Jaha, inget slutspel i år. Men tycker inte vi ska ge killarna för mkt kritik, de har gjort en helhjärtad insats- men tyvärr räckte det inte. Synd att även Frölunda trillade ur slutspel, nu blir årets slutspel verkligen en tråkig historia som kommer att tas hem av FBK. Synd att inte DIF gick vidare, då skulle de nog få möta FBK- skulle verkligen vara roligt, men vad gör man när man släppar in TRE skitmål när det är mindre än TRE minuter kvar. Lider verkligen med killarna - de gör en fantaskisk säsong..
Dragan har tydligen enligt egen utsago alldeles för dåligt betalt hos Djurgården och kräver således en rejäl löneförhöjning för att signera ett nytt kontrakt. Då Djurgården på intet sätt är nöjda med det den gode Dragan presterat på isen så ligger man långt ifrån varandra i förhandlingarna.
När det gäller Anger passar han in i den prfil som klubben bestämt sig för att en spelare skall ha. Stockholmskille som är fostrad i klubbens egan juniorled. Men visst är det så att han inte kan anses som lovande utan han skall väl mer ses som etablerad.
fighter: Challe är i mångt och mycket väldigt lik Kent Johansson. Media älskar honom då han har det lätt för att prata med dem. Om han är en bra tränare för Timrå har jag ingen aning om då jag inte har koll på hur den klubben jobbar och agerar.
Helst hade jag sett att han stannade kvar som assisterande tränare brevid Säcken även kommande säsong för att sedan ta över som huvudtränare när Säckens kontrakt går ut om ett år.
Frasse: Ja bland oss timråsupportrar snackas det mycket om nästa tränare.Personligen så skulle jag vilja ha en mer rutinerad tränare.Jag har fullt förtroende för våran sportchef nubben.Min fråga till er är challe rätt för timrå hur är han som tränare?
Djurgården är enligt uppgift intresserade av Dick Axelssons kedjekamrat ifrån Huddinge, Linus Klasén till nästa säsong. Samtidigt ryktas man vara på gång att värva Niklas Anger ifrån Basel i den Schweiziska ligan.
Samtidigt så är det enligt uppgift klart att Charles "challe" Berglund lämnar sitt jobb som assisterande tränare i Djurgården för att i stället ersätta Kent Johansson i Timrå.
Theodore: Jovisst är det så men svårt att jämföra 4 spelare i landslaget och samma i DIF. Lite skillnad på övriga spelare men tror ändå BIF får se upp för alla lag där nere har för mycket att spela om o då vet man aldrig hur det går.
arnio: Brynäs har inte så mycket att spela om jämfört med DIF, så jag tror nog Brynäs får se upp mot DIF's framfart. Kolla bara på alla DIF's fyra spelare som var med i LG Hockey Games - alla har gjort minst 1p och några fler.
mattias - 74: Ribbenstrand är utlånad till Almtuna för att få matchträning. Lånet är endast för två matcher och han skall vara tillgänglig för spel i Djurgården till morgondagens match mot MoDo
Anders i Budum: Tycker mest det e komiskt faktiskt att vissa måste hålla på. Alltid när MIF spelar i scandinavium slår man nästan vad om hur lång tid det skall dröja innan dom börjar med " Hata Göteborg"
mangan: Är ju dessvärre en avart av "fans" vi tvingas leva med då det i de kretsar där dessa personer rör sig är "inne" med bråk. Bara att hoppas på att dessa personer nu är identifierade och att vi slipper höra talas om dem i fortsättningen.
Detta ämne hör på inget sätt hemma i denna gästbok och nu släpper vi detta.
Storstryk mot Malmö följdes av en lika stor förlust mot Modo. Inte Foto: Bildbyrån (Arkivbild) heller vände trenden mot Skellefteå, där ett trögt Linköping åkte på en tredje raka förlust. Laget har släppt in sjutton mål på de tre senaste matcherna och naturligtivs är det svårt att skönja några positiva tecken för östgötarna för tillfället.
- Jag tycker att vi inledde matchen mot Skellefteå bra och spelade även mycket bra tills de fick sitt första, något turliga mål. Det var starkt av oss att komma tillbaka och göra match av det hela igen, säger LHC-tränaren Janne Karlsson, i ett försök att hitta just positiva tecken.
Roman Cechmanek verkar ha spelat ut sig ur LHC-kassen tills vidare, då Jonas Fransson återigen får förtroendet från start - trots förlusten senast. Linköping satsar också återigen på en ren Crash&Bang-formation, då den mot
Skellefteå matchstraffade Sami Torkki går in som center mellan Patric Blomdahl och Martin Samuelsson. Dessutom satsar man bland annat på ett renodlat offensivt backpar i JVM-spelaren Jonas Junland tillsammans med Andreas Holmqvist.
HV 71 bröt Djurgårdens svit på fyra raka segrar senast och stockholmarna är alltjämnt djupt indragna i striden kring slutspelsstrecket. Vid seger i kväll, är man dock plötsligt bara fem poäng bakom Linköping. Ett läge som tränaren Hans Särkijärvi tar med ro.
- De spelar under hårt tryck från media, supportrar och sponsorer och är antagligen inte vana vid det. Vi däremot känner ingen som helst press på oss, så jag hoppas att vi kan vända det till vår fördel, säger han till hockeyligan.se om matchens psykologiska förutsättningar.
Djurgården fortsätter att matcha Teemu Lassila i målet och har en seger, en förlust och en oavgjord i säsongens tidigare möten med Linköping.
Skadeläge Linköping: Chris Kelleher
Skadeläge Djurgården: Morten Ask och Andreas Engqvist
tjena alla djurgårdare!!!!!! är det nåra av er som tänker gå på timrå-djurgården jag vill att så många dif:are ska gå så det bli llite suporter fight så snälla försök att få i hop ett gäng nu dif och visa att ni älskar erat lag ;)
Frasse: Tror säkerligen du trivs i Sthlm likaväl som jag trivs i GBG men man blir lätt trött på Sthlmare som alltid kommer med "rikets andra stad" etc men så e det.
Nu menade jag inte att alla supportrar med sk brist på fantasi är huligan wannabees. Dock vet jag att vissa av dom är helt klart detta. DIF vet jag inget om men däremot andra lags hockey supportrar.
Frasse: Jag tycker inte att Järnkaminerna har brist på fantasi precis! Våran klack är ju lätt den med flest olika "kärleks ramsor" men med flest "hat ramsor" också antar jag...
mok: Vet inte vad du är ute och fiskar efter men några komplex för att jag inte bor på väskusten har jag inte. Jag är mer än nöjd att jag bor i Stockholm och har på inte sätt några planer på att flytta härifrån. Huliganwannabes vad fick du det ifrån ? Bara för att supportrar i brsit på fantasi tar till "hatramsor" så är man på inte sätt några huliganer.
Frasse: Mysfarbröder behöver man givetvis inte vara men heller inte en wannabehuligan eller liknande. Finns mycket kul därimellan. Rikets andra stad... börjar undra om du har komplex som måste komma med sådanna grejer.... men jag är mycket nöjd att jag bor här iaf.
Otto: Det kan du ge dig på! ;D Nu närmare vi oss Linköping, och när vi kommit ikapp de, ja då är det inte långt kvar till Säcken Och Challes målsättning för säsongen: Att vara bland de 4 bästa.
mok: Måste ha varit Svenskafans maskot Tomas Hedlund du såg springa omkring i korridorena på Hovet ;)
"Ofta är det klackar med mycket fotbolls anknytning ala DIF eller klackar med enorm prestationsångest ala MIF" Alla kan ju inte vara mysfarbröder som ni i rikets andra stad, för hur skulle det se ut ?
Stigsson: Krävs inte mycket för att kunna köra en hatramsa.... brukar ju främst vara packet ifrån solna som kör med dem. Tydligen så existerar de även hos Järnkaminerna. Det är väl som man brukar säga, även solen har sina fläckar :)
Stigsson: Finns fler klackar som fortfarande tycker det är kul med hata ramsorna. Ofta är det klackar med mycket fotbolls anknytning ala DIF eller klackar med enorm prestationsångest ala MIF.
Frasse: Järnkaminerna? Är det så det heter... när jag var på HOvet förra helgen såg jag en kanin springa omkring i DIF färgerna så trodde det var Järnkaninerna det handlade om.
Frasse: Skönt att för en gångs skull få höra en motståndar klack som kör med dom gamla klassiska hatar-ramsorna. Trodde verkligen att dom hade dött ut nån gång på 90-talet men nu var dom på plats igen, riktigt så att man fick en flashback till 70 och 80-talet.
sold: Fotbollsklackan skriver du ? Finns inget som heter fotbollsklacken eller för den delan hockeyklacken när det kommer till Djurgårdens IF. Det är samma förening med samma fans även om medparten av Järnkaminernas medlemmar föredrar att gå och titta på fotboll framför att bevittna en hockeymatch.
Efter vad jag kunde se på tv igår så såg det ut som om det i alla fall vara några "renrasiga" på plats i FM Mattsson Arena igår.
Men de senaste veckorna har DIF Hockey varit på riktigt igen. Hoppas att det går att bygga på det här intresset in i nästa säsong.