1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 759450 inlägg · 7967 ämnen

« · 2394364 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Kan man ligga över 6000 i snitt så är det ju otroligt bra. Så klart att Ove matcherna bidragit till att höja snittet + Leksand hemma.

Manner påtalade ju i en intervju på GD vikten av publiken på hemmaplan. Men var samtidigt tydlig med att dom måste fortsätta spela bra så folk vill komma och se dom.

Nu går vi för 3p idag! Förhoppningsvis med mycket folk och liv på läktaren.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Finns på både SHL och Swehockey.

Sv: A proposito de nada
Hank81: var ser man publikligan ?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Fel på serieuppdelningen i U16/J18 som skapar den typen av resultat i början av säsongerna. Tror inte det är bra för någon. Kan dessutom leda till att en del spelare får fantastiska individuella stats med löjlig hype som konsekvens. Det är oftast bara föräldrar och scouter på plats, men personer som aldrig ser på matcherna sitter och hypar spelare på nätet baserat på poängskördar som ibland har skapats genom massa poäng mot motståndare så dåliga att matcherna aldrig borde ha spelats.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Kommer ihåg när jag mött brynäs när jag yngre, vi förlorade med 31-0 😂

Sv: A proposito de nada
Vårt U16-lag har en bra dag på jobbet idag. De leder med 13-0 mot Karlskoga efter två perioder. Japp ni läste rätt...

Sv: A proposito de nada
Jag fick denna video skickad till mig idag.

Börje, den största idrottsmannen som Sverige har och kommer att ha.
Uppladdat:


Sv: A proposito de nada
Går man in på exempelvis Växjös Instagram så står Tim Juel även i ”toppen” där bland följare. Detta innebär att han troligen börjat följa samtliga SHL-lag väldigt nyligen.

Sv: A proposito de nada
{10023}: juel följer varje lag i hela ligan

Sv: A proposito de nada
{10023}: Har dock svårt att se att Brynäs vill ta över Zohornas kontrakt som sträcker sig till 24/25 och det kan knappast vara aktuellt för honom att bryta helt för ett ettårskontrakt.

Sv: A proposito de nada
eltifoso: lika imponerande att ni har tagit alla er efter 1980 och framåt och i tuffare konkurens.
Idag hoppas jag att vi kan ta poäng av er för är det ngt lag vi har haft svårt för är det ju FBK och det smärtar väldigt mycket eftersom jag bor i FBK land..kan man hoppas på 2-2 och att vi tar en överraskande extra poäng..

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Tack för den Vuollerim!
Såg aldrig matchen när det begav sig. Minns att jag satt i bilen på väg hem från att ha varit hos farmor i Högbo. Så Salmings mål ”hörde” jag på Radiosporten vilket hade sin charm det också.
Jäklar va bra Näslund var och där kan man snacka om mycket istid. Noterade också att Jajjen körde samma ”vispdribbling” som Dima kör…:)

Sv: A proposito de nada
{10023}: snyggt! 👍
Oavsett om det stämmer eller inte så gillar jag analysen! 😃

Kan det vara något för nästa år om inte annat?

Jag förmodar att sportcheferna jobbar med nästa års trupp för fullt just nu, skulle vilja vara en fluga på väggen på JAEGs kontor…

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jo jag vet att ”Öret” är Örebro…😂 Men var det inte Linköping vi mötte…🤷‍♂️

Stämmer, jag som skrev fel och blandade ihop lagen. Skitlag som skitlag… 😉

Sv: A proposito de nada
Räven:
Kanske dags för en trade mellan Vehviläinen och Tim Juel samt Hynek Zohorna.

Kolla kopplingen:
•Honken finns i OIK och har bra kontakt med både Manner och Alcén.
•Zohorna får ut lite lite i OIK med tanke på den kapacitet han har.
•Kaskinen känner till Zohorna efter tid tillsammans i Tjeckiska landslaget.
•Alcéns lista har tidigare varit stora power forwards som Komarov och Mäenalanen. Där passar Zohorna in. 188cm lång och 97kg tung.
•Passar även in på Alcéns snack om att dom vill ha in spelare som kan spela lite varstans. Zohorna kan spela både som winge och som center.
•Vehviläinen är kanske inte handplockad av Johan Holmqvist och har i år fått väääldigt lite istid.
•Kanske vill till OIK för mer istid?
•I utbyte mot dessa får vår Honken en målvakt som jag tror kanske är mer handplockad av honom själv. En stor talang som inte får ut max i OIK.. Nån som kanske jobbar så som Honken vill lära ut mer än Veven?
Relativt ung fortfarande, svensk och väldigt utvecklingsbar.

Erkänn själva. Ingen dum idé.
Brynäs betalar garanterat en stor lön för Veven. Och kan man byta både Zohorna och Juel för dessa pengar (plus lite eget kapital) så kanske detta är en rätt bra trade lagen emellan?

Vad säger ni andra?

Sv: A proposito de nada
{10023}: Jo jag vet att ”Öret” är Örebro…😂 Men var det inte Linköping vi mötte…🤷‍♂️

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Örebro...

Sv: A proposito de nada
Tim Juel har börjat följa Brynäs, inget sammanhang då vi har två stabila målvakter. Men han är väl smyg Brynäsare som alla andra i detta långa land 😉

Sv: A proposito de nada
Jugge: Öret?🤓

Sv: A proposito de nada
Spacebb: ????????????
Nej jag menar inte minska tjockleken på skydden.
Jag menar minska bredden på benskydden (utanför benen) och bredden på handskarna (utanför händerna). Minska frontarean generellt.

Den absurda storleken (frontarean) på skydden nu beror enbart på att det hjälper målvakterna att täcka målet mera.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Så alltså minska målvakternas egna säkerhet är det du menar? För det är det enda det kommer resultera i.

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Tänkte exakt samma sak. Magiskt.

Sv: A proposito de nada
Rumpelstiltskin: Storleken på målvakternas skydd/utrustning nuförtiden är ju absurda egentligen…
Tänkte först - jisses vad Wille sprattlar när han räddar - kom sedan på att skydden var så smala att man på den tiden inte bara kunde stå still som målvakt och vänta på att få puckarna på sig. Man var tvungen att aktivt jobba/sprattla för att ta puckarna. Detta tycker jag är något som gör sporten mycket roligare - skyddens storlek bör ses över.

Sv: A proposito de nada
{9382}: angående läktare, är det inte fantastiskt att vi ligger tvåa i publikligan. Det var inte igår.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: vilka namn inne på ett bp. Silfverberg, Bäckström, Salming och Näslund...

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Jag håller med, det är en rejäl förstärkning som borde rendera i böter

Sv: A proposito de nada
Jugge: Men ingen anmälan på Littles filmning? Man var så jäkla på att anmäla filmningar i början av säsongen, skiter man i det nu eller?

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: otroligt roligt att se riktig hockey igen. Tänk om det hade varit samma regelbok nu. Dröm

Sv: A proposito de nada
Kors i taket, det verkar som att Berra slipper avstängning för tacklingen igår. Med tanke på lotterinämndens historik var jag säker på en 4-5 matcher för tackling i huvudet…

Äntligen kanske dom börjar visa en gnutta spelsinne! Öret spelaren är ju nere på knä när tacklingen kommer, vad ska Berra göra liksom??

I övrigt är tacklingen klockren med armen nere. Det är inte ofta vi ser open ice tacklingar i SHL. Dels för att dom flesta inte har kunskap för att utföra dom. Men av dom som har kunskapen så är jag övertygad att de flesta inte vågar just för risken att bli avstängd.

Jag är glad att Berra fortfarande vågar! En sån där tackling fyller ju hela laget och arenan med energi!

Sv: A proposito de nada
Bäska droppar: Samma här.
"Alla" i min byskola höll på Frölunda utan jag.
Enda anledningen var att jag inte gillade storstadslag..
Fick tilllåtelse av morsan att vara uppe längre den 5:e matchen.
Hyfsat lungt i skolan dagen efter😉

Sv: A proposito de nada
Avbryter radiotystnad för att konstatera att Fredrik Belfrage och Virus Lindberg hade lika gärna kunnat göra " Mitt i naturen". Over and out.

Sv: A proposito de nada
I morgon blir det äntligen dags att se en match från läktaren igen, var sjukt längesen. 😍

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Supertack!
Såg matchen då när det begav sig liggandes på golvet 1 meter från ”stora” 26tummaren med släckta lampor i vardagsrummet - för max närvarokänsla (var föräldrafritt den kvällen).
Ska äntligen se den igen ikväll 👍

Nu är det 86 tummare och hoppas på lite ”barnfritt” 🙂

Sv: A proposito de nada
#33: Är der Virus som är bisittare??

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: TACK 🙏
Hägerfors kommentar…… Fy faan va bra
♥️💛🖤

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Detta är ju fantastiskt. Kan nu återuppleva ögonblicken när jag blev Brynäsare, 60 mil från Gävle, 6 mil från Göteborg...Stort tack! Radiotystnad några timmar nu...

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Det ska jag kolla upp ngn regnig söndag framöver
Imponerande att ni tog guld 10 innan vi ens tagit vårt första

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Härligt initiativ! Jag lägger länken till (vilket jag antar är) din kanal här nedan, hoppas det är OK!

Sv: A proposito de nada
Efter 42 år tog jag äntligen tag i något jag tänkt göra länge men nu blev det äntligen av. SM-final 3 och 5 från guldet 1980 flyttades över från videoformat till ett digitalt format. Som en bonus på det finns matcherna nu på Youtube. Bildkvalitén är inte som nya produktioner men vad gör man inte för att få se Wille, Stigge, Conny, Näslund och Hammarström och alla andra spela hem 10:e SM-guldet.

Jag och min bror fick en arbetskollega att spela in matcherna på två VHS-band. Vi köpte band trots att vi inte hade någon egen video på den tiden. Kollegan var inte alls intresserad av sport men han hjälpte oss att spela in ändå.

När avgörande matchen spelades hade jag gått över till ett annat fotbollslag på ön där jag bor. Jag var yngst och ny i truppen och vi hade samlats i klubbstugan för att kolla avgörandet tillsammans. Vi var väl ca 15-20 på plats varav alla höll på Frölunda förutom jag och en till som höll på AIK. Gissa om jag jublade när guldet var klart 😀

Så om någon vill se lite old school hockey finns nu även matcher från 1980 att kolla på. Sök på Brynäs Frölunda 1980 och håll till godo.

Sv: A proposito de nada
Honken72: Jag litar på att coacherna vet vad dom gör och förr eller senare måste Limpan vila trots allt är han ingen ungdom längre sen vill vi supportrar att han ska hålla hela säsongen och vara skadefri men vilken bra målvakt som ett gammalt årgångsvin han blir bara bättre och bättre med åldern jag är mäkta imponerad.

Sv: A proposito de nada
Gunderson: Tack! Jag tror att både Alcén och framför allt Manner har stenkoll på Palmu och hans situation i Öret.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Nu är ju inte Friman i Brynäs för att göra mål, det är andras jobb. I går var han precis så bra som jag hoppades han skulle vara när han signades. En klippa i defensiv zon! Tror dock han kommer klippa in ett par från blålinjen innan säsongen är över, han har en jäkla slägga.

Sv: A proposito de nada
{10023}: Hoppas på Lindbäck, vi har trots allt fyra st 3p och en 1p på de fem senaste matcherna han vaktat kassen.

Sv: A proposito de nada
Samma lag imorgon som igår.
Dock är jag osäker vad gäller målvakt.

Sv: A proposito de nada
{8399}: haha håller med, han skjuter verkligen jämnt rakt på målvakten. Inte konstigt att han aldrig gör mål, han har ju haft massor av lägen.

Sv: A proposito de nada
Gunderson: Palmu känns spontant som en bra värvning för oss. En finsk ledarstab med finsk/svenskt spelsystem, han kan bli vår lilla sniper kanske. En finsk Kevin Clark

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Synd att Friman är en magplatteskytt bara

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Verkar ju helt enkelt som att det inte hamnade hos DN ändå 🤷‍♂️

Sv: A proposito de nada
Jugge: Verkligen, bra skrivet!

Kan ingen som har koll maila Alcén om Petrus Palmu?!

Sv: A proposito de nada
Kvittade disciplinnämnden Littles filmning och Bertils tackling eller?

« · 2394364 · »