1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739596 inlägg · 7967 ämnen

Bäckis årets rookie


Bäckis årets rookie
Vet inte om ni missat det..
Kanske inte helt oväntat.

Sv: Bäckis årets rookie

TIKbiff: Som att sno godis från småbarn ;-)

Fast moderklubben blir nog glad åt pengarna.


Sv: Bäckis årets rookie
65selander: Stämmer Patrik - Pengarna kommer väl till pass i VAIF.

Sv: Bäckis årets rookie
TIKbiff: Halleluja! Svårt att göra fel där:-)

Sv: Bäckis årets rookie
TIKbiff:

Jag trodde Curre skulle få det.. Måste vara årets rookie ??

Sv: Bäckis årets rookie
TIKbiff: Otroligt kul för Nicklas och för Brynäs.Dessutom helt och fullt välförtjänt,de andra kunde knappt konkurrera.Grattis Nicklas!!

Sv: Bäckis årets rookie
wap.hockeysnack.com
Vicken skräll!NOT!Grattis Bäckis!

Sv: Bäckis årets rookie
Everyhopa: glädjen är stor nu så här när Sverige bytt från ishockey- till fotbollssäsong. En kompensationsutnämning till Brynäs för att det blev Kenny och inte Dacks 1993. Och litet fusk eftersom Nicklas antecknade sig för 19 GP 2004-2005. Maximalt antal matcher under tidigare säsonger är som bekant 15. Någon måste haft koll på att Nicklas endast fick istid i en handfull av dessa 19.

Ur juryns motivering: ”Vi får gå tillbaka till Peter Forsberg i unga år för att hitta en ung så komplett spelare.” Foppa konkurrerade med Tommy Söderström 1991. Om det var någon konkurrens att tala om mellan en 73:a och en 69:a.

Vilka har blivit rookienominerade under de 17 åren? 20 Lindgrens presentation ger svar.

Sv: Bäckis årets rookie
Presidentvalet i Sovjetunionen på sin tid var mer ovisst än Bäckis titel!

Sv: Bäckis årets rookie
20 Lindgren: Håller med om att det egentligen är fusk, men det talar vi tyst om.

Jag förstår dock inte din Kenny/Dacks -93 tävling är den värsta. Värre var när Nyllet blev det året innan istället för lillsmurfen Molin. Det var det stöld! Vi hade två kompensationer!

Sv: Bäckis årets rookie
Domarn undrar om nån vet när man kan köpa souvenir T-shirten med Bäckis som Årets Rookie?

« · 701250