Silly Season 2011/12
Skadeglädje är ju inget en vuxen man egentligen är så stolt över, men samtidigt är det lika kul varje gång när David slår Goliat.
När Frölundahövdingen slår sig för bröstet o säger att " vi är för bra för ES, vi skall leda utvecklingen i Europa"....... eller nåt liknande, då kan i varje fall inte jag låta bli att le lite grann ;-)
Kan VF behålla eller öka sina sponsorsintäkter efter år av misskötsel av ekonomin och det sportsliga?
Man kan ju fundera vad som kommer att hända i Saik efter denna säsong då många av spelarna kommer att gå till andra klubbar.
Det är väl tvärtom; nåt som är j-ligt rätt i Skellefteå. Det är ju inte bara Brynäs som dom seglat förbi.
I Skellefteås fall handlar det om gott ledarskap, dvs. samma sak som gjorde Brynäs till topplag på 60-talet.
Håller med att vi har börjat om från början många gånger det senaste decenniet och även på 90-talet. Vi köpte ganska dyrt många spelare utifrån och några av dessa motsvarade inte förväntningrna. Några har varit bra men olyckligvist har vi inte kunnat behålla dessa.
Nu har vi haft några få år med kontinuitet och stabilitet i verksamheten så min förhoppning är att det kommer att ge resultat. Det tog för Saik många många år att komma tillbaka. Vi har inte ramlat ur, när det var som sämst, så vårt utgångsläge är förhoppningsfullt.
Just frasen Rom byggdes inte på en dag är lastgammal. Men jag menade givetvis att man använt den i Brynässammanhang.
Skall man se Brynäs utveckling rent sportsligt så har man ju byggt upp, rivit, börjat om, byggt fel, börjat om igen...osv.
Som de hållit på så blir det aldrig ens i närheten av något färdigbyggt.
Tanken på att tex SAIK som legat och harvat i AS i 16 år har seglat om oss rejält visar att något är fel i Gävle. Man får ofta höra om att de har bättre förutsättningar och liknande. Men sett till publiksiffror så är vi ganska jämnbördiga och ser man till det faktum att Bryns haft 16 säsongers försprång så borde skillnaden vara stor.. Åt andra hållet.
Hört bara i 6 – 7 år. Det är mycket äldre än så och kan vara slitet men samtidigt beskrivande.
Rom byggdes inte på en dag har vi hört i 6-7 år nu...börjar bli lite slitet.
Det gäller att man bygger på berggrund som BIF. Det sägs i bibeln:
En som byggde sitt hus på berggrund och en som byggde sitt hus på sand. Regnet öste ner, floden kom, vindarna blåste och kastade sig mot huset. Huset som var byggt på berggrund rasade inte, men huset som var byggt på sand rasade, och "raset blev stort". :-)
Det tycker jag verkligen inte,han har ju varit borta länge från en korsbandsoperation,och har nu fått problem med samma skada.Mina varningsklockor ringer redan där..
Målvakter:
Johan Holmqvist
Niklas Svedberg/Magnus Hellberg
Oscar Dansk
Backar:
Mattias Ekholm
Janne Niinimma
Lasse Jonsson
Niclas Andersén
Stefan Johansson
Jörgen Sundqvist
Jonathan Carlsson
Simon Bertilsson
Forwards:
Jakob Silfverberg
Calle Järnkrok
Patrik Zackrisson
Oskar Osala
Jonas Nordquist
Sebastian Lauritzen
Daniel Brodin
Jonathan Granström
Andreas Dackell
Alexander Sundström
Mads Hansen
Robin Figren/Fredrik Höggren
Sebastian Wännström
www.eliteprospects.com/player.php?player=11812
70 Rodrigues: Ja, det är helt okej.. Som jag skrev! Han har ju gjort mer poäng än Järnkrok exempelvis. Dock så har ju inte Rödin lika brett register som kroken. Järnkrok är ju duktigare i defensiven osv.
Men som sagt, Rödin har gjort en helt okej säsong poängmässigt.
Redigerad kommentar
Tror det blir AHL för hans del.
sylf: Okej, för den bilden jag sett var Silfver på :)
Redigerad kommentar
Eliteprospects.com - Brynäs
Linström_92: Det är klart att de försöker, men jag tror att Silfverberg spelar i Brynäs nästa säsong också, han har ju sagt själv att han inte känner sig mogen att ta steget till NHL än.
Jag tippar på att han skriver kontrakt med Ottawa, som sedan lånar ut honom till Brynäs under nästa säsong för ytterliggare utveckling.
Precis som Vancouver gjorde med Rödin, undra förresten vad som händer med honom. Han har väl inte gjort dundersuccé i Brynäs denna säsong direkt. Även om han har varit helt okej.
Redigerad kommentar
Kollar platsar INTE i Brynäs!
mattias - 74: Nja, jag vet inte om jag känner mig särskilt intresserad av någon av dem. Men om jag skulle välja en så får det bli Ollas! Kollar har jag aldrig gillat riktigt.
Galbraith i mål har jag ingen vidare koll på så jag vet inte, men det känns som att Sundlöv har sina måltavlor på målvaktssidan redan. (Honken, Hellberg, Svedberg)
Jag gissar på Honken och Svedberg i BIF nästa säsong.
Intressant tråd, som leksing blir man nyfiken vilka ni snor till er kommande säsong :)
Ollas eller Kollar, vem tar ni om ni får välja. Båda snackas att dom försvinner , likaså Galbraith i målet.
Bissett19: Blev riktigt glad när jag läste om Brodin, precis den spelartypen som vi behöver. Där har vi en kille som ger 200% i varje byte och framför allt så TACKLAR han, och det hela tiden!
En sån kille kan väcka laget på egen hand, lite av en drömvärvning faktiskt. BRA Sundlöv, hoppas Brodin nappar!
Man ska ju komma ihåg att han inte är en poängproducerande spelare i första hand, utan en energispelare och en riktig finne i arslet på motståndarna. När hade vi en sådan spelare senast?
Redigerad kommentar
Men då finns ju fortfarande chansen;)
En Brodintyp skulle verkligen behövas i Brynäs...
Redigerad kommentar
Många ledare i historien, t.ex. Karl den XII, P-G Gyllenhammar, Napoleon, Hitler, eventuellt Leif Boork i Brynäs o.s.v. har blivit "för stora" för staten, företaget eller för föreningen de representerar. De har helt enkelt trott att allt de gör är rätt.
I varje organisation bör det finnas en djävulens advokat med en stor respekt i organisationen som kan tala om för en sådan ledare hur saker och ting ligger till.