1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 756931 inlägg · 7967 ämnen

« · 2207721 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Blomqvist sitter på kontrakt tyvärr, men håller med dig där. Liljewall likaså..

Sv: A proposito de nada
Charles:
Humorn är inte helt borta i Brynäs iaf🤣🤣

Sv: A proposito de nada
Lemp: Även slutspelat i Brynäs för Jaedon som det låter på hans agent:
"– Finns intresse i SHL men vi tar det lite lugnt och känner ingen stress, säger Martin Nilsson som förklarar att Brynäs med all sannolikhet är ett avslutat kapitel för Jaedon Descheneau."

Intressant (läskigt) att forwardsidan bedöms vara klar. Speciellt om Jaedon och Patrik inte spelar i Brynäs mer (inget uttalat gällande PB vad jag vet men skulle förvåna mig).

Sv: A proposito de nada
Silly: Hoppas också Blomqvist skrattar när nästa säsong är över, han har extremt stort Brynäshjärta så skrattar han när säsongen är över så har Brynäs inte åkt ut

Sv: A proposito de nada
Lemp: Eklind och Olesen ger 4 guld på 10 säsonger. Kanske.

Sv: A proposito de nada
GD-artikel med Bombom, öppen till 13.29.

Inte aktuellt med att bryta kontrakt eller att låna ut spelare. Därmed är forwardsidan klar...

Sv: A proposito de nada
"På spelarsidan anses forwardssidan vara fulltalig och i nuläget finns inga planer på att låna ut någon spelare, eller att bryta några kontrakt för att frigöra rum för så kallad spets.

– Nej, ingen spelare i truppen har fått det beskedet i nuläget, svarar Josef Boumedienne på den frågan."
Från Gd

Då vet vi hur det ligger till, var väntat men nu är det bekräftat. I alla fall för stunden.
Jag hade önskat att Brynäs gjorde lite som Luleå och Frölunda. Men ekonomin är väl kanske inte den bästa.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jacke lär inte göra några 30 poäng i SHL i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Givet er budget och sportchefens track record under senaste SHL-visiten, tror du verkligen att ni kommer få ihop ett lag som undviker bottenstriden?

Både Blomqvist och Liljewall är spelare som Brynäs har dumpat de senaste åren så de namnen imponerar inte särskilt mycket på oss.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: truppen är ju fortfarande ett pågående arbete. Men fördelen mot Brynäs är att Timrå har betydligt färre på kontrakt från start. Försvaret ser redan mycket bättre ut än det HAförsvar som nästan klarade sig kvar senast.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Ja vi vet att vi har stora problem med truppen så som den är utformad. Det är inget nytt.

Hur ser det ut för er? Vilka är era bärande spelare med rutin från högre serier än HA?

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Beror på vad man jämför med. Om man jämför med Timrå och Oskarshamn så tror jag att Brynäs trupp kommer bli rätt bra, men inte i jämförelse med de bättre lagen. Tror ni kommer få det tufft om er sportchef fortsätter att ta in spelare som Bohm, precis som förra gången ni var uppe envisas han med att värva svenska spelare istället för att chansa lite med importspelare.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Har Brynäs någon trupp att ha övertro på? Ja, förutom den halva med för dyra kontrakt som ni egentligen vill bli av med.

Sv: A proposito de nada
Pengar rullar in, det går bra nu, det går bra nu
Det går bra nu, det går bra nu, det går bra nu
Pengar rullar in som det ska nu, det går bra nu
Det går bra nu, det går bra nu, det går bra
Ligger på lika hårt som en stalker
Tills jag gjort en deal som jag låser
Pengar rullar in, det går bra nu, det går bra nu
Det går bra nu, det går bra nu, det går bra
(För konsulterna alltså)

Sv: A proposito de nada
Silly: Efter denna möjligen. Lööke dög inte i SHL senast och kommer från bra säsong i HA och ska nu bära Timrå i SHL. Skakigt om du frågar mig.
Blomman dög inte i SHL för 2 år sedan och gör det givetvis ännu mindre nu.

Verkar som ni går på exakt samma mina som vanligt. Övertro på er trupp.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: läser man Brynäsboken kan man tro att styrelsen ska spela också. Väldigt intresse för styrelsen.

Sv: A proposito de nada

Sv: A proposito de nada
: Tror faktiskt att Olesen är en bättre spelare än Lööke

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Vi får väl se när trupperna och staben är spikad. Lite svårt att svara på nu.

Vilka är era frälsare när Dahlén försvinner till NHL nästa säsong?

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen:
Jag tror det är Lööke och Blomqvist som skrattar mest när nästa säsong är över😁

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: undrar vilka som ska frälsa Brynäs för att undvika HA?

Sv: A proposito de nada
KulltorpsOlli: japp hemma i allsvenskan. En bra säsong i HA och nu ska han frälsa er i SHL? Humor ändå

Sv: A proposito de nada
Olli Nomadinen : Lööke är ju hemma!

Sv: A proposito de nada
Lemp: kunde inte ha sagt det bättre själv! Det gäller att Brynäs som förening gör allt rätt nu!

Sv: A proposito de nada
Tom Topp: Det står alltid nya åter när det kommer till Timrå, va så säker!
Brynäs är som du säkert vet vid detta laget väldigt dåliga på att åka ur.
Känns faktiskt otroligt bra att Timrå gick upp för vår del

Sv: A proposito de nada
Peja: Faktiskt, en släkting till mig är ingift i Sonder släkt.

Sv: A proposito de nada
Tom Topp: Egentligen kan det gå i två riktningar för oss framåt, antingen att man lyckas pricka in rekryteringarna. Främst då av nyförvärv, tränare och sportchef, sen klara sig kvar nästa säsong. Efter det finns då förutsättningar att i grunden förändra spelartruppen. Eller misslyckas man igen och då känns det svårt att undvika nedflyttning över 1-2 säsonger.

För er handlar det helt om att etablera sig, vilket oftast betyder 1-2 år av ganska trevande resultat i bottenskiktet innan man kan arbeta sig uppåt i tabellen. Ni måste sätta era nyförvärv och bestämma tränare, det kommer avgöra er framtid. Men Nubben är duktig och tycker ni startat bra med Bohm och Erixon.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Har Sondre Olden berättat för dig att han inte var beredd att ta en defensiv roll i Brynäs eller hur vet du det?

Sv: A proposito de nada
Olli Nomadinen : Gå inte in i andra lags forum och hetsa. Admin bannar dig snart igen.

(Vem kunde tro att några Timråfans skulle vara drygast i landet?)

Sv: A proposito de nada
Lemp: framförallt så känns det som vi har haft våra skitår. Tyvärr så verkar det som att ni har era framför er!

Sv: A proposito de nada
Peja: Exakt. Jag har inte sett så mycket av Olesen innan det här utan mest sett att han gör mycket poäng. Inser nu att han inte är en ren "sniper" utan någon som kan skapa mycket på egen hand. Bra på styrningar också, det är något jag saknat i Brynäs de sista åren. Känns som att på Bulan-tiden gjorde vi massvis med mål på styrningar (Nick Johnson, Kevin Clark, Oskar Lindblom). Hänger i och för sig kanske mer ihop med spelet i stort än individuell skicklighet i just det momentet.

Sv: A proposito de nada
Peja: Sondre är ju full av talang men han vill lira offensiv hockey. Han saknar fysiken och är inte direkt en träningsprodukt men han passar bra i lite sämre ligor.
Jag tror inte att han är villig att göra jobbet som krävs för att lira till exempel i SHL.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Timrå har nästan bättre förutsättningar än oss att bli kvar nästa säsong, deras enda nackdel är en sämre budget, men spenderar dom den på ett smartare sätt så är dom förbi (tyvärr). Dom har väldigt få kontrakt så de har förutsättningar att förbättra.

Sv: A proposito de nada
Scerban: Jag tror att Sondre Olden hade kunna blivit en bra defensiv forward på SHL-nivå. Han var åkstark över stora ytor, backcheckade bra och hade fin räckvidd. Med rätt skolning och instruktioner hade han nog blivit bra på att stänga ner motstådnarnas bästa och även i boxplay. Men oklart om han var öppen inför det eller om Brynäs försökte sig på det.

Olesen har levererat bra med poäng flera år i ett relativt svag lag. Det indikerar att han ofta kommer till spel och inte är särskilt beroende av omgivningen. Hade kanske varit värt att testa honom med Rödin och Scott om han är bekväm på den kanten. Idealiskt sett får Brynäs in en mer etablerad spelare, men med dagens forwardsuppsättning hade jag gärna testat Olesen högt upp i hierarkin.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det måste man säga. Med tanke på hur bra Timrå är på att hålla sig kvar när de väl går upp. Timrå - snart i en HA-islada nära dig.

Sv: A proposito de nada
Man blir lite småtrött att se att folk håller på att pratar petitesser som grammatik på ett forum...

Men hörde att någon klagade på Timråfansens ödmjukhet och självklart borde dem ha det, men det borde även vi Brynäsare ha i dessa dagar. Lööke fick inte riktigt chansen i Brynäs som Junior, Hade också gärna sett han i Brynäs under andra omständigheter dock. inte nu när laget redan känns sisådär och behöver spets medans Lööke inte riktigt är ett säkert kort på SHL nivå än

Sv: A proposito de nada
{8399}: du ser...

Sv: A proposito de nada
{8399}: har följt Brynäsboken ett tag, speciellt under kvalet mot HV och efter...verkar som det allmänna omdömet är att Brynäs bestod av minst 3 fjärdekedjor. Dock ett par spelare som platsade högre upp i hierarkin. Hur det blir 21/22 står väl skrivet i stjärnorna. Vill dock förtydliga att jag föredrog, alla dagar i veckan, att Brynäs hängde kvar.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Språkpolis heter det, skärpning.

Sv: A proposito de nada
Lunkan: en som hänger upp sig på felstavning och andra grammatiska krumbukter.

Sv: A proposito de nada
Mycket gnäll här - i och för sig inte konstigt - men om man får skriva något positivt så har det varit kul att se Nick Olesen i danska landslaget. Bra på skridskorna och stark runt mål . Blir riktigt spännande att se i Brynäs-dressen.

Nu kanske någon kommer dragande med Sondre Olden som också var imponerande i VM innan han kom till Brynäs men Olesen ser i alla fall ut att vara en mer komplett spelare än Olden.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Vad är en bostavspolis?

Sv: A proposito de nada
Metalman: Lööke vore ett fint namn för Brynäs men vi har fullt i fjärdekedjan redan. Kanske nästa år om Timrå trillar ut.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Jens Lööke kan vara kvar i Timrå bra i allsvenskan betyder inte att det går bra i SHL med

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Det är stor risk att Lööke blir som Mattias Månsson blev efter att Bäckis försvann, om nu Dahlén drar.
Mao en helt annan spelare..

Sen fråga 1. Vet ej
Fråga 2. Bombom ska var Sc till ny är utsedd.
Fråga 3. Kan vara. Inget som är kommunicerats iaf
Fråga 4. Vissa kontrakt, ja.
Fråga 5. Guld nej. Kanske Bottefinal mot er.

Så, lite svar på dina frågor.

Sv: A proposito de nada
Björnen: läs det jag skrev. Det började med att en Brynäsförmåga tyckte att ta hem Lööke var en bra idé. Jag tror heller inte att Dahlen blir kvar, och jag svarade också på vem A. Lundin är. Det fick vissa här att tro att jag tror att Timrå blir världsmästare i SHL. Och sen kom den obligatoriska bostavspolisen och gjorde sig lustig. Vad har ni annars i Brynäs som är lustigt? Det enda ni pratar om är styrelsens sammansättning. Är truppen klar för 21/22? Är sportchefen klar? Är coacherna klara? Sitter Brynäs fast med halva truppen på dyra kontrakt? Blir det guld nästa säsong eller respass? Frågorna är många, men svaren få.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Men seriöst? Vi snackar HA. Och vore jag du skulle jag inte hoppas allt för mycket på Dahlén i Timrå nästa säsong...

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det är oerhört själviskt att inte hela styrelsen avgår och ger en ny grupp möjligheten att räta upp som de själva ställt till med. Att tro att man kan bidra i fortsättningen och få medlemmarnas förtroende är bortom mitt förstånd.

Ingen, absolut ingen av dem träder fram och ger någon programförklaring eller framtidsvision? Vad är för b-lag som styrt Brynäs IF?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Lööke och Lundin kommer inte dominera i SHL med Dahlén heller, precis som Olesen inte kommer att göra det.

Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or: Hur kan man inte va mer ödmjuk? Er förra sejour i SHL slutade med nedflyttning efter bara 1 säsong. Lär bli liknande den här gången. Nykomlingar har det alltid kämpigt... lööke och Lundin kommer inte va i närheten av lika bra som i allsvenskan givetvis. 20-25p är väl rimligt.
Gå och lägg dig, och hoppas verkligen ni får kvala tsm med OIK.

« · 2207721 · »