1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 755189 inlägg · 7967 ämnen

« · 2439972 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
ersa: Lite handlingskraft från den sportsliga ledningen hade varit upplyftande att se.

Sv: A proposito de nada
Vet inte om ni märkt det. Men brynäs har ändrat sitt spelsystem nu.
Man går högre med 1an och 2an i forecheck och i "uppställningen"

Sv: A proposito de nada
Gameday!

Idag möter vi ett lag som har förlorat en match av de fem senaste.
Ett lag som vi även förlorat 5 raka emot.
Däremot är det ett topplag, så vi bör kunna ta hem den ;)

Sv: A proposito de nada
{10065}: Nu hoppas jag verkligen det sker så jag får se din fina teckning!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Lön på $750,000 över 22/23-säsongen enligt capfriendly.
Skulle bli en dyr värvning, men kanske ännu dyrare att åka ur SHL?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: finns inte en chans att en sådan spelare väljer att spela för Brynäs som i nuläget ligger i ingenmansland & dessutom ligger i stor risk för kval. Icke. OM mot förmodan, Alcén lyckas med det, ska jag rita en fin teckning och skicka till honom (bildbevis kommer).

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Justin Bailey, han låter extremt intressant. Gillar tunga spelare som kan använda sin hydda och nått poäng kan han också göra.
Men skulle han ens platsa på en lönekarta för shl om han skulle bli aktuell?

Sv: A proposito de nada
{9566}:
"Har sett lite av Brynäs och i grunden så är det ett bra lag. Är man inte ödmjuk för uppgiften, då drabbas hela strukturen, ja hela spelsystemet raseras."

På spiken.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: pratar om GM. Tror inte på honom i båset. Men att få bort idiotidéer som halvtidstjänster, dubbla helt oerfarna sportchefer, en som kan ta media, sponsorer m.m.
Såklart är han inte intresserad och Brynäs är nog än mer ointresserade då det hade inneburit att flera av dem fått börja jobba på riktigt.

Sv: A proposito de nada
Bulten: Vi får se vad för spännande slutsatser valberedningen kommit fram till av enkätsvaren.
Medlemsmöte den 17:e.

Sv: A proposito de nada
Bulten: Ska Wikegård in kan vi passa på att ta in Boork som tränare också. Känns ungefär lika modernt.

Sv: A proposito de nada
Prio är att städa i organisationen. Ryktet säger dock att Svedman är väldigt nöjd med Alcén/Grahm, hur otroligt det än låter. Honkenupplägget likaså förmodligen.
In med Wikegård NU!!

Sv: A proposito de nada
{7981}: inte den här säsongen men till nästa han blir 35. Klar han kan bli kvar men det ska inte hänga på honom. Sen är det klart att det är flera spelare som underpresterar Olsen palve vill man ju inte ha kvar heller.
Men om man är inne på att testa byta ledande spelare ist. För tränaren

Sv: A proposito de nada
Alla måste göra samma sak, byte efter byte! Tummar nån på nånting, då försvinner ödmjukheten och då är man ofrånkomligt på väg att losa! Ingen får tumma på ödmjukheten,
Det ordet innefattar så mycket viktiga saker inom idrotten. Där har tränaren ett oerhört ansvar att få gruppen att förstå, och få fram hur han vill att spelarna ska agera ute på isen. Det är som alla förstår, funkar inte det, ja då är det nått mellan laget och tränaren. Jag tror alltid på små förändringar. Det lilla kan göra så mycket.

Det här är saker som man kan påverka, och jag har svårt att tänka mig att en tränare ger upp och ger rodret till nån annan, (om han inte blir tvingad förstås) jag är helt övertygad om att Manner kommer att hitta en lösning och att ni börjar på att klättra, det är min sanna övertygelse.

Har sett lite av Brynäs och i grunden så är det ett bra lag. Är man inte ödmjuk för uppgiften, då drabbas hela strukturen, ja hela spelsystemet raseras.

Till sist: Alla måste dra sitt strå till stacken, kan Manner fixa det, ja, då kan det även bli slutspel.

Sv: A proposito de nada
{8399}: bra fråga tänker att det kommer ut några uppenbara spelare som gjort bra med poäng för lag som inte tar sig till slutspel i Europa. Eller betala ordenligt för en topp lirare i ahl.

Sv: A proposito de nada
ersa: varför göra sig av med scott?

Sv: A proposito de nada
ersa: Låter fint men vem skall hitta dessa toppspelare? Alcen och Erika?

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Vad pratar du om? vad jag sa tidigare så saknar vi styrspelet i mittzon , vilket är Mikkos signum , sen boxplay finns mycket att önska passiva liten box osv. I mot Oskarshamn HIV är det för jävla dåligt försvarsspel, finns ingen målvakt världen som kan rädda oss när vi släpper till så många chanser, trots detta så finns det kvalitet i laget som när vi vände i mot Luleå med 0-3 baken, vi var solida och aggressiva i BP jobbade som ett lag, det är den inställningen vi behöver om vi ska gå till slutspel.

Sv: A proposito de nada
JawKee: jag håller med utan att kolla på statistiken. Dags att lägga alla pengar man har på en ny topp kedja innan fönstret stänger. Sen göra sig av med rödin scott inför nästa säsong. Ge Manner rätt förutsättningar så löser detta sig.

Sv: A proposito de nada
{9382}: Lite det som blir problemet när föreningen ständigt gör dåliga rekryteringar med oförklarliga långtidskontrakt. Personerna kan inte få gå utan att det blir stora konsekvenser ekonomiskt. Sedan kan man fråga sig hur man ska göra med exempelvis JA, uppenbart att det behövs någon annan men återstår många år på det kontraktet. Manner har vi ju precis förlängt med också.

Sv: A proposito de nada
{9382}: Det är ingen brilliant idé.. men vill vi kvar..i shl..O Manner inte hittar något snart så finns det nog tyvärr inget bättre alternativ..Karln ser helt handfallen ut och spelarna totalt energilösa.. Vad händer?? .nu steppa Limpan upp ..O fjärde linan bäst..O resten är det skämskudde på...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Lika förbannat finns det folk som tycker att det vore en briljant idé att sparka ytterligare en tränare och börja betala dubbla löner igen. Brynäs, riktiga Lyxfällans IF.

Sv: A proposito de nada
Lite kluven beträffande Roy. Gillar inställningen med att gå på mål och skottvilligheten. Gillar inte blindpassen bakom rygg utan address....

Sv: A proposito de nada
J-S: Jag skrev ju tydligt att OM det är att jobba stenhårt över hela plan och göra,det som en helhet ..så gör vi det i ngn match här..O någon match där. Men mest jobbar inte lagdelarna ihop...
Vi har kommit ut på isen som ett påse i nötter lag..loja ointresserade osv..Det är helt förkastligt av ett elitlag med proffs att göra det kväll efter kväll..
Just nu är inte pp o BP avgörande på ..vårt helt sorgliga spel...
Ser du inte det så...vet jag inte va du ser för hockey...

Sv: A proposito de nada
J-S: Ignorera bara, låt dig inte hamna i hans fälla.
Skål!

Sv: A proposito de nada
{10062}:LarsGöran inte mycket koll du har inte. Hedberg NHL back och Brynäs dåliga i BP... hehe ja man skrattar lätt åt dig ibland.

Puss och kram på dig också, kul att du kommer med din excellenta expertis, vad är det för intelligent du kan förgylla våran afton med, att HIV vinner SM guld eller något annat som ingen har tänkt på,

Sv: A proposito de nada
lapad: Klockan slår eller va fan dom spelar varje gång dom gör mål så jävla tröttsamt, Förra VD n var djurgårdare så varje gång Brynäs spelade i mot Djurgårn hade vi middag och satt i restaurangen för att se matcherna, tyvärr förlorade vi dom flesta av matcherna, för jävla tråkigt.

Sv: A proposito de nada
J-S: Det är imponerande att du har den tron ännu. Jag sviker aldrig Brynäs, men nu börjar jag förlora tron på det rent sportsliga denna säsong. Det är sån enorm pendling i prestation. Laget varvar OK insatser med rena bottennapp.

Nåt är fel, lagbygget och ledningen sviktar.
Det är inte omöjligt med play in, jag hoppas ännu. Men tror jag? Nja.

Sv: A proposito de nada
J-S: Tveksamt att Manner självmant skulle frångå styrspelet som är lite av hans signum, eller? Troligtvis så är det någon annan som fått makten och vägrat att spela så. Klart det går åt helvete då, när en coach inte kan coacha så som han vill och behöver.

Sv: A proposito de nada
LarsGöran inte mycket koll du har inte. Hedberg NHL back och Brynäs dåliga i BP... hehe ja man skrattar lätt åt dig ibland.

För övrigt hoppas jag verkligen inte Ljungkrantz blir 13e forward nu när Ekan och Wille är tillbaka. Och hoppas innerligt att Roy får förlängt!

Kul att Bailey är ledig. Honom föreslog jag redan i somras.

Tycker man ska sära på Sklenička och Kinnvall. Onödigt att gå så hårt på ett så himla starkt back par. Bättre att sprida dom.

Sen hoppas jag Manner sätter in Greg som center. Det är där han är som bäst.

Sklenička - Johannesson
Kinnvall - Bertilsson
Niemelä - Friman
Bergman/Hedberg/Lindstein

Rödin - Scott - Roy
Timashov - Palve - Larsson
Eklind - Ölund - Ljungkrantz
Strömgren - Björninen - Blomqvist
Olesen

PP1:
Johannesson - Point
Timashov - Vänster
Rödin - Höger
Larsson - Slottet
Scott - Framför mål

PP2:
Kinnvall - Point
Roy - Vänster
Palve - Höger
Ljungkrantz - Slottet
Ölund - Framför mål

BP:
Sklenička - Bertilsson
Friman - Niemelä

Ölund - Eklind
Björninen - Blomqvist
Scott - Larsson

Sv: A proposito de nada
Ser tufft ut för Djurg...n

Sv: A proposito de nada
JawKee: Om det nu är Rödin som har laget i ett järngrepp så kan man inte lasta Manner särskilt mycket för det. Då är det upp till ledningen högre upp att se till att maktbalansen kan återställas och upprätthållas. Annars är Manners händer ganska bakbundna.

Du kan vara något på spåret, men styrspelet i från förra säsongen är som bortblåst, om det är Mikko eller spelarna som frångått det är bara spekulationer. jag hoppas det är ett gemensamt beslut och att dom genast går tillbaka till styrspelet när dom ser att nuvarande spelsystem inte fungerar.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Ingen som bryr sig om vem som var först

Sv: A proposito de nada
JawKee: jag har länge sagt att det inte är en slump.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Om det nu är Rödin som har laget i ett järngrepp så kan man inte lasta Manner särskilt mycket för det. Då är det upp till ledningen högre upp att se till att maktbalansen kan återställas och upprätthållas. Annars är Manners händer ganska bakbundna.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Han måste släppa på egot för laget. Manner måste ta tag i det. Men jag tror han är inte kapabel till det.

Sv: A proposito de nada
J-S: Vet inte om jag håller med om Sklenicka dock. Annars håller jag med helt. Jag funderar lite på vem som bestämmer.

Jag föreslår även att vi tittar lite närmare på Brynäs statistik sen Rödin kom tillbaka till oss. Scrolla ner och titta hur säsongerna har sett ut med slutspel och uteblivet slutspel. Kan man göra någon koppling? Det har ju helt klart gått bättre flera år innan han kom in i laget. Vill gärna höra era analyser av detta.

Edit: Rödin kom alltså tillbaka 19/20.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Ja han är oftast det men tycker att man ibland under perioder ser att han spelar mer lagspel faktiskt. Tror han skulle kunna bli riktigt bra om han fick in de delarna på ett bra sätt.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: My bad, orkade inte läsa in mig närmre än Eliteprospects.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: "The #Oilers have signed forward Justin Bailey to a one-year, two-way contract & placed him on waivers for the purpose of being assigned to the @Condors."

Är inte mer spännande än så tyvärr.

Sv: A proposito de nada
Honken72: Malmö HIV Linköping och Oskarshamn kommer vara bakom Brynäs, och möjligen något lag till när det är dags för slutspel, jag har absolut inte gett upp, men det börjar bli dags för Brynäs att börja vinna matcher nu.

Sv: A proposito de nada
Rumour: Justin Bailey (F) | Edmonton Oilers -> Unknown |

Här har vi vår frälsare :)

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Brynäs. 😢 I alla fall som det ser ut nu,

Sv: A proposito de nada
{8399}: Vilka två lag hamnar bakom Brynäs i slutändan? Malmö och?

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Vi har alldeles för många spelare som tror att de är stjärnor. Typ Timasov, Palve , Rödin, Sklenica, han som var i Tik och Hv osv. Dessa spelare är grunden för den dåliga sammanhållningen inom gruppen om det nu är en grupp eller en ogrupp.

Känns som att dom inte köper spelsystemet vilket fungerade mycket bättre förra säsongen, styrspelet där dom stängde mittzon är helt borta, så en klart bättre trupp den här säsongen ändå i emellanåt mycket sämre spel.

Sv: A proposito de nada
Peja:Jag säger inte att varken PP eller BP såg varken bra eller dåligt ut i någon specifik match.

Du låter som en politiker ha ha ha ,
Det har sett för jävligt ut vissa matcher och varje BP väntar man bara på att det ska ringa.
Och ringer det inte i BP så ringer det minuten efter.
Sen har det varit ett jävligt svajigt målvaktsspel vilket vi alla sett,, samspelet målvakt försvar har inte fungerat alls, där försvaret släpper till alldeles för enkla lägen och även där målsen är topp orkar han inte hålla i mot till slut

Sv: A proposito de nada
J-S: Vi har alldeles för många spelare som tror att de är stjärnor. Typ Timasov, Palve , Rödin, Sklenica, han som var i Tik och Hv osv. Dessa spelare är grunden för den dåliga sammanhållningen inom gruppen om det nu är en grupp eller en ogrupp.

Sv: A proposito de nada
Peja:Om jag kommer i håg rätt slutade vi trea BP statistiken förra säsongen , alltså betydligt sämre den här säsongen, sen styrspelet vi hade när vi stängde mittzon saknas helt den här säsongen, vilket var effektivt och motståndarna hatade.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Timasov är alldeles för individuell oavsett var han spelar.

Sv: A proposito de nada
J-S: Jag säger inte att varken PP eller BP såg varken bra eller dåligt ut i någon specifik match. Men om man kollar på statistiken är det uppenbart att både PP och BP funkar. Fyra i PP-ligan, sexa i BP-ligan. Femma i special teams, om man tar medelsnittet av placeringarna. All data visar att Brynäs special teams fungerar mycket bättre än spelet 5mot5.

Brynäs är för övrigt sämst i hela SHL när det gäller sammantagen räddningsprocent på målvakterna. 86,39% är riktigt usla siffror. Inga andra är under 88% så det är gankska bred marginal till de näst sämsta i den statistiken.

« · 2439972 · »