1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 755259 inlägg · 7967 ämnen

« · 2206670 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
munkas:

Hahaha

Sv: A proposito de nada
munkas: Tur - allt var bara en dröm!

Sv: A proposito de nada
Huge: Jaha, så allt är påhittat? Som när Bobby Ewing klev ut ur duschen ungefär?
Tack gode gud för det. 👍

Sv: A proposito de nada
munkas: Ja, jag säger ju det: man kan tro att det är ett skämt eller kaos om man bara är en oinsatt soffbedömare som egentligen inte vet så mkt och tror på alla kaosrubriker som ex media älskar att basunera ut....

Sv: A proposito de nada
#33:
”Kaos va ordet sa Bill, total kaos sa Bull.”
Cows sa Bull 🙂

Sv: A proposito de nada
{8783}:
Ja, transparens var ju ett budskap som kablades ut via hemsidan när den nuvarande styrelsen valdes 2019.
Det verkar som att tystnad är den rådande strategin.
Då är det svårt med delaktighet för läktarcoacherna.

Sv: A proposito de nada
{8783}: Kaos va ordet sa Bill, total kaos sa Bull.

Sv: A proposito de nada
munkas: Du får vara lite glad att nu kan det nog bara bli bättre...

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Det visar att man har saker att dölja eller i vart fall inte vågar visa samt man tror sig undvika stå för resultatet av det man beslutat och visa att man faktisk tillför något på riktigt. Det finns såklart delar av en handlingsplan som man kanske ska hålla intern på Sätraåsen, men vill man få med "oss läktarcoacher" så måste man också låta oss känna oss delaktiga. För min del skulle det kännas mycket bättre om man kunde föra en konstruktiv dialog med BrynäsKanBättre. Det är min åsikt. vad tycker du?

Sv: A proposito de nada
Huge: Du tycker alltså inte att läget i Brynäs är kaos?

Vi har precis klarat oss kvar i SHL med nöd och näppe efter en 13:e plats och en rent ut sagt bedrövlig säsong spelmässigt. Sämsta någonsin kanske?
Sparkade tränare, sparkad klubbdirektör och sportchef som valde att kliva av mitt under brinnande kval.
Just ja, glömde att ordföranden har klivit av och vi har två spelare som är misstänkta för våldsbrott också.
Fystränaren, sjukskriven eller slutat? Ingen vet..
Ekonomin körd i botten.
Jag har då aldrig varit med om något liknande i någon annan klubb i modern tid.
Läget är så absurt dåligt så man kan tro att det är ett skämt. Eller kaos är ett bättre ord.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Nä känns ju inte så troligt att han hade gått ut och sagt att det är fullständigt kaos.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Min poäng är att BomBom naturligtvis vet och förstår att det finns mkt att jobba på men att den ensidigt negativa bilden av en klubb i totalt förfall och kaos som förmedlats, är överdriven och inte riktigt stämmer.
Jag är iaf rätt så säker på att han själv, i den position och med den insyn han ändå haft och fortfarande har, är bättre lämpad än vad random sofftyckare härinne är, när det gäller att bedöma graden av påstått "kaos" i föreningen.

Sv: A proposito de nada
{8783}:
Intressanta tankar, lultiger!
En hemlig handlingsplan, är det att jobba med huvudet nedgrävt i sanden?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det är som två olika typer av förfall eller mått av kaos. Brynäs har långsiktigt varit i utförsbacke i många, många år, > 10-15 år, det är bara så att det inte synts utåt för det har just med Brynäs långsiktiga styrning att göra och har inte utvärderats korrekt över tid. Nu börjar vi se vidden av hur illa det långsiktiga arbetet sköts av föreningen. Det kortsiktiga förfallet(spelet på isen) har också pågått länge, men har i olika omgångar räddats upp av finfina unga spelare 2012, tränarBulan 2017 och i fjol av Ove Molin som då fick oss att ta tillräckligt med poäng för att slippa kvalspöket. Nä som jag skrivit innan, vi har lite att jobba med i Brynäs och förhoppningsvis väljer vi att inte jobba med huvudet nedgrävt i sanden. Hur svårt kan det va som tandläkaren sa när han valde laga tänderna genom arselet ;-).

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Den värsta kaose kom väl efter att BomBom lämnade Gävle.

Sv: A proposito de nada
Huge: Finns väl ingen företagsrepresentant som i media skulle säga något sådant, oavsett status.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: BomBom i GD:

"– Den korta tiden jag varit i Brynäs har jag inte ett negativt ord att säga. För mig har det inte varit rörigt en sekund. Det är andras åsikter (att det varit rörigt) och jag är väldigt glad att få hjälpa till."

Konstigt.
Nu har ju en massa oinsatta soffbedömare både härinne och i media basunerat ut vilket enormt KAOS det är i föreningen och sen säger en insatt BomBom precis tvärtom.
Klart att det måste vara de oinsatta soffbedömarna som har bäst koll, fattar inte vad BomBom yrar om....

Sv: A proposito de nada
Peja: Synd att Sandström inte ställde frågan kring VEM som förlängt med Sallinen och Birgersson. Kan ju vara rester från Sundlöv.

Sv: A proposito de nada
Mer läsning (olåst)


tycker jag har sett detta förr dock

Sv: A proposito de nada
Jaha nu har timrå värvat åsså

Sv: A proposito de nada
{8399}: "Vi får se. Vi bollar lite namn, men där ska också tränaren och sportchefen säga sitt."

Intressant kommentar av Boumedienne med tanke på kontraktsförlängningarna. Fanns det en enhällighet bland alla potentiella kandidater att skriva nya kontrakt med Sallinen och Birgersson?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Låter bra, det är så man pressar priset :) haha säga att det är flera som är intresserade!

Sv: A proposito de nada
Lemp: Det är ju Daniel Sandström som "intervjuat", då kan vi inte vänta oss några spännande och intressanta frågor. Det finns någon kvinna - som jag glömt namnet på - som har ställt en del tuffa och intressanta frågor - henne borde GD/Arbetarbladet använda sig av oftare.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Tror Boumedienne är för smart för att kasta Andersén under bussen i GD. Jag tror att BomBom kommer berätta för Andersén att det tyvärr inte finns någon plats för honom.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: En intressant följdfråga hade varit om det var aktuellt att bryta kontrakt. Men som alltid saknas vettiga och intressanta följdfrågor. Kul med någon information iaf.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: "Rutinerade Niclas Anderséns kontrakt har gått ut och Chad Billins som värvades in under säsongen likaså.

Josef Boumedienne stänger inga dörrar.

– Jag ska prata med Andersén och höra lite hur han tänker om sin framtid också men klart är vi behöver få in några namn."

Låter lovande!

Sv: A proposito de nada
”Tränare är prio 1 just nu och vi har en lista på sju namn. Alla de är intresserade av att träna Brynäs, säger Boumedienne till Sporten.”

GD öppen artikel till 14.50

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Jomen när den nya styrelsen kommer in, är det då bra eller dåligt att konsulterna har fingrat på organsiationen (och kostat massa pengar)? Hade det inte varit bättre att avvakta och låta den nya styrelsen sätta en ny organisation?

Jag tror att de som vill ta över klubben har en ganska tydlig idé om vilka de vill få in, det lär inte bli en evighetslång rekryteringsprocess via tredje part.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag tycker förstås också att det är tragiskt att det vi har konsulter som klubbdirektörer. Men man måste hålla isär begreppen.
Vi har satt oss i en unikt dålig situation och nu handlar det om hur vi ska ta oss ur detta utan att gå i konkurs och/eller åka ur. Att ta in konsulter som klubbdirektör, som är väl insatta i klubbens problem, är då ett rätt logiskt beslut.
Vi har ingen ledning, ingen som kan fatta beslut, ingen som kan rekrytera spelare, ledare, sponsorer eller på annat sätt leda föreningen.
Att vänta på att tillsätta en ny styrelse som ska anställa en klubbdirektör, som ska anställa en sportchef som ska rekrytera spelare och tränare som ska sätta ihop ett spelsystem håller inte.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Om man bara kollar på ankdammen som den svenska tränarpoolen är, så ska en sportchef definitivt ha kompetensen att kunna vaska fram rätt namn. Det är inte hundratals namn som är aktuella.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Han var nog involverad tillsammans med styrelse och klubbdirektör. Dock är det i min mening inte deras arbetsområde. Sportchef sätter tränarstab och spelartrupp, allt annat bryter mot det mandat sportchefen har fått.

Sv: A proposito de nada
Kung_Sjödin: Där satte du huvudet på spiken.
”Vi vet inte vilket uppdrag konsulterna har fått”
Det är precis det som är problemet, det är medlemmarnas förening, inte styrelsens eller konsulternas, medlemmarnas.

Sv: A proposito de nada
Peja:Ja när det gäller rekryteringar av tränare och spelare så är det ju kompetenser som en sportchef skall ha som efterfrågas och jag vet inte om det finns sådana konsulter.
Varför valde inte Sundlöv tränare förresten?

Sv: A proposito de nada
Peja: Jo, håller med dig. Vi vet ju inte vilket uppdrag som konsulterna fått. Förhoppningsvis så har de fått uppdraget att bemanna organisationen med ordinarie personer som sedan kan/ska sätta en långsiktig, hållbar och framgångsrik strategi. 🙂

Sv: A proposito de nada
Kung_Sjödin: Jomen det är lite som att ta in några dyra importspelare i slutet av säsongen på dyra kontrakt. Dom kanske kan rädda säsongen, men hur långsiktigt är det? Kortfattat har styrelsen tagit in konsulter för att göra deras jobb och eventuellt kommer en ny styrelse komma in inom kort. Hade det inte varit bättre att skippa konsulterna och avvakta tills den nya styrelsen kommer in?

Det är ju inte säkert att en ny styrelse måste ta in konsulter för att göra deras jobb. Är dessutom tämligen övertygad om att konsulterna tar väldigt bra betalt, vilket inte är oviktigt i tider då föreningen blöder ekonomiskt.

Det verkar rent allmänt som att Brynäs försöker ta in inputs från utomstående när man inte borde behöva det. Campese skröt även om hur komplicerad rekryternigsprocessen var när Peter Andersson anställdes. Hur kan en svensk SHL-klubb behöva ta in utomstående rekrytare när de tar in en huvudtränare, om man ändå bara kollar den svenska tränarpoolen som innehåller typ 10 aktuella namn? Borde man inte redan haft koll på dessa namn?

Dessutom blev ju Peter Anderssons ledarstil en brutal mismatch mot truppen, och hela syftet med den komplicerade rekryteringen var väl att undvika den typen av kollisioner. Att han och Stråhle förespråkade en taktik som inte passade truppen hade varit väldigt relevant information för en rekryterare med sportsling kompetens, men jag befarar att den sportsliga biten snudd på skippades helt när man tog hjälp av ett externt företag vid rekryteringen. Det i sig tyder också på extrem inkompetens från Brynäs sida.

Sv: A proposito de nada
#33: Det är ju inte Gunnar somnsatt planer på verksamheten. Han ska kolla vad som behövs förbättras.

Det man kan fråga sig.
Vem beställde genomlysningen?

Styrelsen eller MC?
Såg styrelsen redan då att MC fuckade upp rejält.
Eller var det MC som såg att styrelsen fuckade upp hans arbete?
Snackade bara MC skit.
Eller va han bakbunden av en inkompetent styrelse.

Det kommer visa sig på MC:s nästa jobb.
Gör han det bra där, då vet vi att det va styrelsen det va fel på.

Det är såna frågor som Gunnar har kollat på tror jag.

Nu finns få personer på ledande kvar. Så komma med svar på våra frågor i detta läget är att önska regnbågen.

Sv: A proposito de nada
#33: Angående hemligheter så kan det ju vara kopplat till analyser av hur vissa personer sköter sina roller o s v och det kan vara känsligt (ej tillåtet?) att gå ut med sådant. Gissning.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Det som talar för konsulterna är att deras varumärke stärks om de gör ett bra jobb, extra viktigt om de är nya på marknaden. De6t känns som att det måste börjas göra rätt saker nu, skeppet får inte ta in mer vatten då sjunker det.

Sv: A proposito de nada
Peja: Njae, Wikegård är lite ute och cyklar. Visst, hade kompetensen funnits i föreningen för att ta oss på rätt väg, så hade det varit vansinnigt att ta in konsulter. Men, som läget är så är det ansvarsfullt att ta in fräscha ögon. Oftast är det inte konsulternas fel om det inte funkar, utan beror på att organisationen inte följer deras plan. Visst, de gör det för pengarna, men det finns något som heter yrkesstolthet också. För övrigt, var det inte konsulten som fixade BomBom? Det var väl vår räddning! 🙂

Sv: A proposito de nada
mk: Det som gör mig extra tveksam är att om Gunnar har varit inne i klubben sedan i höstas, hur kan då föreningen falla sönder fullkomligt i april?? Vad har han pysslat med sedan i höstas, genomlyst, i sex månader?? Sedan är handlingsplanen hemlig, varför? Bolagshemigheter? Styrelsens handlingsförlamning?
Nä, pengar, bara pengar ligger bakom(tror jag)

Sv: A proposito de nada
mk: Just det. Och därför alla inre konflikter. Ja, rök ut dom.

Sv: A proposito de nada
#33: Såklart. Deras bolag registrerades 2020. Skaplig kund ändå man lyckats knyta. Som sagt de skiter i Brynäs men får en bra skjuts ut i konsultvärlden med uppdrag som detta.

Sv: A proposito de nada
#33: Det som kan stärka mig iaf ang Gunnar är att han var inne i höstas redan för att kolla på Brynäs organisation.

Det är ju ingen rookie heller så att han kommer att göra ett bra jobb på sin position tvekar jag inte på.

Är helt säker på att man är införstådd med att man inte kan vända upp och ner på klubben nu.
Man kommer nog att vänta på årsmötet och sen se vart det bär hän.

Allt hänger ju i luften ang organisation.

Nä, dyrt blir det men kan man röka ut gammal skit så är det tyvärr enda vägen att gå nu.

Sen. Wiken pratade om att gamla Brynäsare skulle sätta sig ner och lösa detta nu tillfälligt.

DET ÄR JU FÖR FAN DET MAN HAR GJORT I 20 ÅR!!!!!

Därför sitter Brynäs i skiten nu pga kompismentalitet.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Tyvärr tror jag konsulterna tog sig an Brynäs för pengar, inget annat. Mod har i mina ögon inget med deras beslut att göra. När de väl är avvecklade behöver de inte stå till svars för någonting, den nya styrelsen däremot, måste leva med de beslut konsulterna fattar.

Än en gång, (enligt mig) de enda som kan leda vårt Brynäs framåt är en helt ny styrelse som anställer en KD och sedan bygger det nya Brynäs från grunden.

Sv: A proposito de nada
Peja: Hade de velat kunde de tillsammans gått ihop för framtvinga en omstart. Man kommer ju inte säga upp hela truppen. Men som du säger många är nöjda med att få vara SHL-spelare ett tag till.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Det suspekta är väl egentligen inte konsulterna utan just att de hamnat som klubbdirektörer, det sticker i ögonen och är ganska tragiskt.
Sen tror jag nog ett de kan göra ett gott jobb med att bygga en fungerande organisation.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: I den här klubben har vi väl verkligen fått se vad kostnaden för dåligt ledarskap innebär. Alla sparkade tränare och ledare, brist på kontinuitet, dyra spelare, dåligt varumärke mm. Summerar man detta blir det väldigt stora summor.
Kan konsulterna leda in klubben på rätt väg, vilket bl a innebär att rekrytera rätt ledare, så är dessa kostnader lätta att motivera tycker jag.
Återstår att se resultatet men med tanke på det mod som krävs att ta sig an uppdraget så tror jag att de har en plan att följa.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Spelarna kan nog inte avsätta någon förutom tränare. Särskilt inte människor som deras agenter kontraktsförhandlar med. Beslutsfattarna som på ett synnerligen generöst sätt har delat ut ett antal kontrakt är nog ganska populära bland spelarna, misstänker jag.

Sv: A proposito de nada
lapad: Sätt då de som driver restaurangen i styrelsen istället så slipper vi ett gäng människor som gömmer sig bakom konsulter.

Sv: A proposito de nada
lapad: Det skulle inte förvåna mig om Dackell blir klubbdirektör, han har ju bred erfarenhet från olika positioner i föreningen.

« · 2206670 · »