1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739746 inlägg · 7967 ämnen

« · 2378118 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Jugge: byt ut domarkåren. Gärna med spetskompetens från Kamerun.

Sv: A proposito de nada
Det som jag lyfter på ögonbrynen mest för är att vi har mest insläppta/match med ligans bästa målispar.
Men sen är det ju bara 3 matcher än men ändå..

Sv: A proposito de nada
lapad: Om jag har förstått rätt så har Manner en jäkligt tuff sida också. Men det som sägs i omklädningsrummet stannar där.

Sv: A proposito de nada
lapad: Manner ställer krav och kan vara riktigt tydlig. Han har en extra mysstil utåt men ställer tydlig krav. Man kan se det på GD live från träningar. Men han har ändå den mjuka sidan att alla skall må bra och trivas

Sv: A proposito de nada
Brynäs spelar iaf roligare än myskoxsförsvaret vi hade förr.

PP kan inte få gå i slow motion och att vi blir stillastående.

Dima, scott, rödin o Palve behöver komma på kant i fart o få ett pass inne i OZ så de kan direktskjuta eller driva på mål.
Larsson och Björnen sliter o vore bäst som centrar som går på mål och tar returer och kan skymma i en ev andravåg.
1. Rödin Larsson Dima
2. Palve Björninen Scott
Sen tycker jag Eklind borde gå i 4de och Strömgren gå i 3de då jag tror han kan hjälpa Ölund o olesen hitta målchanser bäst.
3 Strömgren Ölund olesen
4 Eklind Birger kvist

Sen förstår jag inte hur Hedberg får vara inne i BP som brister i det fysiska ibland och även i uppspel/ dump ut. Men inte bara han jag funderar över.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Man kan i alla fall glädja sig åt att Växjö slaktar Timrå…

Sv: A proposito de nada
Mattson: ingen högoddsare att vi ligger där , har vi gjort ett par säsonger nu.
Bara hoppas Manner kan koka ihop en gryta med dunderhonung.

Sv: A proposito de nada
Sist i serien just nu. Tycker vi varit marginellt sämre än motståndarna hittills men typiskt att ett etablerat bottenlag förlorar såna matcher.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Jag gillar Manner, en myss gubbe som har ett varmt hjärta och utstrålar kärlek men även jag tror att vi behöver en röst i båsen typ Bulan som vågar peka på felaktiga saker och kräver att individen ändrar sin attityd. Se exempelvis om hur Rödin matchas match efter match med Scott, spelar ett dåligt PP m.m. men Manner & Co gör inget åt saken. Jag är emot att tränarna sparkas, Brynäs har fått en stämpel som en förening som sparkar tränarna så fort det blåser motvind. Det har bara spelats enbart 3 matcher och nu behöver coacherna sätta ner sig, analysera spelet, spelarnas prestation, röra om i formationerna men framförallt behöver Alcén hitta en målskytt.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Sen måste vi få fart på vårat pp. Det går alldeles för långsamt.
F.ö så har vi flera riktigt bra spelare. Förhoppningsvis så får de spelet att sitta snart. Det är vad jag intalar mig själv iaf.
En försiktig skål trots förlusten o trevlig kväll på er!

Sv: A proposito de nada
Sist i tabellen efter tre omgångar. Skönt med ny säsong. 😬😅

Finns en del att oroa sig över, men får se vart vi står efter matchen mot Örebro, men idag var vår sämsta match rakt av. Många behöver höja sig, och vi behöver bli noggrannare över hela banan.

Nya tag på tisdag, men lite fundersam blir man allt.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: mjo, men vad menar du med skört lag? Tycker inte Brynäs är skört. Klart man påverkas av idiotutvisningar. Sånt spelar roll. Har du själv spelat i ett "skört" lag?

Sv: A proposito de nada
Jugge: värva in 2 klass spelare så ska du se att det rör om i grytan

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Menar du att vi inte har ”riktiga” tränare nu eller?? Brynäs har ju en väldigt fin historik med att kicka tränare, har det gått bra tycker du?

Ser att flera tycker Larsson har varit osynlig idag. Men vad fan, han spelar ju med 2 killar som är helt under isen och har varit så sedan säsongen inleddes. Vet inte om Dima har tankarna på släkten i Ukraina eller nåt, men det är ju inte samma kille som när han kom till Brynäs. Sen verkar Palve fortfarande vara på smekmånad efter bröllopet och det nya kontraktet.

Något måste göras med 2:a kedjan men vet inte vad. Samtidigt vill man inte röra 3:e kedjan för dom har ju varit bäst sett till dom 3 första matcherna

Sv: A proposito de nada
Peja: precis.

Dessutom: Brynäs är ett ”skört” lag. Ett stabilare lag typ Färjestad hade inte påverkats lika mycket av en sådan utvisning.

Det blev ”korthus-effekten” i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
munkas: Inga fler dåliga skämt - jag dör av skrattkramper; ”Larsson har kommit in bra i laget…,” 😂😂

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, det var tyvärr ett riktigt ”junior” misstag av Kvist. Där måste pucken ut ur zonen.

Sv: A proposito de nada
Lunkz:
Glöm inte bort vart vi var nånstans runt denna tid förra året också!
Första plats befann vi oss då efter har slagit Skellefteå på hemmaplan.
Ser gärna att vi gör om kedjorna för är så ”JÄVLA” trött på Palve nu efter försäsong+inledning.
Samma sak gäller Timashov, som har gått och blivit influenser istället. Tycker mest synd om Larsson som kommer från NHL för att bli barnvakt till två muppar.

Sv: A proposito de nada
bradberry: skaffa riktiga tränare för fan 🤔

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Kan inte skylla förlusten på en filmning.
Visst att den är uppseendeväckande MEN 18 skott på mål på hemmaplan.
0 skott på mål i PP tror jag
Tredje matchen på rad som de släpper mål i BP
Tima helt osynlig, Palve slarvar, Scott tar mängder av felbeslut, Rödin försöker men trampar vatten, Johanesson är extremt vek i egen zon.
Mängder av enkla misstag ex #79 som släpper pucken till motståndaren åå egen blå vid 2 - 4, Palves pass vid 2 - 5.

Nä det krävs att Manner får fart på laget för annars får han nog se sig om efter ett nytt jobb innan jul.
Sen måste det förstärkas med 2 forwards av klass som får tidigare nämnda forwards att vakna till och känna pressen.

#90 är ju fantastiskt bra spelare och sen gillar jag #9 som visar sig vara avsevärt bättre än de egna jubisarna.

Tror även att #13 kommer att vara 7 e back så fort #28 är helt inne i matchtempo

Sv: A proposito de nada
munkas: Haha , han har gått igenom Brynäs dusch.

Sv: A proposito de nada
munkas: i all bedrövelse, skön humor, dessutom sant, speciellt idag😂

Sv: A proposito de nada
Gunderson: Ja idag hade det kunna gå åt vilket håll som helst. Men faktum är att Brynäs hade kvitterat och hade initiativet… Så kommer ärke-äcklet å filmar… Domarna köper bluffen och Luleå får momentum till skänks då man oxå gör mål i just det PPt.

Luleå är bättre över 60 minuter men just denna sekvens kan vara en stor orsak till det… Var länge sen jag var så förbannad när jag varit på hockey… Shinimin borde stängas av för de där tilltagen. Bara det kan få honom att sluta…

Sen va fan har Dima ätit ostkrokar hela sommaren? Han platsar inte som han spelar nu. Palve har jag försvarat för hans skills men han är ju under isen… Kemin i vår andraline är katastrofal…

På sportradion pratade Wahlman och Svartvadet om att Brynäsarna visade dåligt humör och gnällde på varandra över felpassningar etc. Oroande signaler…?

Nu har man försatt sig i en situation där vi har en måstematch på tisdag hemma mot Örebro. Förlorar vi där har vi fått en krisstämpel i pannan och risken är att vi går samma typ av säsong till mötes som de fyra senaste…

Vi var i final 2017. Sen kom Rödin.., Finns ett samband…? Jag vet inte…🤷‍♂️

Sv: A proposito de nada
Jugge: precis, 5.000 kr, är ett skämt, 5 matcher är rimligt, måste få kosta.

Spelarna i SHL ska vara förebilder. Hockey får inte bli som fotboll. En sport som pratar om ”fair play” och där man får höra ”att det var kontakt, därför straff” från alla experter typ, får mig att stänga av tv:n.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Ofattbart hur SHL låter Shinnimin svärta ner ligan år efter år med sin filmande fotbollshockey. Ska inte hockey vara en tuff, hård och ärlig sport?

Fotboll orkar jag knappt med längre, det är bara filmande, maskande och noll närkamper. Är det dit vi vill?

Nä, stäng av storfilmare som Shinnimin 5-6 matcher och städa upp ligan.

Sv: A proposito de nada
Lunkz: Larsson har faktiskt kommit in riktigt bra i laget. All NHL-glans är i princip bortspolad efter tre omgångar.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Ja, det var trist att se Kvists indianare. Att försöka passa en markerad spelare precis innanför egen blå är ju verkligen ett juniormisstag. Håller inte i SHL.

Sv: A proposito de nada
Lunkz: Kicka tränarna. Går inte att spela finskt i shl 👌

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: spela Larsson på rätt plats först och främst.
Man börjar undra vad dom ser i båset igentligen.
Blindkäppar

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Givetivs hade de flesta Luleåfansen menat att domaren avgjorde matchen, precis som många Brynäsfans gör nu. Grövre än så tror jag inte att det hade blivit. Man undrar hur Shinnimin värderar 3 poäng mot 5000 kronors böter. Det kanske vore en bra idé att fördubbla bötesbeloppet vid varje tillfälle spelaren får böta för samma regelvidrighet. Första gången 5000, andra gången 10 000, tredje 20 000 och så vidare. Då hade det blivit mycket mer kännbart för Shinnimin vid det här laget. Det känns som att han bara fortsätter att filma år efter år utan att få något kännbart straff.

Sv: A proposito de nada
magr: Anton känner väl press som kapten och vill göra sitt för att lyfta laget. Han måste ju få säga vad han tycker i intervjuer efter matchen. Annars tror jag den här säsongen blir klart bättre än föregående.

Sv: A proposito de nada
Det måste ju bli rejäla avstängningar på uppenbara filmningar, minst 5 matcher. Annars kommer vi aldrig få bort otyget. 5000kr är ju ingenting för dessa välbetalda herrar.

Tyvärr är det ju en horribel utvisning i kombination med Kvist indian som fäller avgörandet idag. Innan det hade vi ju momentum efter Berras kvittering

Sv: A proposito de nada
{8399}: dags att visa det på isen

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: ”dödshoten” ska det stå

Sv: A proposito de nada
Elliot12: hmmm, hur hade det låtit i Luleås forum om Shinimin (gud förbjude) spelat i Brynäs?

Med min erfarenhet av ert forum hade dödvikten haglat…., just saying

Sv: A proposito de nada
Det är lite som saknas, Palve, Dima och Rödin (delvis Scott) har varit för dåliga, delvis slarv i egen zon. och oskärpa framför mål, samt några stolpar och ribbor.

Men, tycker ändå att Brynäs i år verkar vara ett jobbigare lag att möta, tuffare och lite elakare. Inte orolig ännu.

Nyförvärven bra! Larsson har dock varit ganska osynlig i match två och tre.

Inte många ”lätta matcher” men vi har trots allt mött ganska svårt motstånd hittills. Är försiktigt positiv trots allt. Men skärpning Dima och Palve, Rödin får frikort…

Sv: A proposito de nada
LKV: Luleå är bra på att försvara sig och "spela av". Synd att fusk försätter dem i en position de tycker om.

Sv: A proposito de nada
Honken: Jag är rasande! Jävla idiot till filmare som Shinnimin är! Så tråkigt att se.

Med det sagt. Vi är INTE bra! Det är väldigt många som måste se sig själva i spegel. Än mer oroande är att LHC spelar jämt med FBK, Örebro städar av OIK och många av de förväntade topplagen går ganska bra.

Vi har så mycket att jobba med. Vill att vi ändra i kedjorna genast!!!

Sv: A proposito de nada
Elliot12: dessa situationer är inte ens nära varandra. Chicken lägger ju sig ner och sprattlar!

Sv: A proposito de nada
magr: Fast innan dom ens kommer in på frågan så säger han att dom inte gör en bra match.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Matchen är jämn fram till filmningen och 2-3. När Luleå sedan ska spela av matchen ser det knappt ut som dom behöver anstränga sig, det är så fruktansvärt uddlöst.

Sv: A proposito de nada
magr: Okej, men Rödin kan ju inte styra vilka frågor som intervjuaren väljer att ställa, eller hur? Jag tycker det var ett rimligt svar på frågan, filmningen blev tyvärr väldigt avgörande i den här matchen. Tycker också det var bra av intervjuaren att ställa frågan och därmed uppmärksamma fusket.

Sv: A proposito de nada
Makkan74: ? Scott ramla väldigt lätt, samma med Shinnimin, sa inget annat.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: ta det piano bara så är jag säker på att BIF kommer att lyfta. Det är många matcher kvar och allt kan hända. Man kan ju redan konstatera att det blir ett riktigt getingbo i tabellen hela säsongen. Tror nog alla scenarion är möjliga denna säsong.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det bara osade hat i Rödin redan ute på isen, han var nog jävligt nöjd över att få frågan så att han fick gnälla av sig i TV och lägga skulden på det.

Sv: A proposito de nada
Danne66: "Vi är inte med alls". Vi har 2-2 en bit in i tredje. Vi har två i ramen, vi har Olesens läge som ska vara mål. Men "vi är inte med alls". Du verkar analysera i affekt.

Är insatsen tipptopp? Nä, pp funkar inte. Dima, Palve mfl underpresterar.

Men matchen i sig är jämn och faller oss ur händerna på en filmning.

Sv: A proposito de nada
Elliot12: ha ha du är rolig du men var stolt över att ha en sådan filmstjärna i ert lag. Kommer (tyvärr) säkert ge mer poäng. Själv skulle jag skämmas

Sv: A proposito de nada
Lunkz: Kicka tränarna 👍

Sv: A proposito de nada
magr: Manner måste också sluta med att spela Larsson på kant. Och prova sära på Rödin och Scott. Någonting måste hända

Sv: A proposito de nada
Tack Bertilsson som markerar mot SHL’s störta as och fuskare.

« · 2378118 · »