1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738482 inlägg · 7967 ämnen

« · 2416848 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
dabif: Bra läge , denna match tar ni
De saknar väl Little dessutom

Sv: A proposito de nada
Det ser illa ut, 1,5 min och det har hänt absolut inget.

Sv: A proposito de nada
Inge mål nu då är det kört

Sv: A proposito de nada
dabif: Skönt att Björninen spelar igen.

Timashov står och trampar på pucken och försöka slå en avgörande pass efter 5 sek. Öka pucktempot istället.

Sv: A proposito de nada
Tänk om vi kunde få in två i detta pp.

Sv: A proposito de nada
Bara att passa på med 3-4 mål nu då.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Nä. Ingen fakta.
Som jag skrev.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Hur gick det för Björninen?

Solklart matchstraff. Snacka om en gratischans att ta ledningen för Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Huge:

Ja den där var klar

kollar eran match samtidigt som Leksands

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Nu har vi chansen!

Sv: A proposito de nada
Solklar kneeing. Vad är oddset på att dom friar?

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Riktigt fult.

Sv: A proposito de nada
Huge: Klar femma

Sv: A proposito de nada
Där kunde Björninens knä gått åt helvete!

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Våtdräkt på!

Sv: A proposito de nada
Solklart matchstraff…

Sv: A proposito de nada
6 gånger av 22 har Brynäs gjort första målet. Extremt, det också.

Sv: A proposito de nada
Huge: Fakta ?

Sv: A proposito de nada
John Quenneville petad för 5e? matchen i rad.
In med honom i första linan och Carl Mattsson som center i 4e från Luleå!

Sv: A proposito de nada
Mattson: Lindbäck står, blir spännande... undrar hur lång introduktion han behöver?

Sv: A proposito de nada
dabif: Dom städade av Örebro utan Little.

Sv: A proposito de nada
Utan Broc Little har vi ju rejält förhöjd chans :)

Sv: A proposito de nada
8 backar med idag.
Hoppas på gud att Manner inte spelar med 4 backpar!!

Sv: A proposito de nada
AW-M89: Och dom spelar och levererar som på shl nivå tycker du?

Nä, dags att ta på sig våtdräckten....

Sv: A proposito de nada
Jobbocop: Tänker likadant. Men är det alltid samma kommentator på LHC matcherna?

Sv: A proposito de nada
J-S: Jag kan lägga till att vår nuvarande 1:a kedja förmodligen är svagast i SHL också. Då återstår enbart vår 3:e som kan matcha andra lag kedja för kedja. Tro fan att det blir svårt att vinna matcher då.

Så länge inte Lindbäck släpper in mer än ett mål så har vi ändå en chans att vinna matchen. Men hur många gånger har det hänt den här säsongen? Släpper han in 2 och vi måste göra 3 för att vinna…. Det ser jag inte hur det ska kunna hända med den här svaga forwarduppsättningen..

Sv: A proposito de nada
Hoppas man kan se längre än 10 min idag

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: vi har liksom Timashov, Björninen, Scott och Ölund som är en nivå över allsvenskan. Resten skulle kunna spela HA

Sv: A proposito de nada
J-S: 😂😂😂 Jo tjena😂😂😂

Sv: A proposito de nada
dabif: Taggad som sjutton nu, tips, 1-6 👍🥇😃🎉😀

Sv: A proposito de nada
Snart nedsläpp och man sitter och funderar på vem som ska ge bort första målet. Lindbäck, Palve eller kanske Hedberg som bjuder på en indianare...
Sen har jag lite svårt att förstå varför man vill ha Palve och Timashov i samma kedja, båda gillar att hålla puck lite för länge. Scott kan gå o köpa en öl i baren, för mycket puck lär han inte få att leka med.
Jag hoppas på Ölund, gammal trotjänare skulle jag vilja säga men han är ju bara 25 :)

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Tja, VV skrev på kontraktet med en trolig vetskap om målvaktsupplägget och därmed risken att få mindre istid än förra säsongen.
När mindre istid sen blev ett faktum och han började ruttna så insåg han att han kanske till viss del hade sig själv att skylla då han kände till riskerna när kontraktet skrevs på.
Han har mao känt lite egen skuld/haft lite egen del i att det blev som det blev.
Bara en tänkbar anledning till min spekulation i att han därför kan ha känt sig lite ”skyldig” att på nåt sätt hjälpa Brynäs i försöken att få hit Karhunen.
Som sagt: en gubbteori som man kan tolka som man vill, ingen fakta…

Sv: A proposito de nada
Huge: Gott att höra att du ändå inte försvarar Brynäs i absurdum..
Dålig effiktivet
Dåligt pp
Dåligt mv spel

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Kan spräcka den bubblan direkt, pga skador så har vi två tvivelaktiga kedjor men första tredje kedjan är bra.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Jag tycker att ansvariga ska göra det man utifrån sin yrkesmässiga bedömning tror på i målvaktsfrågan och inte nåt annat bara för att supportrarna suktar efter stabilitet och poäng men samtidigt knappast är rätt part när det gäller att avgöra vad som är både den lång- och kortsiktigast bästa lösningen.
Chansspelar med Limpan är din egen subjektiva åsikt som jag inte är så säker på att tränarna delar.
Nu verkar vi iaf att ha fått in en ersättare som inte vill bort och i första hand siktar på NHL, vilket inte minst skapar lite lugn och ro kring målvaktsfrågan.
Till sist tycker jag att Lindbäcks siffror iofs har varit lite för dåliga sett till förväntningarna men ändå så pass godkända sett till inskolningsproblemen att dom inte varit nån katastrof. Isf känns det som att våra dåliga siffror när det gäller ex effektivitet och PP är nåt som borde oroa minst lika mkt som Limpans målvaktsspel.

Sv: A proposito de nada
Peja: håller med, skulle ha lagts pengar på fw istället medan det fanns på marknaden.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Du har helt rätt pga en tunn trupp är vi skadekänsliga ,och Johan Larsson skadad är det sämsta som kunde hända han var våran stöttepelare och många här på HS har svårt att se hans storhet bara för han inte målar varje match , men så jävla viktig med han i laget växer alla , snälla låt han komma tillbaka före jul det är den julklapp jag vill ha.

Sv: A proposito de nada
J-S: Allsvensk klass takt igenom på forwardsuppställningen.....

Sv: A proposito de nada
Peja: Ville bara säga: otroligt bra inlägg Peja! 👍
Det kändes helt galet med den målvaktsuppsättningen vi gick in i serien med, och dom pengarna det måste kostat. Som du sa, vid den tidpunkten fanns det spetsforwards tillgängliga.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: ... Men var truppens utespelare verkligen så bra att man kunde rättfärdiga två förstamålvakter? Alltså kostnadsmässigt. Jag tycker inte det. En till spetsforward eller varför inte en till Sklenicka hade väl gjort mycket större skillnad än att ha två förstamålvakter? Det tycker i alla fall jag. Två förstamålvakter kan man lägga pengar på om truppen är perfekt i övrigt.

Sv: A proposito de nada
J-S: Det där laget skrämmer ingen på förhand. Det finns inget annat lag i SHL som har så svaga 2:a och 4:e kedjor som Brynäs. Vår 4:e skulle förmodligen vara 4:e i majoriteten av HA lagen…

Sv: A proposito de nada
J-S: Oj vilken klen uppställning!!
Usch!
Det är inte speciellt konstigt att vi förlorar alla matcher med det laget…
Eller hur?

Sv: A proposito de nada
Peja: Felet enligt mig är att VV skulle ha haft första spaden från början och Limpan komplement. Ett generalfel av Brynäs..
Vi ska alltså hålla på med något slags mv experiment som just nu för oss längre o längre ner i tabellen!! Det är tamejfan en skam...

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Faktacheck, VV var inte bra före Jul med ett bottennapp i mot Leksand, 1-6 , sen efter Jul var han en av SHLs bästa målvakter men fick aldrig upp räddnings % i topp av SHL pga den dåliga starten.

Sv: A proposito de nada
Huge: Problemet med att behålla VV var inte bara att man fick två förstamålvakter, det var också att man la alldeles för mycket pengar på målvaktsposten. När Brynäs förlängde med VV fanns ett antal spetsforwards på marknaden och man hade varit en ekonomiskt bättre sits att landa någon av dessa om man inte haft en så pass dyr målvaktssida.

Jag vet att Brynäs plan var att behålla VV och komplettera honom med en billigare, yngre målvakt men planerna ändrades när Lindbäck blev tillgänglig. Tycker fortfarande det var rätt att hämta hem Lindbäck men man borde givetvis ha kompletterat honom med en yngre, billigare målvakt som är uttalad tvåa, inte VV som varit given förstamålvakt säsongen innan.

Med ett billigare komplement till Lindbäck och en till spetsforward hade man haft en bättre balanserad trupp. Det har sportchefsrookien försökt att korrigera i efterhand, men det borde han ha fattat redan förra sommaren. Nu sitter man åter igen i skiten med en för dålig forwardssida och skyller på en "död marknad", eftersom man själva har försatt sig i den situationen.

Sv: A proposito de nada
Huge: varför ska VV ha skuldkänslor? Vad är hans del i detta???

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Brynäs har från början varit ärliga mot VV om att man i första hand vill få Lindbäcks omställningsproblem ur världen sas.
Samtidigt som VV ärligt annonserat att han inte vill vänta ut den processen hur länge som helst.

När det sen visade sig att omställningen sannolikt skulle ta längre tid än vad man från början räknat med, så insåg VV läget och tog det säkra före det osäkra och bad om att få bli löst från kontraktet.

Brynäs har resonerat så här: vi ser det långsiktigt och har skrivit på 3 år med Lindbäck, i vetskap om att VV ändå och högst sannolikt (dessutom utifrån dennes egna ord) haft som ambition att så fort som möjligt ta sig tillbaka till NHL. En möjlighet som förstås skulle försämras pga sannolikt mindre istid i Brynäs än vad han hade räknat med från början.

Att behålla VV och låta Lindbäck skolas in i lugn och ro sas hade förstås också varit ett alternativ.
Vilket å andra sidan hade riskerat en ännu längre inskolningstid pga alltför glest matchande.
Mao en osäkrare lösning än att låta VV gå.

Sen kan jag tänka mig att VV haft ett litet hjälpande finger med i spelet när det gällde att värva Karhunen.
Ett ev sätt att till viss del hjälpa Brynäs efter att ha fått lite ”skuldkänslor” efter att han själv ansett sig (till viss del) ha orsakat att det blivit dom det blivit.

En killgissning eller snarare gubbgissning så god som en annan…

Sv: A proposito de nada
Huge: Fakta!!! VV stod de mesta av våra matcher förra året och gjorde det förbaskat bra!
Limpan får stå fler matcher i början på denna säsong " för att komma in i det"
VV vill ha mer istid tröttnar och vill lämna och lämnar!!
Limpan är fortfarande inte stabil och har en låg procent
Den soppa är ett hån mot oss brynäsare som suktar efter stabilitet och poäng i o med att Manner Honken chansspelar med Limpan

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : och då saknar vi två spelare ha ha!

Sv: A proposito de nada
{7981}: Vi kan ana ganska väl när VV blev missnöjd. Limpan var inte heller superbra i de matcher vi vann.

Skitsamna, gjort är gjort. Upp till Limpan, Honken, Alcen m.m att visa att beslutet blev rätt.

« · 2416848 · »