1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758722 inlägg · 7967 ämnen

« · 2447518 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Padeldrömmar
Bulten: Du får väl fråga Lindbäck om du undrar.
Gör det och återkom med hans svar så du slipper fortsätta tjata vidare i ämnet härinne.

Hur vet du hur mkt tid han har krävt eller behövt av tidigare mv-tränare i andra lag?
Om tidigare arbetsgivare har haft en mv-tränare på 100% så betyder väl inte det att Lindbäck måste ha krävt det för egen del?
Vem har påstått att 50% måste vara ett lyckosammare koncept än vad 100% är?

Om Lindbäck nu säger att 50% med Honken i Brynäs den här säsongen passar bäst för honom själv och Honken, vad har det med ev önskemål han haft i andra lag att göra?

Sv: Padeldrömmar
Skrubben: Bra skrivet

Sv: Padeldrömmar
Huge: En sjunde plats i gjorda mål är inget jätteproblem. Däremot har vi absolut flest insläppta. Absolut, det finns matcher på näthinnan som 8 insläppta mot Malmö där Veini blir helt lämnad till sitt öde. Finns som du säger en hel del misslyckade insatser från laget även när Lindbäck stått, säger inget om det. Men målvaktstavlorna kan man ingen annan än han själv ta på sig. Sen kan man förvänta sig att en så välbetald målvakt vid något tillfälle står på huvudet när övriga laget sviker. Det har inte hänt en endaste match i år även att insatsen senast var stabil vilken även gällde övriga laget.

Varför har Lindbäck inte haft målvatstränare på 50% tidigare om det nu är så lyckat koncept?

Sv: Padeldrömmar
Skrubben: Även om Lindbäck varit ojämn och haft omställningsproblem så känns det inte seriöst/nyanserat att lägga hela skulden för alla förluster på honom allena. Dåligt försvarsspel och ineffektivt anfallsspel har ju också många gånger i minst lika hög grad som målvaktsspelet bidragit till att vi förlorat.
Dom senaste 5-6 matcherna har det börjat se klart bättre och stabilare ut i defensiven vilket förstås också har hjälpt Lindbäck att hitta rätt.
I övrigt håller jag med om att vi nu driver spelet mer och oftare än tidigare säsonger.

Sv: Padeldrömmar
Ove Myling: Med ej fungerande målvakt/målvakter har vi tyvärr inget i slutspelet att göra

Sv: Padeldrömmar
Ove Myling: Alltså rent spelmässigt har Brynäs tagit enorma kliv denna säsong jämfört med de senaste 5 säsongerna. Merparten av matcherna är det vi som driver spelet. En stor delförklaring till det är vår backsida som är ett stort lyft. Tyvärr har allt blivit överskuggat av målvaktsspelet som gjort att vi rent resultatmässigt är i paritet med hur det varit de senaste åren.

Sv: A proposito de nada
Någon som vet om den här killen är Brynäsare? "Sandvikenkillen Erik, 24, miljardär på sitt Robloxspel"

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Dom borde inte låta honom använda datorn.

Sv: Padeldrömmar
Treklövern1912: "Spelar vi som hittills under säsongen så hamnar vi på 67 poäng. Spelet verkar ju fungera bättre numera så 70 poäng borde inte vara omöjligt."

67 poäng räcker för att undvika kval men troligtvis inte för att ta sig till slutspel (tiondeplatsen). Förra året tog Brynäs 69 poäng och tog sig vidare på bättre målskillnad än Linköping i slutändan.

I år har Brynäs usel målskillnad och det är ju som att ha ett poäng mindre i stort sett.

Tråkigt att komma tillbaka till mv-spåret igen kanske men det är mycket troligt att det kan bli väldigt avgörande för utgången av hela serien.

Sv: A proposito de nada
{8783}: kul att höra att Manner bara tar på sig allt utåt och att han är en kravställare.

Sv: A proposito de nada
God morgon alla Brynäsälskare! Har nu lyssnat på Spotify 131.Sanny&Svensson och vad fantastisk roligt att höra Sanny berätta om hans dag i Brynäs. Bästa reklamen Brynäs kan få. Hoppas podden och senare dagen på C-more når ut till alla oss som vill att det händer bättre saker i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Här bör det faktiskt sättas stopp.

Sv: A proposito de nada
Alltså det här med att konstant avsluta sina konton och sedan komma tillbaka under nya nick, det kan väl omöjligt vara tillåtet?

Sv: A proposito de nada
{10128}: Nä men hej Pettis, jag trodde det skulle ta en vecka iaf efter klavertrampet senast….

Sv: Padeldrömmar
Kanske finns någon spelare som vill jobba 50%. Någon som bara är med vid hemmamatcher. Någon med småbarn eller liknande som har svårt med att vara borta länge hemifrån.

Sv: A proposito de nada
{10128}: Tillbaka redan? Trodde du skulle ligga lite lågt efter hur du skämde ut dig för några dagar sedan.

Sv: A proposito de nada
{10128}: Bra Pettis. Då får vi se om det stämmer eller ännu ett påhitt.

Sv: A proposito de nada
Ville Meskanen i Saipa. Hör att Alcén har ögonen på honom nu innan fönstret stänger.

Sv: A proposito de nada
Farsang:
Det får inte hända...

Sv: A proposito de nada
SnowKing: Sannolikheten att något ska dyka upp som man inte kan tacka nej till och som vill till Brynäs bedömer jag som obefintlig. Alcén har ju ylat hela säsongen om att pengar finns om man hittar något man tror förstärker laget och som vill hit. Jag hoppas det fortfarande gäller, om inte borde man kommunicera det.

Jag är faktiskt också inne på att en back behövs mer än en forward. Vi gör tillräckligt med mål men defensiven har varit svajig och vi har bara 6 SHL mässiga backar.

Sv: A proposito de nada
SnowKing: ifall Sklenicka går sönder kan vi sätta in Hedberg med 24 minuter istid 👍🏼

Sv: A proposito de nada
Jugge:
OM... jag var i Alcèns kläder hade jag avvaktat tills nåt dök upp som man absolut inte kan säga nej till!
Just nu har vi ett fungerande lag... men går nån ledande spelare sönder, då är det inte lika kul är jag rädd.
Vad skall man då värva för dom sista kronorna?
En back ifall Bertil eller Kinnvall går sönder?
En forward? Ja, där är ju nån man kan sätta på bänken såklart.

MEN... om nån av de stora backarna går sönder dan efter vi breddat med nån forward... pengarna är slut... jag hoppas alla har fantasi nog att sätta sig in i den situationen... Tur man inte heter Alcèn

Sv: A proposito de nada
Jugge: sitter själv och kollar på San José-new Jersey.

För jävla skoj att titta på Erik Karlsson när han hittat formen igen, tråkigt dock att han spela i ett skitlag!

Synd att det inte är OS i år när det inte är nåt NHL slutspel som stoppar han 😮‍💨

Sv: A proposito de nada
Sitter och kollar på Colorado-Detroit. Inte många som slår MacKinnon i hastighet med pucken, ska väl eventuellt vara McDavid då. Jäklar vilken spelare!

Sv: A proposito de nada
Farsang: Det är väl lite det jag fiskar över, att allt verkligen bygger på att alla är friska. Går Larsson, Scott, Rödin eller liknade sönder så är vi lätt nere i skiten igen. Kvist är INTE SHL mässig, det räcker liksom inte att göra en halvhyfsad match. Sen förstår jag också att Strömgren och Ljungen konkurrerar om samma roll och där har Strömgren ett övertag.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Alcen har nog förträngt hur det såg ut under perioden som Larsson och Rödin var borta då vi tog 3 av 24 poäng. En till sån period här framöver så blir det troligtvis kval.
Nu är dock alla tillgängliga och kommer så också vara resten av säsongen. Skönt!
Roy hade troligtvis kunnat peta Kvist iaf, om han hade fått stanna.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Han var ju bara ersättare för Strömgren i och för sig! Sen vet vi ju inte hur ekonomin ser ut i Brynäs heller för den delen, tror ju inte Kevin Roy var billig ändå!

Sen tycker jag att vi har ett bra lag om Strömgren fortsätter spela så bra som han gjort efter JVM, Kvist var ändå Shl mässig mot örebro.

1:a femman måste höjas lite och Rödin behöver höja sin lägsta nivå rätt rejält. Att vara petad nästan hela 3:e perioden förra matchen kanske var bra gjort av manner.

Annars tycker jag(av att döma i dem 2 senaste matcherna) att Rödin-Palve-Strömgren spelat ihop sig rätt rejält!


Så lyckas vi hålla oss från skador så kan det här sluta lyckligt i år.

Tror det är bäst att Ljunkan som extra forward, hans hunger att verkligen slå sig in på ordinarie plats känns stor. Men ändå känns han som en i gänget som ofta är väldigt positiv!

Jag hade gärna velat ha kvar Kevin Roy, men tror laget/spelarna har hittat sin plats nu och insett sina roller och att Brynäs ska jaga Shl kontrakt och att slutspel bara är en bonus!

Fortsätter dem spela som mot Örebro så kommer det här gå galant.

Sv: Padeldrömmar
J-S: ?

Sv: A proposito de nada
Jag var rätt övertygad om att Alcén hade något bättre på gång när han valde att inte förlänga med Roy säsongen ut. Men vete tusan om det blir något mer alltså.

Roy var ju ingen spetsspelare men ökade ändå bredden och konkurrensen i laget. Vi är ju otroligt skadekänsliga just nu och med ett antal forwards som inte håller på SHL nivå kan det fort bli jobbigt om ”fel” spelare blir skadade. Där hade Roy kunnat göra nytta som jag ser det.

Sv: Padeldrömmar
Stefan R 63: Och nu blir det andra gången ;-)

Sv: A proposito de nada
J-S: det var visst efter Malmö och Färjestad vinsten det var mycket Brynäs i veckans lag.

Lindbäck var ”bubblare” på veckans målvakt.
Kinvall veckans back.
Ölund Veckans center.
Manner veckans tränare.
Lindbäck veckans nolla.
Ljungkrantz veckans mål.
Uppladdat:

500x0-a4812814-d3f5-4740-ae6f-68fbff564951.jpeg


Sv: Padeldrömmar
Treklövern1912: enligt madhawk har det bara krävts 1 gång mer än 61 p...

Sv: A proposito de nada
J-S: verkligen! 🤩 tror den veckan Brynäs vann 3 raka matcher så hade Brynäs 3 spelare och Mikko manner med i veckans lag. Det måste ju vara rekordet.

Sv: A proposito de nada
Farsang: I veckans lag ingår som expressen och Sanny presenter , målvakt Anders Lindbäck sen Samuel Johannesson Brynäs, var på tiden nu hoppas vi formen håller i sig.👍🏻😁💪🏻

Sv: ESHL
{8399}: kollade lite smått, roligt att dem inte bara är bättre än Örebro i verkligheten, utan även lyckas klippa till dem i Båda matcherna i Eshl 🤩

Sv: Padeldrömmar
Forestonepearl : MEEEEEN gå in i proposito de nada och sluta sitt och läs i ”Padeldrömmar” tråden då…..

Sv: Padeldrömmar
{10065}: Håller med.....är sjukt jävla tråkigt att hänga här inne just nu då samma gossar sitter och ältar samma skit dag ut och dag in....

Sjukt tröttsamt, men det är väl så det har blivit här på HS...

Sv: Padeldrömmar
Bulten: Alias jokern?

Sv: Padeldrömmar
Charliejfz: Tror för min del att det kommer att krävas 63 poäng då serien är jämnare numera.

Sv: Padeldrömmar
Bulten: Åhåå, såg inte att det var ett nytt ämne. Bra då kan jag switcha över till ”huvudsidan” 👍🏻

Sv: Padeldrömmar
{10065}: huvudboken är öppen för andra ämnen. Nu har det skapats ett ämne för Lindbäck och Honken så du får nog gilla läget just här.

Sv: Padeldrömmar
{8399}: Ja det får vi väl hoppas, men är inte säker. Håller inget för osannolikt i detta hittepå-upplägg

Sv: Padeldrömmar
dabif: Håller det hemligt

Sv: A proposito de nada
dabif: definitivt! Skellefteås mål vet jag inte ens varför det är med. Seg åkning och ett mediokert mål.


Men hade Strömgrens vart med så hade jag nog röstat på det framför Johannessons ändå.

Sv: Padeldrömmar
Charliejfz: Det spekulerats i att det kommer krävas uppåt 65p för att undvika kval för det är en tight tabell i år. Men för Malmös del skulle det krävas ett poängsnitt på 1,88/match och det är i paritet med vad SAIK har hittills under säsongen. Så det är nog knappt man ens kan säga att det finns en teoretisk chans för Malmö. Brynäs behöver bara ligga strax över 1p/match eller nåt sånt så det är iaf rimligt att klara om man inte klappar igenom

Sv: Padeldrömmar
Men alltså, helt allvarligt. Kan alla bara släppa Lindbäck/Honken-diskussionen. Det är vad det är och vi har redan läst, hört, sett och förstått allt vad ni skrivit om det. Det är en jävla repeat med samma dret hela tiden. Släääääpp det. Annars börjar jag skriva inlägg 6-7 gånger om dagen som handlar om att Mikko Manner ser glad ut när dom vinner och ledsen när dom förlorar. Något alla redan vet mao.

Sv: Padeldrömmar
Enligt Madhawk så behövs tydligen 61 poäng för att undvika kval. Satt och funderade och HV har under säsongen ett poäng snitt på 1,06. Malmö har 0,91 i snitt över säsongen. Lagens poängsnitt har inte ökat utan snarare minskat sista fem matcherna. Troligen kommer det krävas mindre än 61 poäng denna säsong,

Sv: Padeldrömmar
Bulten: men nog lär han väl se matcherna?

Sv: Padeldrömmar
Bulten: Michael Andreasson var väl inte heller med på bortamatcher?

Sv: Padeldrömmar
{8399}: vi vet att han inte är med på någon bortamatch. Han står väl inte ens i båset på hemmamatcher, har iallafall inte sett till honom förutom när han solade sig i glansen i omklädningsrummet vid en av få vinster

« · 2447518 · »