SILLY 14/15
Ja vad skönt det hade varit om det fanns ishockeyspelare som resonerade så.
Känns som det är lite klassisk supporterromantik som spökar här. Tror inte att hockeyspelare är särskilt sentimentala och fäster så stor vikt i det som varit. Hade Johan varit från trakten hade jag möjligen varit mer positiv, men i slutändan tror jag att han kommer välja det så gynnar honom mest ekonomiskt. I ett eventuellt lönerace är ju Brynäs chanslöst. Mitt tips om han väljer att flytta hem är Färjestad. Johan var ju en av Håkan Loobs stora favoritspelare då det begav sig.
Johan Norrström: Pengarna är ju en sak och hur villiga Brynäs är att hänga med i ett lönerace en annan. Men det är väl klart att Brynäs det även finns vissa saker som talar för Brynäs. Färjestads kort i rockärmen är alltså att han är Håkan Loobs favoritspelare, det som talar för Frölunda är att han var kapten i juniorkronorna under Roger Rönnberg i två veckor.. Han bodde i Gävle i fyra år, har vänner här, kan klubben osv. Vilket bör rimligtvis väga tyngst?
Om Johan kommer hem, vilket är mindre troligt, så vill han förmodligen tillbaka till Nord amerika så snart som möjligt. I Brynäs som är en klubb han kan utan och innan och känner sig trygg med tränare och organisation kommer han få en stor roll. Jag tror och hoppas att det väger jävligt tungt i Brynäs vågskål.
Finsk guldhjälte förstärker Leksand | Leksand | SHL | Sverige | Hockey | Sportbladet | Aftonbladet
Huss: För att göra er lite oroliga så skrev Johan Larsson detta på sin privata facebooksida för lite mer än ett år sedan. Det har ju givetvis hänt en del sedan dess, men man kan inte räkna bort Frölunda tror jag. Den där jävla Rönnberg får inte sno våran guldklimp...
Redigerad kommentar
Inga av Leksands nyförvärv skulle jag viljat se i Brynäströjan i höst. Blir Frögren klar så blir det möjligen en spelare.
Redigerad kommentar
Frögren är den jag inte vill se, finnarna är bra scoutade av Salo och dom skall vara riktigt bra enligt en finsk kompis som följer sm liiga .
Frögren spelade dessutom med bruten fot i slutspelet
Ja fast efter att ryssarna sett honom i tre kronor prutade de så in i helvete.
Redigerad kommentar
Kan Brynäs få in Andersén, Larsson och ev. Wännström så har man ett hyperintressant lag till nästa säsong när Olden, tvillingarna och Brodecki/Lindblom vuxit till sig.
EskilstunaLasse: Jo men självklart är det så. Men det var väl bara Brynäs som var intresserade av Scott och Sweatt? Det blev ju ganska bra.
Klart man vill ha in etablerade namn, det håller jag med om.
Varför vill du inte se finnarna i Brynäs? Otroligt intressant och veta hur du tänker där, Kähkönen tillhörde en av de bättre i det finska slutspelet
Hur funkar det i Leksands igelkottförsvar?!?
Jag ska vara övertydlig i fortsättnigen så att du förstår.
Men nu när du ändå har anklagat mig för att hylla andra lags värvningar så ber jag dig att styrka det påståendet med citat.
Annars kan du bara knipa igen...
