1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446102 inlägg · 7966 ämnen

Sv: Silly season 2016-2017


Sv: Sv: Silly season 2016-2017
KulaShaker: Djurgården.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Huge: Är det inte solklart att det blir Skellefteå?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
modomille: Vi vet ju sedan tidigare att Bengtzén går in hårt på alla som har anknytning till Bofors 😉 Han borde ge Skellefteå en match i alla fall.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
modomille: tycker inte alls att det är solklart. Skellefteå brukar väl ha lite högre ambition i sina värvningar än spelare från bottenlagen

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Ove Myling: Jag är inne lite på ditt spår, är Jesper verkligen bra nog för SAIK?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Ove Myling: John norman,Andrew calof och Pär lindholm är spelare som kommer från lägre divisioner och från sämre lag,men som har gjort succe i Skellefteå. Dessutom så kommer Jesper bli en toppspelare i SHL. Genom Skellefteås träning.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7225}:

Tycker det känns som en klockren SAIK värvning när jag tänker efter, skrev om det i modoboken.

Han har tekniken, farten och målskyttet, med rätt träning och förtroende kan han bli en riktigt bra SHL spelare, behöver bli lite vassare men framförallt jämnare. Tror SAIK ser samma utveckling i honom som i t.ex Norman som hade bra egenskaper men var ingen toppspelare i SHL, utan det utvecklade SAIK honom till.

Så jag tror han spelar i SAIK nästa år och kommer få en fin utveckling där.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rytter: Jag tror fortfarande på Djurgården jag.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rytter: "Han har tekniken, farten och målskyttet, med rätt träning och förtroende kan han bli en riktigt bra SHL spelare"

Du glömde den viktigaste detaljen - att han lämnade Modo. Hade han inte gjort det hade han varit lika trött och inspirationslös som resten av ert kadaver till trupp.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Ove Myling:

Tröttsam kommentar. Två på bollen och kreativitet lika med noll.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rytter: Välkommen till Brynäsboken. Har faktiskt diskuterats en hel del Modo här på senare tid. Hur man ska undvika att gå samma öde till mötes.

Men kul att du kommer in här och får skriva lite om SHL-hockey.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Huge: Hans flickvän och hans familj bor i Ö-vik.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Ove Myling: Flytta era trätor till en mer passande tråd. I Caféboken kanske? ;-)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Skrubben: "Poängstark" var att ta i. Men ja, det kanske är en ok ersättare...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Anssi19: då kan vi nog räkna med att han lämnar!



Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Alcén tränar med Brynäs?!

Vad tusan är det om dröjer med hans förlängning?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues:

Skulle vara intressant att få veta vad som hände med Smotherman. Vidare kan man ju fundera kring varför man inte pressade Bengtzen mer angående Granström.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Johan Norrström: eller fråga om Fälth ryktet, kanske vägrade svara om spelare vars säsong fortfarande är igång

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Anders Berg:
Modig kanske det var, inte lätt att komma ihåg alla i Brynäs målvaktscirkus! ;-)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Johan Norrström: Smoothie kanske är klar men att Bengtzén vill spela lite Allan?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues:

Det finner jag inte särskilt troligt faktiskt. Någon av parterna backade troligtvis ur innan det vart frågan om kontraktsskrivning.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Mitt lag nästa säsong:

Rautio - Sandström
Johanssin

Salmela - Andersén
Zanetti - Bertilsson
Kilström - Carlsson
Pudas - Sundqvist
Ersson

NY - NY - Johnson
Pa.Westerholm - Granström - Po.Westerholm
Olofsson - Blomqvist - Lindblom?/NY
Thorell - Enterfeldt - Alcén?/NY
Mannberg, Ölund & Boqvist

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Johan Norrström: Det lär framtiden utvisa😃

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Pettisbif: Adam Deutch till Almtuna.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7225}: Många bra unga fd Brynäsare i andra klubbar nu !

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
pjåtor: Vi får hoppas att vi kan få någon av dem i Brynäs i framtiden.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Pettisbif: Taget=) Blir det så där skulle nog alla va nöjda! Nästan alla=)

Åker Luleå ut idag så lär vi få veta hur det ligger till med Granström

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7225}: När Brynäs bytt namn till Bofors IF ;)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Pettisbif:

Borde inte Pathrik användas som center om man vill få ut hans bästa egenskaper?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Johan Norrström: Pathrik skulle egentligen kunna vara förstacenter. Han är den enda playmakern vi har i laget. Bra speluppfattning, blick och fantastiska öppnande passningar. Lite som en Thoresen light.
Tänk Paw med Johnson och en till vass ytterforward, då kan det bli kul ;)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Chris11: Håller med! Han har tyvärr hållits tillbaka lite pga att hans kedjekamrater inte hållit lika hög klass. Vi såg ju ett smakprov av det i play-in mot Djurgården. När Scott klev av skadad ett tag, så fick Westerholm gå in som center mellan Lindblom och Johnson. I första bytet gjorde dom ett grymt snyggt klapp-klapp-spel som resulterade i mål :)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Ove Myling: "Haha, precis som du gör fast mot andra skribenter härinne då!"

Stämmer.
Skillnaden är att jag gör det mot dig och andra som förtjänar att smaka på egen medicin. Jag och dom riktiga fansen kastar inte skit och raljerar/ironiserar i varje inlägg över det man påstår sig supporta.
Och det var dessutom DET saken gällde: hur man tycker att en riktig supporter ska uppträda och inte hur vi uppträder mot varandra härinne.
Lär dig att hålla isär saker och ting som vi debatterar.

"Det uppskattas mindre att ge sig på personer, som du gör, än att kritisera laget, som jag gör,"

Klart att det uppskattas mindre av dina skitkastande kompisar som håller med dig, när jag säger min och många andras mening om ditt och ert löjliga och konstanta raljerande/skitkastande kring laget ni påstår er supporta.

"Folk får skriva exakt vad dom vill härinne"

Självklart, om man håller sig inom regelverket.
Men varför gnäller du isf över elitism och att nån härinne skulle ha förbjudit dig att ha åsikter? Vet du ens själv vad du vill säga?

"Vart har du läst att SAIk är intresserade av Olofsson?"

Ingenstans.
Jag skrev att jag "förstår OM Saik är intresserade av Olofsson".
Inte att jag VET att dom är intresserade, för det hade jag ingen aning om när jag skrev inlägget men ser nu i deras gästbok att dom enligt Norran är intresserade och att intresset är ömsesidigt.
Lustigt förresten, sa inte du att SAIK knappast kan vara intresserade av en modoit som spelat i ett bottenlag? Bra bedömning av Olofsson från dig där...

"Slutligen; lustigt att du skriver att jag kastar skit på laget jag stötter när jag faktiskt skrev lite kritiskt" om Modo. Men du kanske har lite svårt med vad gränserna går mellan olika lag. Kallar dig för Huge men håller på Brynäs."

Ja, det var ju också en komisk och märklig slutkläm på ditt inlägg.
Skiter i om du skrev kritiskt om Modo, jag avsåg ju ditt allmänna skitkastande och raljerande kring Brynäs.
Och nä, jag har inte svårt med var gränserna går och vilka lag jag ev håller mer eller mindre på.
Men när du blivit lite äldre så kanske du har lärt dig att man faktiskt kan ha flera lag att hålla på, ex både Huge och Brynäs.
Men ditt märkliga resonemang förutsätter ju dessutom att jag skulle ha tagit nicket "Huge" därför att jag håller på laget Huge.
Hur vet du att det är anledningen till valet av nick?
Och om det nu vore så att valet beror på att jag håller Huge, så ändrar väl det inte på faktum att det går utmärkt att hålla på fler än ett lag än Brynäs.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Huge: Bad jag inte er att fortsätta er träta i caféboken eller nåt?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Enligt Linus Norberg kommer Granström tjäna 205 000 kr/månaden... aj aj aj

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: Jo, men din smiley gjorde att din uppmaning mer kändes som en önskan än ett krav....😉

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rodrigo: Vad jag har hört så var det sociala viktigare än lönechecken men det behöver förstås inte betyda att lönen är låg för det.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Huge: Skitsnack... lägg ner NU

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Smotherman var väl enda av dom där som jag tyckt varit roligt att se, i övrigt är jag inte särskilt brydd över dessa nej.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7739}: sen behöver ju inte uppgifterna vara korrekta men om det är sant, tycker inte han är värd dom pengarna.

Nu gjorde han mål mitt i allt också.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rodrigo: knappast värd det tycker jag iallafall!

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7739}: Ja, att det sociala avgjort kunde ni läsa i ett av mina inlägg redan för ett par dar sen.
För att travestera en kvällstidningsslogan:
"Huge, om sanningen ska fram". 😀

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rodrigo: Spelar han på den nivån han är just nu är han värd det alla gånger. Vilken skillnad mot sista säsongen hos oss. Han är en spelare jag verkligen saknat, när han är som bäst finns det få spelare som är så skönt att ha i sitt eget lag.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rodrigo: det lät rätt dyrt. Rödin tjänade 280 000 i månaden. Han var SHL:s bästa spelare. Antingen har Brynäs mycket pengar, eller så ger Bengtzén allt han har på Granis... 205k för en spelare som granis låter rätt mycket...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Chris11: Chris Abbott tjänar 250 tusen per månad i HV. Jag tar Granis alla dagar i veckan före honom!

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Zzz: Men han har "bara" producerat 38 poäng på 103 matcher i grundserien för Luleå och är dessutom 30+, vilket betyder att han antagligen inte har sina bästa år framför sig.

Hade nog hellre tagit en skickligare och högproducerande spelare från allsvenskan för avsevärt mindre pengar och lägga krutet på spetsspelare.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Almtuna snodde stjärnan Deutsch framför näsan på oss

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Skrubben: Sen så har väl HV mer pengar att röra sig med, Brynäs måste vara lite mer varsamma med var man lägger pengarna.

Har Sundqvist fått böter någon gång under detta kontrakt? Skulle vara intressant att se vad han tjänade. Eftersom bötern går efter hur mycket man tjänar. Bill Sweatt tjänar bla runt 150-170 000.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Skrubben: jag med, men Abbott har väl aldrig varit aktuell?

« · 1744535 · »