1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740102 inlägg · 7967 ämnen
« · 2354676 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
lapad: jag hade varit mer förvånad om folk inte pratade om återvändare speciellt detta år. de flesta av våra importer till NHL har varit på marknaden och vissa av dem i den åldern vid sista kontraktet innan de börjar bli för gamla, en Silly season där man sett flera lag fått tillbaka flera av sina bästa före detta talanger, Färjestad och Malmö förra året, Timrå, HV71 detta år. Även om spelarna som vi suktar efter är lite högre nivå än de som kommit till de andra lagen.

Free agency har precis öppnat och det är silly season av en anledning, att tycka det då är drygt att folk pratar om återvändare då kanske man inte ska kolla ett hockeyforum lika ofta, för konstigt nog snackas det högt och lågt, vilt och lugnt.

Skulle gissa på att Boqvist skriver ett kontrakt på runt 4 säsonger troligtvis i devils och Larsson 2år i pittsburgh, om så blir fallet kanske alla tråkmånsar som inte vill se spekulationer kring våra gamla spelare slipper höra om det nästa silly, Men inför säsongen 24/25 då jävlar kommer Silfverberg diskussionerna att dras igång så varnar er i förväg

Sv: A proposito de nada
Tgl: Det är väl bara ett gott tecken att Alcén verkar samarbeta så bra med Manner? Eller hade du föredragit att han istället körde sitt eget race? Jag förstår inte hur du kan se det som att allt är tack vare Manner och att inte Alcén förtjänar någon cred. Det visar väl bara en god samarbetsvilja och en god vision av Alcén? Du vet ju ingenting om hur det ser ut bakom kulisserna. Även om man använder Manners kontakter så jobbar säkerligen Alcén arslet av sig. Varför skulle han inte ta vara på de kontakter och möjligheter han har i sin närhet?

Sv: A proposito de nada
Tgl: Här var det muntert! Vaknat på fel sida?
Jag har aldrig sagt att jag tror att Boqvist, Järnkrok eller Larsson kommer komma hem.
Men HOPPAS måste man väl få göra utan att personer som du börjar grina?

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Inge och Mickes scoutresa till Finland var förgäves alltså.

Sv: A proposito de nada
Tgl: Det som jag tycker är drygt är all tjat om återvändare. Hur ofta vänder spelare som har tagit plats i NHL hem bara så där om fet inte finns andra orsaker som te.x att man vantrivs eller har andra personliga aspekter att ta hänsyn till.
Håller också med att vi måste tacka Manner för en del nyförvärv men Alcen är fortfarande ung och så fungerar det också i andra föreningar. Tränarna lockar med sig några av sina gamla spelare.

Nu får vi hoppas att vi signar ett par riktig vassa forwards, då blir jag och de flesta nöjda antar jag.

Ha en trevlig fortsatt helg/lördag

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Klart som korvspad att inte Boqvist kommer hem. Vi börjar nu kunna summera alla spekulationer om återvändare och av detta har det blivit……..ingenting.
Jag skrev för någon månad sedan att jag inte var så där superimponerad av vad Alcen åstadkommit. Yes målvaktssidan ser bra ut, men man också argumentera för att det finns risk för problem med två första målvakter? Men absolut, ser bra ut. Backsidan ser även den bättre ut än på många år med tjecken och Friman men jag tycker det finns osäkerhet kring Johannesson som inte lyckats i Rögle och Kinnvalls skadeproblematik skall inte underskattas. Men, om allt blir som tänkt blir det sannolikt utmärkt.

Förstärkningen av Forwardsidan tycker jag är under all kritik hittills. 1 nyförvärv och det i ett av de trubbigaste lagen förra säsongen?? Yes, det kan komma loss spelare från NHL/AHL nu men känns som att Brynäs lämnat det åt slumpen vad som kommer att återstå att värva! Jag har raljerat åt Tom Wandell värvningen tidigare och så dåligt hoppas jag att det aldrig behöver bli igen men med Brynäs senfärdighet riskerar vi att hamna där igen.

Ytterligare en aspekt, hittills verkar det i stor utsträckning vara Manner- kontakter som värvats, finnarna plus tjecken som ju kommer från Jokerit. Var ser vi hittills Alcen idéerna? Jag har ingen insikt men jag tvivlar åtminstone!
Att inte målvaktstränare är löst känns också lite konstigt kan jag tycka?

Kanske blir bra detta, men nja hittills så där tycker nog jag trots allt att andra lag gjort det bättre!

Sv: A proposito de nada
Luddf: "35 år när han kommer tillbaka då. Kan väl säkert lira ca 5 år i Brynäs efter återkomsten. "

Nä, absolut inget att satsa på så dags. Väldigt synd. Järnkrok är en sån där vitamininjektion DAGENS Brynäs skulle ha stor nytta av. Inte om fem-tio år...

Sv: A proposito de nada
Jonasson:

Toronto fortsätter i gamla synder genom att lägga höga löner på forwards istället för att försöka få in 1 eller ett par backar och försöka trejda bort ett par forwards

Så länge man lägger nästan halva sin lönebudet på 4 forwards ” Matthews marner Nylander och tavares ” så vinner man inte stanley cup

Sv: A proposito de nada
Charles:
Obegripligt, långa kontrakt till ca 2m$/säsong. Han borde åtminstone kunnat få minst 3m$ på 2-3 år. Låter som att han har en kass agent.
Oavsett, kul för honom, tråkigt för oss…

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Svårt att se Strömwall ta plats i Carolina, lär bli AHL för honom. Å andra sidan var det länge sedan man såg honom live, men tror det blir tufft att ta en topp 6 plats där.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Kul och välförtjänt för Calle. Han kan sättas in och klarar det mesta i världens bästa liga.

Sv: A proposito de nada
Ingen Malte Strömwall i SHL nästa säsong. Då lirar han i Carolina.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Tycker det är ett riktigt bra drag av Toronto. Calle kan vara en nyckel för dom att äntligen gå långt i slutspelet. Skulle gärna se Calle ihop med Tavares och Nylander..

Sv: A proposito de nada
Jugge: Enig!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
Han + 2 målskyttar av klass

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Har svårt att se Boqvist komma hem nu. Han är för bra och för ung. Det är ingen FBK reject vi pratar om här… 😉

Sv: A proposito de nada
Jonasson: Skit!
Då ligger hoppet på Boqvist!

Sv: A proposito de nada
Luddf: nytt kontrakt på runt 2miljoner dollar per säsong för en spelare som kommer ha lirat/fått lön i NHL i över 10 år så har han tjänat ovanligt lite

Sv: A proposito de nada
Jonasson: 35 år när han kommer tillbaka då. Kan väl säkert lira ca 5 år i Brynäs efter återkomsten.

Sv: A proposito de nada
Calle Järnkrok till Leafs på fyra års kontrakt, klart nu...

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Man kan bli besviken på precis vilken spelare som helst om man vill. Jag tror stenhårt på att han helt klart skulle göra mer nytta en skada. Är absolut en spelarkaraktär vi saknat länge!

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Nedan stod i AB-artikel i dag - det är Känttä som intervjuas:

”Tomi Sallinen, kan det vara något?
– Det vet jag inte. Det får vi se. Vad jag förstår så är han ledig i alla fall.”

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Med Saku kommer både Rödin och Dima få utrymme att producera i pp och 5 mot 5 så ser bara positivt i den värvningen

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Enig! Så länge vi fyller ”sista” platsen med en målskytt så vore Mäenalanen en viktig kugge att få in.
Självklart vore det fint med två målsprutor, men den statusen på marknaden har vi dessvärre inte.

Därför vore det taktiskt att värva en spelare som kanske är god för 25-35p, men som bidrar med fysik och tuffhet istället!

Sv: A proposito de nada
” Rangers have signed Jaroslav Halak to a one year deal to back up Igor ”

Sv: A proposito de nada
Wesley: Verkar som du har en trevlig fredag , klok back ,ha ha ha SKÅL!!!

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Tycker att vi skulle ha gått efter en av dom klokaste backarna på marknaden.
Synd att vi inte hugg 😂

www.eliteprospects.com/transfer/2022/07/14/lukas-klok-in-a-confirmed-transaction-to-arizona-coyotes/493314

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Ja det tycker jag, kan han göra 25-35 poäng samtidigt som han är väldigt tuff o jobbig motståndare att möta, lite om du jämför han med tyrvainen. Vi har saknat en sån typ länge nu, granström.... 28 år med bara så han är i sin prime.
Enligt mig en bra värvning som spetsar till vårt lag, sen en typ likt Clark eller palushaj så ser det bra ut!

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Trevlig helg , jag hänger inte upp mig på någon speciell spelare men tycker Saku har en spelstil vi saknat i Brynäs en power forward 192 cm 94 kg som tar för sig framför mål känner Manner och producerar . ser bara positivt i honom .

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Kan hålla med. Dock tror jag inte han köps in för att vara en poängspelare. Däremot tror jag definitivt att han kan vara oerhört nyttig.Men tveksam att han gör mer än 30p.

Sv: A proposito de nada
Folk har hängt upp sig på Saku Mäenalanen bara för att han ryktades till oss. Är han en spelare vi behöver? 41p i Liiga motsvarar väl typ 25 i SHL. Rädd att vi skulle bli besvikna. Brynäs har tidigare varit bra på att hitta talanger i AHL, eller USA/Kanada iallafall. Varför förs det ingen diskussion om spelare vi kan hitta där?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Så saku är klar för en flytt utomlands , ingen klubb i NHL har sagt han är klar ingen klubb i Schweiz osv så chansen är stor att det är Brynäs håller tummarna, och hoppas Alcen presenterar honom inom kort.


Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Antagligen en klausul för spel utomlands exklusive NHL. Sedan en annan som i princip är aktiv jämt gällande NHL-spel. För det lär väl vara som i SHL att en spelare kan signa för ett NHL-lag när som helst.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Samtidigt borde väl det finnas någon slags deadline på klausulen också? Vore ju konstigt om vi kunde värva honom när som helst efter att den aktiverats, vilket finsk media skrev att den gjordes redan i maj. Hoppas så klart fortfarande att det blir av men Höken brukar ha koll på såna här detaljer.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Förstår inte varför klausulen redan skulle vara bränd? Klausulen måste väl ändå varit aktiv runt den 13-14e med tanke på att Saku troligtvis vill till NHL i förstahand?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: enligt finska tidningar är det klart att Mäenalanen kommer att utnyttja sin klausul att spel utomlands.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Detta skrev Höken om Mäenalanen i sin analys om Brynäs:

"Man var tidigt ute efter Saku Mäenalanen och Hannes Björninen, men landade bara Björninen. Med tanke på att Mäenalanen har avtal med Kärpät, så lär den klausulen för utlandsspel vara bränd vid det här laget."

Verkar förvisso vara egna spekulationer mer än konkreta uppgifter men låter ju inte jättepositivt.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: kan det vara så att Mäenalanen vill vänta in och se om det kommer något bud från NHL innan han kritar på något kontrakt utanför Finland?

Sv: A proposito de nada
{9873}:

Snackas om att Bemström är mer eller mindre klar också men det tar jag med en rejäl kaffekopp med salt ;)

Sv: A proposito de nada
{9873}: Leksand har gjort klart med John Quenneville om jag förstod Tjomme rätt så är deras trupp full om någon mer kommer in så kommer det vara återvändare .

Sv: A proposito de nada
{9873}: så är det! Bra tung framför mål och kan kötta/styra in ett x antal puckar. Vårt pp skulle garantera lyftas med han framför mål plus att han är bra skicklig boxplay

Sv: A proposito de nada
Järnkrok, Boqvist, Mäenalanen in = Topp 6!

Scott - Järnkrok - Rödin
Mäenalanen - Björninen - Boqvist
Eklind - Palve - Dima
Olesen - Ölund - Birger

Detta hade varit en riktigt fint forwardsuppställning. Lägg därtill att det egentligen är back + målvaktssidan som troligtvis kommer vara vår främsta styrka.
Däremot är denna forwardssida med största sannolikhet för bra för att vara sann, men drömma kan man alltid göra!

Sv: A proposito de nada
MatteZzZ: Kan inte göra annat än att hålla med , men jag hoppas verkligen att Mäenalanen ( en riktig power forward ) kommer in och en till poäng görare då kan vi också behålla Salle till rätt pris självklart .

Sv: A proposito de nada
{9873}: Jag hoppas lite smått på att Sallinen blir kvar med mindre lön såklart. Även om han inte gör så mycket poäng så jobbar han på jävligt bra offensivt som defensivt! Nyttig spelare för de yngre att ta efter och han kan vikariera för många.

Men som alla andra här inne så är jag taggad över att se om Mäenalanen kommer eller inte! Där har vi en spelarsort vi inte haft på många år!!

Sv: A proposito de nada
Herre P: Har också missat att sallinen är historia enligt ett tidigare inlägg i dag .

Sv: A proposito de nada
{8399}: Skrevs här för ett par timmar sedan
Uppladdat:

500x0-0752f987-06cc-45fe-97ea-47e9520f8000.jpeg


Sv: A proposito de nada
Pettisbif: vad hände med Wännström?

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Tror inte vi behöver vara oroliga närmaste två veckorna kommer Alcen signa två forwards det har precis börjat att röra på sig i NHL så när det börjar lugna sig där så kommer spelare börja att söka sig till Europa .

Sv: A proposito de nada
Samsung:
Men han bör ju redan ha anbud han inte nappat på, det är det jag menar. Varför har han inte skrivit på för något lag?
Tveksamt om inte CBJ redan haft kontakt med JG, vem tar beslut om var man ska spendera nästkommande 8 år på uppstuds? Dessutom till lägre lön… Bara för att media missat det så tror jag inte att det skedde så fort utan tidigare kontakt.

« · 2354676 · »