1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741584 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2921411

Sv: A proposito de nada
Silfver: Det går ju att hitta nyare också.

Han var ju rätt öppen i kritiken mot att Luleå gnäller på domarna och får dem med sig i slutspelet. Vilket jag skulle säga är kritik (eller i.a.f. kommentarer) om just domarna.

"– Jag har inte sagt någonting (om domarna) på hela året men nu gör jag det, säger han."

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/0VAVLB/brynas-gallstedt-kritiserar-luleas-domarkritik

Så att han ALDRIG säger något om domarna är fel (vilket originalinlägget handlade om). Sen finns det däremot tränare som säger mer om domarna. Det vet vi alla om.

Detta var liksom originalinlägget. Att peka då på att han gör det sällan eller att andra gör det oftare blir ju bara löjligt eftersom poängen var att han ALDRIG kommenterar domarinsaten.

"Här tycker jag det är bra att ha en tränare som Gällstedt som aldrig kommenterar domarinsatsen"

Sen säger jag inget om originalinlägget själv. Jag fattar ju att det är extremt sällan man menar. Men ord är viktiga. Säger/skriver man aldrig så är det ju enkelt att motbevisa även om det så skett 1 gång.