Brynäslegenden:Som nödlösning då vi hade mycket skador så var ju Mannberg ett billigt och fungerande alternativ. Att kontraktet skrevs även över nästa säsong är lite märkligt kan tyckas men det återstår att se vad utfallet blir.
Brynäslegenden: Begriper inte vad du grundar det på...? Wännström har inte visat tillräckligt för att ta en tröja i Brynäs. Skulle han in istället för Lööke då eller? -Never!
Perfekt med Bandyklubben för honom. Har hört han byggt på sig muskler så kanske kan han nå någon nivå upp nu. Nu får han chansen att visa upp sig. Om d blir succé får väl Brynäs vara med å slåss om honom om två år då...
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
mattiaskarlgren:
jag förstår vad du menar, men om du börjar med 15 spelare ur egna led och sen köper du in 10 så har du 60% ur egna led. Börjar du med 2 ur egna led och så köper du in 10 så har du 8% ur egna led eller 2 ur 25. Frölunda har faktiskt satsat på sina egna juniorer, och deras juniorlag bestående av lokala spelare har vart väldigt duktiga. Finns absolut stolthet och heder i den föreningen.
Skellefteås juniorsatsning är man såklart stolt över. Men vi har en låååång bit kvar till MoDos och Brynäs stolta traditioner att få fram duktiga hockeyspelare.
Sen är man såklart stolt över att vi spelat en rolig offensiv hockey med kreativitet och teknik. "Vi respekterar hockeyn"... "hockey är en bollsport"... citat från Wallson, och det kan jag skriva under på. Det här med att spela en svitrist defensiv gnethockey, det gillar jag inte.
Så för att sammanfatta: gillar inte gnetspelande köpelag!
Innan var jag orolig för att Brynäs hade gått över till den mörka sidan av kraften, men jag förstår nu att det bara var frågan om urvalet... dvs rötäggen med dåliga värderingar.
Lycka till 2015/2016, får ni rätt utveckling på era egna talanger så kan ni blir farliga
mattiaskarlgren:
Känns inte rättvist att kalla Frölunda för ett köpelag. Tycker de har fostrat och utbildat massvis av duktiga hockeyspelare över en 10 årsperiod.
Det man stör sig på är att Qatars supporters under en 10 årstid suttit och kallat andra lag för köpelag när de själva ställt upp med en 1-3 spelare. Frölunda är Värsta Köpelustan, Lingöping är (penga)Pungen. Dessa lag är ju betydligt mindre köpelag då de har och har haft betydligt fler spelare ur egna led. Det lustiga med Qatars supporters är att de inte tycks kunna erkänna faktum att de är ett köpelag, för nu anse de att inköpta unga spelare från Tjeckoslovakien, Skåne och Västerås är egna produkter - vissa utan att ha spelat en enda match för klubben!
Jag stör mig på köpelag utan anor som Qatar och Dubai (Växjö för den oinvigde). En annan sak jag stör mig på är tråkig gnetig destruktiv deffhockey vecka in och ut, men där kunde de inte heller erkänna att 0-0 och sargut var tråkigt.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar