela nonstop på slutet. Jag tycker att han är vår viktigaste spelare just nu. Ska man som Rödin vara lagets mest kreativa spelare så är det lätt att det går lite i baklås när man vill för mycket. Bertilsson står för tufft, rakt och rejält spel utan krusiduller. Precis där vi måste börja och vi får hoppas att han kan fortsätta att leverera en räcka matcher såsom denna.

Jag tillåter mig för första gången på ett tag vara lite optimistisk.

Ha en skön söndagskväll!

Sv: A proposito de nada
mk: idiotisk tackling

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Det för var en långsökt slutsats måste jag säga, troligare är att laget är för dåligt.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
Jag förordar inte kronwallare, jag menade vanliga tacklingar axel mot axel..sådana tacklingar som hör spelet till..i alla fall på bortais.
Min poäng var att Brynäs gick i bräschen för att ta bort huvudtacklingar och blir därför överkörda på hemmais, där de håller inne med tacklingar för att inte riskera avstängningar.

Sv: A proposito de nada
mk:
Ja, sarger/plexi och utrustningarna behöver åtgärdas.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Detta är ju ett sånt exempel.

Jag vet inte hur det gick med spelaren, men den ser ju inte så illa ut.
Sen är den sen och från sidan. Jag vet...

Gav den skada, minska axelskydden, gör dom mjukare. Som det är nu så är dom för breda och för hårda.

Sv: A proposito de nada
spolaisen:
Vi behöver en diskussion om syftet med tacklingar i spelet.
Vad är syftet med machotacklingar a la Scott Stevens där offret får bäras ut? Eller en "Kronwall". Sätta motståndarnas bästa spelare ur spel (skada)?
Fegtacklingarna blindside är en hyggligt ny företeelse som speglar samhällsutvecklingen i stort där respekt för andra är avtrubbad. Osv.

Tacklingar för att stoppa motståndarens offensiva spel, vinna tillbaka puck, närkampsspel vid sarger eller framför mål, det går att utföra utan att ha syftet att nita motståndaren så att "det känns".
När man kommit överens om vad tacklingar är för nåt i framtiden behövs gedigen utbildning av ledare och spelare från unga åldrar för att det skall slå igenom i hockeyn i stort.
Som det är nu med olika bedömningar blir det bara mer förvirrande och de allvarliga skadorna bara fler...

Sv: A proposito de nada
{8399}:
många timmar har lagts på spelet med o utan puck..
att sätta tacklingar är medfött, vi har några i laget som har gåvan

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Tacklingar bra ja!

Sv: A proposito de nada
Peja:
Hela föreningen har ju blivit liite av "rör du mig så dör jag"..
Tacklingar ingår i hockey, men Brynäs har gått i bräschen för att ta bort tacklingar mot huvudet VILKET ÄR RÄTT, men regelrätta tacklingar måste fortsätta att tillhöra hockeyn. Annars kan man börja med rinkbandy.
Vi har åtta 30-åringar, dessa har en samlad erfarenhet av att sätta godkända tacklingar. Vi bör använda kroppen mer, tar inte mer energi med en tackling än allt detta kampande om pucken vid låst puck/blockering vid sarg.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Kraven på Rödin och Scott har väl inte varit för höga? Däremot så har de ju inte levererat av olika anledningar.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Frågan är om man inte borde tona ner hypen kring kontraktsförlängningar och nuförvärv om man gör fler den här säsongen. Normalt sett är väl en del av syftet med hypen att locka folk till arenan. Hade varit bra med nytt blod nu, både få in fräscha människor i gruppen och bättre spelare på isen. Dagens trupp är ju antagligen lite mentalt kantstött.

Sv: A proposito de nada
munkas:
Vad är Ryska posten mot Munkas posten...

Sv: A proposito de nada
Skrubben:
Kravet på Rödin och Scott har varit för stort och därmed hämmat hela laget. Igår syntes det tydligt att HELA laget ville vara delaktiga i spelet och målgörat..
Tacklingar tillhör hockeyn, Brynäs använde det fysiska spelet på ett bra sätt mot Skellefteå.
Förbundskaptenen ser också problem med de uteblivna tacklingarna.
Vi har enligt honom svårare att hävda oss i den internationella hockeyn ifall vi inte praktiserar tacklingar i de svenska seriesystemen.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: En fin julklapp av Sundlöv skulle smaka mumma!
Vet inte om jag ska välja pungspark, tusen nålar, eller en saftig kontraktsförlängning av typ Andersen...
Svårt det där.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Andra advent idag, frågan är om Sundlöv förberett en julklapp lagom till julafton? :)

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag håller med absolut, gick inte riktigt fram vilket inlägg jag svarade på tydligen så du missförstod mig men jag orkar inte förklara 👍

Sv: A proposito de nada
Silly: Han har bara kontrakt över 20/21 så han försvinner oavsett

Sv: A proposito de nada
bradberry: Apropå Alcén, någon som hört hur han mår efter tacklingen igår?

Sv: A proposito de nada
bradberry: Dackell skrev otroligt många långa kontrakt, men Sundlövs kontrakt med Mannberg var väl på 2 år. Så himla dumt att skriva kontrakt med en formtoppad spelare som aldrig har varit så formtoppad varken före eller efter kontraktsskrivandet. Mannberg har ju dessutom x antal hjärnskakningar bakom sig.

Sv: A proposito de nada
Peja: Alcéns treårskontrakt tillskrivs väl Dackell ändå och hans numera klassiska julklapp... En helt obegriplig kontraktsskrivning i och med att den var på tre år. Jag har iofs fattat det där med julklapp. Det var Alcén som fick det i julklapp. Ingen annan... Det kontraktet kan helt enskilt stå bevis för den inkompetens som präglat föreningen. Det är nog det mest obegripliga kontrakt som skrivits i Brynäs historia... Men Sundlöv då...? Jo han inleder väl sin sejour med att förlänga Mannberg TRE år...🤷‍♂️ Då är vi där igen... Knyta upp äldre spelare på långtidskontrakt på poster som lika gärna kan besättas av billiga juniorer från de egna leden. Vojne, Vojne...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Vi kan byta Sigalet mot Schira :)

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Sigalet var väl egentligen lite överskattad redan i Frölunda. Spelade mest för att stänga ner motståndarnas bästa spelare och gjorde det bra. Sen värvade ni honom och överbetala som någon ersättare för Gunderson och trodde han skulle på nåt sjukt sätt bli en dominant SHL-back. Otroligt felscoutad och det sa jag redan då.
Kan typ nån tysk klubb hugga på honom nu? Har svårt att se någon klubb i Sverige ta honom.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
Brynäs gjorde en hel del snygga mål igår, satte också in bra tacklingar..Brynäs är på G..
ALLA i Brynäs vill visa vad dom egentligen kan..

« · 2109073 · »