1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446152 inlägg · 7967 ämnen

« · 2910801 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Johan Lindström som kan hockey och Patrik Sjölund ”avböjde” omval.

Sv: A proposito de nada
Efter sex omgångar, så är all förtroende för Alcen o co förbrukat? haha gaska upp er för helvete! Det här är typ första gången det går lite motigt på två år! Vi har nästan inte haft en "svacka".

Folk ska avgå, det ska ruskas om i formationer och dom nya spelare sågas jäms fotknölarna efter 6 omg.. fan t.o.m med Bäckis har fått en del skopor haha. Man märker att vissa har törstat efter det här..

TÅLAMOD!

obs. köp biljetter

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Kanske klubbdirektören kunde ha ett samtal med Alcén om prestigelöshet?

Sv: A proposito de nada
munkas: Det där "advisory board" kan de ju kasta åt skogen. En massa gamla spelare som sitter och fikar och pratar "brynäsanda" och andra mjuka värderingar som betyder absolut noll i modern ishockey.
Vill man få någon effekt där, ta in en extern grupp som kan titta med opartiska ögon på truppen och se vad som behöver göras.

Mycket kan man bygga med vilja, laganda och jävlar anamma, men absolut inte allt.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Jag tror inte det är problemet här. Lindbäck var prestige och nepotism, här tror jag det enbart handlar om att man vägrar inse sina misstag.
Man stirrar sig blind på att Delia "nog hade varit okej om han fått hjälp av utespelarna" utan att fatta att man totalt bränt honom (och utespelarna när han står) psykiskt.

Sv: A proposito de nada
Molla: Då jag inte vet vad du snackar om, vilka hoppade av, och när?
En källa till en artikeln eller pressutlåtande hade uppskattas.

Sv: A proposito de nada
munkas: Avhoppen i styrelsen i våras kanske borde ha diskuterats mer? I lyckoruset från de två senaste säsongerna så försvann det bara i allt mediabrus vilket jag tror passade de styrande ganska väl…

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Nu kramas vi!

Sv: A proposito de nada
munkas:

"som jag sa" Alcén har lagt mycket av sin prestige i köpet av Delia och blir därför svårt för Alcén, "pöjken till målvaktsdundertränaren" att nu svälja förtreten.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Nja, ifall det röda har MoDo-färger är det härsket. Däremot en fin blandning av svart gult o rött så är det precis i finrummet för provsmakning.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Men nu helt plötsligt är det "Nä vi letar ingen"?

Förstod att det skulle bli såhär, blir så trött.
Man chansar bort möjligheterna till en bra säsong innan den knappt har börjat..."


Det är faktiskt helt otroligt att kliva in i en säsong, där vi dessutom ska spela CHL, med vakanta platser på backsidan. Dessutom efter ett plusresultat på 33 miljoner...
Det är antingen en rejäl överskattning av truppen, en underskattning av SHL, en fet skopa hybris eller bara jävligt dåligt agerat av en sportchef. Pick one.

Än så länge har vi bara haft en ordinarie back borta men det räcker med en förkylning för att läget skall barka riktigt åt helvete.
Finns förresten advisory board kvar I föreningen eller är de inskrivna på ålderdomshemmet? Om de finns kvar så kanske de skulle kunna advisa Alcen att plocka in en backjävel pronto, om så en tillfällig lösning i väntan på att diamanten pressas klart.

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: MoDo-Rött!

Sv: A proposito de nada
Costanza: Rött då?

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Gillar dig när jag dricker vitt!

Sv: A proposito de nada
Costanza: Jo och jag kan uppskatta ett bra troll, men du är lat. Vad sägs om lite klass. Eller som "Dynamit Harry" sa "Det ska vara lite stil!".

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Jag har varit på HS sen 2003. Hette Icing-Ove tidigare. Ärlig in i själen. Bott på Brynäs. Jobbat med Landshövdingen på kansliet vid ån.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Är det verkligen värt din tid att sitta att skapa konton svara på dina egna konton och posta på Brynäs bok.

Sv: A proposito de nada
Skagge: Det går nog utmärkt att gå in via vanliga entrén när det inte är en högriskmatch (DIF alltså).

Annars är det vid Skånegatan bortabussarna brukar stanna och där öppnas det upp för bortafansen. Finns en bussparkering mellan Svenska mässan och Scandinavium ifall du vill kolla på Google maps själv.

Sv: A proposito de nada
Costanza: utmärkt tänkt min gode herre. Jag kan se att du är en herre av god smak som känner din judo väl.


Sv: A proposito de nada
Någon som vet vart bortaklackens entré är på Scandinavium? Har ej varit på den bortasektionen förut.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: jag har generellt sett mer flyt än jag förtjänar, vilket kan intygas av alla som sett mitt feta arsle stå bredvid min byst-mässigt väl presterande fru.

På det temat har jag typ en halv månadslön utspritt på maxbett över 5-6 siter på SM-guld som jag fick in dagen innan bäckis presenterades. Med andra ord så kan ni slappna av, SM-guldet är säkrat och givet att min fru blir betydligt brunstigare när Silvris gör mål förutspår jag minst två av honom mot Frölunda. Har redan förberett och planerat för att lämna bort ungarna någon kväll i helgen så jag ser inte hur vändningen inte kommer den här veckan.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Du har inte sett ordet febrilt.

Sv: A proposito de nada
slöhög322: Snacka om bra tajming att börja följa laget vid rätt tidpunkt när dom gör en sällsynt dundersäsong :)

Sv: A proposito de nada
aplusb: när Alcén plötsligt säger att han inte letar back så får jag känslan av att det faktiskt kanske kommer en snart...
Han är inte alltid ärlig när det kommer till sånt här... :S

Sv: A proposito de nada
Nu har jag inte följt shl superlänge (min fru släpade med mig på säsongspremiären hemma förra året) men pallar man verkligen att bry sig om att vi har slängt bort ett par matcher? Jag menar vi är två anständiga andra perioder från att ha fyra vinster på fem matcher eller nått sånt.

Jag menar, fine att det går att göra sig lustig över en del insatser och att jag får erkänna att jag använt ett eller två förstärkningsord och ett epitet som generellt är förbehållet kvinnor av förhandlingsbar kärlek om Rödin när han tappar puck offensivt samt erkänner att jag inte förstår vad planen är med en del saker våra backar gör, men ändå. Det är liksom ändå inte läge för krigsrubriker när de varit skapligt nära att vinna varenda match och ändå bara periodvis ser ut som ett damlag ur division två.

På det temat, tror ni de kan få låna in Peslarova?

Sv: A proposito de nada
aplusb: vad de säger och vad de gör är vitt skiljda ting. Klart de letar bägge både en back och målvakt.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Nähä? Så hans eget svar från 18 juni är dåligt?
"– Vi ska vara nio (backar) med Simon, varav den sista platsen är vikt för en junior, förklarar sportchef Johan Alcén.
Eller 9 augusti?
"– Vi letar en back till, säger Brynäs sportchef Johan Alcén."
Eller den 4 september kanske?
"– Vi är lite tunna på seniorbackar, Bertilsson är borta till december, januari, så får vi se hur det där går. "

Men nu helt plötsligt är det "Nä vi letar ingen"?

Förstod att det skulle bli såhär, blir så trött.
Man chansar bort möjligheterna till en bra säsong innan den knappt har börjat...

Sv: A proposito de nada
mk: Jag tror att alla är nöjda först när Alcén har hittat spelare som kan tillföra saker på isen? Vad han svamlar om till lokalmedier som vill ha kommentarer kring varenda toabesök och övning på träning är ju struntsumma.

Det som GD borde göra är det som Mrmadhawk och Hockeynews förmodligen gör febrilt just nu, dvs försöka få fram vilka spelare Brynäs är ute efter. Att hålla på ringa Alcén om frågor som han inte kan besvara på ett ärligt sätt är bara löjligt.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Alcén kan ju inte säga att vi letar febrilt en back och målvakt. 😂

Sv: A proposito de nada
aplusb: Men just det där "snarast".
Hur länge är det?
Då är man ju på samma spår igen. Vissa tycker att 1 vecka är snarast, andra kanske tycker 2-3 veckor är snarast.
Är alla nöjda då?
Då är det bättre att ge ett ickesvar.

Sv: A proposito de nada
Peja: Självklart ska han vara tyst om målvaktsfrågan, där är det inga kommentarer som gäller. Men angående backar kan ju vilken åttaåring som helst se att det inte funkar, varför ljuga om det? Så jäkla onödigt.
Det framstår ju både som bättre, öppnare och seriösare att säga rakt ut "Ja, vi ska ha in en back, vi ser att det behövs, jag jobbar dygnet runt med det, jag hoppas kunna få till det snarast"

Sv: A proposito de nada
aplusb: Självklart letar Alcén en back och målvakt, men lika självklart är ju att han inte kan säga det rakt ut. Det vore oerhört oproffsigt och även ohövligt gentemot Delia att vara öppen med att man letar en ny målvakt.

Jag tror att Oscar Westman är närmare spel än Delia. Har oerhört svårt att se Gällstedt ge Delia en till match såvida inget oväntat händer med Clara tätt inåt Frölunda-matchen.

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Jag tror inte Colin är nöjd heller, och tro mig när jag säger det att jag är precis som alla andra när Brynäs förlorar, så jag förstår att det är frustrerande när någon säger "Lugna er". Det är ingen rolig känsla. Men vi som supportrar behöver göra allt för att stödja laget som det är, och inte dränka laget i negativitet. Det bästa vi kan göra är inte att skriva arga e-mail eller skyffla skit på närmaste spelare som har gjort en svag prestation utan att stödja laget så gott det går. Hade jag fortfarande bott nära Gävle så hade jag gått på så många matcher som möjligt, men nu måste jag nöja mig med bortamatcher typ HV71, Växjö o Malmö.

Heja Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Förlåt, men nu blev jag riktigt jäkla less.
Hur sjutton kan man gå ut i media och köra sitt jäkla dravel igen? Det är ju direkt tjänstefel att inte aktivt JAGA en back i det här läget, så jag ser två alternativ:
1) Alcen är SHLs sämsta sportchef och tror att den här backsidan duger i SHL. (mindre troligt)
Eller
2) Alcen gör det han ska, med andra ord jobbar dygnet runt med att få in en back. Men då ljuger han för media och oss supportrar. (mer troligt)

Oavsett vad det är så gillar jag det absolut inte.

Edit: Det här tycker jag för övrigt är ett direkt korkat uttalande. Direkt citat från GDs artikel: "Men hade vi vunnit fyra av de här matcherna hade vi haft ett annat samtal nu.".
Det är en jäkla förlorarmentalitet, det är en resultatbaserad bransch, du kan inte sitta och säga "Men om vi bara hade vunnit lite mer så hade det varit bättre!".
Man försvarar sina insatser genom att få det att låta som att man hade kunnat vinna fler matcher och då hade ingen klagat, men faktum är att när det ser ut såhär på isen så är för dåligt, oavsett vinst eller förlust.

Sv: A proposito de nada
Örebro ser ut att plocka in en högerfattad back.
Juuso Vainio
www.eliteprospects.com/player/60915/juuso-vainio
hockeynews.se/nyheter/avslojar-han-ar-orebros-nya-backvarvning

Läste denna kommentar från en person som följer finska ligan:
"They are really down bad if they think that Vainio will help them...."
Det fick i.a.f. mig att le lite.

Sv: A proposito de nada
"Alcén manar till lugn" undra hur länge han är lugn innan de är panik? Jag personligen tycker att de inte är många fler matcher som Delia borde få chansen. Visst är de många mål som inte han kan göra mycket på utan de är försvars spelet i egen zon och framförallt boxplay som är under all kritik. Men de är ju flera rejäla tavlor från honom som inte är försvarbara. Han behöver göra flera bra matcher i rad för att revanchera sig från denna mardrömsstart.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Biffen ligger bra till. Lite skakigt med målvakterna, men kunde ha varit värre. Tugga på..

Sv: A proposito de nada
gwl: Det som jag gillar med Fjällby är att han gör nytta även i matcher där han inte producerar. Forecheckar, kommer till lägen, spelar okej i boxplay och så vidare. Samtidigt skulle jag gärna vilja ha in Svrcek i laget, och i fem mot fem är han nog minst lika bra som det Fjällby har visat hittills.

Om Kopacka inte kan spela imorgon hoppas jag att Svrcek tar hans plats i den kedjan. Och att man fortsätter med LP i förstakedjan. Svrcek skulle kunna bli en injektion och han kommer nog att klara av Frölundas höga tempo.

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: ”Hittar vi en spelare som vill hit och som vi tror gör oss bättre, då är vi intresserade. Men just nu har vi ingen spelare på gång för dagen.” Samma svar gång efter gång.

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Inte riktigt
"Några andra förändringar i Brynästruppen är inte aktuella just nu. När det gäller backsidan säger Johan Alcén som han sagt tidigare.

– Hittar vi en spelare som vill hit och som vi tror gör oss bättre, då är vi intresserade. Men just nu har vi ingen spelare på gång för dagen." Johan Alcén

Källa

Sv: A proposito de nada
ellis: Är det bara mål vi räknar? AJF kanske inte har gjort mål. Men samtidigt en av få som gjort grovjobbet på isen.

Bäckis har inte heller gjort mål, ska vi skeppa han med? Samma med Bobby, scott, vesel m.m.

Sluta kolla enbart mål, och se helheten...

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Alcen , alias Bagdad Bob, går alltså ut i GD och säger att man inte letar vare sig målis eller back. Oj , oj!

Sv: A proposito de nada
Malken: Ja alltså är det bara jag som tycker att vi gjorde en av våra bättre matcher mot Rögle senast. Vi hade lite otur med någon utvisning men i sin helhet tycker jag att vi såg bättre ut än vad vi gjorde mot både Örebro HV71 o Malmö. Någon nivå till så kommer det lossna tror jag.

Tycker Clara gjorde en bra match med det höga trycket han hade, men vi behöver en till back. Inte för att hacka på Aaron han har gjort det väldigt bra (vi ska komma ihåg att han egentligen ska spela j20) men det känns som om backsidan behöver förstärkning för att dra ner på speltiden på Hägg med flera.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Alcén har gått från att hämta okända underdogs som är bra på skridskorna till att värva mer etablerade spelare - från en högre hylla med fina CVn"

Tror att man till varje pris ville undvika att gå i samma fälla som man gick i efter guldet 2012. Många spelare försvann efter guldet till NHL och man trodde att man skulle kunna bygga ett starkt lag med de som blev kvar som spelat i de lägre femmorna. Det gick inte.

Nu har man efter fjolårets succé valt att inte gå samma väg och i stället värvat etablerade spelare. Jag tycker att man har gjort helt rätt. ...Och det är alldeles för tidigt att döma ut värvningarna. Jag tror det här kommer att bli bra. 6 av 52 omgångar spelade, 138 poäng kvar att spela om.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Hört rykten om att Brynäs kommer att vila mot Frölunda. Ej 100% - vi får se då hur vi gör. (day to day decision)

Sv: A proposito de nada
ellis: "Fjällby har inte gjort 1 enda mål på hela hösten. Det är i n t e smickrande för en forward."

Han har gjort lika många mål som Bobby, Scott och Bäckström.
Om vi nu bara ska gå efter antalet mål en FW gör bör ju de också bedömas likadant.

Sv: A proposito de nada
gwl: Fjällby har inte gjort 1 enda mål på hela hösten. Det är i n t e smickrande för en forward. Han tas alldeles för mycket i försvar här inne. Bara han själv kan förhindra stämpeln f l o p p och det fort.

Sv: A proposito de nada
gwl: Kanon. Laget vilade.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Hur gick det mot IKO?

« · 2910801 · »