1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778499 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2538360

Sv: A proposito de nada
Jugge: Det är varken du eller Peja som bestämmer det. Ingen är större än Brynäs för mig. Och inkompetent folk på fel positioner som sätter käppar i hjulet för mitt kära Brynäs kommer jag alltid ifrågasätta. Att du är nöjd oavsett kommer knappast driva klubben framåt.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Bulten: Ska försöka förklara enkelt eftersom budskapet inte gick hem igår.

Det är en fullt rimlig åsikt att Lindbäck inte ska vara kvar. Man kan tycka det baserat på hans insatser 22/23. Alla tycker inte så, men man kan tycka så.

Det som inte är OK är dina påståenden om att Lindbäck kommer vara otränad och omotiverad, att Lindbäck saknar självkritik för SHL-degraderingen, att Lindbäck inte förstår att han har passerat sin prime.

Du har inte visat några som helst belägg för dessa påståenden. Med andra ord verkar det handla om dina egna fantasier som du skriver ut i syfte att svartmåla Lindbäck på ett personligt plan.

Varför en Brynässupporter fantiserar ihop saker för att svartmåla de egna spelarna, i detta fall en erfaren Gävlekille som är en hyvens grabb, är väldigt svårt för mig att förstå. Något nobelt motiv finns sannerligen inte.

Eftersom du inte kan påvisa några källor är det även tydliga regelbrott mot Hockeysnacks regler som säger:
"Du ska INTE
Sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter. Detta gäller även att försöka namnge okända personer i tidningsartiklar."

Att Lindbäck skulle vara otränad, omotivierad, sakna självkritik och inte förstå att han har passerat sin prime är nämligen elakartade rykten om en spelare. I detta fall kanske du även har hittat på ryktena helt själv, vilket jag ser som betydligt allvarligare än att sprida vidare rykten som man har hört.

Sv: A proposito de nada
Bulten: Haha, helvete vad du är patetisk. Om du läser båda mina och Pejas inlägg så är vi knappast nöjda. Men man kan uttrycka sig på olika sätt, du förpestar mest forumet och gör så att personer med sunda åsikter håller sig borta härifrån pga ovanstående…

Och nämn det inte ”mitt kära Brynäs”, för det har du uppenbarligen inget..

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jag har en vild ide!
Tänk om det är så att allt Alcen gör och planerar inte skrivs i media. Tänk om han har saker för sig i det dolda - som inte publicerats här på HS. Kanske spelare klara, spelare som tackat nej, har plan B, C och D ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)