munkas:"Haha, jag tycker bara att det är lite lustigt att du går i taket över brister hos en sketen TV-kanal medan föreningen som diskuteras på detta forum får passera under radarn trots tydliga defekter och 7 raka förluster... Jaja, så som ditt hjärta pumpar för CMore pumpar våra för Brynäs. Då kanske du förstår vår frustration lite bättre?"
Nu måste jag försvara den gode Huge, han är ju inte ett Cmore fans utan brynäsfans. Jämförelsen är ju helt absurd.
Redigerad kommentar
Carl Lejonkräk:Fast efter att ha sett situationen ett par gånger nu så blir jag mer och mer förvånad över att målet godkändes. Jag menar man har ju sett mål bli bortdömda när en skridsko varit på linjen till målgården.
Fast nu var ju denna överträdelse BAKOM målvakten och han kan således inte blivit störd.
Fast ändå, man kan tycka att en regel är en regel oavsett. För börjar man göra bedömningar från fall till fall så bjuder man till just sånt här. Ena parten blir missnöjd medan den andre blir nöjd.
Jag undrar det låtit här inne om situationen varit tvärt om...
Skrubben: Vaninnigt att ha videogranskning på detta, regeln är aldrles för öppen för tolkningar. Bättre att kolla offside och puck-out i så fall.
Vi har väl i stort sett inte haft en enda 50/50-situation dömd i våran favör sen Bulan tog över. Kan inte säga att gårdagens mål håller mig sömnlös direkt.
Tycker dessutom det är korrekt.
pjåtor: Tvillingarna kan med lite flyt bli riktigt bra nästa säsong. Kan de ta steget upp och ingå i en tredjemedja med lite mer offensiva uppdrag vore det fint. Det tar tid att gå från Allsvenskan till SHL.
Carl Lejonkräk:Det kan vara så enkelt att Bulans upplägg passar Westerholmarna bättre än TJ's
Jag tycker att det är flera spelare som höjt sig ett par snäpp sedan Bulan tog över.
Powerfade:Sär det nog. De behöver inte tänka så mycket nu 😄
Tidigare skulle det i situationer avvägas om spelarna skulle pressa eller avvakta men nu är det full press som gäller, bara tuta och köra.
mk: Kan du utveckla kopplingen mellan värvningarna av Twins och Olden och att Sundlöv ville byta tränare?
honken21: Inte bara småpatetiskt, tycker jag. Talande för hur prövade vi är när en enstaka segermatch leder till glädjerus och en ogrundad överoptimism.
Räddas det som räddas kan. det är vad som gäller resten av den här torftiga, hemska säsongen. Att undvika kval med en tiondeplats är det enda som gäller nu. Längre än till ett Play in kommer ändå inte det här laget ta sig som bäst. Där kan jag inte tänka mig att Brynäs med det här laget vinner en matchserie mot någon av de möjliga motståndarna.
Skrubben: Låt mig svara, som Luleå-supporter. Om ert spel nu fortsätter att fungera väl och ni vinner matcher och tar er till Play-In och får möta oss?
Då tror jag ni har en god chans att vinna.
Under Rönkens tid blev vi utslagna redan i kvartsfinal två gånger.
Första gången 2012 när vi vunnit serien mot 8e-placerade AIK, där Roger Melin lärt upp laget att lira lika mycket Rönken-hockey som vi själva och med vassare målskyttar när tillfällen bjöds slog de ut oss.
Andra gången 2014 då vi mötte ett starkt Växjö som lirade lika mycket så som oss, men utnyttjade målchanserna bättre; när Växjö tagit ledningen med något mål neutraliserade de helt enkelt oss matchen ut och med den strategin slog de ut oss.
Skulle ni och vi mötas i slutspelet och ni lyckas lägga lika mycket energi som vi för att avväpna motståndaren kan ni vinna genom vassare målskyttar. Om de orkar vara lika vassa framåt när de får ge järnet i hela spelet även när de inte har puck. Och med ett gott PP är hälften vunnet.
Tror jag. Tyvärr.
Redigerad kommentar
Angående videogranskningen vid vårt 1-2 mål i går.
Videogranskarna är tvungna att vara 100% säkra på att domarens
ursprungliga bedömning är felaktig, för att den ska ändras.
I och med att domaren direkt dömde mål.
Så var de tvungna att vara 100% säkra på att den initiala bedömningen
var felaktig, för att målet inte skulle godkännas.
Därför hade det troligen inte blivit mål, om domarens första bedömning
hade varit att inte godkänna målet.
För det räcker inte att ändra ett domslut enbart med motiveringen
att: målvakten KANSKE blev störd.
Det är så jag förstått att det fungerar med videobedömningar.
Därför är det viktigt att vara uppmärksam på vad domarens
initiala bedömning är. Det är den som ska motbevisas med
100% säkerhet, för att ändra ett beslut.
Sen var det trelvligt att se att domarna kunde ändra sig när de visste
att en bedömning de gjort var uppenbart felaktig. Vid den så kallade
puck-out som Djoos bevisligen inte gjorde.
Det ser man inte ofta.
Mer sånt från de i randiga tröjor.
Enaranger:
Vad hände med den mycket enkla är motståndarjäveln i målområdet före pucken så dömer vi bort målet för offside i målgården och tar puckjäveln på anfallsskridsko in i mål så dömer vi bort för spark?
Vill man se fler mål kan man istället för OT och straffar ställa upp spelarna vid egen förlängd röd och låta dem skjuta en varsin puck mot öppen motståndarkasse... då slutar matcherna 23-24 eller nåt. Jävligt mycke mål. Mycket folk på läktarna, sponsorerna står i kö... lallar-förbund.
Riktigt bra match i lördags och en underbar vändning men så fort man ställde sig i klacken innan match så kom det en från kamratkompaniet och ropade ut i megafonen att vi skulle bojkotta matchen???? Gick sedan ut och kollade på deras sida att detta berodde på att brynäs delar ut klappor till sittplats! Men för fan???
Fick mig även ett snack med Enterfeldt och han sa att det inte blir någon mer hockey denna säsong och det syndes även på vänsterarmen att den var klenare än höger!!!
Tack goa gubbar för en blöt och mycket trevlig dag och resa!
Redigerad kommentar
Powerfade:
Är det bara jag som inte förstått det här med supporterorganisationssouvernirer?
Visst är Brynäs egna sortiment uselt, men en t-shirt m klubbmärket o en halsduk funkar ju...
Huge: Människor som ligger i timtal på stenhårda betonggolv och målar tifon etc. Människor som använder alla sina pengar på att följa med laget landet runt... Människor som skulle gör allt för Brynäs.
Men, äh. De är nog inte några "riktiga fans".
Vad är det för bilder du sett på nätet förresten? Visst stämmer det att det dricks rätt mycket, men det övriga är ju skitsnack och det hade du vetat om du hade spenderat tid på ståplats.