1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743465 inlägg · 7967 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

2899782 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
munkas: ” 1. Snabba värvningar
2. Värvningar på ”död marknad” i jan-feb
3. Uteblivna värvningar”

Eller rent skitsnack!!

Det börjar bli klart vilka som spelar NHL AHL osv efter alla camper så är det helt rätt läge att plocka upp något guldkorn som inte platsar i NHL och ledsnar,
våran trupp är nästan satt då vi bara behöver en extra back,
Så jag är helt med Johan ska vi ha in en en back så ska han självklart vara bättre än våra junisar och bidra med något.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag skulle ranka dem så här:

1. Snabba värvningar
2. Värvningar på ”död marknad” i jan-feb
3. Uteblivna värvningar

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Till skillnad mot snabba värvningar?

Sv: A proposito de nada
Farsang: Alltid ett lotteri när de vid sena värvningar!

Sv: A proposito de nada
J-S: precis, kan ju lika gärna vara så att den backen floppar totalt i Färjestad. Hur bra agerat är det då?

Finns ju någon anledning att han gick med på att skriva Artistkontrakt.

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: "Jag gillar ändå att det är snabbt agerat av sportchefen i FBK ."
Snabbt agerat eller desperation efter förra säsongens debacle ?

Sv: A proposito de nada
Peja:

Om Grant Hutton vill till SHL är det ju bara att ge han det vi har råd med. Han är riktigt bra.

Sv: A proposito de nada
Erat: Ja, Erik Johnson är en av de bästa lediga rightarna.

Gissar att Robert Bortuzzo lägger av, men Grant Hutton kanske skulle kunna vara intressant.

Finns ganska många leftare kvar. Typ Jon Merrill och Travis Dermott borde kunna vara bra i SHL. Jack Johnson har bara tryout i NHL

I AHL är Christian Wolanin, Robbie Russo och Maxence Guénette de klart bästa matchningarna för Brynäs om det inte blir Brad Hunt, men jag gissar att minst två av de tre blir kvar i AHL.

Sv: A proposito de nada
Peja: Han sa ju själv i intervju att han bara vill ha chansen i NA. Sedan ifall det är AHL kvittar för honom. Kommer inte ihåg efter vilken match han sa det, men kommer distinkt ihåg att det var hans ord. Tycker det är synd att han inte fick visa upp sig i Tampa nästa säsong, skulle gissa att han blir inbytt efter eventuell skada.

Sv: A proposito de nada
Erik Johnson är väl fortfarande ledig?

Sv: A proposito de nada
Supportern: Nej, visst är det så, men man kan minimera risken att hamna i den situationen :)
En tunn backsida är sällan ett framgångsrecept.

Sv: A proposito de nada
aplusb: tycker våra juniora backar visat att man kommer kunna vara bra komplement. Och få massor av skador kan man ju aldrig helt planera för. Tänk om vår tänka förstaback blir långtidsskadad? Då är det ju ingen skillnad mot nu. Viss planering och tur behöver man (som vi hade i grundserien men inte i slutspel).

Däremot kan man ju undra vad vi väntat på så länge. Vad är det som inte varit rätt? För uppenbart är ju att vi skulle behöva en spetsiga back.

Sv: A proposito de nada
Huss888: Tvivlar på att D’Astous är anti-AHL med tanke på att han aldrig riktigt fått plats där förut.

Med Rafferty, Knot och förmodligen Hunt borta från marknaden börjar alternativen onekligen att sina. Det finns fortfarande bra backar kvar, men långt ifrån lika många som för ett par veckor sedan.

Sv: A proposito de nada
munkas: Jag gillar ändå att det är snabbt agerat av sportchefen i FBK . Ger förtroende ! Sena värvningar är inte Brynäs grej, förutom Söderström som var ytterst oväntad.
Jag har svårt att förstå vad JA väntar på.

Sv: A proposito de nada
Kan det vara som så att JA ligger på D´Astous och/eller Söderström som båda åkt ned i AHL?

Sv: A proposito de nada
Luddf: Hunt uppges vara klar för Vasa Sport.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Fast det kan väldigt fort bli panik. Ett brutet finger på en ordinarie back och en drös förkylningar i truppen, och vips står man där med tre ordinarie backar.
Visst, grundserien är inte det viktigaste, men det är en så pass jämn liga att man inte har råd att släppa en drös trepoängare heller.
Dessutom skulle sådant slita överdrivet på resterande backar, så det blir lätt en följdeffekt med skador också...

Sv: A proposito de nada
munkas: fast det är väl ganska klart vilken typ av spelare vi saknar. Jag tar för givet att man letar efter en sådan och inte nöjer sig med nått annat i nuläget. Det är väl knappast panik? Det är till slutspelet det kan bli avgörande, inte grundserien.

Sv: A proposito de nada
Tror vi alla är otåliga men jag säger igen att jag inte tänker luras av Alcén. Något har han i rörelse men vad det är kommer nog förvåna oss, vilket är min gissning såklart. Det kan säkert bli de Haan, men jag tror fortfarande att vi letar en högerfattad back.

Sv: A proposito de nada
munkas: Nej bättre upp. Vi behöver en matchvinnare som kliver fram som en blixt från klar himmel när det gäller. Föreslår Custemo! Han är dessutom väldigt trevlig (träffat honom på en bröllopsfest) så han smälter fint in i laget. Checkar alla boxar.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Ja, det tog inte lång tid för Fbk att hitta ersättare. Samma sak med Linköping som plockade in ersättare för Fantenberg samma dag…
Alcens vänta-in-100%-rätt-spelare-strategi kan bli kostsam. Snart är det väl bara Simon Skoog som är tillgänglig på världsmarknaden.
33 miljoner plus i skattkistan och möjligheten att bli serverad mackor av självaste Bäckström i PP borde locka en hel del kan man tycka.

Sv: A proposito de nada
BrynäsMotRubb_: Det känns som Alcén fick lite panik när Dahlqvist och Raftheim var dåliga mot Brno och i samband med det kom rykten om De Haan och Hunt. Sen har dom ju spelat upp sig och Berra kanske är tillbaka tidigare en befarat vilket gjort att Alcén är lugn igen.

Sv: A proposito de nada
Berge: Du kan jämföra med DIFs talanger och deras förmåga att få den att ta nästa steg. Viggo Björck är väl näst på tur. Sanslösa stats.

Sv: A proposito de nada
Mattson: www.farjestadbk.se/article/n9hat29-23h01/view

Stämmer bra. Tog inte lång tid från att jag skrev och undrade om de skulle ut på backjakt. Kan ju vara värt att säga att det är på ett korttidskontrakt till en början också. Visar väl hur lite anbud han har/hade från andra klubbar.

"Ronald Knot, som den senaste säsongen spelade för Helsingfors IFK, kommer in på ett korttidskontrakt över sju veckor som ersättare för skadad spelare."

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Bromé är ett väldigt bra exempel faktiskt. Thegel också. Hann vann poängligan överlägset (62 mot tvåans 55). Långt före Silfverberg, Krüger och Calle Järnkrok. Larsson gjorde bara 9 poäng i J20 den säsongen (33 matcher) och det har ju gått rätt okej för honom ändå. Närmast efter Thegel var Rödin ser jag dessutom. Kul att kolla tillbaka på såna där kullar några år senare. Många blev ju bra (både i SHL och i NHL) och en hel del la av bara någon säsong efter J20 trots gedigen poängskörd i J20.

www.eliteprospects.com/team/455/brynas-if-j20/2008-2009

Sv: A proposito de nada
Knot till fbk

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: när man tittar på siffrorna han haft under sina säsonger så känns det mer som en sån kille som var nöjd dit han hade kommit. Hemmakär och till freds med att spela i eliten av hockeyettan.


Hade en sån spelare haft drömmar och drivkraft om att bli en toppspelare i SHL eller NHL så hade dem kunnat ta sig dit med tillräckligt mycket arbete. För Talangen finns där.

Sv: A proposito de nada
Enligt HockeyNews så ska Brad Hunt nu till Vaasan Sport, fler och fler faller bort… de Haan ska även vara nära spel i Tyskland ifall inget kontrakt från Sverige dyker upp.

Sv: A proposito de nada
Berge: Jo man vet ju aldrig hur en person utvecklas. Jag kommer ihåg -90 kullen och att det fanns en Henrik Thegel i den. Jag har för mig att han vann både poäng och målligan i J20 (kanske tom två år i rad) samt var bofast i ungdomslandslagen. Så här i efterhand så tror jag han hade nån säsong i allsvenskan och resten i div1.

Samtidigt har vi killar som Bromé, som aldrig spelade tv-pucken men som ändå varit uppe och nosat på nhl tex.

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Svart som natten :)

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Ingen röd tröja längre?
Filip Holm till DIF också.

Sv: A proposito de nada
Trivigno körde för fullt på dagens träning och både Bertilsson och Källgren var på is före träningen. Kul!

Sv: A proposito de nada
Fick höra att Raffertys löneanspråk var i klass med "en av de dyraste backarna genom tiderna i SHL".
Kan man ju undra vad han cashar hem netto, och om säsong 2 ev kanske är ett artistkontrakt då? Svårt att tro att Alcen vill skriva det.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Jo, du har väl en poäng… man ska inte hypa för mycket kanske. Även om jag tror det har marginell inverkan i långa loppet. Finns så många andra kritiska aspekter som påverkar så mycket mer gällande en ung spelares utveckling.

Men det ska vi inte diskutera mer här.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Grymt kul att de är på is och känner sig för. Även om det förmodligen är långt kvar till spel för de båda!

Detta var uppställningarna på träningen i dag:
Silfverberg, Larsson, Rödin
Kopacka, Ölund, Bellows

Jonsson Fjällby, Bäckström, Lindblom
Pettersson, Vesel, Scott
Bobby extra.

Skulle tro att man kommer köra vidare med Rödin i förstakedjan och sen laborera mer med de andra där det inte klickat helt hundra än. Pettersson, Vesel & Scott tror jag kan bli en riktigt grym kedja. Men Bobby ska ju in här någonstans också tids nog...

Detta gör ju en dessutom väldigt glad inombords:
"Ove Molin berättade nyss att Simon Bertilsson var som ett barn på julafton när han hade fått vara på is igen. Men Ove konstaterade också att ”vi får skynda långsamt med Berra”."

Sv: A proposito de nada
Sasse/GD: Trivigno med svart tröja idag. Var vikarie i Ölunds kedja med Kopacka och Bellows.
Berra och Källgren kände sig för på is innan träningen.
Axel A ”day to day”.
🙂

Sv: A proposito de nada
Gavve: enligt Hockeykarusellen på X är Knot klar för dem.

Sv: A proposito de nada
Peja: Får se om FBK också ska ut på backjakt nu när Nygren är skadad. Låter ju som att det kan bli långvarigt om det krävs operation efter några veckor.

"Inom de närmaste veckorna kommer vi utvärdera skadans omfattning och se om det blir en snabb återgång eller om det krävs operation. Hur som helst är han satt ur spel några veckor"

www.farjestadbk.se/article/hynat29-23h01/view

Sv: A proposito de nada
Berge: Det är inte konstigt med intresset, det är vinklingen där man tar snittpoäng och jämför historiskt innan turneringen är ens är färdigspelad som är konstig.

Jo, visst är det intressant att se fina siffror från unga Brynäsare, min poäng är snarare att man kan göra de här unga personerna (barnen) en otjänst på sikt genom att ge uppmärksamhet och skapa hype. Att GD har adderat hype tycker jag är oansvarigt från deras sida.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Nu är ju inte Roos en oprövad P-12 spelare utan en spelare som redan förra säsongen producerade i j18 och har diskuterats till och från på det här forumet i minst 2 år.

Det är såklart inte på något sätt en garanti för att han ens kommer få en chansen i Brynäs A-lag men med tanke på hans produktion i J16 och J18 kan man åtminstone konstatera att han ser spännande ut.

Att det skulle vara ”konstigt” att kommentera hans framfart i tv-pucken får stå för dig, jag tycker det är intressant.

Sv: A proposito de nada
Gavve: du kan ju skaffa ett konto på svenskhockey.tv och se alla matcher från U12 till U20 om du vill följa alla talanger i Gästrikland/Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Det är också konstigt att ta upp den statistiken mitt under en pågående turnering innan slutspelet har börjat, det säger sig själv att man antagligen gör fler poäng i gruppspelet än i slutspelet."

Bra poäng. Men det tar ju inte ifrån honom (eller Lucas Roynezon) att de är enda spelarna på topp 100 i poängligan någonsin som tagit sig in på färre än 8 matcher (5 var) däremot. Det har ju inget med snittet i hela turneringen att göra. Sen vet jag inte om det bara är poängligan sen statistik började föras, hittar t.ex. ingenting om hur Ångermanlands 88-lag (Foppa, Näslund osv) presterade i form av poäng t.ex. Kan tänka mig att de också hade kunnat vara med på såna listor.

Sen för min egen del tycker jag det är intressant att titta på vilka spelare som knackar på J20 och a-laget. Sen önskar jag ju att jag bodde närmare och kunde följa juniorlagen mer aktivt. Nu får man gå lite på det man ser och läser i tidningarna istället. Det är ju inte så att det bara är vi supportrar som gör så här heller (inget försvarstal, säger inte att jag/vi gör rätt för det). Även GD kallar ju honom för "supertalang" vilket vrider upp förväntningarna även hos oss supportrar.
www.gd.se/2025-03-15/15-aringen-ar-brynas-nasta-supertalang/

Jag har nog alldeles för lätt att falla in i det där med siffror och vad tidningar skriver ibland. Det har jag inga problem med att erkänna. Så jag uppskattar när någon ser lite mer nyktert på det som du gör.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag tror du har en viktig poäng där med att det blir fler poäng i gruppspelet. TV-puckslagen är väldigt ojämna så det finns några riktiga stryklag.

Sv: A proposito de nada
BrynäsMotRubb_:
Jag bara skojade och var lite skämtsam.
Sorry om du tog illa upp.
Var inget bra skämt. Så jag ber om ursäkt..

Sv: A proposito de nada
Gavve: Vart går gränsen? Om någon slår poängrekord i Gästrikland P12, är det då också kul att ”följa talangen”? Och vad avses med att ”följa” honom? Att läsa hur många mål och assist han gör?

Hur lovande en 15-åring är går inte att utläsa från statistik och att han har bättre poängsnitt i TV-pucken än massa storspelare är ju självklart om han har bäst snitt genom tiderna. Det är också konstigt att ta upp den statistiken mitt under en pågående turnering innan slutspelet har börjat, det säger sig själv att man antagligen gör fler poäng i gruppspelet än i slutspelet.

Sv: A proposito de nada
Peja: Helt enig där. Det är ju också viktigt att ta med sig att TV-pucken inte säger något om du blir en stjärna eller inte. Du kan bli stjärna i NHL utan att ens bli uttagen och du kan få harva i HA även om du ligger i toppen av poängligan.

Här och nu är det dock väldigt spännande att följa vår lovande talang. Det tror jag vi alla tycker.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Tror det är osmart att uppmärksamma och hypa en 15-åring. Man gör honom en otjänst på sikt även om det säkert är roligt för stunden.

Sv: A proposito de nada
Sen kan vi också titta på vilka spelare Roos nu slagit (eller är likvärdig som):
Roos: 5 matcher & 17p
Landeskog: 8 matcher & 17p
William Nylander: 8 matcher & 17p
Lucas Raymond: 12 matcher & 17p
Rasmus Dahlin: 17 matcher & 18p (back så ingen jämförelse i övrigt)
Bäckis: 16 matcher & 19p

Bara en till spelare från 25/26 har slagit sig in på topp 100 i poängligan (inte snittet, utan totalen) och det är bara dessa 2 spelare som har färre än 8 matcher var (5 var).

Sen betyder detta så klart inte att Roos kommer bli en stjärna för det. Men att han har ett ruskigt bra poängsnitt och är en lovande talang är en sak som är säkert. :)

Sv: A proposito de nada
DNo: "Så att ösa in poäng verkar inte vara rätt medicin för att bli en fantastisk hockeysoelare som vuxen."

Det kan ju också vara för att bara 2 av spelarna på topp 10 är vuxna. Viggo Björk är tredje äldst och han är 17.

Annars förvånar det väl mig lite att du inte känner igen Fredric Weigel. Han spelade ju i Löven när vi var i HA så vi har mött honom flera gånger. Spelat i HA i typ 8-9 säsonger. Sen kallar jag inte honom någon stjärna på något sätt, men namnet är välkänt i.a.f. :)

Sv: A proposito de nada
Berge: Jag känner inte igen någon på top 10. Så att ösa in poäng verkar inte vara rätt medicin för att bli en fantastisk hockeysoelare som vuxen.

2899782 · »