1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778527 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2603869

Sv: A proposito de nada
Peja: ” Lindbäck har varit för dålig för att ens vara tvåa, men tror ändå att man hellre skulle vilja ha honom än Clara i ett slutspel. ”

Av vilken anledning vill man ha en sämre målvakt i slutspelet? Lindbäck ligger på sitt max, han är helt enkelt inte bättre längre. I Clara har vi utvecklingspotential och en målvakt som skulle kunna växa och bli riktigt bra under säsongen. Dock som tvåa, en ny etta måste in!

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
{10375}: Jag tror så här.

Inför säsongen hade Brynäs en bra och ganska enkel plan. Det var att Lindbäck skulle köra som uttalad förstakeeper och Clara uttalad tvåa. Man tog in Clara som ett budgetalternativ, men alltid med avsikten att värva en till etablerad målvakt efter jul. Det var smart av ekonomiska skäl, men också ett sätt att kunna matcha Lindbäck hårdare än om man haft två etablerade målvakter hela säsongen.

Den nya etablerade målvakten skulle göra att man går in i slutspelet med två klassmålvakter (den nya och Lindbäck). De senaste åren har flera målvakter blivit skadade i det allsvenska slutspelet, så att gå in i slutspelet med en etablerad målvakt var inget alternativ. Det vore en allt för stor chansning.

Med den nya målvakten på plats skulle man kunna skicka tillbaka Clara till Färjestad. Där skulle han avsluta säsongen som förstamålvakt i deras J20-lag och som trea i deras A-lag, men också som registrerad trea i Brynäs som man därmed skulle få ta in i slutspelet vid skador.

I det scenariot kommer Färjestad ha en trea som spelat i ett allsvenskt topplag under säsongen och Brynäs får en trea som redan är inspelt i laget. För Clara vore det bättre att spela J20-slutspel än nöta A-lagsbänk oavsett division. Samtidigt vore det lite riskabelt för Brynäs eftersom Färjestad kan gå långt i slutspelet.

Det som har hänt ca 20 matcher in i säsongen är att Clara har fixat rollen som andrakeeper på ett acceptabelt sätt, medan Lindbäck inte har klarat av rollen som förstakeeper.

Därför tror jag att Clara blir den som lämnar om/när en ny keeper kommer in. Och i ett slutspel tror jag definitivt att man hellre går med Lindbäck än en så orutinerad målvakt som Clara. Visst är Clara duktig för sin ålder, men han är ingen Markström.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)