1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741554 inlägg · 7967 ämnen

2893934 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
aplusb: "...och dricka en stor stark".

EN. Där skiter sig budgeten ;)

Sv: Silly Season 2025-26
Skämterbjudande av tv4. Dessutom har de bundit mig till 12 september, men om jag vill avslutar förlorar jag tillgången den 14 augusti. Antar att jag måste betala sista månaden ändå?
Uppladdat:

500x0-img6942.jpeg


Sv: Silly Season 2025-26
För övrigt räknade jag lite snabbt på TV4 Play... 599:- i månaden från september till april, det är 8 månader = ~4800. Vi säger att det går bra, då är det 52 grundseriematcher och säg 20 slutspelsmatcher. Räkna bort tio som man missar av diverse anledningar, födelsedagsfester, kvällsjobb, arg fru etc.
62 matcher / 4800:- ger 77:- per match. Nu förstår jag att alla inte har gångavstånd till en sportbar, men för samma pris som att betala för hockeyn på TV kan man alltså gå på valfri sportbar, kika på matchen och dricka en stor stark... I princip varje match, hela säsongen, inklusive slutspel.

Sv: Silly Season 2025-26
Kopenga Kickass: Här (muspekaren över i vid TV-kanaler):
www.tv4play.se/paket

Visar hur det ser ut för mig. Vänstra är alltså Sport Hockey (inga TV4 Sport Live-kanaler). Medan Sport Total (höger) har dem.

Men det är nog förmodligen för att de sänder både fotboll och hockey. Och köper man hockey-paketet så har man inte rätt att se fotbollen och därför får man inte tillgång till dem. Man kommer ju fortfarande kunna se alla HA/SHL-matcher genom att välja rätt match på Internet eller i appen (tar jag för givet).
Uppladdat:

500x0-sport.jpg


Sv: Silly Season 2025-26
Skalman13: Jag misstänker att det är autocorrect som ställt till det här, men sist jag kollade ägdes TV4 av Schibsted - det är väl ungefär så privat ägt det bara kan bli. Staten har väl möjligtvis någon pensionsfond med innehav där, men knappast mer än så.

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: Dom har alltså skapat ett hockeypaket som kostar lika mycket som Total gjorde innan. Vilka hedersknyfflar!

Sv: Silly Season 2025-26
nittontolv: Jag tänker inte bli blåst av statliga tv4 för att följa Brynäs. Ni Brynäsare med IP-TV borde hjälpa mig.

Sv: Silly Season 2025-26
Skalman13: Tomten är väl du i det här fallet. Ser det här ut som ett fråga efter iptv-forum? Däremot håller jag med om att det är ett galet pris.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: "Men TV4 sport live-kanalerna verkar bara ingå i Sport Total. "

Var hittar du det? Jag har letat men inte hittat nån skillnad mellan total och hockey mer än att den svenska fotbollen försvinner. Ser ingen info alls om live-kanalerna.

Sv: Silly Season 2025-26
nittontolv: Tyst din tomte. Tänker inte acceptera att bli blåst av TV4.

Sv: Silly Season 2025-26
Skalman13: Fel forum.

Sv: Silly Season 2025-26
Om det är fler än jag som stressat lite över biljetter till Brno borta så kom info idag (från Brnos hemsida, Brynäs verkar inte bry sig ett jota...) - Ståplats släpps imorgon 09.00 via deras hemsida, sittplatser släpps till allmänheten den 18e. Lätt att hitta rätt på hemsidan om man kör Google Translate.
Hoppas vi ses i Tjeckien!

Sv: Silly Season 2025-26
kexxet: Verkar som att det är så ja. Kanske inte drabbar oss som tittar på live-sändningarna via dator/app eftersom man har tillgång till varje match även utan att ha gå in på rätt kanal.

Men TV4 sport live-kanalerna verkar bara ingå i Sport Total. Det missade jag själv när jag jämförde. Är väl för att det även går fotboll på de kanalerna (och hockey) vilket gör att de inte kan ingå i varken hockey eller fotbolls-paketet.

Sv: Silly Season 2025-26
Säker IP-TV som fungerar till smart tv?

Sv: Silly Season 2025-26
kexxet: 549kr är med reklam, det kostar 599kr utan reklam.

Sv: Silly Season 2025-26
ELFBIF: Blev lite osäker ifall jag har tolkat det rätt..
TV4 kanske har kanske gjort en fuling med att dom har tagit bort live-kanalerna i Hockey-paketet, dom finns bara med i total..så då kan man kanske inte se alla hockeymatcher? utan kanske bara tv4-hockey...
Om det inte är så att det bara gäller linjär sändning och streaming funkar fullt ut.

Sv: Silly Season 2025-26
kexxet: Ja, det är alltså ingen skillnad för oss som bara bryr sig om hockeyn som det ser ut. De som däremot vill se fotbollen (Allsvenskan & Superettan) utöver hockeyn blir det 100kr dyrare för. Serie A, LaLiga och all annan sport ingår fortsättningsvis i Hockey-paketet också.

Måste ha släppts nu under dagen för jag köpte Sport total i morse (ingen bindningstid) och då fanns det inte som alternativ. Men har ändrat paket nu redan så jag inte står och betalar för något jag är ointresserad av (fotbollen).

Edit: 100kr dyrare = jämför utan reklam på båda. Med reklam är det 549 mot 649 istället, jag betalar gärna 50 kronor för att slippa reklam helt.

Sv: Silly Season 2025-26
kexxet: My bad! Ändrar mitt inlägg direkt.

Sv: Silly Season 2025-26
kexxet: Har dom släppt det idag? Jag köpte TV4 igår o såg inte det alternativet, men nu ser jag det.

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: Nej, dom har skapat ett "Sport Hockey-paket" för 549kr
Total innehåller även fotbollen

Sv: Silly Season 2025-26
SuneMangs: Det är inte ok och rätt fult att man inte kan kolla på SHL o HA med vanliga sportpaketet, utan man måste köpa det dyraste.

Sv: Silly Season 2025-26
TV4 höjer priset med 100 kr. Nu får man betala 699 kr i månaden för att se vårt kära BIF.

Edit: 699 kr var när fotboll ingick som kexxet vänligen upplyste om. 549 kr/mån kostar hockeyn.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Tänkte också den tanken men då borde Rödin gå före Lindblom i PP1. Enligt mig.

Sv: Silly Season 2025-26
honken21: tror nog Lindblom kommer ta Scotts "plats" i PP när han är tillbaka dock. Lindblom saknades som sagt på träningen i dag.

Sv: Silly Season 2025-26
Gyllen22: Larsson, Bäckis och Scott som kan teka i PP1 alltså. Scott antagligen med för att man vill ha en till rightare som Bäckis kan måtta på.

Medan PP2 knappt har en tekare. Ett tecken på att de bara kommer avlasta på enstaka positioner precis som jag önskade? ;-)

Sv: Silly Season 2025-26
Jockster : Ja du ser, hade glömt bort honom i sammanhanget då han tydligen inte var med på träningen!
Vi har för många att välja på😬😄

Edit. Då får han gå in i 3:e med Scott och Kopacka så gör Svrcek och Petterson upp om sista platsen i 4:e (sen ska Bobby in om han är frisk)…..

Sv: Silly Season 2025-26
Jonjo:
Frågan är var O Lindblom kliver in

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Intressant med kedjeformationerna. Sen tror (hoppas) jag att det är tänkt att Kopacka, Scott och Svrcek bildar 3:e formationen om Bobby är borta.
Ölund, Vesel, Pettersson låter mer som en 4:e kedja för mig.
Sen har jag en reservation gällande Svrcek vs Pettersson men har Svrcek tagit dom kliv som det pratas om så låter det intressant.

Sv: Silly Season 2025-26
atilla: japp. Saknades i dag. Var inte med på bänken heller som Axel och Bobby var (ej ombytta så klart). Ingen mer info än så från GDs rapportering.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: lindblom frånvarande?

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: På tal om coach Bobby så la Brynäs upp denna nyss. Lite ord från Bäckis o Hägg i slutet också!

Sv: Silly Season 2025-26
Lunkz: står bara några inlägg längre ned. Med länk till GD. Ljumskproblem! Samma som han hade i våras.

Sv: Silly Season 2025-26
Nån som vet vad det är med Trivigno?

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Helt enig!

Intressant förresten att Vesel kör center med Ölund och Pettersson på kant. Får väl se om tanken är att man kör Ölund istället för Trivigno på kant och sen kör man Vesel och Scott som tredje och fjärdecentrar. Tycker både Scott och Vesel är bättre centrar än Ölund och jag ser gärna Ölund på kant istället.

Dagens uppställningar på träningen:
Kinnvall, Kempny - Silfverberg, Larsson, Jonsson Fjällby
Dahlqvist, Raftheim - Kopacka, Scott, Svrcek

Djoos, Hägg - Rödin, Bäckström, Bellows
Norlinder, Sigge Holmgren - Ölund, Vesel, Pettersson

Lite PP-träning för första gången denna säsong och enligt Sasse syns det att de inte tränat på det. Men "Bäckis händer är ju magiska" är så klart något som får det att kittla till hos mig.

Sv: Silly Season 2025-26
Gavve: Alcen får hitta en back nu oavsett status på AA - kan ju ske nya skador under serien.

Sv: Silly Season 2025-26
Svensson_62: Inte med i dag efter att ha utgått lite tidigare från träningen i går. Kanske bara är försiktighetsåtgärd men man blir ju lite orolig med den backsida vi har just nu. Med Axel skadad har vi bara en right-back hel tror jag.

Sv: Silly Season 2025-26
bradberry: Och Axel Andersson ej med på isen idag enl GD

Sv: Silly Season 2025-26
bradberry: Förbaskat trist. Sen hoppas man ju inte att skadorna blev värre för att han spelade på smärtstillande istället för att försöka bli frisk på en gång. För hans egen skull alltså, inte kul att ha såna problem redan som 26-åring kan jag tänka mig.

MEN samtidigt låter det ju positivt om han själv går in med inställningen att han ska kunna spela premiären om 4 veckor. Då är det ju förmodligen ingen skada som kommer påverka hans karriär.

Sv: Silly Season 2025-26
Låter Inge bra med Bobby…
Ljumskproblem som inte ger med sig klingar illa det…

Sv: Silly Season 2025-26
PP träning just nu. Enligt gd såhär:
På ena sidan: Djoos, Bäckis, Silfverberg, Larsson och Scott.
På andra sidan: Kempny- Kopacka, Bellows, Axel Jonsson Fjällby och Rödin.

Sv: Silly Season 2025-26
Många som har undrat vad som håller Bobby borta från spel. Vet inte om det nämnts tidigare men det är alltså ljumskproblem. Både i våras och nu.

"– Det är min ljumske från i våras som fortfarande krånglar, berättar han."

Målet är dock att vara tillbaka till SHL-premiären.
"– Mitt huvudmål är att vara tillbaka till seriepremiären. Det är över fyra veckor dit, så det finns tid. CHL i all ära, men det är seriespelet i SHL som är det viktigaste, så jag tänker inte stressa fram något under den här månaden."

www.gd.se/2025-08-12/da-hoppas-bobby-vara-tillbaka-angrar-inte-att-jag-spelade/

Sv: Silly Season 2025-26
Abstinensen är skyhög. Jag börjar t.o.m se fram emot att få se andra lag träningsspela ikväll... Ge mig torsdag nu

2893934 · »