1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778263 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2648704

Sv: A proposito de nada
Huss888: "Det är självklart tjatigt att många av oss vill ha en tränare som Bulan."

Inte för att försvara Gällstedt (det gör jag verkligen inte då jag inte är blind) men många glömmer att det tog Bulan 3 säsonger för att få Brynäs till en utmanare. 10e plats 2 säsonger (12 sen 14 lag) innan vi kom femma tredje året.

Om vi tar in en tränare som Bulan och vi ändå spelar som skit i 1-2 säsonger. Kommer folk då ändå kräva den tränarens avgång eller kommer vi (inklusive mig) ha tålamod som vi hade med Bulan?

Sen är jag nyfiken på vilka tränare som ärligt skulle ge sig på att träna Brynäs i ett läge där man gör sig av med runt en tränare per säsong 10 senaste åren ungefär.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: ”men många glömmer att det tog Bulan 3 säsonger för att få Brynäs till en utmanare. 10e plats 2 säsonger (12 sen 14 lag) innan vi kom femma tredje året.”

Det är lite skillnad på spelarmaterialet va…?
Gällstedt förfogar över en av de starkaste trupperna som ställts på isen i hockeyallsvenskan. Ändå ser vi ut som en klassisk slagpåse mot lag som man knappt visste att de fanns. Och det blir ju tamejfan bara sämre och sämre.
Nä, jag tror Bulan hade lyckats betydligt bättre med det här gänget.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)