1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 759484 inlägg · 7967 ämnen

« · 2255334 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Idag gäller de!
Griffeltavlan: Jag tror vi kommer ut övertända. Skippar helt Manners "game plan" och drar på oss några onödiga utvisningar i offensiven som resulterar i baklängesmål. Typisk 2-5 match!

Idag gäller de!
Idag smäller de till! Äntligen. Fy fan va man har längtat. Vad tror ni om matchen då?
Själv hoppas jag på tillräckligt med tändvätska för vinst.

Sv: A proposito de nada
{9461}: Det stämmer faktiskt 😧
Ärtsoppa och tunna pannkakor

Serveras med: Vispad grädde till pannkakan

Kycklinglasagne med spenat och mozzarella

Serveras med: Solrosfrön

Italiensk Kalvfärsbiff med parmesan och örter

Serveras med: Gräddig tomatsås samt rostad potatis

Sprödbakad Torsk med Kaprismajonnäs

Serveras med: kokt potatis

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det står torsk på menyn idag på ERP:n (sprödbakad med kaprismajonäs)...Om inte Brynäs skärper Sej så blir det Torsk 😬

Sv: A proposito de nada
Game fucking day!!! Efter lunch drar jag mot ERP och jag vill såklart se en vinst!

Sv: A proposito de nada
Qvarre:

Brynäs-Leksand 2-2

Sv: A proposito de nada
JanT:
Trött, besviken och sliten.. Vore kul med en framgång i dag.

Sv: A proposito de nada
munkas: I takt med varje skadad Leksandsspelare devalveras våra vinstchanser i morgon...

Hur var det nu igen?

Övermod - Otålighet - Slarv

6-2 till ett skadeskjutet Leksand!

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: GD ger mig ingenting och värvningar släpps ändå tids nog.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Tycker du är inne på rätt spår. Det är minst sagt märkligt att Gävlemedierna bevakar varenda(?) träning men ändå inte verkar ha störst insyn i Brynäs. Abris har dessutom haft insider-info i alldeles för många år för att det ska vara kopplat till någon enstaka person, som det ibland är när en journalist har insyn i en förening.

Det känns som att Abris och Mrmadhawk konkurrerar om att avslöja Brynäs värvningar, Gävlemedierna deltar ju inte ens i den tävlingen.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Med Manners inträde är risken för högmod noll. Även plånboken är ett effektivt filter mot högmod. 😁

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Mora kan säkert låna ut lite spelare åt er!

Sv: A proposito de nada
munkas:

Norén missar också matchen imorgon

” Calle Själin är ännu inte uttagningsbar.
Och nu har Leksands drabbats av en ny, tung smäll på backsidan.
– Alltid tråkigt att vara skadad, speciellt nu när det är så mycket matcher, säger Patrik Norén. ”

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag tycker inte att GD behöver ligga på samma nivå som MrMadhawk eller Abrahamsson. Om någon avslöjar det oavsett, så visst, men man måste ändå få förvänta sig mer av den tidning som bevakar laget mest. Och avslöjanden är bevisligen intressant för väldigt många, annars hade inte journalister varit där och rotat.

Men det kan ju egentligen handla om vad som helst, GD är sällan först med uppgifterna. Uppgifterna om Sundlövs eventuella förlängning förra säsongen kom från Aftonbladet, tex. Det gjorde att man fick en större insyn på vad för galenskaper man höll på med just då.

Sen förstår jag inte vilka felaktiga rykten du syftar på, sådant kommer inte ofta från initierade journalister. Och man ska alltid ta rykten från löst folk med en nypa salt, det är inte samma sak.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Du tror inte Brynäs måste höja sig rejält för att slå Leksand?

Ni har inte sett bra ut de senaste tre matcherna, vi har inte sett bra ut sen 2017

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Fast samtidigt så är det väl skit samma vilken blaska (om någon) som avslöjar en värvning?
Det enda egentligen av värde är ju när någonting bekräftas av de inblandade.
Jag fattar inte riktigt det så otroligt intressanta i dessa avslöjanden då värvningar ändå offentliggörs så småningom.
Det är snarare jäkligt irriterande med alla dessa felaktige rykten som kommer från diverse journalister och annat löst folk.

Svenska spel
Glöm inte att välja Brynäs i Gräsroten om ni spelar på svenska spel.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912:
Kommer ni ihåg radioreklamen för en BIF - LIF match för kanske 25 år sedan.

”Brynäs Tigers (tigervrål spelas högt) möter Leksand (bääh-ljud från ett litet lamm) på torsdag kl 19 ” 🙂

(minns dock att BIF förlorade matchen - avd högmod går före fall…)

Sv: A proposito de nada
www.vf.se/2021/11/17/avslojar-han-blir-wallins-forsta-nyforvarv-varvar-fran-c-more/

VF kommer konstant med avslöjanden kring FBK, samtidigt som vi får vara glada över om GD har minsta lilla insiderinformation om läget kring Brynäs. Senast var tydligen Andersén på ingång, vilket nu framstår mer som en gissning än något annat. Allt denna säsong, med Nyberg, K. Berglund, Mannberg och Andrén avslöjade andra. Har man gett upp sådant för att Abrahamsson är snabb på avslöjanden kring Brynäs, eller varför denna ljumma bevakning? Är det något jag missar, har GD:s avslöjanden gått mig förbi?

Det ska sägas att det inte bara är VF som är bra på sådant, exempelvis avslöjade SMP att Folin var påväg till Frölunda och nu senast att Växjö vill ha Zion Nybeck. Finns flertalet exempel med olika lokaltidningar.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Tror att dessa killar, Adam Pettersson, Tomi Sallinen och Oscar Eklind, i fjärde linan skrattar efter matchen. Vår bästa fjärde lina denna säsong. Tror att de lyckas mycket bra och bidrar starkt till vinsten imorgon.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Mosa Masen. 🤣

Sv: A proposito de nada
munkas: manner har iaf segerreceptet klart för sig:
Det viktigaste är att grabbarna har kul imorgon.

Vi får se vilka som skrattar efter matchen

Sv: A proposito de nada
munkas: Word!

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Brynäs är sina egna värsta fiender. Vad motståndarna heter och vad status är på motståndarnas form eller skadeläge är av underordnad betydelse.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Vi hade väldigt goda chanser att slå Timrå också, som hade förlorat 12 raka. De hade inte heller sett så bra ut på några månader.
Man ska aldrig underskatta Brynäs otroligt starka förmåga att förlora, allra helst när det vankas storpublik OCH det har varit uppehåll.

Sv: A proposito de nada
Vino:

Ni har väldigt goda chanser att slå Leksand imorgon, laget har inte sett bra ut alls de 3 senaste matcherna och jag skulle inte bli förvånad om ni står som segrare imorgon om vi fortsätter spela såhär-

Leksand måste höja sig rejält om det skall bli vinst. Kommer bli spännande och se imorgon =)

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Håller med helt har oxå kollat på Anaheim deras rookies går bra iår. Skön OT vinst mot Caps inatt.

Sv: A proposito de nada
Mickis: Ngt nytt måste till. Nu är det ju halvfullt på ståplats. Vi får väl se vilka som vinner decibelmatchen mellan fansen i morgon. ;-)

Sv: A proposito de nada
Peja: Givetvis är så inte fallet.

Sv: A proposito de nada
Har varit otroligt skönt att inte tänka på Brynäs på över en vecka. Istället har det varit riktigt kul att se Silfverbergs Anaheim gå som tåget. 8 raka segrar och fartfylld, rolig hockey. Tvärtemot den ångestfyllda pärsen Brynäs bjuder på. Ska nog fortsätta på det spåret, rekommenderas för er som vill undvika depressionen som följer av att heja på Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Och redan betalat. 😁

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Eller så har alla säsongskortsinnehavare redan vaccinerat sig? Kan man hoppas.

Sv: A proposito de nada
ni som följer Dima på insta, va tycker ni om hans senaste story:)

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Funderar också på hur det blir för ovaccinerade säsongskortsinnehavare som inte får gå på matcherna.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Undrar hur många som faller bort om covidpass nu införs.

Sv: A proposito de nada
Detta ser väl ok ut?
Uppladdat:

500x0-7bbe083a-e642-4d41-aae0-67eb5f3002b3.jpeg


Sv: A proposito de nada
{8399}: Ja vafan vi går för vinst imorgon, dima och Molin kommer ge laget en positiv boost samt att Leksand har lite skadebekymmer + att de innan uppehållet hade 2 raka förluster och de förlorade även i chl igår med 0-4!
Tippar 4-1 till Brynäs!

Sv: A proposito de nada
munkas: Allt kan hände, så ser jag på det. Skrällar sker lite här och lite där och även Brynäs skräller ju bevisligen ibland så varför inte i morgon?
Det går som det går och så länge vi inte förlorat så har vi chansen.

Sv: A proposito de nada
munkas: Kanske skulle vara en bra idé att dra ner på stryknindosen till matcherna (låt vara att vissa nästan kan få en självmordsbenägen)? Se det positivt, det kommer nya hedersamma förluster och vem vet, en suddenförlust?

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Japp, imorgon kväll sitter man där framför TVn med fradga runt munnen och blod rinnandes ur ögonen. Förhoppningsvis kan vi hålla nere siffrorna lite den här gången mot Leksand eftersom de har några gubbar borta.
En hedersam förlust och en besviken Manner är utgångstipset.

Sv: A proposito de nada
lapad: Nu börjar ångesten smyga sig på igen. Snart match igen. Hualigen.

Kommande 2 veckor tror jag blir väldigt avgörande för seriens utgång. Brynäs MÅSTE ta ett gäng 3-poängare och helst mot rätt lag annars är jag rädd att man blir förankrade på kvalplats.

Djurgården möter Timrå imorgon och Linköping på lördag. Båda matcherna dessutom på hemmaplan. 2 vinster där och dom kan vara förbi Brynäs.

Lördag 4:e december kommer Djurgården på besök till Monitor. Blir troligtvis en riktig ångestmatch, om inte Djurgården redan ligger för långt före Brynäs då.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Klart grabbarna får bränna av en bengal om dom vill det och även betalar böterna och tar konsekvenserna.

Sv: A proposito de nada
Mickis: Nej nej, det behövs nåt helt nytt utifrån, som sätter ribban på en helt ny nivå.

Sen måste klubben och övriga fans inse vad som faktiskt krävs, och inte hetsa upp sig över en bengal hit eller dit.

Hela ledningen borde låna spelarbussen och göra ett studiebesök hos Hammarby, och prata med deras ledning om hur man jobbar med fansen och vad begreppet "Aktiv sittplats" är för något..

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Danielsson kommer att steppa upp några omgångar innan serien tar slut för att få ett nytt kontrakt. I mina ögon är han slut som artist och då skulle jag vilja satsa hellre på en yngre förmåga med utvecklingspotential

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Jag har vart inne på det tidigare.

Brynäs får själva starta upp nått via folk som är intresserade.
Som det är nu med Brynäs Gävle så är det ju ingen hit.
Tror det måste in hjälp utifrån.
En Bra Start kanske kan vara en hjälp?
De är ju ute bland ungdomar. Börja den vägen.

Nått måste till iaf.

Sv: A proposito de nada
Dima - Palve - Nicky.
Måtte Danielsson steppa upp nu. Gubben har en förmåga att spela klasser bättre när han har bra spelare omkring sig. Detta bör vara hans sista chans, bättre omgivning är svårt att få i detta lag!
För övrigt beröms Dima mycket på liverapportering från träningarna, ska bli roligt att se honom imorgon!

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Det behövs nödvändigtvis inte skapas något nytt då det finns en supporterförening som det går att påverka inifrån i den riktning som medlemmarna vill.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912:
Ja, det underlättar om man har passion för Brynäs, som Blå Grottan är inne på...

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: KK är nog historia numera. Ngt nytt måste skapas istället.

Sv: A proposito de nada
Inget nytt kring KK? Antar att konflikten ej är helt löst pga det är just ståplats som biljetter finns kvar att köpa på?

« · 2255334 · »