1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 737031 inlägg · 7967 ämnen
« · 2196654 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja:
”Jag tror att man kommer gå ut med det när den nya sportchefen är på plats och låtsas att de är hans värvningar.”

Fast när det stått i massmedia sen mormor var ugn så kan de väl knappast säga att det vara nya värvningar av nya SC. Fast med Campese vet man ju aldrig.

Kan också vara att man var överens, någon läckte, men ingen kråka mejslades in innan Sundlöv stack. Och nu i tumultet hjälper inte ens ulltofflor vid brasan, iaf inte förrän ny SC och ny HC är på plats.

Frågan är ju om Campese&co blint väntar in svar från bombom och dumpar problemet med ny HC och lagbygget på honom om han signar, eller om det tittas och kanske förhandlas parallellt med annan SC (vore dock konstigt att ge två erbjudandet samtidigt.) och ny HC.
När bengtzen låg långt efter med sdhl-laget gick ju stark in och tog den pucken för att man skulle hinna. Ska Campese dra in konsulthjälp igen nu för att ro i land ny SC om bombom ckickar ur - om de ska välja och plocka ny SC, som ska in och plocka HC, som ska in och handplocka ny tränarstab (iaf ass.), som ska in och värva lageti, ja då fan då får vi vara glad om vi kan ha försäsongsmatcherna bokade i tid med komplett styrka.
Usch, får fan magsår av Campese!

Sv: Action delux
Asterix: 91,3 i Pelicans sen gjorde han 1 landslagsmatch i vinter.

Sv: Action delux
{8399}: Kan för lite om honom för att säga. Har han hög räddningsprocent?

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Ingen Nisse i Brynäs vad det verkar tyvärr. Han dementerade precis i SVT.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Vet inte om jag övertolkar men jag tycker det känns som den negativa ledarskapsbild han målar upp beskriver PA & Co.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker:
Ja, inte är det nåt nytt. Eller?
Men att hitta de rätta personerna som fungerar tillsammans, det är inte lätt.
I alla fall inte i Brynäs.

Bulan, Melin, Sjödin, Sundqvist, PA...

Och så spelarna på det. Det kroppsspråket...

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken
Den stora pushen med truppen kommer om ett år.
Nu är det viktigaste att hitta en bra keeper och några rörliga och spelskickliga backar (inga defensiva långsamma pjäser).
Och ett spel som kapitaliserar på motståndarnas misstag istället för att jaga sönder sig själv.
Det räcker en bit.

Nästa fas kommer om ett år, då behöver fler spelskickliga in. Och storlek.

Och tränare som funkar bra ihop med vad som är möjligt att åstadkomma med truppen så länge.

Sv: A proposito de nada
Har Ekmans ledarskapstankar varit på tapeten?

Sv: A proposito de nada
Lunkz: "Varför går inte ledningen ut med Olesen och Mora killen."

Jag tror att man kommer gå ut med det när den nya sportchefen är på plats och låtsas att de är hans värvningar.

Sv: A proposito de nada
munkas: Passar ju bra ihop med dig då.
En trött jävla gnällspik som kommer att kontraktsförlänga sitt supporterskap efter långt och troget gnällande i den sömnigaste föreningen.
Ja, fan vad trött man blir...


Sv: A proposito de nada
Skrubben: Förmodligen lika säker som du är på motsatsen.

Sv: A proposito de nada
Varför går inte ledningen ut med Olesen och Mora killen.
Jävligt snabb med sallinen.
Tror inte ens dom två är klara för Brynäs.

Sv: A proposito de nada
#33: En trött jäkla ledning som gör sina trötta kontraktsförlängningar av trötta åldringar som spelar av sina sista säsonger i den sömnigaste föreningen. Fan vad trött man blir!

Sv: A proposito de nada
Huge: ”De inofficiella sportchefer som har förlängt med Sallinen skulle knappast ha gjort det om man inte varit säkra på att han skulle passa bra i den nye tränarens tänk.”

Du är så säker på det alltså? Ingenting förvånar mig längre hur Brynäs agerar, så jag blir inte ett dugg förvånad om den nya tränaren inte anser att Sallinen platsar.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: De inofficiella sportchefer som har förlängt med Sallinen skulle knappast ha gjort det om man inte varit säkra på att han skulle passa bra i den nye tränarens tänk.
I övrigt så är Ekman bisittare nu mot Danmark i SVT24. Hyllade Wedin och sa att man var tvungen att coacha specifikt mot denne i kvalet.
Ska komma mer från Ekman i paus kring dagarna i båset med Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Nån som vet om man kan kolla på sista matchen i ödeskvalet alltså hela matchen

Sv: A proposito de nada
#33: Ja jag undrar också vem som drar trådarna här? Trodde detta var en spirtchefs jobb men det har vi ju officiellt ingen

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Tror ni vi får in någon sportchef, huvudtränare och assisterande tränare innan årsmötet?

Om man visste vem som ska bli SC hade man väl gått ut med det innan meddelandet om Sallinen. Jag förstår ingenting, vem/vilka håller på att bygga ett lag? Vem/vilka vet att Sallinen kommer att passa in i spelsystemet vår nya tränare vill köra?

Meddelandet om Sallinen gör mig ännu mer fundersam, vem är det som styr SHL-laget Brynäs i dagsläget? Och framför allt, vem kommer att göra det i september???

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Kan ju vara så att Bulan är på väg bort av andra skäl och därför kommer denna förlängning.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Har väl egentligen inga problem med Sallinen som spelare. En bra tvåvägscenter som absolut kan göra nytta. Men det är ju det där problemet att vi redan har så fyllt på forwardssidan. Kan vi bryta några kontrakt på forwardssidan och på så sätt ändå lyckas få in några nyförvärv så är jag väl okej med förlängningen. Men jag har svårt att se att det ska hända.

Sv: Action delux
{8975}: " Blir nog bra, hårt jobbande och avslutade starkt förra säsongen. Antar att lönen blir betydligt lägre. Perfekt tredjecenter."

Håller med, klok förlängning.
Passar bra i den förmodade BomBom/Ekman-hockey som vår nye tränare sannolikt kommer att stå för. Inte den snabbaste centern men väldigt spelintelligent och hårt jobbande. Dessutom tror jag att han får bättre möjligheter att producera mer under vår nya och troliga tränartyp. Funkar ju även bra i både en första- och andrafemma vid behov.
Lönemässigt tror jag att Coronan har tvingat fram en generell lönesänkning i hela SHL, vilket vore bra för vår del.
Frågan är ifall det här kan göra att Palve också förlänger?
Man kan ju alltid hoppas...

Sv: A proposito de nada
nyb: Jag hade hellre sett en förlängning med Palve än med Sallinen.

Sv: A proposito de nada
Jag blir faktiskt riktigt trött på dessa typer av förlängningar. Visserligen bara 1år, men en spelare som gått ner sig i poängproduktionen från förra säsongen och som återigen hindrar oss från att bädda in utvecklingsbara spelare i de lägre kedjorna. Hoppas på en ganska rejäl lönesänkning

Sv: A proposito de nada
Peja: tänk om vi kunde få ett stabilt år utan sparkade tränare och inte behöva panikvärva inflr att transferfönstret stänger. Jag skulle vara så sjukt nöjd med en stabil play-in plats

Sv: Action delux
Zzz:
En spontan känsla är att det är ett neverending blame game som pågår. Kan inte den trenden brytas...

Sv: Action delux
KulaShaker: ”Timrå/Björklöven kommer att ha en strålande chans att passera oss redan första säsongen.”

Om Löven går upp tror jag de väldigt snabbt kan etablera sig i åtminstone mittenskiktet av SHL, så pass bra ekonomi har de. Man gjorde t.o.m ett plusresultat i år.

Sv: Action delux
Skrubben: Varje år lurar man sig själv att denna gång kommer man inte gå i samma fälla. Fruktansvärt naivt egentligen.

Sv: Action delux
Lemp: Vad är oddsen på att en ny tränartrojka kommer in och inte heller lyckas höja denna fantastiska trupp till skyarna och därför får sparken efter 20-30 matcher?

Sv: A proposito de nada
Vet inte riktigt vad man skall tycka om förlängningen av Sallinen. Det känns som en bekväm MS-förlängning ist för hitta någon yngre på väg upp. Min gissning är att MS skrev detta kontrakt

Sv: Action delux
Lemp: Bryta ihop pga idiotiska kontraktsförlängningar gjorde man för 3-4 år sedan. Nu är man härdad. Man skrattar åt eländet och får ännu en bekräftelse på vilka amatörer det är som styr föreningen.

Sv: Action delux
Peja: ” Tycker det är ett dåligt beslut att förlänga Sallinen. Hade varit bättre att ta in en snabbare, utvecklingsbar (och billigare) center från Allsvenskan. Det känns som att Brynäs byter ut alla runtomkring men man vägrar fatta att det är spelarna som spelar, och fortsätter tro på inneboende potential hos massa 30+are.”

Ser hellre ett år på sallinen som 3dje center än en ny chansningsvärvning som Lucas Zetterberg mf. Vi har dessutom inte omgivningen för att få dessa att lyfta som andra bra lag har. Och att sallinen ska vara dyrare att stanna efter denna säsong än en ledande HA-spelare som accepterar budet från Bif är inte alls säkert. Ffa om denne inte håller måttet och Bif måste komplementvärva från den döda marknaden runt jul för att kompensera denna ha-spelare. Nä inte inför 21/22.
En bättre etablerad center på minst shl-nivå in istället för sallinen: ja
chansvärvningar från ha utifrån lagbygget nu: Nej, nej, nej!!!

Sv: Action delux
#33: Bra frågor, tyvärr har jag inga svar.
Sallinen tycker jag har varit viktig och där känns det ok att förlänga såvida det är till rätt pris.

Sänkt lön
Hoppas att Sallinen nu får en lön värdig en 3 e el 4 e center

Sv: Action delux
{8399}: Tredje minst gjorda mål av samtliga lag i serien samtidigt som vi förlorar Jaedon och Palve. Ersätter med två spelare från hockeyallsvenskan. Den pressen på dom blir enorm. Tycker inte forwardsidan håller överhuvudtaget.

Sv: Action delux
JanT: "Emil Larsson vill jag inte se i en Brynäströja igen. Dryg, självgod och en riktig gris på isen.

Hans flinande, tandlösa grin efter tacklingen som släckte Oscar Sundhs karriär är argument nog för mig."

Dessutom filmar han och spelar över riktigt ofta. Näe jag har oxå svårt för Emil faktiskt. Känns osympatisk.

Sv: Action delux
Peja: Jag hoppas att kostnaden för kontrakterade spelare är kraftigt sänkt även för kommande säsong. Annars finns väl inget utrymme för kvalitetsförbättring på de fåtal platser vi har möjlighet att förbättra.
Timrå/Björklöven kommer att ha en strålande chans att passera oss redan första säsongen.

Sv: Action delux
Lemp: Forwardssidan håller tror jag, det är där bak det behövs förändringar.
Vi måste inse att det enbart handlar om att rädda kontraktet igen och Sallinen var ju duktig i kvalet.

Sv: Action delux
Oj, det såg jag inte komma faktiskt. Gillar inte förlängningen, vi har tillräckligt med 30+are i vår bottom-6. Är center-positionerna spikade nu?

Sv: Action delux
I praktiken innebär förlängningen att det endast återstår 1 plats att fylla på forwardsidan (eftersom Ekelind och Olesen är klara) och det ryktats om att Birgersson ska stanna.

Om så är fallet är forwardsidan redan spikad till nästa säsong. Förhoppningsvis ska det brytas kontrakt annars bryter jag ihop.

Sv: Action delux
Auchinleck: Så verkar det, men om han efter tre år behöver ställa frågan till styrelsen om han är VD eller platschef så kan vi nog konstatera att det är en ideel styrelse som tar besluten.

Sv: Action delux
#33: hemsida nu!

Sv: Action delux
Zzz: Ahh, privatpartner, nu blev ju jag avslöjad som snyltare 😔

Sv: Action delux
Luddf: Hade Boumedienne varit klar tror jag man hade gått ut med det officiellt.

Sv: Action delux
#33: Privatpartner

Sv: Action delux
Zzz: Eftersom jag är i avsaknad av så kallade ”sociala medier” misstänker jag att ni har fått reda på Sallinens förlängning via någon av dessa kanaler. Det finns ingenting på hemsidan eller Elite Prospects i alla fall. Är twitter och facebook officiella kanaler numera?
Var fick ni reda på det?

Sv: Action delux
#33: kan detta betyda att Bom-Bom är klar? Sallinen måste ju varit hans favoritspelare. Spelade mest och vi väldigt många viktiga lägen.

Borde ju även betyda att nån kontrakt kommer rivas? För kan inte tro att dom tänker ställa upp med nästan exakt samma trupp som denna säsong?

Sv: Action delux
Peja: Håller helt med, är väldigt besviken på denna förlängning. Varför kan man aldrig lära sig läxan med åldrande dyra rollspelare?

Visst att han blir billigare i år men jämfört med en junior eller en utvecklingsbar spelare från allsvenskan så är han dyr. Idioti..

Sv: Action delux
Zzz:
Anton H, the wizard of Moneyball är väl kontrakterad ff?

Sv: Action delux
Zzz: Tycker det är ett dåligt beslut att förlänga Sallinen. Hade varit bättre att ta in en snabbare, utvecklingsbar (och billigare) center från Allsvenskan. Det känns som att Brynäs byter ut alla runtomkring men man vägrar fatta att det är spelarna som spelar, och fortsätter tro på inneboende potential hos massa 30+are.

« · 2196654 · »