Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Alla: Inlägget bryter inte mot några regler som jag kan se det. "Påhopp på personer eller grupper" är mer tänkt som påhopp på personer och grupper inom HS.
Det kommer dock inte bli så att bumfights eller snuff kommer tillåtas, då sådan filmer är direkt olagliga enligt svensk lag.
Personligen tycker jag filmen är förkastlig och helt humorlös. Den är kvar, liksom den diskussion som varit hittills huruvida den ska tas bort eller ej. Vidare kommentarer i gästboken angående just detta kommer dock att tas bort. Har ni fortsatt lust att disskutera detta mellan er så gör det via mailfunktionen på HS. Har ni några åsikter angående mitt beslut i frågan kan ni alltid maila mig.
Sen verkar ju jag och Metal Guru vara det enda som tycker detta då inlägget fortfarande finns kvar trots att åtminstone 2 som har befogenheten att ta bort det inte gjort så.
Salle:
Men hallå eller..Kom in i matchen..Även du måste ha sett värre saker än att två dvärgar fejkslåss..??
jag kan ta upp ett annat exempel..Ta valet som var för drygt två månader sedan!! Där klagades det som fan på det röda blocket och givitvis det blå blocket Och inte faan pep du om något som "påhopp på person eller grupper"..
Ta detta för vad det är..Ett fejslagsmål mellan två väldig korta personer..
Det måste finnas annat du kan lägga din energi på?? Fred på jorden ?? Eller kanske den globala miljön??
gud: Ja jag kräver att inlägget skall bort för det har inte här på HS och kanske speciellt i Cafeet. Det Jerry Springer håller på med i sina program strider helt och hållet med denna regel för Café-boken.
"påhopp på person eller grupper"
Släpps detta så är det fritt fram att länka till bumfight och annat dylikt.
OM man ändå vill titta på sådant så är det alltför enkelt att hitta det som synes.
mattias - 74:
Haha..Ett sånt fejkat slagsmål var det ett tag sedan man såg..
Bort skriver en..En annan tycker att det är en låg humor..Intressant att se vad Moodoit moderatorerna kommer att göra med tanke på att en moodooit mer eller mindre kräver att ditt inlägg med länken ska bort..
Med tanke på vad skit som avhandlas i denna GB så är inte ditt inlägg/länk ett större problem..
Jaja säger du det så ta bort det då jag tycker det är lite roligt iaf men men man får tydligen inte ha vilken humor som helst heller!!
mattias - 74: Jerry Springer är inte underhållning. Inte heller hans sätt att provocera fram bråk mellan individer.
Detta är inte ett dugg bättre än bumfights och dyl.
Bort skall det anser jag.
Detta är en roligare länk. Iofs många fejk men ack så många ofejkade.
Såg faktiskt en sån dekal på en bil i Farsta. Och Ja, bilen stod inte bra parkerat.
[url=iparklikeanidiot.com/]I park like an idiot[/url]
http://iparklikeanidiot.com/
Friman SR: Jaså, det är en svensk dokumentärserie. Läste någon recension som snabbast och då fick jag intrycket att det var en svensk omarbetning av Al Gores film An Inconvenient Truth. Men så är alltså inte fallet.
Försökte se första avsnittet men blev alldeles för stressad av alla gråa grafer som blixtrade förbi samtidigt som man pumpade ut ångestmättad musik.
Trots allt jag sagt om Malmö genom åren så är nog inte dom där danskarna så dumma ändå.
http://www.speedbandits.dk/
TV1 ikväll 21.00 Planeten
Svensk dokumentärserie från 2006. Del 2 av 4. Det finns bara ett enda jordklot och vi är sex miljarder människor på jorden. Vi utnyttjar jordens resurser till bristningsgränsen och tar ut mer än vi får tillbaka. Hur ska jordens resurser räcka när vi blir alltfler, och alltfler vill ha allt mer? Om utvecklingen fortsätter skulle vi behöva fem planeter år 2050! Var ska vi hitta dem? Medverkande bl.a. forskarna Herman Daly, Mathis Wackernagl, Jared Diamond och Lester Brown. Marianne Rundström presenterar kvällens avsnitt, vid sin sida har hon Joakim Sonnegård, ekonom som arbetar med regeringens expertgrupp för miljöfrågor.
Även i SVT1 17/11 och 21/11. Sänds även i SVT HD
Textat sid. 199
BREDBILD
Så har man varit och inhandlat "The best of Depeche Mode volume 1". 259 kronor på Åhléns för en CD med 18 låtar, en DVD med 23 musikvideos plus en "The best of depeche mode a short film". Det fanns också en snikvariant med bara CD:n för 189 kronor.
http://news.google.com/news
Därmed inte sagt att budgetslakten för underhållning ska leda till att Björn Hellberg tvingas söka jobb på TV3, han är nog ganska billig i drift i alla fall.
Radiosporten levererar och levererar. Maken till kvalité - sändning efter sändning - har universum knappast skådat. Det är världsklass rakt igenom. Grävande journalistik, faktabaserade reportage och fingertoppskänsla. Det är sjukt bra. Hur många gånger har du hört en nyhet som kommer från SR sporten som är felaktig?
Jag är stolt över den radiosport vi i Sverige får fömedlad genom våra radioatorer, det är världsklass rakt igenom. Nästa steg för den nya regeringen vore att ändra attityd hos svenska folket. Istället för "TV-licens" bör det heta "Radio-licens". Det vore så mycket enklare att acceptera avgiften då.
Öl och politik? Tja, ibland är man lika bra som politiker på att hålla löften när man smakat en öl eller fjorton. En artikel från SvD om bland annat George Washington och ölpatriotism
[url=bubblare.se/who_wants_to_be_a_millionaire_winner/]Sådär lagom kaxig kille på amerikanske Vem vill bli miljonär[/url]
Ni som påpekade att det begåtts ett fel i programmet nu i lördags får nu skäl att känna att kritiken var på sin plats. Saxat ur GP:
"På spåret med Ingvar Oldsberg, SVT:s mest populära program, har anmälts till Granskningsnämnden.
- Som jag förstått det har ett grovt faktafel begåtts, säger Sergei Muchin, ansvarig utgivare."
"(...) Anmälaren menar att det inslag som gjordes om Polen bland annat strider mot "kraven på opartiskhet och saklighet"."
Vidare, se länk.
"Hela jordkula e ju full me gobbaflarnar som tuggar å syltar på allt som har två ben å tuta för att få klämma dit sin lilla böngrodd å spilla sitt gobbagegg."
Lumber Jack:
...och den gav i sin tur 'Mor i skutan'.
"miin tuta e nog ren så det står se. men länsmansjävelskärringas tuta skulle han no' gasa blank innan han stylta runt o skvätte bläck på tvättat fölk!"
Off topic, är det bara Linnea som går på invigning i LA eller var du med oxå?
;-)
Frisco:
"Jag har aldrig gått in och försökt ändra tex att Stilla Havet och Norra Ishavet ska vara samma hav trots att Berings Sund är 8,5 mil brett."
Vad gäller världshaven så är väl allt vatten däri sammanhängande, och med en gemensam yta på samma höjd (förståss lite varierat pga väder, vind och andra himlakroppars dragningskraft).
Så allt är nog - trots allt - samma hav, oavsett vad människan har kallat vattnet i efterhand.
greentmusic.de/sven/nordic_tour_06.gif
Priser har jag ingen aning om men jag skulle inte bli förvånad om de går på 300 eller mer.
Jag tror du ska tolka Dream Teams feltolkning som att om du ger upp hockeyn kommer du att få träffa familjen. Fast jag vet inte om det är riktigt sant, jag vet med bestämdhet att jag sett både frugan och sonen på hockey.
Äpplen och Päron, Frisco:
Definitionen på 'hav' och 'sjö' är något skiljt från varandra.