1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739252 inlägg · 7967 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

2888734 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
aplusb: Jag tror som vissa är inne på, att Murphy är istället för Clara i så fall.

Sv: A proposito de nada
aplusb: Jag misstänker att dom har en del krokar ute. Jag antar också att det kommer vara lättare att vara målvakt, bakom kommande säsongs backar.

Sv: A proposito de nada
Spännande att se om det blir värvningsfredag imorgon.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Jag håller med dig i sak - Men att som lag med ambitioner att nå långt i ett slutspel gå in i serien med SHLs i särklass sämsta målvaktspar på papperet, det rimmar liksom illa.
Sedan kanske Clara-dealen fallit igenom, man kanske räknar med att Källgren är tillbaka i full form i oktober, det finns massa faktorer vi inte vet - Men om det blir den här killen och Clara under hela första halvan av säsongen... Det är på förhand inte konstigt att folk är kritiska.

EDIT:
Och med i särklass sämsta menar jag det verkligen. Kolla övriga lags målvaktspar, det är en bit upp även till de övriga som kanske har tveksamheter på målvaktssidan.
(Och jag menade inte att anmäla mitt eget inlägg :) )

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Tycker dom som uttrycker sig negativt ska sansa sig något kring detta rykte. Givetvis kan inte Alcén lyckas med alla okända värvningar från Nordamerika. Dock kan man räkna med att man gjort hemläxan om man väljer att värva honom. Det finns säkerligen en uppsjö av referenser, utöver Strömgren och Dansk som spelat med honom, därtill Åkerblom, Grahms sambo och scout i Calgary.

Det finns alltid ett element av chansning i alla värvningar, särskilt när man inte vet hur spelaren kommer anpassa sig till Sverige. Klart det hade varit tryggare med ett mer välkänt och meriterat namn, men senaste säsongen värvade vi en okänd Svensk som växte ut som vår förstamålvakt, och den meriterade och uttalade ettan hade det svårare. Summa summarum, man ska inte bara anta på förhand.

Sv: A proposito de nada
mk: Lyssnade på podden nu. Intressant lyssning, men det är bra att en rutinerad kraft som Svedman finns ovanför de här yngre personerna som alltid verkar vilja satsa på allt. Svedman kan nog göra att man får en balans inom organisationen.

Jag tycker fortfarande att det är svårt att få ihop de senaste årens ekonomiska resultat med att man ska öka satsningen på damlaget ännu mer, det är ju uppenbarligen herrlagets framgångar som styr ekonomin och det allmänna välbefinnandet. Tycker även att man snart måste börja ifrågasätta varför inte fler Gästriketjejer kommer upp i A-laget, att satsa på damjuniorer kan ju inte bara handla om att hämta in de bästa från andra distrikt. 9 av 11 tjejer som ska börja på Brynäs hockeygym kommer från andra distrikt… vad hände egentligen med den egna satsningen?

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Erika Grahms sambo är ju NHL-scout för Calgary som signade Murphy häromåret. Så Brynäs har nog bra kött på benen här om ryktet stämmer.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: fast om man inte är beprövad på en nivå så är det väl alltid ett mått av chansning.

Håller annars med några tidigare. Vi kan omöjligt ha honom och Clara.

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: ”Blixten slår inte ner två gånger på samma ställe. En ren chansning från Alcen.
Obegripligt när plånbok finns att gå in i säsongen med så oprövade kort.”

Ganska respektlöst att påstå en värvning vara ”ren chansning från Alcén” måste jag säga.
Du har med all säkerhet noll insikt i hur scoutingprocessen sett ut och med tanke på vad Alcén lyckats med hittills så förtjänar han mer respekt än så.
Lägg därtill att du inte har en aning om tanken är att gå Murphy/Clara eller Ny/Murphy om denna värvning blir av.

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Måste vara istället för Clara. Ser dessutom likadan ut så blir ju ett smidigt byte, vissa kommer tro att det är han 😂.
Nä har vi ekonomi så måste vi våga satsa mer på målvaktspositionen.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Det måste vara istället för Clara, aldrig att Alcén går in med Murphy och clara. Då blir jag faktiskt lite mörkrädd.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Firma JA/Hanssons facit är Lindbäck och Källgren som förstakeepers. Är det verkligen förtroendegivande? Bägge misslyckades rätt rejält.
Sen hade de bättre utfall gällande andrekeepern.
Riskabelt känns det som, om inte Murphy kommer istället för Clara?

Sv: A proposito de nada
Träklubba: Blixten slår inte ner två gånger på samma ställe. En ren chansning från Alcen.
Obegripligt när plånbok finns att gå in i säsongen med så oprövade kort.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jag tror säkert att det kan bli bra med Murphy, om det landar i det till slut. Ett frågetecken för Play Off. Han har i praktiken ingen erfarenhet av slutspel alls.

Sv: A proposito de nada
Peja: ”Imponerande att få kontrakt med Calgary Flames som odraftad. Omöjligt att säga mycket annat innan man har sett grabben spela.”

Firma Alcén/Hansson siktar alltså på att göra en Ludde Persson igen. Efter sista 2 åren har jag fullt förtroende för dessa herrar man att spela 2/3 av serien med Murphy/Clara som målvaktspar känns riskabelt.

Sen står vi där i januari och Murphy är seriens bästa målvakt…

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det är just den frågan som en journalist måste ställa till någon av Pitlickarna om någon av de hamnar i Sverige så småningom. Det är att kul namn och av allt att döma bra hockeyspelare.

Sv: A proposito de nada
Lulessss: Imponerande att få kontrakt med Calgary Flames som odraftad. Omöjligt att säga mycket annat innan man har sett grabben spela.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vad är det som slickas? 🙂

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Jag förstod och är likadan själv 🙂


Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
Jag tror inte han är särskilt bra så för den delen håller nog teorin.

Vad jag menade är att det finns en del supporters som vill se så bra hockey som möjligt, medan andra bara vill se sitt eget lag vinna. De som tillhör den sista kategorin ser nog inte det som en fördel om Bäckström spelar i motståndarlaget.

Sv: A proposito de nada
ME88x: Att de vill ha barnen i privatskola istället för Stigslund typ

Sv: A proposito de nada
Peja:
"Hade det verkligen varit känsligt att offentliggöra en sådan sak innan juli?"

Regelverket i NHL är inte att leka med.

Den hetaste frågan är om Bäckis gör en Salming och spelar i Stockholm för att acklimatisera sig? 😀

Sv: A proposito de nada
Bakersfield har signat bröderna Rem & Rhett Pitlick över 2025-26.

Nur bara en av Pitlickarna kvar på marknaden - brödernas kusin Tyler, som har flyttat runt mycket bland NHL-organisationerna, men bland annat spelat med Lindblom och Hägg i Philly.

Sv: A proposito de nada
Lulessss: Definitivt inte en målvakt från den lönemässigt övre hyllan. Tråkigt.

Sv: A proposito de nada
Första målvakten ni jagar enligt HockeyNews:
www.eliteprospects.com/player/251995/connor-murphy

Sv: A proposito de nada
lapad: "Fast Bäckis har alltid varit lojal mot journalister och sällan sagt ifrån en intervju"

Ja, och nu hade han sagt ifrån. Det var min poäng.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Jag skulle gärna se Håkan Södergren i DIF kommande säsong så din teori stämmer inte.

Sv: A proposito de nada
lapad:
Jag är tämligen övertygad om att du har fel. Det finns rätt många supporters som inte vill se bra spelare i motståndarlagen.

Sv: A proposito de nada
honken21: Fast Bäckis har alltid varit lojal mot journalister och sällan sagt ifrån en intervjun. Vi vet heller inte om och hur länge och om Bäckis kropp håller att spela i huvudtaget. Även han behöver speltid och träning, det är inte bara att sätta på sig skridskor och dominera. Spelar han är jag övertygad om att det blir många tunga kroppsdueeler.
Blir kul att följa fortsättningen på Bäckis sagan men självklart vill väl alla hockeysupportrar oavsett på vilken klubb man håller se Bäckis lira I SHL.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jag väljer att inta en mer försiktigt positiv förhoppning om att vi får se Bäckis dominera isen i SHL. Med dom problem som han har haft med höften både innan och efter operationen så tror jag varken Bäckis själv eller Alcén vet till vilken nivå han skulle kunna nå igen.

Sen har ju Alcén sagt att han är välkommen om han vill spela i Brynäs igen och jag tror att det mer är där nånstans vi befinner oss just nu. Alcén ser Bäckström som en bonus och jag har svårt att se att han räknar in honom som den center som man söker nu. Kommer Bäckström igång och tränar på allvar så känns det som att det kommer ta ett tag innan vi ser honom i fullt matchspel och vi vet nog inte förrän då hur kroppen svarar på hård kontinuerlig belastning.

Nu kanske jag är pessimistisk istället och stämmer det att han hade kunnat spela i Washington men att man valde att ha kvar honom på skadelistan av andra orsaker så är naturligtvis chansen större. Det har ändå gått lång tid sen han spelade ishockey kontinuerligt och han blir inte yngre.

Sen hoppas jag för både Brynäs, alla supportrar och inte minst Bäckis själv att han kommer tillbaka på en nivå där han verkligen gör skillnad för det skulle naturligtvis vara helt fantastiskt.

Sv: A proposito de nada
ME88x: Kommer inte frugan från södra Sverige?

Sv: A proposito de nada
Wesel: Vad är anledningen till att han vill bo sthlm? Hans egna val såklart, men mest nyfiken.

Sv: A proposito de nada
mk: Sparas medvetet tills jag tuggar Autobahn ensam om några veckor

Sv: A proposito de nada
Jugge: Lyssnar ni på Uppe på Sätraåsen?

Man har haft flertalet intervjuer nu som är intresseranta.
Senaste med Jacob Westerlund, kommersiell chef
är mycket bra.
Nu börjar man få rejäl snurr på hela organisationen, det märks.
Man satsar rejält över hela banan.
Kul att lyssna på.

Sv: A proposito de nada
Erat: Jag säger som du, Bäckis är klar. Bara att räkna in i laguppställningen. Om det inte stämmer så hade det varit buslätt för honom att sätta stopp för alla spekulationer med ett: ”Nej, det blir inget Brynäs. Höften tillåter tyvärr inte vidare spel och jag går i pension som hockeyspelare”.

Är han bara frisk så kommer det vara en spelare som kommer dominera duktigt i vinter och lyfta hela kedjan han spelar i. Han är ju på en nivå skyhögt över alla andra i den här ligan.

Kan Landeskog komma tillbaka efter 3 år utan hockey och färga direkt i SC så kan ju så klart Bäckis dominera skiten ur SHL. Landeskog är en duktig spelare, men det är ingen Bäckis.

Sv: A proposito de nada
Jonjo: Det enda Bäckis säger är att de bygger hus i Stockholm och att barnen ska gå i skola där.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Hade det verkligen varit känsligt att offentliggöra en sådan sak innan juli?

Sv: A proposito de nada
honken21: Vilket antiklimax om beskedet 1 juli blir att Bäckis ska in i ledarstaben, inte spela.

Sv: A proposito de nada
honken21: Ja det känns ju onekligen som att frågan ändå är lite känslig då, vilket den inte borde vara om det var självklart att han inte skulle spela 😊

Sv: A proposito de nada
Jonjo: "Kan du säga hur det blir med Brynäs?” säger jag. Och ”Bäckis” svarar vänligt men bestämt nej.

Då hade han också sagt innan att han inte ville göra intervju. 😅

Sv: A proposito de nada
honken21: Kan inte läsa artikeln men gav Bäckis något typ av svar på frågan?

Sv: A proposito de nada
honken21: ja, precis! Han skulle ha sagt för länge sen att han ska sluta för det "bryter" inte på några kontrakrstregler osv. Så han är inräknad i min laguppställning.

Det kommer vara så jävla mäktigt att få se honom i världens finaste tröja igen!

Sv: A proposito de nada
Bäckis till Brynäs, borde vara uppenbart för alla nu. Varför skulle han annars inte vilja göra intervju.

Sv: A proposito de nada
parks: Bara tacka nej ju?

Skämt åsido fattar inte varför SHL sänker kraven på elitlicensen, vill vi ha klubbar som i framtiden inte kan fullfölja en säsong pga. tomt på kontot.

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Men som tilltänkt förstecenter så hade man hoppats på mycket mer än så.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Malmö har sin jättearena i Hyllie till exempel.
Men det är svårt att hitta ytorna med bra pendelavstånd i Stockholm, skulle vara att ta över yta från befintliga anläggningar i typ Täby eller Nacka och bygga nytt.
Men det skulle aldrig de klubbarna/kommunerna godta.
Stockholmsmässan, vad är planerna där (yta + kommunikation finns)?

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Lyxfällan vill gärna boka in en tid med leksand...🤣🤣

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
Nej 647000 verkar inte direkt avgörande för er, gör man en vinst på 33miljoner gör det ingen större skillnad. :)
Det märks ju även på er spelarbudget att ni gjorde en storvinst, spelare som Hägg, Fjällby och Kempny lär kosta en del.


Vi hade betydligt mer i bidrag än er. Det samlades in nästan två miljoner till en supportervärvning i jan-feb och sen har vi DIF-hjärtat som gav en hel del. Jag vet inte om det är något som andra klubbar kör med men det är alltså ett autogiro som man kan skriva upp sig på och så dras det pengar varje gång DIF vinner en match. Förra säsongen blev det drygt 3000kr per givare och säsong. I år lär vi ju vinna ganska mycket mindre och det lär inte bli något långt slutspel så den summan kommer minska rätt markant. men med runt 1000 givare blir ju det 3 miljoner.

Du har helt rätt i att det skulle behövas en egen arena, alternativt en som vi delade med AIK men bara markpriserna i Stockholm kostar väl som att bygga en hel hall inklusive mark i Örebro.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Tydligen fick vi ”Gåvor” 647,000 kr under året. Inte avgörande mycket.

2888734 · »