Honken (Rahm)
Bertilsson Gunderson(Kanske det bästa backparet i hela SHL)
Kihlström Persson
Djoos Sundqvist
Löf och Jacobsson extra backar.
Sweatt Nokelainen Scott(Våra spetsvärvningar ska lira tillsammans)
Harju Nordqvist Lauritzen(Nordan och Lauritzen matar harju med fina passningar)
Rödin Enterfeldt Brodin(Enligt mig kanske den bästa lina, snacka om fart!)
Thuresson Granström Ollas(Den tunga kedjan som bara ska köra över motståndarna, finns även potential för lite poäng)
En liten analys av truppen i all ödmjukhet....
Genomgång av Brynäs trupp 2013/14. Betyg (1-7)
Tränare:
Tommy Jonsson 5
Jan Larsson 5
Pecka Alcén 6 (snitt 5,3 )
Kommentar: TJs betyg sjunker en smula efter att han förra året reagerat så sent på det som alla vi andra såg så tydligt. Peckas betyg likaså gällande valet av Rahm, lite hybrisstämpel tyvärr.
Målvakter:
Johan Holmqvist 4
Robin Rahm 4 (snitt 4)
Kommentar: En bra men skadebenägen Honken som passerat peak och en revanschsugen Rahm. Kan bli intressant. Skulle inte förvåna mig om Rahm kommer ta över förstaspaden någon gång runt nyår. Potential finns, frågan är bara om han leverera också.
Tveksamt om någon av dem är tillräckligt bra för att lyfta Brynäs till ett SM-guld.
Backar:
Ryan Gunderson 6
Lukas Kihlström 5
Dennis Persson 3
Robin Jacobsson 3
Jörgen Sundqvist 3
Simon Bertilsson 4
Simon Löf 2
Christian Djoos 4 (snitt 3,75)
Kommentar: Backsidan ser bättre ut denna säsong. En hel Bertilsson, ett bra nyförvärv i Kihlström, en stor, stark Jacobsson och en supertalang i Djoos.
Det är bra att Gunderson får lite avlastning och både Kihlström och Djoos kan mycket väl ta byten i pp även dem. Två stora frågetecken är Sundqvist och Löf.
C:et på Sunkens tröja såg mer ut som en blytyngd än något annat, hoppas han växer in i rollen i år. Dessutom att hans spel återhämtar sig, annars får han problem att ö.h.t. ta en plats.
För Löf gäller det att försöka visa att talangen inte avstannat helt i utvecklingen, annars riskerar han utlåning och om han inte tar ett par rejäla kliv i år ser vi inte honom i Brynäsdressen nästa säsong.
Forwards:
Bill Sweatt 4
Daniel Brodin 5
Jonathan Granström 4
Andreas Thuresson 5
Emil Molin 3
Greg Scott 4
Sebastian Lauritzen 4
Johan Harju 6
Alexander Lindgren 3
Jonas Nordquist 4
Sebastian Enterfeldt 5
Petteri Nokelainen 5
Jesper Ollas 4 (snitt 4,31)
Kommentar: Fortfarande svagare än guldsäsongen och jag saknar en spelande center. Energispelare finns i massor men de brukar sällan producera så mycket poäng tyvärr….
Brynäs kommer att vara jobbiga att möta och vi kan nog förvänta oss hög forechecking a la Luleå i år. Snarare stressa motståndarna till misstag i egen zon än genom eget kreativt anfallsspel.
Nordamerikanerna är svårbedömda och hart när omöjliga att betygssätta. Scott verkar något bättre på att producera men Sweatts skridskoåkning kommer nog att passa de stora rinkarna. Samtidigt finns risken att han blir lite enkelspårig, modell Widing/Malmström. Men det kommer krävas att de två levererar för att vi skall nå slutspel med marginal. Harju kvarstår som den självklara målskytten i gänget. Playmakers i pp saknas nästan helt (bortsett från Lauritzen) och det ser ganska tomt ut gällande kreativitet. Djoos och Gunde kommer behöva styra spelet från backposition. Nokelainen ett bra förvärv men inte heller han är den poängmaskin Brynäs behöver.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
River:
p-snitt senaste två säsongerna
Granis; .31 .35
Larsson; .44 .36
Granis har varit en överbetald medelmåtta sedan han fick sitt nya, fina kontrakt...det e dags för lite uppsträckning där...!
Förstår att ni har allmän Sundlöv-besvikelse men i denna affär har du inget att hämta...
Dessutom är det ju TRY-OUT..."öppet köp"...kanske blir nått annat i shl eller så gör AL riktigt bra ifrån sig...
Redigerad kommentar
tjugo8:Allt är inte poäng.
Hur många utvisningar har inte Granis fått med sig som vi gjort mål på? Ett antal. Alla lag behöver ett riktigt rövhål som åker runt och retar gallfeber på motståndarna.
Tycker Larsson har sett rätt farlig ut emellanåt när vi mött TIK. Att ta in honom på Try out känns helt ok.
Lindgren kommer nog få sina chanser med eller utan Granis skada. Har dock svårt att se en plats för Larsson när Granis är kurant igen.
Vore dock jävligt kul med en ny spelare som inte nyss återhämtat sig från skada.
Andreas Larsson är utfyllnad. Dessutom fyller han 2 av 3 kriterier som Sundlöv har innan värvning.
Han är i rätt ålder - check
Nyligen återkommande efter skada - check
Spelare från Leksands gyllene årgång 82. -
Redigerad kommentar
600k i Månaden?? Sjukt mkt ju. Nä då är nog inte Altonen nått för oss :p
www.eliteprospects.com/player.php?player=7799
? Uttagen till finska landslaget nu och står utan kontrakt, verkar som han skrev på för LEv men fick kicken nyligen (inte hittat varför dock).
Lite som Scott, gjorde sjukt mkt poäng i slutspelet ifjol!
född 87 och Center ;D