Luleå HF

SHL · 117881 inlägg · 891 ämnen

« · 1707581 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vombat: Enligt förbundet var det 4 612 i templet när 0-0-dyrkarna Apan nästan lyckades med målsättningen 0-0, förutom då att ynglingen från Burkölen av misstag råkade sätta slutresultatet 1-0; troligen felutbildad av Burkölen och fortfarande av den felaktiga inställningen att man ska måla i hockey.

Själv har jag plötsligt kommit på vad Lasse Brutus J ska tillföra det ryska landslaget. Han ska importera den helt unika teknik han tillfört svensk hockey.

Lasse Brutus J kommer att sitta i telefon och ringa talangfulla 15-åringar i andra länder utanför Ryssland och viska komse, komse, komse, komse till Ryssland och bli rysk medborgare!

Ha ha ha ha ha ha...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Aftontrasan behandlar Apsanningen om det s k ryska anbudet på Lasse Brutus J som vore det sant. Man skriver:

"Enligt Sportbladets uppgifter har Johansson ställt som krav att få sätta samman en egen stab som ska jobba under honom.
Luleås förre tränare Jonas Rönnqvist och Skellefteås hyllade fystränare Stefan Thomson är två av personerna som Johansson gärna vill ha med sig, bara det löser sig mellan Skellefteå och det ryska förbundet.
En annan som kan bli aktuell är Skellefteås assisterande tränare Bert Robertsson. Han sitter på ett kontrakt som går ut efter den här säsongen och har fortfarande inte förlängt med Skellefteå. Just Robertsson och Jonas Rönnqvist bildade en framgångsrik duo i allsvenska Almtuna för sex år sedan.
Även huvudtränaren Hans Wallsons kontrakt går ut efter den här säsongen."

Mycket spekulativt alltså.

Men säkert imponerande för vin-fyllot Ulf-Ture att Trasan påstår att högst på Brutus s k önskelista står Jonas Rönnqvist, demontränaren från Luleå Hockey. Eller för att tala vinfyllot Ulf-Tures ord: 0-0-dyrkaren, sargutmedleyförespråkaren, hockeyförstöraren vars hockey är trååååkigare än att se målarfärg torka.

Min personliga reflektion.

Att hantera ett landslag är definitivt en helt annan uppgift än att hantera en klubb. J-t stor skillnad på de uppgifterna. För att hantera ett landslag behövs en coach som kan i första hand sätta ihop ett fungerande lag av spelare vars hela träning och spelsätt hanteras i deras egna klubbar. DET är något helt annat än Brutus och Brutus kompisar pysslat med och den som tror att Brutus har något att tillföra måste ha hinkar i sig beklämmande mängder av vodka. Nu sitter en s k expert på Aftontrasan och inbillar sig att Brutus tar över och skickar Thomson runt bland KHL-klubbarna och förklarar för dem att de får sluta supa och börja träna. Ska Rönken ge de ryska forwardsstjärnorna order om att nu måste ni hjälpa till i försvaret? Och vem ska fixa att de allra skickligaste ryska forwardsstjärnorna vägrar prata med varandra? Är det CryBert som ska ordna det genom att hota med gruvarbetarna och sjunga We shall overcome?

Ha ha ha ha ha...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Jaså. Hade de över 4000 ikväll? Hörs då inte...
Ulf-ture-yoda-barbro har ju smeknamn på coop arena. Funderade på smeknamn på skaikladan. Det enda jag kom på var proppskåpet. Men det går ju inte för en proppskåp är ju alltid full...
Fast elskåp av äldre modell är ju iofs fyllda med porslin. Hmmm

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Extraskribenten får det tufft.

När han skriver att han tröttnat på att vinfyllot Ulf-Ture hela tiden sitter och smutsar ned applanket med att tjafsa om något som hänt mellan Luleå och Djurgårn för en säsong sedan svarar vinfyllot Ulf-Ture att

"hoppas att du fortsätter skriva här och förra säsongen mellan Luleå och Djurgårn så....."

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vombat: Jag ser det; verkar och låter halvbesatt men ändå imponerande drygt fyratusen i sektens tempel där det hörs mer snarkningar än hejjaramsor.

Det fantastiskt offensiva "vi är det spelförande laget" har lyckats nå det resultat de verkar dyrka, 0-0 alltså, efter halva matchen. Sedan begår en junis från Burkölen ett misstag och sätter1-0, troligen har han inte fått i sig värdegrunnnnnnden ännu, antagligen för kort tid i sekten för att förstör...jag menar uppgradera den hockeyutbildning han fått i anrika Burkölen.

Annars vimlar det av s k egna produkter i Aplaget, allt enligt apsanningen som förklarar att Apans upptagningsområde och revir sträcker sig dit det behövs.

Apan har i matchen inte ens en handfull spelare vars moderklubb är just Apklubben. Övriga är egna produkter från Nepean Raiders Minor Midget, Kärpät Oulu, Chicago Fury, IK Oskarshamn, Södertälje SK, Skå IK, Danderyds SK, Hammarby IF, Nybro IF, Åsele IK, Sävar IK, Leksands IF, Arvidsjaur HC, Arvidsjaur HC, IF Björklöven, Lycksele, Kågedalens AIF, SK Lejon och vidare har man i truppen, men som inte spelar idag, de egna produkterna från HC Vita Hästen, Borlänge HF, Kiruna IF Ungdom, IF Björklöven, Arvidsjaur HC, Varuträsk IF, Clemensnäs HC.

Helt egna produkter, helt naturligtvis, helt apsant!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vombat: YodaSven spårar ur mer och met...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Två matcher i shl ikväll, Örebro möter Malmö inför nästan fulla läktare och klacken hörs hela tiden. I Skeå möter man Rögle, halvbesatta läktare o knäpptyst. Man kan höra om zebran släpper sig. De mest trogna skaikfansen brukar kalla sin hemmarink för "templet" Tror faan de har rätt. Många likheter med kyrkan, oftast halvbesatt av gamlingar o småbarn o de flesta håller på somna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läser en rookie-signatur på Apsidan; Xtravaganskaja ; som förklarar att han inte har lust att skriva där längre eftersom vinfyllot Ulf-Ture förstör sidan med sina uppkastningar.

Du är i gott sällskap och det är många som insett att vinfyllot är ett troll vars dominerande intresse är att just sabotera sidor. Knegare som skrivit där i tio år hart nog givit upp Apsidan och utskälls som "inte riktig AIKare" av vinfyllot. Runt årsskiftet testade ett helt gäng rutinerade Apskribenter som skrivit om Apan i massor av år på Svenska Fans att komma hit till Apsidan men efter några veckor hade samtliga givit upp pga den vidriga "nivå" som vinfyllot Ulf-Ture höll i de sjuhundra dagliga "inlägg" han smutsade ned ett hockey-Forum med. Ulf-Ture har för vana att "delta" på olika platser med ett flertal signaturer, vanligen för att berömma sig själv. Därför misstänks alla rokkies vanligen för att vara Ulf-Turar till motsatsen bevisats. Xtravaganskaja synes ju vara ett undantag, vilket verkar gälla också för Blister Brigade, Sofos, Kaiser.

Vinfyllot förklarar ju att "det var Sven Savage som började, jag bara svarar" vilket är en komplett lögn. Vinfyllot öste in håna- och hatamezz på Luleåsidan på Svenska Fans till folk ledsnade och sedan detsamma på Apsidan. Nu talar vi om platser som hade 100-150 inlägg dagligen men som dog efter trollets ageranden.

Själv har jag skrivit här sedan 2012, mer eller mindre i monologform. En sak jag gjort är att jag testat många påståenden som gjorts av Apklubben och apor mot fakta. Tyvärr har jag många gånger tvingats konstatera att de påståenden om Apan som de själva förmedlar så ofta har intet med sanningen att göra att jag döpt dessa påståenden till Apsanningar.

Men jag skrev bara fakta utan att attackera klubben och klubbens företrädare speciellt.

Sommaren 2014 dök vinfyllot Ulf-Ture upp här med sitt skitsnack. Jag tog det på allvar och under några månader bevisade jag med fakta att det handlade om just bara apsanningar, kryddat med hata- och hånamezz.

Så småningom insåg jag att det var som att hälla vatten på en gås. Efter några veckor satt vinfyllot Ulf-Ture med samma hitt-på-påståenden igen, trots att jag redan visat hur långt från verkligheten han befann sig. Så förklarade jag att tills vidare skulle jag inte öppna apsidan för att slippa se vederbörandes skitsnack.

Det fungerade väl för mig. Vinfyllot Ulf-Ture flyttade väsentligen över sina hata- och hånhainlägg och när inte Luleå fanns att hata, hatade han i stället Pölsan och MooDoo.

Vill man förstå hur intresserad vinfyllot Ulf-Ture är av hockey kan man ta del av nedanstående som är ordagranna citat av vad Ulf-Ture skrev på Apsidan under en tid då Apan spelade semifinal och final om SM; dvs perioder då det rena hockeyintresset för apsupportrar bör vara på topp. Jag besökte apsidan för att se om vinfyllot äntligen pratade hockey, nu när han inte hade möjlighet "debattera" med mig.

Detta är vad vinfyllot Ulf-Ture skrev under nämnda högtid för HOCKEY:

"skitklicken smakar gott 10 miljoner spermier i tvåan Knip igen åderpåleslukaren ditt hjon. dessa låtsassvenskar DIN LILLA BUTTHOLE SURFER! flens-Osten rumpnisse håll käften. knip igen åderpåleslukaren din lilla fittgubbe 10 miljoner spermier i ditt anus jävla vindflöjel den mumsiga skitklicken Lövensvinets bete sig som ett psyko Rättshaverist misundsamma avundsjuka inlägg förlorarnas hörna mumsbiten kräkas mumsiga skitklicken hjärndödaste laget sitta där och käka sina antideppare itegrann med skitklicken där skitklickar är mums fillibabba skitklicken till en helt ny nivå bo i ett fismoln definitivt det ondaste Mumsbiten Psykot snyftas drama queen skvallerbytta Fjant. hur avskyvärd själva akten var patetisk lögnaktig liten fjant missbruk av antideppsmediciner helt enkelt är för trög dina vantolkningar korkade slutsatser homofobstruten eytt hjon inte har koll på någonting psykot du är en riktig nolla generalmongot mongot maniska hjonet mumsbiten himself mutat blindstyremongo hata och håna och förfölja den där fjanten trycka in en målvaktsklubba rätt in i tvåan på sig själv hjonen Avundsjukan det går i byxan för honom Den mörka sidan mammondyrkarna, Saurons trupper. Flens-Osten osportslig jubelidiot trög i huvet Dummar du dig drama queen psykot avundsjuk missundsam jävlig typ Mammondyrkare. rättshaveristbeteende en massa orcher rumpnissen fullblodsmongot Dramaqueenkärring dunka sarg ut osportslig och hjärndöd mammon orchfans (samt rumpnissar) muppar tjuvnyp, överfall, fult spel, bentackling, skallkrossning, osportslighet genomruttna och genomonda den onda sidan av kraften psykotiska alster fullblodsmongot köper horor multipel psykisk sjukdom jävla bonnröta skrika rasisti ska tillmälen mammon "döda fiskögon riskpuckot flens-Osten sparka av en artär krossa pungkolorna yxhugga folk Lövensvinet 10 000 tecken med hatinlägg skvallrar och snyftar psykot någonting innanför pannbenet psykopatiskt fullblodsmongo det tråkigaste och ondaste laget alla kategorier förlöjliga Hjonet medioker rättshaverist sjukligt snedvriden självbild ältas och ältas maniska lögnaktiga attacker psykoinlägg psykotiska hyllningar rättshaveristernas förlorarförening skvallerbytta och snyft snyft hur dumma alla var inköpta gnuggarna argutdunkarmedleyt tråkigt defensivt råttigt gnetlag rättshaverister utan moraliskt kompass en sådan ond klubb gnuggare från Qatars andrahanssortering förhäxade av den mörka sidan av kraften Flens-Osten Sargutdunkarmedley och 0-0-dyrkan skada klubben med sin onda aura härjade hihihihi! Rumpnisse mammondyrkande köpelag åker ni på storsmisk extremt osportsligt och ohederligt gäng slutspelsklonrobotlir icke-orch skamgränsen rättshaverister vilket jävla psyko hjärndöda missundsamma restan av orcherna fullblodspsykopaten Klara psykopatiska drag narcistiska drag nte är helt frisk den mest hjärndöda jubelidiot skrev dittan och dattan mål att jävlas skvallerkärring ögontjänare Fullblodsmongot snyft snyft vad synd det är leta upp och döda någon patetiska attacker skrattretande försök gungandes med tvångströjan psykot obeväpnad dvärg hålla sig för skratt tandlös Såna där borde rensas bort Riktiga mammondyrkare avundsjuka och misundsamma det förbannade sargutdunkarmedleyt och 0-0-dyrkan stressat,illa och missunsamt sarkastiskt soporna totalt hjärndöde hybris herr mumsbit Grattis mumsbites MUMSBIT! din kund! hihihihi! herr mumsbit mumsbitens kärleksmottagning Puss och kram Jag står på alla fyra och har bitring i mun hihihihi Fullkroppsmassage Sargutdunkarmedley Skallkrossning"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ha ha ha, jag tror jag skrattar på mig!

Apbladet sprider en ny påhittad Apsanning: Ryska hockeyförbundet vill köpa Lasse Brutus J!

Varför?

Ja, för att förklara varför ryska förbundet skulle vara så sugna på Brutus förklarar Aporna att "AIK och Lasse Johansson har haft framgångsrika affärer tillsammans med SKA St Petersburg, där först Jimmie Ericsson spelade och därefter Joakim Lindström. Två affärer som kan ha gjort avtryck."

Ha ha ha. Apan tror att inget vet något om KHL. Det stämmer kanske i Apschtaan, men vi som hänger med vet att SKAs sämste forward förra säsongen var fläskberget Hollywood och i år gick de i fällan och hyrde in Fiasko-Jocke som efter att återigen misslyckats i NHL och sparkats från klubb efter klubb nu lyckas ungefär som fläskberget gjorde. Dvs inte alls.

Och det ska vara förklaringen till att "ryska förbundet hela hösten försökt köpa Brutus"?

Ha ha ha.

Det här är hur Apsekten gjort tidigare. Hitt-på-något, kör ut det i Apbladet Norran, och låt övrig okritisk media sprida det så att det blir "sanning".

Hockeyintresset i Apschtaan är rekordstort, påstår Apbladet och ljuger om ett gratisspektakel för dagisbarn med ansiktsmålning och fiskdamm - påstår att det är isträning. När säsongen startar visar det sig att Apan drar bara drygt fyratusen på matcherna: Intresset är alltså rekordlågt.

Apbladet påstod i våras att "sållet" Svensson var förlorad eftersom han nu skulle bli NHL-stjärna. När sommaren var över visade det sig att inte ett enda NHL-lag eller AHL-lag var intresserade av "sållets" tjänster. Varpå Apbladet gick ut med att "sållet" valde bort NHL och gladde Aporna med att han stannade.

Likaledes tog fläskberget efter att ha misslyckats i KHL och VM, där han saboterade kronornas PP och till slut fick sättas som brunkarvinge i en fjärdelina, och förklarade via Apbladet att "hela Europa jagade honom; massor av SHL-klubbar, KHL-klubbar erbjöd monsterkontrakt; Schweiz kom med bud som han inte kunde motstå antagligen...när den angivna klubben i Schweiz förklarade att de aldrig varit intresserade av en gammal föredetting som fläskberget skrev han snabbt på för Apan för att tysta media. Tidigare hette det från fläskberget "jag är beredd att gå till vilken HL-klubb som helst som betalar" men nu "erkände" han att han valt ett billigt kontrakt hos Apan eftersom det var "klubben i hans hjärta". När han blev avstängd för ett av de fulaste överfallen i SHL kom det fram att han hade uppåt 300 000 i månaden; en skamfläck för hockeylöner och dessutom hade han "imponerat" genom att vara så värdelös som vi kunniga visste i förväg: fulspel, utvisningar, överfall, och annan skit. Mest underhållande var nog när han skallade Rahimis knogar upprepade ggr.

Apbladet hittar på att Lasse Brutus J imponerat som "Gludmakare". När alla vet att det enda han bidragit med är att sitta i lönndom och sno andra klubbars talanger när de går på högstadiet i grundskolan för att sedan presentera dessa som "egna produkter". Plus att efter några år som GM för Apan gjorde han en palatsrevolution för att intrigera bort hedersmannen Anders Forsberg för att själv ta äran av det hockeylag Forsberg byggt upp. Därefter satte han rekord i att värva spelare från hela sju olika länder på någon månad, spelare som var så misslyckade divor att de fått sparkats den ena efter den andra och Aptränaren under brinnande final förklarat att han var spyfärdig och skitförbannad på divorna...

Nej, det de skulle kunna lyfta är väl att Brutus lade ned damlaget för att spara en miljon årligen, samma summa som Brutus har för vana att under bordet trycka i handen på köpeknektar för att de ska vara intresserade av att snacka med Apan.

Ha ha ha ha ha ha......

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Oilers startar med Talbot i natt.

Jag ger mig fan på att de tänker sätta Anders Nilsson i mål på torsdag. Då de möter NHL:s just nu grymmaste lag - Montreal Canadiens som vunnit samtliga nio matcher de spelat, och öser in mål.

En tuff uppgift för Oilers svaga försvar och om Anders får ta spaden.......en j-a chans att göra dundersuccé:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jesses kusin: Jag har också undrat som du gör i andra meningen. Såvitt jag vet var han inte borta en match för Pölsan på två säsonger för skada.

Men nu ska det tydligen vara en ljumske. Det är klart att det kan inträffa trots att man tidigare varit skadefri men nog är det tråkigt. Han har ju varit i träning ett tag men påstås mena att det går bättre några dagar, så blir det sämre några dagar och så håller det på.

Ljumskar sägs kunna vara ett j-a bekymmer så det kanske inte är någon ovanlig sjukhistoria.

Men lite knepigt att det händer efter avstängningen. Kanske överansträngde han ljumsken när han drog upp klubbladet mellan benen på motståndaren?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: vad är det för skada på Bill Swett?Eller är det ingen skada...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Harju pangar in 3-2 vid 59.59. Tyvärr försöker vi teka sedan i stället för att bara panga på historiens hårdaste slagskott och då hinner vi förstås inte kvittera.

Intressant ändå att när Pungarne försöker döda match når vi upp från 3-0 till 3-2.

Nå, det får nog betraktas som en rättvis seger för Pungen idag.

Men för oss ändå ett steg framåt jämfört med förra matchen, då vi också fick stryk av Pungen med 3-2, och vi bör nog bli ännu bättre framöver. Men då måste våra backar bli bättre backar. Just nu är de mer halvbra forwards men det är nog fr a riktiga backar vi behöver.

Fagervall talar för vilken gång i ordningen om att vi inte var igång på alla cylindrar.

Jag vill nog inte riktigt hålla med om att det är lagspelet som fallerar just nu, känns som att det är ej tillräckligt bra spelare på backplatserna.

Trevligt ändå att se unge Jaros på isen för Luleå igen. Han är förstås inte fullfjädrad ännu men får han lira under säsongen tror jag han kan bli riktigt stabil framåt våren.

Sämst idag: höjdhopparen. J-a påhitt ta ut Wally för diving för det kunde han ha gjort med ett gäng pungar också och dessutom ta ut Mikkel för cross i rygg vilket är den normala försvarstaktiken matchen igenom av pungabackarna.

Jag tycker allvarligt talat att vi haft höjdhopparen alldeles för ofta i år. Har alla andra lag begärt slippa nollan?

Och så till pungasupportern som kommenterade matchen: HAN HETER FÖR DJÄVULEN FABRICIUS:

Och nu ser jag framför mig hur denne kommer att kommentera nästa gång: "Forsberg spelar pucken till "För djävulen FabriTcius" som passar Sandström, som passar tillbaka till "För djävulen FabrTcius" o s v"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå trycker på och kommer till halvchanser. Känns som att pungarne dragit sig tillbaka för att försvara sig och döda matchen. Och det ser de ut att lyckas med.

Läjkrarna vinner mot Pölsan borta - imponerande. Läjkers har smugit sig igång under säsongen. Efter att ha startat serien med tre förluster är det därefter bara Köplustan som tagit fler poäng än Läjkers faktiskt.

Liksom i fjol smyher Läjkrarna igång tydligen. Förra året tog det halva serien innan de kom igång. Nu räckte det med tre matcher. Hur bra blir svenska mästarna i år?

Under tiden prövar Micflikier närmaste krysset igen och den här gången sitter 3-1. Men bara 1,5 minut kvar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit. Luleå fick 5 mot 3 40 sek och Micflikier drar in två perfekta skott i närmaste krysset på 20 sek men båda gångerna är Högberg där med en snabb plock av Myllysklass. Fan, Luleå är j-t nära mål flera ggr till men denne Högberg är för jäklihy svår att passera.

Så racklar en Pungaspelare Granström in i målgården och då blåser höjdhopparen av och flyttar ut teckningen till mittzon? En ny regel, som vanligt när hopparen "dömer"?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Giftig Micflikier i box, pressar högt mot TRE oungar och tar pucken av dem. Och det leder fram till en målchans för Luleå.

Jahaja. Så snart vi fått in lennart tar höjdhopparen ut Mikkelson för några vanligen acceptabla crosscheckingar.

Visst är Pungarne värda att klart leda denna match, men Höjdhopparen har en sådan där dag när han letar luleuppvisningar. Det har vi varit med om förr: nolla!

Pungarne fular sig för att försvara målet två ggr och hipp happ har 4 mot 5 för oss blivit 4 mot 3 för oss. KOM IGEN NU, LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vafan gnyr de om pungarne?

Lennart Petrell går i full fart emot pungen forsling för en ren open-ice. Lillpungen blir rädd, vänder ryggen till och träffas i ryggen.

Då börjar han av oklar anledning blöda näsblod och Pungarne tillkallar domaren.

Vaffördådå? Vill de att han ska få bamseplåster?

Jahaja, strax därefter åker Lennart ut för hög klubba och då visar de repris att det var en hög klubba av lennert som orsakade näsblodet också...sorry jag hade fel.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, Fagervall slänger in Anton Hedman i förstalinan med Rajala och Lagacé. Målsättningen förstås att han ska bli en murbräcka och bana väg för speciellt Eajala.

OK, kom igen då, Hedman. Lite muskler om vi får be.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fan vad giftig han är lillbråcket. Luleå avfärdar Pungens PP som de nyss hade hur enkelt hur som helst utom då nä,mda lillbråck har pucken. Och i ett sådant läge gåt lillbråcket från kanten rakt in i luleås box genom snabba dragningar och lirar sedan skägget junland som pangar puck i kryssribban.

Fan, 3-0 nu. Luleå har puck i egen zon men lyckas tappa den till en pung, det är Mikkel som bjuder, och Gallopungen drar förbi Mikkelson och oväntat drar in pucken i Lassis bortre kryss med en annonserad backhand från nära håll.

Jag har inte kommenterat det tidigare men under ett antal matcher har jag reagerat på att motståndarmål kommit i lägen där en luleback som varit Mikkelson inte varit tillräckligt försvarsstark. Inga Robin Jonsson-kvaliteer om man säger så.

Amdra perioden över. Luleå har bjudit upp klart bättre än förra matchen då vi spelades ut fullständigt. Men deras anfall har kommit fram betydligt bättre än våra; typ 10-2 i chanser. Dvs ganska rättvis ledning för Pungen igen och 3-0 speglar nog matchen ganska bra, möjligen något mål för mycket.

Landslagsjanne intervjuas av kommentatorn som ofta är ganska borta i snacket; blandar ihop perioderna, blandar ihop lulespelarna, blandar ihop det mesta. Janne är lite låg över att Pungen dragit ifrån, känner ju på sig att det är mycket liten chans vi kan ta någon poäng idag och det känns nog jobbigt att känna att vi inte kommer åt Pungen nu heller och att det dessutom är helt rättvist: de har varit bättre än vi.

Synd att han inte vet att säga åt pungaprataren att ge fan att döpa om våra spelare iaf och bli av med det j-a störande FabriTTTTTTcius, som visar hur lite han bryr sig om våra spelare och vilken liten respekt han ger.

Föreslår att nästa gång Pungen kommenteras av någon av de våra döper vi om hela gänget. Pungens lag:

oalies
1. Lågberg, Macrus
71. Dautio, Ravid
1st Line
48. Harakiri, Daniel
44. Jonland, Junas

43. Tardt, Pichlas
23. Person, Siklas
41. Fittle, Boc
2nd Line
4. Pillins, Tjadden
32. Dalenström, Tadigi

17. Mökqvist, Herman
12. Svensson, Karlan
2. Ballo, Snömos
3rd Line
9. Antonson, Karl
8. Fårpung, Gustav

13. Gårdån, Ändro
20. Nicksen, Sören
21. Plommonberg, Antån
4th Line
29. Gabrielsson, Gabriel

3. Pissle, Erik
36. FabriTciusström, Niklas
18.Storja, Jabok
Extra Players
27. Hockeysson, FabriTcius (CE)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Punglinorna är luriga, lirar avigt, påhittigt, nästan på chans. Som regel inte något snyggt pass-pass-spel utan mer lite slumpartat och knivigt att försvara sig mot,

Fortsatt ett spel som är lite hugget som stucket: båda lagen är på och på och destruerar motståndarnas spel - så gjorde ju Pungarne förra gången och vi gav dem upp hela tiden. Men nu lirar vi också samma destruktionshockey som Pungen och fixar det hyggligt.

Lite svårt att säga hur matchen ska sluta. 1-0 och halva matchen kvar.

Det kan mycket väl bli slumpmål som avgör. Eller så vilka spetsar som är kallast på de chanser de kommer att få.

Shit, 2-0 och ett riktigt hockeymål på något vis. Har ju just förklarat att Pungen bara spelar på chans, men senaste minuterna har attackerande oungar flera ggr passat annan spelare fast då har Lassi varit med. Den här gången hinnar han inte eftersom det är ett stenhårt Gretzky-pass med direktskott och då är det inte möjligt hinna med. Däremot ska en av backarna hinna ta bort skytten och tyvärr är det unge Jaros som står och tittar på, tycker jag.

2-0 till Pungen. Betydligt jämnare match idag, men Pungarne har ändå runnit iväg målmässigt.

Förra gången vi mötte Pungen och de tagit ledning 2-0 mitt i andra reducerade vi 7 sekunder senare och kvitterade efter ytterligare en minut.

Idag var de tydligen förvarnade för den dryga minuten har gått utan några lulemål.

Snearud!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, man ser att Luleås linor - till skillnad från förra matchen kommer ned och ger stöd/avlastar backarna bättre vilket innebär att Pungen inte får ut lika mycket av sin höga press som förra matchen, då de lirade i vår zon större delen av första perioden.

Rahimi knäar omkull Wallmark men höjdhopparen tycker att Wally höjdhoppar och tar ut honom för diving, i en dubbelutvisning.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Av någon anledning har man flyttat ned Oscarsson till sjundeback medan unge Jaros går par med Sigaet. Mycket bra tycker jag som har ropat över att Jarios ska gå in senaste månaderna för att förstärka Luleås backlinje.

Shit! Fin kontring av Rajala -> Legacé -> Micflikier men Högberg räddade. Jo, de har alltså INTE ställt Berguven med spaden, man tackar.

Tycker inte att Pungen haft speciellt spel, men när de fått in en puck framför målet är de på som monstermoskitos för att slå, slå och slå in pucken och där är Luleås backar lite tama. Man skulle ju gärna se att de för bort pungaforwards från de farliga området. Speciellt som det var exakt så de målade till 1-0.

13 minuter spelade och man har lite svårt att förstå hur Pungen kunde lira ut oss som de gjorde för några veckor sedan.

Men Luleå har varit aggressiva att störa Pungen och det har något gått ut över vårt eget offensiva spel som inten märkts av så mycket, även om vi varit på och utmanat Högberg några gånger.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sex minuter spelade, Luleå får PP.

Inte alls samma match som förra gången vi mötte Pungen då de körde över oss totalt i spelöppningen.

Inget av lagen har direkt fått igång något spel, det har mest blivit 1-2 pass som gått fram så har motståndarna tagit över. Och inget lag har varit bättre än det andra.

Inget vidare PP från Luleå. När man väl haft puck i motståndarnas boxzon har man inte lyckats få någon egentlig målchans. Pungen har dessutom ett av de bästa boxplayspelen i ligan.

Fan, strax efteråt lite slumpstudsar och en pung kan slå in 1-0 efter nio monuter sedan Broclittle åkt runt hela lulezonen och passat back varpå Fabricius ramlat omkull.

Nja, FabriTcius är det ju...ja, det är DEN kommentatorn.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Annars börjar man förbereda sig på åttondelsfinalen i den där jävla Champions mot Tappara redan.

Redan om en vecka smäller det med retur en vecka senare. Tydligen spelar vi första matchen borta i Tammerfors, fastän vi egentligen skulle ha börjat hemma eftersom Tappara är högre rankade än vi, men det är väl bara att tacka och ta emot eftersom vi då får andra halvlek hemma vilket anses vara en fördel.

Tappara är förstås en formidabel motståndare. Har varit i final i Liiga senaste två åren men knappt torskat mot Kärpät, och nu leder de Liiga klart efter 16 omgångar efter bara 2 förlorade och har målen 52-33. I fjol åkte de ur Champions mot blivande finalisterna Köplustan men i år har de vunnit samtliga matcher förutom en övertidsförlust hemma mot Djurgårn i en betydelselös match.

Tappara är helt klart ett lag som kan gå hela vägen och vinna CHL. Det här blir en ruggigt svår motståndare!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Laget mot Pungen:

Forwards
Toni Rajala - Jacob Lagacé - Jacob Micflikier
Johan Harju - Lucas Wallmark - Peter Cehlarik
Emil Sylvegård - Jonathan Granström - Lennart Petrell
Karl Fabricius - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg
Anton Hedman

Backar
Brendan Mikkelson - Craig Schira
Jonathan Sigalet - Marcus Oskarsson
Jan Sandström - Per Savilahti-Nagander
Christian Jaros

Målvakter
Joel Lassinantti
(Daniel Larsson)

Bill Sweatt fortfarande borta men Hedman med som 13e forward. Hoppas att han är på spelhumör nu efter att inte ha varit med, var han nu ska få hoppa in. Första två linorna ograverade och de har offensiva spelare i bra form, fint. Trean och fyran är man lite mer osäker på. Grana har ju varit riktigt bra och skulle vara värd fina vingar. Kanske Sweatt?

På backsidan vaskas det om lite. Melart är ju borta några matcher. Men otroligt trevligt att se Christian Jaros vara med som sjunde forward och hoppas att han får speltid idag. Den grabben tror jag kan utvecklas att ta en ordinarie backplats under säsongen.

Lassi står vidare, även om man väntat att de skulle byta av lite oftare med Danne. Lassi har ju inte varit lika stabil som i fjol; kanske tänker de spela honom i form?

Pungen ikväll alltså. Senast spöa Pungen oss i en match där de var förbluffande starka. Inte bara det att man hade starka forwards och satte hög press så att vi inte fick låna puck. Dessutom var deras försvar, när vi väl fick anfalla, oväntat starkt, nästan opungligt på något vis.

Men jag tycker att Luleå, när spelet fungerat, blivit allt starkare och ska vi bli att räkna med i år bör vi förstås vara beredda att piska pung. Är vi på den nivån redan nu tro?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Anders Nilssons saga i Oilers. Anders, som hade inlett säsongen fantastiskt hade tagit spaden var tredje match och väldigt många krävde att han skulle få stå oftare jämfört med tänkta ettan Talbot som ej gått lika bra.

Men så kom matchen mot Capitals, där Anders släppte in 6 mål på 19 skott och böta ut efter halva matchen. I efterkommentarerna var dock omdömet att det varit Oilers försvarsspel som varit riktigt uselt mot ett av ligans mest fruktade anfall och man menade att endast det sjätte målet kunde Anders ha tagit. Men sex insläppta är sex insläppta och det är svårt att bortse från.

Talbot har därefter gjort en hygglig match mot Kings, där Oilers hade 3-3 på gång i slutsekunderna men där det stora hoppet McDavids skott räddades av LA-vakten som eventuellt själv föste in pucken under handsken därefter, men domarna friade.

Så. Hur fortsätter Oilers hantera vaktfrågan?

I kväll spelar de borta mot Minnesota Wild, som startat serien utmärkt med 5v, 10, 2f och vunnit allt hemma. En svår match.

Men på torsdag väntar en ännu värre match: visserligen hemma i Edmonton, men mot Montreal som gått fram som en ångvält, vunnit alla nio spelade matcher, och öst in mål på motståndarvakter.

I tidigare grundkonceptet skulle Talbot tagit kvällens match och Anders torsdagens. Man skulle ju gissa att Talbot får ta spaden i den "enklare" matchen mot Wild ikväll, och kanske - om han imponerar - att han får fortsätta även hemma mot "hemska" Montreal? Eller om Anders får chans i den, den värsta match man kan tänka sig? Fixar han det har han förstås rensat bort minnet av Capitals-matchen. Men silar han loss kanske han får hantera båsdörren rätt mycket framöver.

Tidigare har jag gissat rätt hur Oilers gjort i vaktfrågan men nu är jag lite osäker. Tål att fundera lite mer på...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DIFiplinnämnden?

Hm, sedan de helt korrekt plockar bort Thoresen på 7 matcher efter hans fula och medvetna blindside huvudtackling på Micflikier är jag beredd att tills vidare acceptera att Disciplinnämnden sköter sig.

Man kan jämföra bakåt och peka på att PiteFoppas tackling på Fernholm "bara" fick 7 matcher men det är okunnigt. Eftersom det då var en av de längsta avstängningar som utdelats. Och eftersom samtliga ställt sig bakom att straffen för våld mot huvud fr o m denna säsong ska skärpas.

Det allra vidrigaste i detta är att Djurgårns sportchef och gårdare nu gnäller och klagar. Ni HAR ställt er bakom detta och nu är det riktigt skamligt att ni hetsar mot ett straff för att det drabbar er egen spelare. Skämmes, tamigfan!

Problem ett är situationsrummet slash referensgruppen.

Där sitter dåren Lärling. Kommer ni ihåg hur denne med enmaktsvälde i fjol saboterade SHL genom sina vidriga tolkningar av "målvakten blev störd eller inte störd"? Det visar hur värdelös nästan schizoid denne dåre är. Och när han går under täcket med Peter Andersson blir det både dåligt och mögligt. Fy fan. Jag vet att domarna missar mycket och att det är ett stort problem. Men meningen är att situationsrummet ska vara en back-up som i lugn och ro kan fatta kloka beslut för att korrigera vad domarna missat. Och detta viktiga verktyg fungerar inte med nollor som Lärling/Andersson vid makten. Situationsrummet måste reagera för allt och objektivt förmedla väl genomförda utredningar till DN. Nu är det inte så utan ofta Lärlings partsinlagor med upprörande feltolkningar som styr DN fel alternativt DN måste avfärda.

Problem 2 är konsekvensbetydelsen. Dvs att man dömer hårdare för ej avsiktlig handling som får större konsekvens än medvetet skitful handling som turligt ej får konsekvens. Det må så vara men det blir riktigt jävla fel när man myglar med konsekvens. Jag accepterar bara objektiva medicinska utlåtanden och så j-a svårt är det inte att ordna det. Den läkare som ljuger med sådant hotas med straffåtgärder efter granskning av tillsynsmyndigheten IVO med straffskalan varning och deslegitimation bl a. I stället för sådana korrekta bevis använder situationsrummet och DN nu "medicinska utlåtanden" av vad fan som helst, t ex en subjektiv ledare eller tränare eller ta mig fan en materialförvaltare som förklarar "han mådde jätteilla juh!". Eller medias subjektiva påhitt. Det är ju för fan kvacksalveri och det är straffbart.

Jag har tagit del av NHLs professionella bedömningar och hur de presenteras. Och när man jämförelsevis då ser på vad Lärling levererar är det så pinsamt uselt att man inte tror sina ögon. Speciellt illa är det att när Lärling/Andersson är inblandade blundar man för vissa klubbar t ex Djurgårn, Lustan och Ulfven men straffar gärna norrlandsklubbar och andra hårt. Fula saker av Ulfvar eller gårdare stoppar situatiosnrummet och släpper inte ens vidare till DN.

Och i fjolårets kvart Luleå-Lustan bestal situationsrummet i maskopi med DN Luleå från segern. En, som fjärde inblandad, våldsamt uppåtriktad axel i ansiktet på Cam Abbot som ledde till sådan hjärnskada att han för alltid fick lägga ned hockeyn applåderades och ostraffades. En Lusta Johnson som försökte hoppa förbi en stillastående Chris Abbott men träffade honom på benet varpå Chris blev avstängd för knätackling! - ett straff som Riksidrottsförbundet sedan blev tvungna att plocka bort eftersom det var så uppenbart felaktigt.

Sådan idioti får vi stå ut med så länge vi måste stå ut med att makten sitter hos idioter som Lärling/Andersson med ickemedicinska bedömningar och amatörmässiga låtsasutredningar. Fyfan,

Och fyran för Djurgårns sportchef som hetsar och skäller på ett korrekt straff eftersom den straffade är en viktig spelare för Djurgårn men som levererat en lika ful tackling som Pite-Foppa, dock med annan konsekvens.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
lifesson, vilka underbara berättelser! Hockey på riktigt! Tider när allt kunde hända och också gjorde det!

Läste för bara några dagar sedan på Hockeysverige, där de har den här serien "old school hockey", hur Anders Broström intervjuades. En legend och kul att läsa, fast man hade kunnat läsa så mycket mer. När Bros åkte in på isen var han retad hatad och älskad av publiken, beroende av vilket lag man höll på och när han spelade hockey var det inte bara med med- och motspelare utan i lika hög grad med publik speciellt klackar för hemma och bortalag. Som du beskriver Sundlöv, men så mycket större:-)

Härlig berättelse om när ni plockade bort Malmö, sedan Pekka köpt in en Tre Kronor-femma plus Pekka från Warulfven (min tro är att Ulfven innan dess var ett helt juste lag, men efter att ha drabbats så illa knöt de näven i fickan och beslöt att fr o m då skulle de själv använda alla medel för att vinna, inklusive kolla om samtliga motståndares kontrakt var godkända, annars begära och lyckas få vinst i förlorade matcher). C:a ett decennium innan er slakt av Percys Köpelag hade vi i Luleå Hockey en liknande upplevelse. Då var det Örebro som inköpt den s k Miljonkedjan från Apklubben: Hardy, Krobbe och Martin och meningen var att de skulle marschera rakt upp i Elitserien. Men i kvalspelet råkade Örebros Köpelag på Luleå som spöade upp dem:-)

Fin och ogöteborgsk inställning till sparkboll;-) Grejen är den att alla har ju lirat sparkboll när man var liten och alla begriper sparkboll på ett eller annat sätt. Men att sitta och titta på sparkboll kan vara så extremt trist när ingenting händer och tiden går. De skulle precis lika gärna kunna spela utan boll, det kan inte bli tristare. Är väl därför en del hellre planerar att firmaslåss kanske. Det finns dock undantag som Bajen eller Gårdakvarnen men för det mesta bara *gäsp*...Zzzzz förutom då VM.

Alla har ju lirat sparkboll som små men uppifrån Luleå och nordligaste norr var det lika mycket hockey. När snön lagt sig och packats hårt på gatorna kom puck och klubba fram, två snöbumlingar blev målstolpar på vardera sidan och sedan man delat upp i lag lirade man på gatorna; bilarna fick åka omvägar. Det där var hela vintern för pojkar före skolåldern. När man blev lite större och fick skridskor sopade man bort snön från närmaste sjö och lirade där, eller så var det någons pappa som tog en vattenslang och ordade is på närmaste fält. Att lira hockey i norr var som sparkboll på Cobacabana föreställer jag mig. Och de som blev duktigast på rören, som oftast hittade mål och som kunde tackla undan motståndare kom vidare in i klubbvärlden på uterinkar och i hall. Och - de som inte platsade i den högre konkurrensen - ättestupan blev ofta kom med i TV-pucken eller inte - hade iaf hockeyns själ med sig och förstod vad det handlade om även som supporter och publik.

Och det är klart att det var skillnad speciellt från mindre städer när publiken "kände" spelarna i hemmalaget, ofta direkt men åtminstone i andra led - man kände någon som bodde på samma gata eller gått i samma klass. Visst är det tråkigt att utvecklingen blivit sådan att det försvunnit, men det är bara att acceptera. Eller lira i Div 3.

Imponerande att läsa hur du vara med så länge och som "motgångssupporter" i vått och torrt måste det vara underbart för dig och sådana som du när Värst.... när Frölunda i år är så ljuvliga att skåda. När ni blir lyckliga blir vi som förstår vad det handlar om också lyckliga lite grann och någon gång är det vår tur:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tror hockeyn kommer förbli stark i Norr. Skulle ju inte va kul annars.

Ja det där med fotboll har jag aldrig förstått mig på riktigt. Vm kan ju va kul att titta på, men allsvenskan är ju bara för trökig. Man får stå ute å frysa i 2 timmar drygt. Knappt några snygga mål. Massa felpass å tappade bollar på mittfältet.

Nä tacka vet jag hockey, där går det undan och man har bra överblick kan se de små detaljerna. Stämningen i hockey är överlägsen, i Sverige iallafall.
Några roliga exempel på hur publiken kan få spelarna att göra saker.

Frölunda låg ju i ettan mellan 84 och 89. Då var det ju 4 grupper södra västra norra östra som spelade fram till jul. Efter jul drog allsvenskan igång med 1an och 2an i respektive grupp plus 11an och 12an i elitserien som spelade hemma och borta mot varandra. 1an och 2an fick spela en bäst av 5 serie om en direktplats till eliten. Förloraren fick sen möta 3 andra lag i en kvalserie. 3 lag som som via ett antal playofserier tagit sig dit. Vinnaren av kvalserien tog den andra platsen till eliten.

Det var via kvalserien Frölunda äntligen tog sig tillbaka till eliten igen 1989 efter att Conny Evenson tagit över rodret. ( Han kom sen tillbaka 2001 och fixade Frölundas första guld på 38 år 2003) Den avgörande matchen i kvalserien till eliten (Vilken jag var och titta på såklart) var väldigt speciell då den spelades i Frölundaborg pga hästhoppningar i scandinavium. Matchen spelades mot Malmö inför något över 10 000 åskadare vilket gjordes möjligt pga att de byggde om till nästintill bara ståplatser i hela arenan.

Malmö som då kom från i stort sett ingenstans efter att ha köpt in halva Färjestad + några till. (Där kan man snacka om värsta köplustan)hehe. 10 000 i den lilla arenan skapade ett nästan overkligt tryck. Var en fredag eller lördag vill jag minnas så volymen var ett par snäpp högre på de flesta som var där. Frölunda spelade skjortan av Percys pågar. När det stod 6-1 och matchen var avgjord, en bra stund innan slutsignalen. Publiken hyllar då Pecka Lindmark målvakt i Percys Pågar. Pecka blir så tagen av publikens hyllningar att han skrinnar fram till mittlinjen och bockar åt alla fyra hörn. Den matchen är nog mitt bästa hockey minne.

Sen var ju Frölunda ett lindansar lag de första säsongerna tillbaka i eliten. Varannan säsong var dem nere och vände i allsvenskan.

Kommer ihåg att antal heta bäst av 5 möten med Västerås. En spelare i vik Göran flygis Sjöberg och en Peter Ekroth i vf . Det byggdes upp en hatstämning emellan dem i media bla. I en av matcherna i Västerås så gör Ekroth typ en ful grej mot flygis, Frölunda fick poliseskort ur Västerås efter matchen. Flygis beklagade sig i tidningarna och tyckte att Ekroth betett sig jävligt korkat vilket han själv aldrig skulle göra

I returmötet ser man hur publiken kan påverka en spelare Ekroth och flygis kampar en hel del under matchen. Publiken går in för att störa flygis så mycket det går. Till slut brakar det loss flygis åker på en propp till publikens jubel. Då får flygis totalt hjärnsläpp skrinnar efter Ekroth som är på väg mot båset med ryggen mot flygis. flygis höjer klubban och drämmer till ekroth allt vad han orkar rätt i nacken. Brutal attack. 100 gånger värre än Ekroths dumhet i matchen innan som flygis gnällde över i tidningarna och inte kunde förstå.

Lustigt när man tänker på det. Flygis fick matchstraff och vik förlora. Mission completet. Ingen skadade sig allvarlig så då kan man se det lustiga i det hela.

Eller en match mot Brynäs i början på 90 talet då Sundlöv stod i Brynäs. Alla visste att han hade kort stubin å var lätt att störa. Då var det alltid fullt i scandinavium så det var bra tryck. Sundlöv släppte in ett par billiga mål och publiken börjar skandera sållet vid strategiska tillfällen. Till slut brister det för Sundlöv som kastar plock å stöt på isen och skrinnar fram till sargen och pekar finger mot publiken och skriker som en galning. Mycket komiskt när man tänker på det. Mission completed. Och den matchen var vunnen.

Ja det blev mycket Frölunda här i eran Luleå tråd. Men denna tråden är ju roligast att läsa så här hamnar man gärna =)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vinfyllot Ulf-Ture kommer loss med hatbrottsling verksamhet under sin nya signatur.

Som alla supportrar till lag med anor vet är snacket om köpelag och köpespelare förlegat. Under ett antal år fanns det lag som Pungen, Ulfven och Lustan som väsentligen pysslade med att bjuda högre löner för att köpa andra svenska lags spelare. Numera sedan mer än tvåhundra svenska spelare lirar utomlands har kartan ritats om och många svenska lag måste söka spelare bland de som blir över från andra klubbar när de inte passar in eller liknande.

Men Apan har gnällt och klagat mot alla andra lag i åratal för "ni har inga eeeeegna produkter, fy".

Nu vet ju alla att Apan stjäl värst av alla, men de stjäl yngre spelare som de sedan påstår vara eeeegna produkter. Riktigt snuskigt, nästan peddovarning på den törsten.

Och nu tar vinfyllot nästa steg och blir hatbrottslig. I fjol satte Apan nytt rekord genom att köpa spelare från sju olika länder under någon månad. Tala om att ösa pengar över utländska spelare. Då var det ingen gny från Apor över utlänningar precis.

Men i år har de mest stölder från andra klubbar inom landet. Och då passar det att gny över utlänningar. Fy för utlänningar, fy, de är ett hot mår hockey, de är ... obehagliga låter det från vinfyllot som bekänner sig till en klubb där supportrarna blir avstängda när de heilar.

Nu hetsar vinfyllot mot yyyytlänningar och man riktigt hör hur de svenskdemokratiska marschtakterna sätter in i de bruna byxorna, något som förstärks när man känner till att vinfyllot Ulf-Ture på hockeysidor uppmanat till hyllning av Breivik.

Fy för yyyytlänningar, uppviglar hatbrottslingen vinfyllot Ulf-Ture.

I Apans trupp finner man 24 spelare som de stulit från andra klubbar, svenska som utländska. Vi som inte är hatbrottslingar finner ju ingen anledning att speciellt förfölja folk från andra länder och kulturer.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vinfyllot ljuger sig gul och svart på apsidan: "Kan som inte släppa luleklackens skanderande i lördags. Otroligt efter allt som hänt. De är djur. Qatarklacken: "FERNHOLM KAN INTE SPELA NÅ MER!" klapp klapp"

Var har han fått detta ifrån? Jo, han har varit in på "luleåhockeyforum" där en enda påstod att någon sagt så apropos Fernholm, varpå 10-15 Luleåsupportrar unisont fördömt ett sådant uppförande, om det förekommit, å det grövsta.

Men i vinfyllots förljugna nidbild av verkligheten har "Luleåklacken" stått och skanderat det hela, klapp klapp.

Fy satan vilket äckel, vinfyllot.

Ta du och förklara apsupportrarnas uppförande i samband med att en kvinnlig journalist och hennes barn blev mordhotade dygnet runt mer än ett år, fick bildäcken sönderskurna gång på gång, eller när ett gäng flåbussar låg i bakhåll och överöste en lulesupporterbuss med stenbumlingar för att ite tela om att a sexfingrande heilande som fått stängas av.

I stället för att ljuga om andra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hatbrottslingen Ulf-Ture Lindgren från Piteå visar vilket vinfyllo han är:

"Ser även att Antonia Rödin är uttagen. Det är bara att gratulera henne. En milstolpe helt klart, för första gången får en kvinna representera herrlaget i hockey, kul att se!

Eilert får 2+1 för sitt överfall, medan Thoresen får 5+2 efter Flickans filmning. Det här känns inte okej.

Förstår inte riktigt hur de tänkte där. Kanske är det för att Eilerts MMA armbåge är jävligt snygg? Visst kommer det på en helt oförberedd motståndare som tittar åt ett annat håll. "

Nu ska vinfyllot bara logga ut för att logga in igen som "Barbror Farbro" och som denne hylla sig själv och föreslå nobelpris i litteratur.

Fy fan vilken vidrig och stinkande människospillra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Bra fråga! Jag hoppas att svaret är: ja!

Grejen med Bautin var inte att han överföll oförberedda spelare. Aldrig. Däremot, om någon gjorde något oursäktligt fult mot en lulespelare, rusade Bautin fram och spöade upp denne. Därför blev han förstås älskad av såväl medspelarna som av supportrarna.

Jag har ibland senare sett motståndare som utsatt någon lulespelare för riktigt fula påhopp och när denne har legat skadad på isen har ingen annan lulespelare agerat. Då har jag mått illa, så gör man inte.

En liknelse där det fungerade bra längre tillbaka var en match mot Timrå för oss. Bulan stormade fram över isen och passerade förlängda mållinjen då timråiten Christian Sjögren som förföljde Bulan ger honom en armbåge i huvudet så att Bulan brakar in i sargen. Otroligt fult! (länk)

Luleås Fredrik Svensson letade upp Sjögren och slog honom sönder och samman.

Jag vill minnas att Sjögren fick tio matcher, Fredrik ingen alls.

Så skulle jag hoppas att Bautin skulle ha bedömts i dagens hockey.

Det kallar jag perfekt rättskipning.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ha ha ha! Det är ju fantastiskt!

Strålande arbete, DansbandsWolf - först prickar du in hatbrottslingen Ulf-Ture - och sedan följer du upp det med att identifiera ur-Apan och ge oss svart på vitt, eller om det ska heta svart på gult, avseende Apornas riktiga symbol!

Dock ser man att de kan ha felsytt handen på Apan eftersom man bara ser fyra fingrar, kanske, men det ordnar ju MooDooisten genom att ge Apan fingret 2 ggr:-)

Otroligt snyggt jobb, såväl att pricka vinfyllot som att ta fram Ap-apan - det är mig en heder att tillhöra samma fina förening som du:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
lifesson: Och hallå tillbaka! Tack för fina ord och du har förstås helt rätt!

Tidigare vet jag inte att ni köpte så men efter ni tagit Gludet lockoutåret köpte ni ju över Jonas Nordquist och hans måg Kalle Fabricius av oss genom att bjuda högre lön. Det kändes lite oväntat och besynnerligt och därefter följde jag er under åren. Man slogs av att ni nästan varje år hade landets klart bästa J20 men följde man upp vad som hände med era junisar upptäckte man att efter något år lirade de i Allsvenskan eller elitserien för andra klubbar medan ni själva köpte in nya i överflöd.

Tyvärr - för oss andra - har ni ju nu tänkt om och med det omfattande upptagningsområdet VG region är det svårt att se hur vi andra ska kunna konkurrera med er i fortsättningen. Djurgårn borde väl kunna med hela Fjollträsk men här finns ändå så mycket konkurrens åtminstone tidigare.

Hade ni fokuserat på denna strategi tidigare skulle ni säkert haft många fler Glud senaste decenniet men ert svåraste problem har väl varit att i Göttlaburrrrg har sparkbollen tagit sådan plats att annat fått stå tillbaka.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: jo det är troligen till det bättre, när spelarna har anpassat sig

Jadu apropå äldre spelare.. Hade ens Bautin fått spela färdigt en enda match under en säsong med dagens bedömningar ??😀

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Jo. Jag tycker ju iofs att Melart borde ha frikänts men som jag tidigare skrev angående förväntningar på DIFiplinnämnden:

"...med hänvisning till andra liknande och de prejudicerande domarna där borde förstås Thoresen åka på 9 matcher ...skulle det inte förvåna om det blir bara typ 5 matcher. När det gäller Melarts ...gissar jag att de stänger av ändå. Typ 3 matcher."

Det verkar som att jag börjar lära mig DIFiplinnämnden. Tydligen tog det extra tid att komma överens om Thoresens straff och min gissning tyvärr är att det finns någon i nämnden som i det längsta vill ha ett pyttelitet straff men det är förstås glädjande att se att nämnden nu tvingade fram en vettig bedömning av honom, trots färgen på hans tröja.

Man har definitivt infört en strängare bedömning i år och det är bra. Jag undrar hur långt straff Pite-Foppas armbåge på Fernholm skulle ha tilldömts om den skett i år? Den liknar ju Thoresens men med sarg bakom. 15 matcher kanske?

Å andra sidan skulle ju sådana som Ökvestad, Markus Nilsson och Peter Nordström ha dragit på sig 10 matchers straff varje gång de var på isen. Saker och ting förändras. Till det bättre.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nu har domen fallit och de som ropat på att diffare inte straffas får väl göra en pudel nu

7 matcher på gårdarnas stjärna som var i toppform

Och ett lirare straff för er björnback som råkade få sin armbåge ivägen för alvarez haka.

Känns väl som förväntade straff .. Eller?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hallå på dig! Jag tar tillbaka mitt påstånde. Här läst igenom en del av dina vad man nu ska kalla det. Koll har du iallafall. Även om din annlys om frölunda inte stämmer helt. Håller med till vis del. Men under den perioden skulle man nog kunna säga det samma om de flesta lagen förutom dem som inte hade råd. Annars har jag följt frölunda sen tidigt 70 tal då kompisen farsa körde ismaskinen i scandinavium, Vilket han gör än idag. Enligt min mening så har det alltid varit många lokala förmågor + juniorer spelande i frölunda. Med undantag av åren efter senaste guldet 2005 tills för ett par år sen. Dem fick nog hybris där och trodde att dyra importer skulle ge ett nytt guld. En annan sak dina texter här är fantastisk roliga att läsa. Mycket humor men ändå som du sa bra koll.
Ha det bra
MVH Värsta köplustan suporter

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helt sanslöst!
Skellefteå AIK har VERKLIGEN en apa som maskot.
Sven du har haft rätt hela tiden :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sofos: Nu har vi fått Lärlings beskrivning av de situationer han rapporterat till DIFiplinnämnden:

"Enligt anmälan driver Melart i slutet av den första perioden upp armbågen i ansiktet på en Djurgårdsspelare som utgår skadad och sedan inte återkommer till spel. Ilari Melart anmäls för Checking to the Head, regel 124"

"Det är i slutet av matchen, då knappt två minuter återstår av den tredje perioden som Thoresen, enligt anmälan, med hög fart och från sidan höjer armbågen och träffar en Luleåspelare i huvudet. Patrick Thoresen anmäls för Checking to the Head, regel 124."

Jag tycker att det åtminstone är viss objektiv beskrivning där alla inser att "driver upp armbågen i ansiktet" är en annan nivå än Med hög fart och från sidan höjer armbågen och träffar huvudet".

Dock anser jag det ändå är fel på två sätt:

a) Lärling borde INTE säga "armbågen" utan "armen". För det är vad det handlar om - att kalla det för armbågen antyder att det är som i en armbågstackling, nämligen armen i båge som ger ett riktat stötvåld, här handlar det om armen.

b) Lärling håller tyst om den tacklades medverkan. Här kunde han sagt att Micflikier på intet sätt bidrar till händelsen - den är enbart Thoresens ansvar, skuld och avsikt - medan Alvarez agerande är i högsta grad delorsak till händelsen. Dåligt av Lärling.

Men som beskrivningarna är gjorda är DIFiplinnämnden skyldiga att bedöma Thoesens extremt värre - om de inte (felaktigt enligt alla hockeyspelare, hockeytränare, hockesupportrar och hockeyexperter) låter konsekvensen ha betydelse alltså att Alvarez blev så överraskad att han dunkade i isen och blev groggy medan Micflikier lirade vidare trots att han blivit utsatt för ett lika fult våld som Pite-Foppa utsatte Fernholm för, dock utan sarg bakom.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, begreppet ful är ju subjektivt som omfattar många delar. Jag menar inte att Norman är utan skuld osv, men tror inte att det fanns nått ont uppsåt eller så. Du sammanfattar situationen korrekt tycker jag.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sofos: Du har rätt i det. Åtminstone delvis. När det gällde Normans tackling skrev jag inledningsvis att som jag uppfattade den handlade det inte om att Norman siktade på att tackla motståndaren i huvudet utan försökte vända upp med kropp och plötsligt var motståndarens huvud framför Normans axel och blev tacklad.

Jag uppfattade det alltså som att Norman INTE hade avsikt att tackla motståndaren i huvudet.

När han ändå fick ett såpass hårt straff som sju matcher uppfattade jag det som en markering från DIFiplinnämnden som menade att Norman kanske inte hade avsikt att tackla, men han borde haft såpass ansvar för motståndarens hjärna att han skulle ha förstått att om han agerade som han gjorde fanns det risk för att han skulle skada honom brutalt med en axel mot huvud.

Så på så sätt kunde jag köpa det.

Jämför du med Melarts "arm" för jag vill inte kalla det för armbågstackling - det får alla att tänka på en helt annan situation - här är det ingen skillnad mot om Alvarez åkt in i en överarm, underarm eller armparti där armbågen befann sig - är den ännu mer långt ifrån Normans situation. Eftersom inte heller Melart hade avsikt och eftersom att åka på en arm är en helt annan och ofarligare grej än att åka in i ex axel som mer fungerar som en "stock" där.

Sedan har vi fläskbergets där alla ser vad som händer. Fläskberget åkte på en försvarslös motståndare, siktar in axeln och pangar den i huvudet. Där har vi inte bara väldigt våld, där har vi också en väl överlagd och avsiktlig gärning och effekt. Det ska förstås sägas hedervärt till fläskbergets försvar att han kröp fram och bad om ursäkt och gjorde en pudel offentligt. Men helt rätt också dömdes han hårt för ursäkten är bra men ändrar inget "jag dödade dig men jag ångrar mig, förlåt" typ.

Vi får väl domarna idag och det raka är ett hårt straff på Thoresen samt frikännande av Melart men DIFiplinnämnden kommer säkert att döma efter effekt, inte avsikt eller åtgärd. Fastän alla är överens om att det är vad man gör som bör straffas och inte konsekvensen i första hand. Dessutom har vi ju ett historiskt känt faktum som har stor betydelse för DIFiplinnämndens ageranden: Melart spelar för Luleå. Thoresen spelar för Djurgårn.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Att du kallar Jimmies tackling ful är helt rätt, men att du även kallar Normans tackling ful är helt fel.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Har inte kommenterat Anders Nilssons senaste insats.

Innan fredagsmatchen började debatten gå hög över allt i media och på supportersidor och det man önskade var att förklara att man ansåg att Anders skulle ha en minst lika chans att tävla om förstaspaden och att man bedömde att hans insatser talade för att det egentligen var han som var den klart bäste vakten; att han överglänste Talbot. Innan dess hade ju läget varit att Talbot tog 2 matcher, Anders 1 o s v. Det var ju en helt korrekt bedömning. Då.

På fredagkväll mötte man Washington och efter halva matchen ledde Capitals med 6-3 sedan Anders släppt in 6 mål på 17 skott! Jag har försökt se kommenterar för att förstås om det var omöjliga skott för honom eller om han silade utan att finna den informationen. Men att släppa in >1/3 skott kan ju aldrig accepteras.

Han fick lämna över spaden till Talbot och andra halvan av matchen slutade 1-1; kanske eftersom Capitals lugnade sig eller kanske eftersom Talbot var stark?

Gissar att tills vidare har Anders 2a-position blivit mer fast, åtminstone tills vidare.

Nu ikväll möter Edmonton LA Kings, som efter en försiktig start kommit igång och blir antagligen en överlägsen motståndare. Men Kings brukar inte ösa in mål utan snarare vinna genom att de släpper in så lite så det blir nog ingen dålig insats för Talbot.

Nå, förutom denna kollaps med drygt 60% räddade för Anders har han ju tidigare betydligt starkare insatser så han är nog säkrad uppe i NHL och kommer helt klart att få fler chanser med förstaspaden.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hm, nu har tydligen både Thoresen och Melart anmälts till DIFiplinnämnden.

Som jag förstår det måste det alltså handla om att det är Christer Lärling som beslutat detta. De brukar säga "situationsrummet" men övriga är ju bara tekniker, pojkar som spelar upp sekvenserna och så sitter Lärling och bestämmer.

Vi känner ju till att Lärling är beadbuddy med Peter Andersson som tidigare var den som beslutade allt men sedan det uppdagats att han friade alla Ulfvar fick han ju lämna över. Fast fortfarande är de två tjenis och alla inser att Warulfvs-Peter rycker in med "råd" när han så vill.

I dessa efter matchgranskningar ingår att de situationer Lärlingen väljer ut ska därefter påtittas av ett gäng ex-spelare och en av dessa är ju numera Cam Abbott och de får säga vad de tycker.

Men i slutändan är det Lärling som skickar det till DIFiplinnämnden och då har han också lagt till sin egen tolkning för att "underlätta" för nämnden.

Här har vi situationerna:

twitter.com/moritzdaniel/status/658028664869789696


Inget tvivel om vad Thoresen gör. Han kommer in blind side med fart, lyfter armbågen och siktar in sig på Micflikiers huvud.

För det första: det här är ju minst lika fult som Normans och Fläskbergets tacklingar. Och, för er som sett Pite-Foppas tackling på Fernholm: är inte denna lika ful? Enda skillnaden att den inte kom mot sargen och att Micflikier reste sig och spelade medan Fernholm inte kommit tillbaka alls.

twitter.com/moritzdaniel/status/658031066935070720

Titta nu på denna ett antal ggr och koncentrera er på vad Alvarez gör innan han blir träffad. Han glider omkring i ett läge och spelar puck - och plötsligt vänder han sig 90° och ska kasta sig nedåt mål. Dock utan att ha koll på att där är redan Melart på väg i motsatt riktning. Effekten blir att Alvarez huvud går rakt in i Melarts armbåge - men vänta nu ett slag.

När vi talar armbågstackling avser vi vanligen att någon viker ihop underarm mot överarm varpå armbåge bildar ett spett framåt och om vi stabiliserar kroppen bakom kan detta spett med hela kroppsvikten och farten bakom med kraft tränga in på någon. Ungefär som Thoresen illustrerade ovan.

Men Melart har inga sådana avsikter. Hans armbåge är vinklad åt andra hållet och han träffas framifrån av Alvarez skalle.

Mycket oväntat att Alvarez går omkull där. Det hade varit mer väntat om Micflikier sänkts av Thoresens fula attack, men Micflikier är tydligen av hårdare virke eller vad det kan bero på.

Men som jag fortsätter att se situationen Alvarez - Melart är det att ingen avser att det där ska hända men båda orsakar det. Har läst folk påstå att "man är skyldig att ta ansvar för sin klubba eller kroppsdel var den än befinner sig". Och då frågar jag mig: är Melart mer ansvarig för sin armbåge än Alvarez för sitt huvud"?

Jag anser att det var en olycka och att sådana händer i hockey men att ingen av de två kan lastas för vad som inträffade, till vilket båda var medansvariga.

Det torde vara allom bekant att jag hatar våld mot huvud vilken föärg på tröjorna de båda inblandade har på sig.

Dessa två situationer försöker jag se objektivt och med hänvisning till andra liknande och de prejudicerande domarna där borde förstås Thoresen åka på 9 matcher som fläskberget. Men vi har sett hur Djurgårdares armbågar friats tidigare och luttrade som vi är skulle det inte förvåna om det blir bara typ 5 matcher.

När det gäller Melarts s k arm menar jag att det inte ens ska vara någon avstängning. Men eftersom Lärlingen skickat den till DIFiplinnämnden och Alvarez var groggy och inte spelade mer - pga krocken på isen förstås inte krocken mot armen - och eftersom det är DIFiplinnämnden gissar jag att de stänger av ändå. Typ 3 matcher.

Och naturligtvis är det skandalöst!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Dags att ge en ny tabell. Som jag tror att den kommer att se ut efter samtliga 52 omgångar. Min prognos för slutresultatet för Elitserien SHL säsongen 2015-2016. Här kommer den, med motiveringar för varje lag.

1 Frölunda HC
Efter Värsta Köplustans inledning är det förstås svårt att tippa annorlunda. Men jag har också funderat. Under alla år har det ju hänt att lag seglat ifrån stort under inledningen av säsong och lag som exempelvis Gurkan Västerås och Trottoarkanten Leksand har därefter tappat allt och sjunkit genom tabellen som en grå sten. Det har då handlat om dåligt underbyggda lag som bara fungerat några månader men inte haft styrka att hantera allt som behövs under en lång säsong och när raset kommit har det kommit med besked.

Det där stämmer verkligen inte på Köplustan. Här har vi en tidigare vanskött hopplaförening som för några år sedan beslutade att skärpa sig genom att arbeta för att ta upp sina egna talangfulla juniorer och fylla på med spetskompetens. Och för att lyckas med det jagade de och övertalade Rönnberg med cred att förkovra junisar och gav honom ett livskontrakt. I flera år har de varit nära men tappat på upploppet men nu känns det som att de äntligen fått ordning på allt. När vi mötte dem var det som att möta CCCP för 30-40 år sedan. Köplustan har alla möjligheter att fortsätta dominera och öka avståndet till de övriga lagen och för det lag som ska hinna ikapp och förbi måste det inte bara lyckas bli lika bra som Lustan utan ännu bättre för att hämta in det försprång Lustan nu bygger upp. Nej, om inget dramatiskt som t ex skador på flera nycklar inträffar tror jag att Köplustan är serieetta efter 52 omgångar.

2 Linköping HC
3 Brynäs IF
Två lag med vassa anfall som tidigare men sedan i år också med väl fungerande försvarsspel. Att vara så kompletta i alla lagdelar tror jag kommer att ge dessa lag många extra vunna i stället för förlorade poäng och de kan mycket väl landa så högt som på plats 2-3.

4 Skellefteå AIK
De flesta skulle kanske lägga Apan som 2a och motivera det som ovan - väl fungerande lagdelar. Men jag fortsätter tänka att de har för svaga backar och att Apan kommer att få börja vänja sig vid att förlora matcher de tidigare vann.

5 Luleå HF
Ja, jag tvivlar inte. Luleå har behövt längre startsträcka än alla andra lag för att ta fram det spel som finns i laget och offensiven kommer att bli kanonbra. Det tvivel man kan ha gäller förstås backsidan där egentligen bara Mikkelson och Sigalet känns trygga ännu. Det måste bli bättre på ett eller annat sätt och det tror jag att det också kommer att bli. Men det kan ta sin tid och men placering av Luleå på plats fem förutsätter nog att de är starkare än plats 5 under senare halvan av serien för att hämta in allt det man tappat under första halvan.

6 Färjestad BK
Också ett starkt lag och imponerande att nästan varje match hämta in underlägen och vända matcher. Men detta att alltid halka efter i början av matcherna känns inte som en gammal stark Ulfv utan tyder snarare på att laget inte riktigt räcker till och kanske når man inte högre än plats 6.

7 Växjö Lakers HC
Ytterligare ett lag som egentligen kan nå betydligt högre, regerande svenska mästare dessutom. Men trots Hallam undrar jag om Läjkrarna får ihop det i år, när de dessutom redan vunnit ett mästerskap? Jag tror att en dagen efter-känsla kan färga läjkrarnas säsong att bli ett året efter.

8 Örebro HK
9 Djurgårdens IF
10 HV 71

Tre mellanlag som aspirerar på högre positioner men som också kan hotas nedifrån. När det gäller Öret har jag ingen bra förklaring till mitt tips annat än att "det ska väl inte hålla" även om den hockey jag ser dem prestera inte kan klagas på. Gårdarna har styrkor men nog känns det som att de har rätt många spelare som ännu inte är på den här nivån. Kan nog hålla bottenlagen efter sig men jag har svårt att se att de ska lyckas så mycket bättre, även om Fjollträskbaserade s k experter gärna vill det. Och HV...imponerande att de trots alla avstängda och skadade backar passat på att klättra i seritabellen. Men som alla vet vimlar det av minor och bomber i lagskeppet HV och många kommer att brisera under säsong och menligt påverka laget, tror jag.

11 IF Malmö Redhawks
12 MODO Hockey
13 Rögle BK

Egentligen hugget som stucket hur detta landar. MooDoo har ju halkat igenom många gånger men även om det blir ett svårt år för MooDooismen ska de väl kunna hålla något skånskt lag bakom sig? Och när det gäller de skånska lagen kan man förstås aldrig räkna bort Röglarna men de brukar ändå bara kunna vara på topp någon månad när det gäller och sedan vara klart sämre under många lunk-månader. När det gäller Malmoe känns det som att till slut måste de väl kunna få ordning på saker och ting och etablera sig i eliten igen.

Jag tycker igen-kligen inte att dessa tre lag är speciellt dåliga, tvärtom, och de kommer helt klart att ta många skalper uppåt.

Men deras chans att nå plats 10 och högre är snarast beroende av att något annat lag ska kollapsa. Vilket lag då? Något av de sex översta? Nej, inte en chans. HV och Läjkers var ju aktuella men när de redan skärpt till sig och börjat klättra i tabellen kan vi nog räkna bort dem. Luleå? Nej, inte en chans. Där är jag inte det minsta orolig. Vilket bara lämnar Djurgårn som kandidat och visst, i fjol föll gårdarna efter en stark första halva men jag tror att de är för starka för att göra det igen - om än inte helt uteslutet.

14 Karlskrona HK
Jag kan inte se hur Kronan ska kunna klara sig. De känns verkligen långt ifrån mogna för SHL och när ett rookielag halkar så långt efter omedelbart tror jag inte att de kan hämta tillbaka det. Blir nog mer som när Vilda Väsby gick upp i Elitserien med förloraren Wikegård vid rodret.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
På Apsidan sitter vinfyllot Ulf-Ture och "pratar hockey" dvs öser ut en salig blandning av lögner, dravel och meningslös skit även om han ännu inte dykt ned i sitt vanliga fack att leverera hockeykunskaper av typen "skallkrossning 10 miljoner spermier i analen bitring och döda döda".

Men vi normala kan hålla oss ifrån sådant och nu, när de 13 första omgångarna spelats, dvs första rundan och 25% av serien genomförts, bör vi ha tillräcklig information för att hyggligt bedöma hur lagen kommer att lyckas under säsongen.

Vi är nu i det läge när alla ska ha mött alla, men det haltar lite eftersom Djurgårn och Öret flyttat sitt möte och eftersom det funnits vissa specialmatcher, t ex har Luleå spelat 13 matcher men ännu inte mött MooDoo, däremot Apan 2 ggr.

Men trots det har vi nu underlag att komma ut ur prognosgarderoberna.

Låt oss först analysera tabelläget.

1 Frölunda HC 13 10 2 1 58:24 (34) 34

2 Skellefteå AIK 13 7 3 3 40:31 (9) 26
3 Färjestad BK 13 5 7 1 38:30 (8) 25
4 Linköping HC 13 6 4 3 43:36 (7) 25
5 Brynäs IF 13 6 4 3 43:38 (5) 24
6 Örebro HK 12 6 3 3 37:30 (7) 23

7 Växjö Lakers HC 13 5 3 5 41:39 (2) 20
8 Djurgårdens IF 12 5 4 3 31:30 (1) 20

9 HV 71 13 5 1 7 38:39 (-1) 17
10 Luleå HF 13 4 3 6 35:41 (-6) 17

11 Rögle BK 13 3 4 6 26:35 (-9) 14

12 IF Malmö Redhawks 13 3 2 8 32:48 (-16) 11
13 MODO Hockey 13 3 1 9 32:49 (-17) 10

14 Karlskrona HK 13 1 1 11 29:53 (-24) 4

I toppen har vi Köplustan som fullständigt seglat ifrån alla konkurrenter och i botten har vi Kronan som nästan lika fullständigt halkat efter. Dessa två lag kan i princip borträknas medan positionerna 2-13 analyseras.

I toppen har vi på plats 2-6 fem topplag Apan, Ulfven, Pungen, Pölsan och Öret inom 3 poäng; ja lag 6 är ju Öret som vid vinst i hängmatchen kan vara lag 2, så mellan dessa fem är det väldigt jämnt.

Därefter har vi tabellens mitt med Läjkers och Djurgårn, dock bara 3p från att tillhöra de fem i topp så de kan förvisso utmana.

Strax under tabellmitt och bara 3p efter ovan nämnda finner vi HV och Luleå - också där 2 lag som har möjlighet att ansluta uppåt, eller bli klar nere och kanske halka ner ytterligare.

Sedan följer ytterligare 3p nedan Röglarna och 3p lägre har vi Malmoe och MooDoo. När det gäller nedre halvan-lagen 7-13 går de från 10 till 20 poäng men ändå inte värre än att lag som Läjkers och HV kunnat klättra rejält bland nedre halvan på slutet.

Förutom att Lustan nu dragit ifrån på ett sätt som nog ingen trott vara möjligt är det nog till största delen väntade lag på övre halvan och detsamma fr a bland bottenlagen och att de tre exallsvenska lagen skulle tillhöra botten var nog rätt väntat.

Största negativa överraskningen är nog för de flesta Luleå.

Som största positiva överraskningen har jag nog länge hållit Pölsan, men vi är nog ganska många som faktiskt trott att Pölsan skulle kunna gå så här bra vilket innebär att så överraskande är det inte.

Nej. Man måste nog konstatera att största positiva är ledarlaget Köplustan. Många av de s k experterna hade hållit på Warulfven, Apan eller Luleå men att Köplustan skulle vara så här överlägset bäst, det var överraskande.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Annars brukar ju "riksmedia" dvs lokalbladen sexpressen och aftontrasan mest utmärka sig som djurgårdsrunkare. Så också Trasan igår.

Nu var det ett ljudligt reklaminslag i Delfinen som avslutades med en vissling. Domarna hade precis släppt pucken för tekning och när vissling ljöd slutade alla spelare att spela. Domarna blåste då av själva och släppte puck för ny tek.

Ingen stor grej förstås. Men vinfyllot Ulf-Ture "vet" från säkra källor att det var lulesupportrar som visslade och nästan säkert var det Luleå Hockeys sportchef Lars Bergström som visslade "vet" vinfyllot Ulf-Ture. Inte så konstigt, så fungerar ju Apsanningarna.

Och Aftontrasans fantastiska hockeytäckning vill nästan förklara att Luleås vinst mot Djurgårn med 3-1 "nog" orsakades av visslingen.

Patetiskt.

Jag däremot minns en semifinalmatch nere i Fjollbollen. Djurgårn blev mästare två år i rad runt sekelskiftet efter att ha vunnit mot Luleå i semifinal båda åren. Det var väldigt hårda matcher och Luleå kunde ha vunnit, men gårdarna hade ett antal hyss för sig.

I en match var Bulan gudomlig, lyste som en stjärna och var omöjlig för gårdarna att stoppa mot slutet av matchen insåg DIF att risken var stor att de skulle förlora. Då satte de in en 110 kg spelare som suttit på bänken hela matchen. Denne gick in på ett byte och så snart pucken var släppt skrinnade monstret fram till Bulan och började slå på honom. Bulan slog tillbaka och strax var det ojämlika slagsmålet i full gång. 110 kg monstergårdare mot 70 kg Bulan. Domarna blåste av, utdömde matchstraff på båda och Djurgårn höll ut till slutsignalen och vann.

Vad skrev Aftontrasan om saken? Inget annat än att Bulan var energisk matchen igenom och mot slutet gick han överstyr och började slåss och fick matchstraff....

En annan av matcherna i Fjollbollen de semifinalerna. Djurgårn hade börjat bra och ledde matchen. Men i tredje perioden tog Luleå fullständigt över. Man spelade helt ut Djurgårn och skotten dundrade mot Djurgårdsmålet. Luleå åt sig ikapp mål efter mål och kvitterade i matchen. Med fem minuter kvar var Djurgårn helt slut och spelarna i kaos som kycklingar. Luleå spelade runt pucken och sökte läge för avgörande matchvinnande målskott medan tungorna på gårdarna som inte fick avblåsning och vila hängde ned till knäna.

Då ingrep Djurgårdklacken som stod bakom Djurgrådsmålet. De slängde in mynt, snusdosor, burkar och flaskor i massor. Domarna blåste av Luleå och matchen och beordrade omskolning. Djurgårn fick tio minuters time-out, fick vila och pratade ihop sig. När matchen fortsatte var DIF helt försvarsorganiserat och lyckades ta matchen till förlängning där de vann på en slumpkontring.

Vad skrev Aftontrasan om allt detta?

Ingenting!

Det var ju en...ickehändelse...som inte hade något med matchen och matchens utgång att göra. Enligt Aftontrasan, befolkad av självutnämnda experter av typen Vennergren och Ros, med imponerande midjemått efter alla gratismiddagar i Fjollbollen där de hejat på, jag menar "bevakat" Djurgårns hockeymatcher.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
På Sexpressen sitter det en aprunkare och sätter rubriker. Hör bara:

För sportsidan vräker man upp en katastrofrubrik med jättebokstäver:

SHL-EXTRA!
Fulsmällen tvingade Pesonen till sjukhus!

Och klickar man upp "artikeln" kommer larm-rubriken:

Pesonen till sjukhus efter fula slashingen!

Vad det handlar om? Jo, Pesonen kommer in framför MooDoos mål och ska försöka skjuta in pucken. En MooDooist snett bakom honom slår med klubban över Pesonens händer/klubba för att hindra honom. Det lyckas.

En typisk händelse i en hockeymatch och det ska vara två minuters utvisning om domarna inte missar det. Ren rutin bara.

Men frökenliraren divan Pesonen gnyr: aj, aj, ont i fingret. aj, aj, vill inte spela mer. Aj, aj, var är mamma? Aj, aj, måste runka fingret!

Så Apans distriktsläkare skickar frökenliraren Pesonen till röntgen, rusken med Pesonens ord. Varför? Skulle förvåna om det fanns annan anledning till "rusken" än att Pesonen gnyr och gnäller, som han alltid gör när något händer på isen.

Denna match åker han på en slashing vilket händer de flesta spelare många gånger per match. Men när det händer Pesonen, ja då blir det stora apparaten, då måste det "runkas"! Ungefär som förra matchen. Pesonen och en motståndare tacklar varandra mjukt. Då kastar sig Pesonen på isen och ligger kvar hur länge som helst.

Visst är Pesonen en grym målskytt. Men hans främsta egenskap tycks vara divans. Om någon rör honom kastar han sig omkull och kvider. Typ "Tåm jorde slässing, jak inte spela. Måste runka."

Pesonen tycks ha samma kvalitet som landsmannen Lehtonen som såg till att få vila tre månader för hög lön för ett blåmärke. Hur det kommer sig att de valt att spela hockey när de inte vill vara med är obegripligt. Men man förstår varför de sparkats från klubbar medan andra inte velat ta in sådana locket room cancers, divor som anser sig vara fridlysta för motståndare och vars medspelare ska ha enda uppdraget att servera divorna med pass till målchans.

Man får återigen beklaga att Apklubben la ned damhockeyn för att spara en miljon, som sedan trycktes i Pesonens hand under bordet för att han skulle diskutera kontrakt med Apan. Annars hade ju Apan faktiskt haft ett lag där Pesonen kunnat delta. Om motståndarna lovade att inte göra fula grimaser och skrämma lille Pesonen.

« · 1707581 · »