1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738548 inlägg · 7967 ämnen

« · 2711448 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: ... och ett par backar.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det är skillnad på kritik och konstruktiv kritik. Det som blir känsligt tror jag ofta är vad man menar är alternativet, om man ens tar upp ett alternativ. Om man kritiserar Brynäs för sitt damlag och tycker att man ska lägga ner det så håller jag med om att det bara är ett bedrövligt och värdelöst argument. Det sticker i ögonen på många med just damhockey.
Om man däremot kommer med konstruktiv kritik och presenterar ett alternativ, lite som du och andra gör här. Dvs, sluta med alla importer (eller iallafall minska dom) och fylla laget med lokala tjejer, eller iallafall svenska tjejer, så är det helt befogat och något bra. Och jag vill även tillägga att jag helt håller med om detta! Strategin som är nu är knappast särskilt bra eller hållbar. Så tack för att ni öppnat ögonen på mig ;)

Det är snarare nivån på kritik som måste upp. För mig handlar det mycket om att flickor också ska få spela hockey, och att man ska värna om den möjligheten. Det handlar även om att Brynäs som varumärke ska upp mer. Men inte till vilken kostnad som helst. Helt övertygad om att det gynnar oss i det stora hela med partners och dylikt att vi har ett damlag. Men behöver vi ha importer för att ha kvar dessa partners? Nej, troligtvis inte. Så är helt med på att det behövs en ny riktning.

Sv: A proposito de nada
Blir det någon Brynäsvärvning idag? Det är ju fredag.

Hade varit skönt att få in forward eller målvakt idag.

Sv: A proposito de nada
Retse: Jag tror du missar poängen.

1. Verksamheten inte står på egna ben ekonomiskt.
2. Kapprustningen som flera föreningar bidrar till bidrar utarmning av svensk damhockey genom att baseras på utländska spelare. (53% svenska spelare i SDHL!)
3. Knappt någon spelare med lokal anknytning i laget.
4. Ingen förutom lagets anhöriga ser matcherna.

Vad är syftet med verksamheten? Att det ska finnas en plats för världens damhockeyspelare att spela hockey på elitnivå? Klart vi ska ett damlag, men varför är det så viktigt att det ska vara ett topplag i SDHL när förutsättningarna egentligen inte finns. Varför inte ha ett damlag med stor lokalanknytning och låta verksamheten växa därifrån ?

Och även om det är ett kriterie för partners att Brynäs ska ha ett damlag, ungdomslag och på andra sätt bidra till lokala samhället så köper de exponering först och främst. Och det kan enbart herrlaget bidra med.

Sv: A proposito de nada
Retse: Det var spekulationer tills Svedman sa rakt ut att en del av de centrala SHL-intäkterna kommer att läggas på damlaget.

Jag tycker att ni har snöat in er på en linje. En linje som går ut på att år efter år storsatsa och ta in så många bra importer som möjligt.

Nu har Brynäs och även flera andra kört på den linjen under ganska många år. Det borde finnas utrymme för reflektion och analys. Vad har blivit bättre av den här linjen?

Har publiksiffrorna ökat avsevärt?
Har Damkronorna blivit bättre och därmed mer konkurrenskraftiga?

Eftersom svaret på de frågorna antagligen är "Nej" borde man ju tänka över om man verkligen är inne på rätt linje. Det hade varit ett normalt resonemang för alla andra sammanhang, men det är otroligt känsligt att ifrågasätta strategin kring damlaget.

Däremot är det helt naturligt att ifrågasätta strategier kring herrlaget. Där kan man diskutera truppbygget och svensk hockeys utveckling utan att det blir känsligt och politik av det hela.

Sv: A proposito de nada
Peja: Men tar de av herrlagets budget om herrlaget får mer i budget nu än vad skulle haft om Brynäs inte haft ett damlag? Om du är orolig att damlaget tar av herrlagets resurser på något negativt sätt så får du gärna gå på årsmötet och ställa den frågan istället för att fortsätta driva den tesen här utan några nya underbyggda argument. Du är en oerhört nyanserad skribent här på Hockeysnack som jag uppskattar mycket men just detta verkar du ha svårt att släppa och återkommer gärna till så fort du får chansen.

Jag upplever att den här debatten är ganska uttömd och besvarad många gånger av Brynäs själva, och så länge som varken Brynäs själva eller några sponsorer går ut och hävdar något annat, eller att något tidning skriver en granskande artikel kring det ser jag det svårt att tillföra något nytt vettigt i denna fråga. Så tills dess köper jag faktiskt Brynäs argument som trovärdiga i frågan :)

Sv: A proposito de nada
Slaven82: Med tanke på att det är ungdomsverksamheten som bekostar elitverksamheten (a-lag) i 90% av hockeyklubbarna i Sverige har jag svårt att ha invändningar för att ett damlag har kostnader.
Alla sponsorintäkter i dessa mindre klubbar är ringmärkta för elitverksamheten trots att ungdomslagen t.ex. tillsammans oftast drar betydligt mer publik än a-laget under en säsong.

Sv: A proposito de nada
Retse:
"Och gissningsvis så drar damlaget in betydligt mer sponsorpengar än herrlaget i relation till vad de kostar då en satsning på damlaget är en förutsättning för flera tunga sponsorer ska stötta Brynäs (enligt vad Brynäs själva uttryckt många gånger)."

Ja, vilka fler föreningar söker stora sponsorer med sociala insatser och damsatsning som USP?
FC Rosengård? Vilka fler?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Vem sponsrar Pelle Olsson-fotboll frivilligt? 😀

Sv: A proposito de nada
Retse: Det var mer allmän info. Det gick tydligen bra för Färjestad och Skellefteå att bedriva framgångsrik herrverksamhet även utan damlag. Numera har de damlag men de toksatsar inte som Brynäs och några andra gör.

Jag tycker som sagt inte att Brynäs ska lägga ner damlaget, men tror inte en sekund på att de drar in mer sponsorintäkter än vad de kostar. Då hade deras budget knappast styrts av vilken division SHL-laget spelar i. Även om damlaget är mycket billigare än herrlaget, så snackar vi ju om mångmiljonbelopp och såna sponsorintäkter skulle inte ett lag med några hundra åskådare få om man bröt loss det från herrverksamheten.

Varför har inte Gefle IF:s damlag en enda heltidsanställd spelare och bara en bråkdel av Brynäs damlags budget om företagen är så pigga på att sponsra damsatsningar i Gävle?

Brynäs damlag lever en lyxig tillvaro eftersom de kan använda herrlagets faciliteter och varumärke. Det är helt rätt, men jag tycker inte att de ska ta av herrlagets budget. Särskilt inte eftersom herrlaget lever på små sportsliga marginaler.

Sv: A proposito de nada
Peja: Och hur hänger det ihop med Brynäs tänker du?

Sv: A proposito de nada
Retse: Skellefteå la faktiskt ner damlaget 2008 men startade upp igen 2017. Först nu tar de steget upp till högsta divisionen.

Sv: A proposito de nada
Slaven82: En liten bråkdel av vad herrlaget kostar. Och gissningsvis så drar damlaget in betydligt mer sponsorpengar än herrlaget i relation till vad de kostar då en satsning på damlaget är en förutsättning för flera tunga sponsorer ska stötta Brynäs (enligt vad Brynäs själva uttryckt många gånger). Så det mest kostnadseffektiva vore kanske att lägga ner herrlaget och bara satsa på damlaget ;)

Sv: A proposito de nada
Brynäsaren05: Du drack för mycket på studenten och fortfarande stupfull.

Sv: A proposito de nada
Skellefteå går ut med att kostnaderna kommer att öka då damlaget spelar i SDHL. Vill inte ens veta vad Brynäs SDHL-lag kostar föreningen.

Från Sportbladet:
”Den ökade inflationen har ökat kostnaderna för rese- och lokalkostnader.
Klubben skriver att kostnaderna kommer att öka ytterligare nästa säsong då damlaget spelar i högsta damserien, SDHL.
Det går dock ingen akut nöd på klubben som har ett eget kapital på 74 miljoner kronor. Skellefteå skriver att man vill uppleva gångna säsongens framgångar igen, men att intäkterna då måste öka.”

Sv: A proposito de nada
Lulessss: ” Med tanke på slutspelet han gjorde och skottet han besitter är han mer än en habil SHL spelare.”

Innala har gjort 54p på 94 matcher under 2 säsonger i SHL som spetspelare i ett förväntat topplag som Frölunda. Det kallar jag en habil spelare, inte toppspelare i ligan. Står fast vid att jag har väldigt svårt att se att han har plats i Avs.

Sv: A proposito de nada
Tänker göra en helt galen tippning från min fantasivärld:

1. Skellefteå
2. Färjestad
3. Rögle
4. Leksand
5. Brynäs
6. Linköping
7. Frölunda
8. Luleå
9. Växjö
10. Timrå
11. MODO
12. Malmö
13. HV
14. Örebro


HV 4-3 Örebro

Frölunda 2-1 Timrå
Luleå 2-1 Växjö

Skellefteå 3-4 Luleå
Färjestad 4-2 Frölunda
Rögle 4-2 Linköping
Leksand 2-4 Brynäs

Färjestad 3-4 Luleå
Rögle 3-4 Brynäs

Brynäs 4-2 Luleå

Brynäs vinner SM guld!!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: ”68 poäng mellan dem förra säsongen, + 25 poäng på 14 slutspelsmatcher. Betydande produktion att ersätta.”

Från Twitter, alltså mellan Strömwall och Innala, blir svårt att ersätta detta nu i mitten av juni.

Sv: A proposito de nada
Lulessss: Frölunda har alltså tappat spelare 2,3,4,6 i den interna skytteligan. Sjöström har att göra.

Sv: A proposito de nada
Lulessss: Vann dessutom interna skytteligan tillsammans med Friberg fast med ca 10 matcher mindre spelade.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Med tanke på slutspelet han gjorde och skottet han besitter är han mer än en habil SHL spelare.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: ” Jere Innala till Colorado. Tungt tapp för Frölunda, må jag säga.”

Har ju väldigt svårt att se han ta plats i Avs, det lär bli AHL hela säsongen. Ska vi tippa att han är tillbaka i Frölunda senast säsongen 25/26? Men visst är det ett tungt tapp för Frölunda, det är ju en habil SHL spelare.

Sv: A proposito de nada
Lulessss: Just nu kan de alltså ställa upp något såhär utan de 2 toppspelarna, inte jättespetsigt kanske.

Nilsson - Ruohomaa - Friberg
Cederqvist - Rydahl - Thorell
Nässén - Edstrom - Klingberg
Dower-Nilsson - Lasu - Hasa

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: ingen rolig forwardssida de sitter på just nu när snart halva juni har gått, räkna bort Innala.
www.eliteprospects.com/team/12/frolunda-hc

Sv: A proposito de nada
Peja: Jere Innala till Colorado. Tungt tapp för Frölunda, må jag säga.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Man kan väl gissa att Brynäs gärna skulle värva en forward och andramålvakt från HA, men att marknaden börjar sina.

De här spelarna är några av alla AHL-spelare som SHL-klubbarna har på sitt bord. Rent spontant känns de hetare än allt som finns tillgängligt i HA.

Sv: A proposito de nada
lapad: sorry, ibland är man för dryg för sitt eget bästa. Min gissning är att det blir lugnt i morgon dvs ingen värvarfredag

Sv: A proposito de nada
Brynäsaren05: Ang Benn. Ja det vore väldigt, väldigt bra. Får verkligen hoppas. Blev en favorit.

Sv: A proposito de nada
Tänk om han skulle vloga medans han spelar för Brynäs! Hade ju varit as roligt!

Sv: A proposito de nada
HAN HAR EN YOUTUBE KANAL!

www.youtube.com/watch?v=PiU4Ur-W9L8

Sv: A proposito de nada
lapad: Jag hoppas på att de har förlängt med Benn och att han börjar spela från och med oktober.

Sv: A proposito de nada
lapad: Detta stod i GD idag: ” När det gäller de två öppna platserna ska Brynäs ha in en målvakt och denne ska helst vara på plats till 29 juli. Sportchefen Johan Alcén bekräftar Hockeynews uppgifter att man undersöker letten Gustavs Davis Grigals, som för närvarande tillhör Nashville Predators organisation men som har spelat i ECHL.”
Så kanske han som blir vårt fredagsmys?

Sv: A proposito de nada
Makita: Fattar! Visar sig inom kort om det blir någon kontrakterad spelare från HA, två veckor kvar.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jag jämför inte Höken med Gd.
Men när jag i detta fall läser Hökens text så tyder åtminstone jag den som att Höken i just detta fall inte sitter inne med inside information.
Att Höken sedan brukar vara vassare vad gäller Silly Season ryckten är en helt annan sak.

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Härliga kommentarer, kommer nog själv grilla men jag vill veta om en kvalificerad gissning gällande presentation av en nyförvärv

Sv: A proposito de nada
lapad: Sova.

Sv: A proposito de nada
lapad: Funderar på att grilla

Sv: A proposito de nada
lapad: sommarfest på jobbet

Sv: A proposito de nada
Vad händer i morgon tror ni?

Sv: A proposito de nada
Jahopp.. och jag som trodde vi skulle slippa Enroth, Laksola nu i SHL.. Men tji fick jag.. Bara spänna fast sig när dom dömer våra matcher helt enkelt
Uppladdat:

500x0-img3411.jpeg


Sv: A proposito de nada
Makita: Om du jämför Hökens track-record med GD så kommer du inse ganska snabbt att GD inte ens är i närheten sett till antalet avslöjanden och inside.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Du har rätt i att Höken bara gissar/antar att Alcen letar spelare i Allsvenskan.
Citat Det är inte omöjligt att Alcen värvar i Allsvenskan.
det vet nog alla det är heller inte omöjligt att han letar någon annanstans.
Så i detta fall är nog Sasse lite tillförlitligare.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Vår senaste värvning Schroeder. Men det var i ett sent skede, bara några timmar innan vi presenterade honom ändå.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Höken avslöjade ju Källgren, Djoos, Lindblom och Schroeder först.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Det bästa med kommande säsong är att vi inte betalar gamla sparkade tränare vi har inte någon sparkad spelare med löneanspråk.
Tror stålbadet i HA var bra vi verkar vara på rätt kurs äntligen.
Örebro med flera miljoner att betala ut till sparkade spelare,
Sen Rögle samma där en miljon utbetalning till Abbots.
Så jävla skönt att slippa den skiten och istället fokusera på att lägga pengar på bra spelare.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Jag tycker det är ganska tydligt att läckan på Sätraåsen är tätad (för gott?) och Höken har numera inte mer insyn än vi vanliga dödliga. När avslöjade han något senast långt innan det blev officiellt av Brynäs?

Sv: A proposito de nada
Bob: Inte många NHL-målisar som varit kaptener (7 stycken) då de inte får vara det på isen sedan 1948 tydligen (jag visste inte det heller).
en.wikipedia.org/wiki/List_of_current_NHL_captains_and_alternate_captains

"Goaltenders are not permitted to serve as captains during games. This rule was instituted in 1948 after teams complained that it took Montreal Canadiens goaltender Bill Durnan too long to skate to talk with the officials and back to his crease. Vancouver Canucks goaltender Roberto Luongo served as captain for two seasons (2008–09 and 2009–10), but because of the League's rule, he was not allowed to serve as captain on-ice or wear the "C" on his jersey, though it was incorporated into the artwork on his mask."

Sv: A proposito de nada
JawKee: Som sagt jag tror Höken mest gissade ändå. Han gjorde en sammanställning över läget i alla SHL-trupper och där skrev han att han trodde sista forwarden skulle kunna vara någon från HA då det lär vara en spelare lägre ner i hierarkin. Tror inte ens det var någon inside-information utan bara vad han själv trodde.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Inte läst exakt vad Höken sa men, det måste väl inte gå emot vad han sagt? Om han fått till sig att Brynäs tittar på en forward i HA, men Brynäs också tittar på annat håll så är det ju inte någon motsägelse :) Bara kompletterande information

Sv: A proposito de nada
Lemp: Intressant! Man älskar ju letter vid det här laget! :) Ser att snubben alltså var kapten sitt sista år på första universitetet, vad har vi ens för målvakter som varit kaptener genom åren? Kan inte va så många, har för mig att Martin Brodeur var kapten ett tag men annars kan jag inte komma på någon.

Imponerande räddningsprocent ifjol med tanke på hur dåligt laget gick, det enda jag frågar mig är väl om det är så bra att ha två målvakter som kan behöva tid på sig att spela in sig i rinkstorleken och allt det där, nykomlingar som har klarat sig kvar har väl alltid tagit mest poäng i början, anförda av en väldigt stabil målvakt.

« · 2711448 · »