1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 764076 inlägg · 7967 ämnen
« · 149452 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Inte glad
Lilljanne: Vi har det nog värst,spelarna knallar glatt iväg till andra klubbar när Brynäs trillat ner en div.96 försvann ju 15 st om jag inte minns fel,och då hade vi ändå inte ramlat ur,utan bara haft det lite tungt.

Luleå-Brynäs
Laitinen kan inte vara med i morgon pga skadad fot, Pekkala ersätter, det är också ovisst med Danielsson, om inte han kan spela så kommer Floberg ta hans plats! Se länktips!

Sv: Inte glad
laila: Jag undrar vem som har det tyngst just nu? Vi eller spelarna?

Inte glad
Såg Djoos på affären idag.. Kan inte påstå att han såg glad ut. Märktes på honom att det inte är lätt just nu..

Sv: Vi ligger inte sist här i alla fall!
70 Rodrigues: Om vi ändå låg sist i publikligan och 7:a i den tabellen som räknas... *suck*

Sv: BIF-Frölunda
claesw: Bra att du är ärlig i alla fall.

Håller med dig om att självförtroendet ofta är avgörande. I Brynäs fall att gå från vara ett dåligt till ett mongodåligt lag (som munkas så fint uttryckte det). Givetvis får Brynäs mycket skit nu. Det är bara supportrarnas sätt att visa sitt avsky för hur mycket sämre Brynäs är nuförtiden. Förhoppningsvis kan det påverka till någon förbättring.

Sv: BIF-Frölunda
Cusken:
Det finns bara skit att säga om situationen just nu... Riktigt dystert! Tänk vad självförtroendet gör (det har väl du märkt om du raggar brudar)...

Sv: BIF-Frölunda
Sylf: De som var där och såg matchen håller med.

Vi ligger inte sist här i alla fall!
Brynäs ligger inte sist i publikligan i alla fall, där ligger vi på en lysande 7:e plats med 4701 pers i snitt! Jippi!

Sv: varför vågar inte Brynäs
rannug: jag tycker det samma finns3 styckna som vill spela , anger, kyrsti, Renhberg men dom övriga såskoppana kan FAn ta och vakna nu..

nummertretton's tråd
Vad skaman säga...har nu sett alla brräs hemmema....ochn i ingen finns det nå jävla inamma ibald spelarna...dom som spelar är alla från s-holm..va fan är detta???

Sv: BIF-Frölunda
Huge: Nej,men han är inte fel ute i det han skriver.

Sv: BIF-Frölunda
Cusken: En jävligt bra artikel av Bengt Andersson.Tycker över huvud taget att AB vågar skriva mer vad dom tycker än GD.

Sv: Vision!!!!!!
Cusken: Håller med dig!

varför vågar inte Brynäs
Det är ju ingen som vågar!
att stå framför motsåndarkassen när man spelar 5 mot fyra, då
står man i sarghörnet o försker passa till varandra, men lyckas ju inte så bra med det.
att när man spelar 4 mot fem och blir fri vid offensiv blå det naturliga då är ju att trampa på allt vad man kan mot motståndarmålet,men inte Brynäsare dom tar en stor båge hem runt egen kasse o åker sedan o byter. Man måste ju satsa framåt för att göra mål, det borde väl Esko *han som bestämmer* ha lärt spelarna.

Sv: BIF-Frölunda
Att räkna upp alla spelmässiga fel Brynäs gör just nu skulle kunna fylla en hel telefonkatalog. Ingen fart på åkningen, bedrövligt passningsspel, uddlöst power play, svaga skott och ingen aggressivitet runt egen och motståndarnas kasse är några detaljer.

enligt Bengt Andersson, Arbetarbladet.

Det beror säkert på skadorna på Soling, Luovi och Wågström. Otur också.

Sv: Vision!!!!!!
70 Rodrigues: Jag tror Brynäs kommer att ändra texten något framöver:

BIF vs Elitserien: Inget för oss! Det är enklare att vinna matcher i div 3 och närmare till matcherna.

BIF vs Utveckling: Vad är det? Äh, överskattat.

BIF vs Position: Sponsorerna är idioter. Varför får vi inte mer pengar? Brynäs är redan ett starkt varumärke och klarar av alla motgångar.

BIF vs Arena: Vi i Brynäs kommer att lägga undan det sportsliga ett par år framöver och satsa på en ny arena istället. Det arbetet påbörjades i början av år 2000.

Nåt i den stilen eller vad tror du?

Sv: Krönika
Hong Kong: Bra skrivet Hong Kong (och Erika)!

Sv: Utlåning utav Aspen, Jobs mm
65 Selander: Vad skulle det vara bra för. vem ska då vara andre målvakt??

Utlåning utav Aspen, Jobs mm
Läste i dagens AB (Gävle) att dom vill låna ut Aspen, Jobs, Floberg
till AS för att dom skall få spela lite matcher, men det är ingen som har nappat riktigt ännu eller bestämt sig.

Se mera under länktips.

Vision!!!!!!
BIF vs Elitserien: Vi ska tillhöra topp 4 av elitserielagen i Sverige.

BIF vs Utveckling: Vi ska leda utvecklingen inom hockeyn inte följa den.

BIF vs Position: Vi ska stärka vår position som ett av Sveriges mest kända varumärken.

BIF vs Arena: Ny tid ställer nya krav. Därför vill vi skapa en modern arena som kan attrahera publik, sponsorer, spelare och samtidigt möjliggöra flexibel användning för många olika arrangemang året runt. Arenan ska uppfattas som en av Nordens ledande och levande arenor, med ishockey som huvudattraktion. En möteplats för alla.

För er som inte har läst detta så står det längst bak på matchprogrammet! Snacka om att man har fått hybris, vi har ju knappt ett elitseriemässigt lag att ställa på isen. Om detta ska kunna uppfyllas så måste det bytas ut folk i alla Brynäs leden!

Varför ?
Varför ?

Sv: Krönika
Halsningar fran Hong Kong, Hong Kong! 29 grader varmt och fuktigt som i en bastu.

Annu en hedersam forlust igar kvall, alltsa. Hoppas de fa optimistiska inlaggen pa GB:en talar sanning om ett taggat lag som stod upp ordentligt mot Frolunda.

Problemet med hedersamma forluster ar ju att det finns inga bonuspoang i elitserien.

Krönika
Ett citat från Erika Strandells krönika i Aftonbladet. Skulle vilja säga att den är klockren.

”Hur länge tror ni att vi supportrar orkar? Vi får hela tiden ställa upp för er och försöka hitta förklaringar till varför ni spelar som ni gör” skriver ett Brynäsfan som just nu bär lagets tyngd på sina axlar.
Försök åtminstone att lära något av supportrarna i exempelvis Timrå och Leksand. Det är support det handlar om.

Jag som supporter orkar hur länge som helst. Visst det är inget roligt just nu, så fort hockey kommer på tal så känns det som om folk sparkar på en som redan ligger, men orkar det gör jag hur länge som helst!! Tigerränderna går aldrig ur.

Sv: BIF-Frölunda
Torpedhockey, schakalhockey...och nu mongohockey.
Säga vad man vill om Esko, han verkar i a f våga sig ut på nya, outforskade stigar.

Sv: BIF-Frölunda
Loooser: Vad jag inte förstår är varför inte brynäs lyckas få lite sponsorer att gå in och köpa lite spelare. Och då ska det vara spelare som håller några år. Okej att Gävle inte är en så stor stad och kanske har svårare att få sponsorer än exempelvis djurgården. men hur kan Hv och färjestad ha så jävla mycket pengar då+ Sen tror jag att man kan smälla av när dom inte gjorde något åt Soling redan förra året.

Nej det är helt otroligt. Satsa på Janne och Djoos, Sjödin, Kyösti och grabbarna det liknar Leksand så det heter duga!!!

Sv: BIF-Frölunda
Nu ser det jävligt mörkt ut.
Gå med huvet högt nu på jobbet kan man bara glömma.

Sv: BIF-Frölunda
Cusken: Jovisst har Tony säkert rätt i det han säger men vi vet det nu ni behöver inte upprepa det 50 11gånger vad tror ni att vi är mongos som håller på ett mongolag ?Varsågod den bjuder jag på ;-) Nä men allvarligt talat Vi måste lägga denna energi på HB o co om det nu stämmer att han håller på LULE vad fan gör han i Gävle lurar skjortan av oss i så fall!!Gör han det så ska den gubben väck fortare än ljusets hastighet(Nu är det mycket Rymdsnack)Anställ någon med Riktigt stort Brynäshjärta(Jag självklart) så vi kan vända skutan åt rätt håll innan det blir ESTONIA!! VI HAJAR LÄGET DET ÄR KATASTROF NÄRA NOG!!!

Sv: BIF-Frölunda
munkas: Jag tror inte att Huge har råd att gå på matcherna så han gissar lite istället.

Sv: BIF-Frölunda
70 Rodrigues: "Det enda jag kan säga är att vi är inte bättre än så här, vi är sämst så är det bara. Dom enda som får godkänt är Anger, Ram, Nylander och i viss mån Andersson, resten av gänget kan man skicka åt helvete.Till alla optimister vill jag bara säga att det är dax att vakna upp och haja läget. Det finns inget eget spel och inga linjer what so ever, powerplayspelet är så jävla dåligt så det finns inte.Det finns ingentin som talar för att Brynäs under överskådlig framtid ska vända det här.Det som behövs (3-4 nya spelare) kan vi inte få pga den vanliga pengabristen.Fy fan säger jag, Brynäs IF sköts som en div 1 klubb och det är ta me fan skandal!"

Klockren matchkommentar 70 Rodrigues. Brynäs var äckligt dåliga (!) idag. Gubben bakom mig på läktaren sa efter andra perioden att han aldrig sett Brynäs så här dåliga och han har säkert sett en del. Jag instämmer. Usch! Vad har hänt egentligen?

Sv: En insats för Gävles stolthet
Huge: Till mitt försvar angående mitt uttalande om Brynäs spel för 20 år sedan var det inte riktigt hela 80-talet jag syftade på. Jag tycker det verkar som om Huge mer letar efter floskler från min sida än att komma med något vettigt att säga.

Jag försökte framhålla Brynäs som klubb på det sena 70-talet. 1980 räknar jag med också förstås. Jag skulle väl konkret ha sagt Brynäs för 9 resp. 22 år istället 10 och 20 år sedan för att verkligen alla skulle förstå. Med lite matematik blir det 1993 och 1980. Men det är ju inte bara guldåren som räknas. Diskussionen som jag startade handlade mer om Brynäs spel och vad Brynäs står för. Men för att klargöra - Hela 80-talet i stort var ingen höjdare, helt riktigt.

Om vi istället koncentrerar oss på Brynäs för 22 år sedan och tiden innan det. Då stod Brynäs får något respektingivande och tacka fan för det när man i princip krossade allt motstånd under två decennier (alltså 60-70 talet i stort). Idag är det annorlunda.

Jag hävdar att Brynäs årgång 2002/03 är det sämsta vi skådat sedan 1957 (inte för att jag var med då men det det var inget vidare år). Det är fruktansvärt dåligt spel Brynäs presterar och det blir mer och mer löjligt att t.ex. Du och claesw fortsätter försvara eländet.

Givetvis är ordet fritt - tack för det - och ni kan fortsätta skylla på skadorna på Soling, Wågström och Luovi och bortfallet av Mårtensson. Otur, "marginalerna på fel sida" och dylikt är fortfarande populära "förklaringar" till det dåliga.. förlåt.. den tillfälliga svacka Brynäs är i nu. I tisdagskvällens match hade Brynäs mycket otur, marginalerna på fel sida och Frölunda fick två enkla mål. Typ.

Sv: BIF-Frölunda
70 Rodrigues: Kom med något nytt någon gång vi vet nu att Brynäs är skit,mongo o allt vad ni spyr ut varför inte börja heja på något annat lag eftersom ni bara spyr galla ja ja dom går INTE o känna igen i år jag kan hålla med det var länge sen Brynäs var så här dåliga måste varit då på 80-talet för detta är inte det Brynäs vi är vana o se o någon vändning blir det inte med det här gänget något annat vore ju skräll av stora mått nä det måste nog till artistkontrakt av minst 2 spelare om vi ska över huvudtaget klättra några steg det ser jävligt mörkt ut!!Ljuset har slocknat det finns ingen tunnel vi har hamnat i svarta hålet långt ute i rymden o det är omöjligt o ta sig ut därifrån!!Ängelholm nästa!!!

Sv: BIF-Frölunda
Till alla ärkeneggon:
Läs Keb´s artikel idag, i synnerhet Conny och Esko´s kommentarer.
Nu börjar marschen uppåt.....
Godnatt alla Brynäsvänner
Sov gott ZZZZzzzzzzz

Sv: BIF-Frölunda
Sylf: "fick höra mycket annat smått å gått"
"skismer finns i laget...."

Vikarierar du för Wennerholm på Sportbladet?

Sv: BIF-Frölunda
munkas: *asg* .. skoj inlägg i dom annars fullt seriösa nattsvarta inläggen här, lite ironi behövs. Gillar särskilt att "Indianerna mäktade bara med 28skott på dom två inledande perioderna" :)

Sv: BIF-Frölunda
munkas:
Vet inte vad jag skall svara på dina 2 senaste inlägg, så jag avstår.
Citerar istället Ingemar Stenmark:
"Det är int´lönt å förklar´för en som int´begrip´"

Sv: BIF-Frölunda
munkas: Mongohockey..Klockrent !!

Sv: BIF-Frölunda
Huge: Njae, vet inte om jag vill göra just det bytet. Fast tar ni Ledin så kan jag helt klart tänka mig att ta Aspen och junisarna i utbyte. Ni skulle nog nästan kunna få honom utan någon annan i utbyte också nu när jag tänker efter : )

Petter är en förjävla skön spelare. Han spelar lite som han vill, ja som någon slags enmanstorpedback eller nåt. Han är ju inte direkt världens mest defensiva back om man säger så.

Sv: BIF-Frölunda
Huge: Varför inte åka upp till Gävle och kolla på någon match Huge? Brynäs spelar ju kanonhockey enligt vissa. Själv måste jag ha råkat hamnat i fel gavlerink, för där jag har varit de senaste veckorna har det varit mongohockey i div5 klass.
Iallafall från hemmalagets sida...

Sv: BIF-Frölunda
Lulekickan:
Förstår att du undrar, men Esko deklarerade tidigt på säsongen att
Ramen skulle vara förstemv. Idag satt vår 3emv på bänken, en lovande junior f.ö.
Aspen har gjort några inhopp, bla mot MoDo i 0-5 matchen (ingen skugga över honom där) samt mot Djurgår´n i 1-7 förlusten i Globen (ingen skugga där heller) så jag förstår om han vill bli utlånad.
Kan vi inte göra ett byte, ni får Aspen och junisarna så får vi
Petter Nilsson? ;-)

Sv: BIF-Frölunda
P J Davydjoos:
Kul att höra lite positivt, inte helt nattsvart mao.
Verkar som om grabbarna koncentrerat sig på att täppa till bakåt idag i första hand (förståeligt med tanke på tidigare insatser).
Ett SHG iofs men sån´t händer ibland när man ligger på i iver´n...
Skulle tro att koncentrationen på att hålla tätt gör att anfallsspelet blir lidande en aning.
Var det enbart Ramen som var bra eller hade han hjälp av försvaret?

Sv: BIF-Frölunda
70 Rodrigues: Med fart, fläkt och sylvassa skott trängde ikväll Brynäs tigrar tillbaka Frölundas indianer in i skåpet igen! Maken till utskåpning lär man få leta efter.
Laget fullständigt exploderade vid nedsläpp och i vissa sekvenser av matchen trodde man nästan pucken var radiostyrd, framförallt i power play. Ibland spelade brynäsarna pucken så fort så det nästan såg ut som om de tappat bort den! Sponsorerna fullständigt tjöt av glädje och med trånande blickar såg de framför sig en ny och modern arena ute på alderholmen där det skall investeras fett med pengar.

Indianerna (som är kända för att vara ett dåligt bortalag) såg väldigt trötta ut. Man mäktade bara med 28 skott mot Ram i de två inledande perioderna. Med den hockey Brynäs visade upp idag raderas alla tvivel. Det blir SM-guld 2003!
Jag måste erkänna att jag har varit lite skeptisk när jag skrivit i denna gästbok de senaste veckorna. Jag ber om ursäkt för detta och riktar ett speciellt litet förlåt till de förlorade änglarna Huge och ClaesW.
Jag tycker nästan att samtliga på detta forum är skyldig dessa båda herrar en ursäkt. Vi hade fel, ni hade rätt. Brynäs är på gång. Riktigt på gång!!

På lördag är det ny hemmamatch. Jag kan knappt bärga mig!

Sv: BIF-Frölunda
Bright: Som dom spelar nu är det inte så säkert att dom klarar kvalserien...Och dom har ju fortfarande fullt förtroende både för spelare och tränare så det blir nog ettan nästa säsong.

Sv: BIF-Frölunda
Huge: Ja, det förstås. Får de inte istid med Brynäs är det ju vettigare att låna ut dem till ett allsvenskt lag, precis som vi har lånat ut Fabbe och Jonas Johansson till PHC den här säsongen. Men Asplund? Har ni tre målisar eller är det möjligen ett nyförvärv (artistskattespelare kanske) på gång?

Sv: BIF-Frölunda
Idag spelade Östlund 1 byte i 2:a per,skapade 1 målchans och drog på sig en utv.Sen bänkad resten....good move Esko !!

Sv: BIF-Frölunda
Lulekickan:
Det är väl förmodligen just för att bereda för ev nyförvärv som man vill låna ut juniorerna och Asplund. Jobs och Floberg har spelat några matcher och skött sig hyfsat, dock inte så pass att en ordinarie plats är att räkna med.
En utlåning av juniorerna behöver ju inte nödvändigtvis betyda att man inte satsar på desamma....

Sv: BIF-Frölunda
cervante: Brynässupportrarna pratar nyförvärv och att satsa på de unga spelarna. Eran ledning verkar resonera annorlunda och har velat låna ut Asplund, Jobs och Floberg till Kiruna, men Kiruna har tackat nej. Se länktips.

Sv: BIF-Frölunda
70 Rodrigues: Jag var till Gävle idag,sket i matchen som tur var,men fick höra mycket annat smått å gått.Skismer finns i laget den saken är klar.Vissa spelare har blivit tillsagda att spela si och så.vilket kanske inte är fel i sig men om man ber typp Foppa att stå i mål så blir det fel om ni förstår.Jag tror att det kommer att hända nåt inom en snar framtid.Hoppas bara att tåget inte har gått då.Djoos inte ens på bänken idag,tror ni att det var en tillfällighet eller ?

Sv: BIF-Frölunda
4.615 åskådare. DET är bra!

Resten av eliserien blir ingen transportsträcka. Nu måste spelet trimmas, formen toppas, juniorerna spelas in, box- och powerplay ska tränas osv. På 4 månader måste vi bli elitseriemässiga eller åtminstone bättre än allsvenskan. Det är nu allvaret börjar. Med Brynäs mot fortsatt elitseriespel. Vad ska vi kalla projektet för? Upptåget? Rälsbussen? På spåret? På håret?

Sv: BIF-Frölunda
Bright: Vi gör en Timrå, överlever kvalserien o studsar upp i topp! =)

Nej men allvarligt talat, vi är löjligt, överlägset, ensamt lämnat sist i elitserien.. Varför inte börja lira J20, dom har ju iaf några vinster i ryggen!!

« · 149452 · »