1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446871 inlägg · 7966 ämnen

« · 2404559 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Soc: Inte alls. Ren och skär slump att Boork råkar vara lika kunnig, nyanserad och påläst som undertecknad…. 👊😉👍

Sv: mellan säsong som vanligt
Huge: vad är dina förväntningar nu då ?

Sv: mellan säsong som vanligt
Bygg en VIP-bar/restaurang som Brynässpelarna passerar rakt igenom på vägen in/ut till/från isen. Endast rep-staket som avgränsar spelarna mot restaurangen, de ska gå i princip rakt igenom baren mellan is och omklädningsrum - > high five area mellan spelarna och besökarna. Men även sätter krav på spelarna att leverera för man kommer att vara face to face med supportrarna mellan peroderna.. Ka-tjing på den ideen ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️👍
Hoppas inget annat lag snor detta😀

Sv: mellan säsong som vanligt
varulf: Frölunda snittar väl ca 11000 pers på sina matcher. Då förstår man lite mer Brynäs svårigheter att konkurrera.
Och då har jag ändå inte nämnt skillnaden gentemot Göteborg och stad vad gäller ex sponsorunderlag….

Sv: A proposito de nada
Huge: Är det du som rattar Boorks Twitterkonto Huge?
Uppladdat:

500x0-screenshot2022-11-05-18-49-23-674-editcomtwitterandroid.jpg


Sv: A proposito de nada
Palmu fortfarande petad och Joachim Blietchfield extra forward. Kommer säkert hända nått under uppehållet men om det faller rätt ut återstår och se. Vi tacka ju nej till Vesalainen, skulle gissa på att vi har någon annan i sikte som kommer bli aktuell nu. Sen ny målvakt och skulle gärna skeppa, Hedberg/Bergman, mest realistiskt en av dom men hade gärna sett båda två.

Sen har man tappat hoppet om Palve men tyvärr är truppen för tunn för att skicka han, iallafall med Alcéns kontaktnät.

Sv: A proposito de nada

Sv: mellan säsong som vanligt
Huge: jo det är såklart enklare att få in sponsorer och andra former av stöd att gå ut med visionen om så mkt guld och budgetera med en litet högre publik siffra än vad som är närmare verkligheten. Man kan ju tänka sig hur sponsorerna skulle dregla över att gå in om man sa man troligen kommer kvala sig kvar kommande år och att publiken kommer svika . Det är lite spel med allting och man måste försöka se förbi det.

Sv: mellan säsong som vanligt
Huge: jag respekterar absolut ditt sätt att tänka och kan då konstatera problematiken i många diskussioner då startpunkten är helt olika.

Sv: mellan säsong som vanligt
{10023}: Kom in i matchen och verkligheten själv.
Varför ska Alcen värva ytterligare en back när vi behöver en (spets)forward?
Lite fel prio isf, kan man tycka…

Sv: mellan säsong som vanligt
Chanzone: Nja, som jag skrev tidigare så är Lindbäck en fantastisk målvakt men han hittar alltid ett sätt att tappa fokus och då smäller det. Han och VV kanske ska spela halva matcher var?

Sv: mellan säsong som vanligt
Supportern: I vetskap om att det är jämnt och tufft att öht hänga kvar och Gävles förutsättningar med historiskt dålig infrastruktur jämfört med många andra orter som underlag och dåligt publikintresse så är jag nöjd att Brynäs öht spelar i SHL.
Sen är jag rätt säker på att målen som insatta och ansvariga har idag är betydligt mer realistiska än ex snacket om 4 guld på 10 år, som hördes för några år sen. Det tog jag mest som nån floskel, om än nästan omöjlig att förverkliga, som alla lag mer eller mindre går ut med för att visa att man siktet högt och vill nånting.

Sv: mellan säsong som vanligt
Jan Grismöbel: inte heller i honkens verkar det som.

Sv: mellan säsong som vanligt
{10023}: Jobba under säsongen ingår inte i jobbbeskrivningen som Alcén fick när han tackade ja på tjänsten

Sv: mellan säsong som vanligt
Supportern: Jo ibland känns det ju som det är på väg åt rätt håll.. men sen så gör man större analys så är det som du nämner sportchesfrågan, målvaktssitutatuionen med honken etc.. alltid massa stök.. jag svarade kanske på mina egna fråga varför vi inte är framgångsrika..

Sv: mellan säsong som vanligt
JohnnyBotox: Ja, hittar Sportchefen nån kvalitetspelare att förstärka laget med före jul kan vi säkert hanka oss kvar i år också.

Sv: mellan säsong som vanligt
Tveklöst suraste förlusten i år, skulle varit 1 eller 2 pinnar. Tycker Lindbäck varit bra i två senaste. Veini är nog bye bye.
Palve, ja, man kan leva med en spelares defensiva brister om spelaren levererar framåt. Men just nu är det bara misstag bakåt och inget framåt. Tyvärr hade vi nog varit ett bättre lag utan Palve.
Små marginaler, kunde lika gärna vunnit. Tycker att domarna var tveksamma.
Uppehåll, chans att träna, Rödin tillbaka. Tycker att spelet ändå varit bra det senaste.
Minns förra året att vi varvade upp omkring omgång 20, hoppas på samma i år. Men gärna en bra forward till och gärna utan Palve, tyvärr.

Sv: mellan säsong som vanligt
parks: jag tycker man var på rätt håll med senaste styrelsebyte etc etc. men sen blev det soppan med alcen och det känns tyvärr som ett ganska stort bakslag. ingen framgångsrik förening tillsätter tjänster efter vänskapliga kvaliteér (se även honken) utan det är efter kompetens. Alcen har inte kompetensen.

Manner har gjort mycket bra. men jag ser gärna en ny coach efter att hans kontrakt går ut. för att tävla på yttersta nivå så känns det som han saknar spets. i finska landslaget är han ju trots allt assisterande och tar inte de avgörande besluten.

i shl är det så små marginaler. då kan ett sånt beslut att tillsätta alcen avgöra.

men visst var det förra styrelsen som tillsatte honom? alltså inte nuvarande? då kan det finnas hopp om vi jobbar vidare. när går hans kontrakt ut?

sen återigen målvaktsfrågan. vilka har ok:at att göra den målvaktstränarrokaden? så länge de personerna är kvar. ja då kommer fler felbeslut att tas som hindrar oss att nå högre.

Sv: mellan säsong som vanligt
Huge: Det är väl bara att scrolla hur många ..skrattade o så Haha va sa ni nu om Lindbäck..o Brynäs heta natch mot Luleå..Manners taktik..osv..
Jag är inte på ngt vis skadeglad..jag vill att Brynäs ska vinna varje match..Men det finns massa clowner härinne som inte ser Brynäs brister utan skyller på otur hopslag osv..Du är ju en av dem.
Att inte se när vissa spelare sänker laget match efter är match är ju nästan skrämmande.
Det Manner gör nu med tex palve är så destruktivt .Det är en kille som spelar med små marginaler och just nu sänker han laget genom dessa. Tror du det är bra för honom o laget? Det blir en tvärtom effekt. Likaså Lindbäck..låt han vila .

Sv: mellan säsong som vanligt
bradberry:
Jag lägger gärna till 💩 till Manners matchcochande...

Rögle värvar tjeckisk landslagsback.. vafan var inte marknaden död? HALLÅ ALCÉN?! KOM HEM FRÅN MALLIS

Sv: mellan säsong som vanligt
bradberry: Du och jag ser hockey på samma sett ser jag 😉 Lite tvek på Lindbäck bara.

Tycker även Timashov förtjänar ett omnämnande.

Sv: mellan säsong som vanligt
bradberry: Vettefan om Lindbäck verkligen förtjänar positivt omnämnande efter agerandet vid 1-2...

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: En tyrann kan man jämföra med vilken skit som helst. Vi tar väl Stalin istället så slipper folk skita ner sig.

Sv: mellan säsong som vanligt
Huge: mm håller med, tycker inte man ska flyga iväg vare sig vid vinst eller förlust.. men åren efter 2017finalen har ju inte varit jätteroliga.. man måste ju ändå kunna få ifrågasätta en klubb som utåt sett har stora ambitioner.. känns som klubben på nåt märkligt sätt alltid tar fel beslut när det går bra.. tänker efter 2017 och guldet 2012.. Där har vi ju medvind och bra läge.. men på nåt märkligt sätt är vi alltid tillbaka där vi befinner oss nu..kunde vart värre kanske titta på anrika klubbar som modo djurgården etc.. men ändå

Sv: mellan säsong som vanligt
Treklövern1912: absolut FEL väg att gå.

Sv: mellan säsong som vanligt
bradberry: Har vi sett samma match amatören ?😂

Sv: mellan säsong som vanligt
Huge: vissa har helt enkelt högre mål med klubben. Om målet är att existera i shl så kan man vara relativt nöjd. Vad tycker du men för föreningen ska vara om du skulle bestämma?

Sv: mellan säsong som vanligt
⭐️= Teo Lindstein
⭐️⭐️= Oscar Eklind
⭐️⭐️⭐️= Nick Olesen
⭐️⭐️⭐️⭐️= Johan Larsson
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️= Linus Ölund

❤️= Lindbäck, Också bra men fick inte plats
💩1: Palves groda vid 0-1
💩2: Bergmans grod-rus vid 1-2
💩3: Matchens underhållningsvärde

Sv: mellan säsong som vanligt
Jan Grismöbel: så är det, och många frågar sig varför vi har så mycket "otur"..


Sv: A proposito de nada
Axelsson: Bra??

Kanske luras man när man sitter på övre etage. Men det man fick se idag var ju nästan ett hån.

Så lamt och slött. 88 och 36 de enda som såg ut att vilja något.

Sv: A proposito de nada
Röde Roger kanske blir ledig snart, kanske vore något att ställa i båset, han ställer ju iaf krav på spelarna och har ju lyckats bra i VF genom åren men då kanske man trampar någon på fötterna i kompis IF?

Sv: A proposito de nada
Axelsson: Klart som fan man får heta Huge, men att jämföra med Adolf H är inte ok! Men vem vet du kanske har ett par för många små sure innanför västen ikväll?

Sv: mellan säsong som vanligt
Supportern: Alcén är sportchef för han var färdig som spelare med ett år kvar på kontraktet. Så Brynäs gjorde en deal med han ..skit I sista året som spelare å du får bli sportchef .kunskap om tjänsten behövs inte .

Sv: mellan säsong som vanligt
Stefan R 63: Ingen clown härinne har såvitt jag vet fått hybris och börjat tala om guld, vilka världsklasspelare och tränare vi har efter en vinst.
Ev glädje handlar isf mest om tillfredställelse/lycka över att laget vunnit och inte förlorat, utan att fördenskull behöva tro att allt är frid och fröjd.
Efter en förlust däremot, då ska alla sparkas eller bytas ut, alla håller knappt div3-nivå osv.
Ska man skratta eller gråta åt den sortens tragikomiska reaktioner efter en förlust?

Sv: mellan säsong som vanligt
Håller ju inte att ha en målis som gör grodor stup i kvarten. Den taktiken har vi provat många ggr förr med rätt taskigt resultat.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Får man inte heta Huge länge?

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: in med Esa Tikkanen. Skulle nog lyfta laget. Han är ju bara 50 plus 🧐

Sv: A proposito de nada
Jockster : Undrar om alcén har pratat med wandell . Blir en bra bänkvärmare när veven lämnat .

Sv: A proposito de nada
Axelsson: Namn som Adolf H kan vi väl iaf komma överens om att inte nämna, det finns ingenting på HS som behöver jämföras med det namnet!

Sv: A proposito de nada
En bra genomförd match som förloras på grund av ineffektivitet och Palve.

Sv: mellan säsong som vanligt
Supportern: Kangas ville ha en annan .

Sv: mellan säsong som vanligt
Treklövern1912: tycker denna värvning säger allt om klubben.

Putta bort en stjärnmålvakt och hans tränare för att göra plats för en mätt spelare med kompis till tränare som är med i bland.

Sen på det så matchar man inte laget och alcen har totalt misslyckats. Varför är han ens sportchef? Vad har han för meriter och erfarenhet?

Sv: A proposito de nada
#33: Kicka även Manner & Co. In med Ove i båset. Det finska spelet håller i korta turneringar men inte i det långa loppet i shl.

Sv: A proposito de nada
Sätra: Sosse hockey du menar Morgan Magda hockey looser hockey där man rullar runt på rygg och vill ha magen kliad, långt kvar av säsongen . Jag är inte orolig men kan vara uppfriskande att ta en paus i från HS och alla negativa inlägg vi ses efter landslags uppehållet , kärlek till alla Brynäs supportrar vi kommer tillbaka starkare.

Sv: mellan säsong som vanligt
parks: jag tror ett stort problem är ledarspelarna i truppen. Kravbild och allt vi pratar om saknas. Sen inte minst de som sätter ihop lagen.

Sv: mellan säsong som vanligt
Anders Berg: kicka den skrattande Lindbäck tack

Sv: mellan säsong som vanligt
Rumpelstiltskin: Ja men då är det väl lika patetiskt att efter en vinst få hybris som vissa andra clowner härinne eller hur?

Sv: mellan säsong som vanligt
Anders Berg: ja det kan bli ännu värre ja.. det är mycket möjligt dessvärre.. men sergarna borta speciellt mot örebro, luleå tycker jag ändå visar att vi är ett hyfsat lag ändå som inte ska vara så i botten men kan ju inte vara helt säker...

Sv: mellan säsong som vanligt
Rumpelstiltskin: vad är det som är domedagen? Vad tyder att denna säsong kommer skilja sig mot tidigare 5?

« · 2404559 · »