Luleå HF

SHL · 117532 inlägg · 890 ämnen

« · 1771326 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: Ja verkligen. Aplindberg verkar ute efter att sänka stämningen hos Luleålirare och frågar gång på gång ungefär "Du får ju nästan aldrig spela i Luleå, hur känns det?"

Imponerande av Lindberg ändå att hitta rätt språk omedelbums. Han verkar vaken...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20161025_kl._19.36.35.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Rydahl ser lite sne ut mot interjuvaren

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hände inget i vårt PP mot Kronans starka box. Vi hade puck i deras zon och agerade snabbt och passningssäkert men Kronans mellanstora box har snabba och starka spelare som höll det mesta borta.

Sista två minuterna av perioden PP för Kronan. Återigen en felaktig utvisning. Rydahl står stilla och en Krona som ska åka förbi honom råkar fastna med sin klubba mot Rydahls skridsko och faller varpå zebrorna ser en "knätackling".

Resultatlöst efter första. Två juste spelande lag som är ganska stabila överallt. Tycker att Luleå hafr ett visst försteg, men 0-0 helt rättvist.

Kul match och skönt att slippa se fuskiga fläskberg på isen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det är slående att Luleås övertag i matchen nu beror på att vi vinner alla man-mot-man-situationer.

Verkar som att Kronan har viss respekt för oss? De har ju förlorat samtliga SHL-matcher mot oss, kan det vara det? Eller hade de före match hört ett rykte om att tomteblossen återigen godkänts av brandskyddet, efter 22 trista upplysta år?

PP för Luleå. Jag tycker att det var en klart felaktig utvisning.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
K-Fab kör sin match nummer 500 för Luleå Hockey i Elitserien SHL.

Ingen effektiv målskytt men idag kommer det viktiga mål från hans klubba. Men hans uppgift är en annan och en viktig - som box-brunkare sannolikt seriens bästa:-)

Grattis, Fabbe!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag gillar Kronans tränare Per Hållberg. Ger ett allmänt trevligt intryck.

I fjol var ju Kronan under isen och förlorade i stort sett allt men brydde sig inte nämnvärt utan såg och lärde. Med 5-10 matcher hade Hållberg lärt sig, ändrade på några detaljer och plöstligt började laget vinna och fixade sedan kvalet enkelt.

I år behövde man kortare inkörningsperiod än så. Mämligen bara en enda match. Den första, då de torskade 3-0 mot Malmö. Sedan vann kronan nästa sex matcher!

Halva perioden spelad nu och efter första minuternas chocköppning har Luleå klart tagit över matchen. Som det ser ut nu tror jag inte Jönssons 96,09% överlever denna match.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Harrejavvlar! Första 1,5 minuterna har Kronan puck i vår zon och avslutar med puck i stolpen?

Var är jag, vem är jag, och i så fall: varför?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jahaja. Kronan väljer att ställa Johannes Jönsson med spaden. Igen-kligen tror man ju att Honken är starkast men faktum är att denne Jönsson haft spade i fyra matcher och uppvisar enastående 96,09% bäst i serien.

Men dessutom kör de Gunnarsson som back och det tackar vi nog för.

Nu kör vi!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och så blev det igen. Mästerkommentatorn inleder med att intervjua Legace om hans och Henrions bakgrund i Luleåfarmen Aspis.

Imponerande nog vet Aplindberg vilket språk han ska välja omedelbart.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161015kl._3.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Så här minuterna före sändning, när nedsläpp i Delfinen inte är långt borta, brukar man ha olika känslor.

När det är slutspelstider eller andra oerhört viktiga matcher har temperaturen i kroppen ökat på sig nästan från det man vaknat och vid den här tiden bultar hjärtat.

När det är andra matcher är det lite mer coolt men ändå som regel dagens höjdpunkt som närmar sig.

Men numera, tyvärr, umgås man mest med det förtvivlade hoppet att matchen ska inramas av en en duktig och objektiv kommentator. Ett hopp, som nästan alltid visar sig vara förgäves...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161023kl._1.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Kronan.

Serietrea. Eller tvåa? har en match mindre spelad än Frölunda.

Säsongens i särklass största överraskning. Laget består ju av no names enbart, men väger tyngst i ligan och spelar ett klokt styrspel med en diamant som hugger som en kobra när den får chansen. Kronan har släppt in minst antal mål i serien och förutom det defensiva grundspelet har de en Honken i målet som på ålderns höst överraskar med att vara i sitt livs form.

Det här blir en svår match för oss. Men så j-a dåliga är vi inte. Förutom de helt i onödan tappade fem pinnarna mot Apan i inledande B2B (visserligen i stort sett konsekvenser av fusk av det förbannade flöskberget) har vi gått starkt i serien och faktum är att skulle vi slå Kronan med 2 mål passerar vi faktiskt blekingelaget i tabellen.

Det här blir en spännande match. Kronans starka styrspel och giftiga kontringar mot Luleås något mer moderna hockey.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu kom laget:

Goalies
34. Lassinantti, Joel
30. Gustavsson, Filip

1st Line
3. Todd, Daine
27. Mikkelson, Brendan
37. Lundeström, Isac
19. Lagace, Jacob
24. Harju, Johan

2nd Line
15. Jaros, Christian
41. Melart, Ilari
9. Forsberg, Johan
10. Kennedy, Tim
21. Sweatt, Bill

3rd Line
6. Schira, Craig
39. Själin, Pontus
11. Emanuelsson, Petter
17. Falk, Andreas
25. Hedman, Anton

4th Line
5. Nässén, Linus

20. Rydahl, Gustav
33. Mastomäki, Christopher
52. Fabricius, Karl

Extra Players
16. Emanuelsson, Einar (RW)

BACKAR
• Skönt att se Melart tillbaka med Jaros.
• Nu är ju alla med, förutom landslagsjanne och allvarligt talat börjar tiden springa ifrån honom men någon av Själin, Nässén och Amnér måste ju övertrumfa honom för att ta platsen. Kan nog hända under året. Lite undrar jag hur Amnér skulle lyckas om han fick köra en tio matcher. Han var ju mycket stark back i allsvenskan. Nu börjar andra SHL-lag som Kronan att rycka i honom och det vore ju synd om han skulle visa sug vara en pärla att han inte prövas i Luleå. Men vi har många starka backar och det är svårt att ta plats.

LINOR
• Tredjelinan Emanuelsson-Hedman-Falk etableras allt mer och rörs inte.
• Vi saknar ju Junttila och Mouillierat och Forsberg får fortsätta högre upp i linorna, nu med Sweatt och Kennedy. Jag skulle tro att när vi har fler mannar tullbaka kommer väl Skuggan att ta Foppa till fjärdelinan igen men allvarligt talat: jag skulle gärna se att Foppa blir kvar i någon av de första linorna. Visst göt ahn stor nytta med Fabbe men Foppa har mycket mer att komma med och behöver rätt omgivning för att komma till sin rätt.
• Isac Lundeström spelar ordinarie i förstalinan. Och grabben har definitivt gjort sig värd den chansen. Håll kvar honom nu - liksom Jaros ifjol ska denne kille inte stå på tillväxt utan har så mycket kvalitet att han ska in i skiten och jobba för så kommer han att utvecklas snabbast och potentialen är enorm:-)
• Det blir lite trångt om plats i linorna när alla är tillbaka men när det gäller Juntilla är det inget tvivel om att han ska in. När jag tänker på vilka forwards som mer tveksamt gjort sig värdiga speltid skulle jag nog lyfta Kennedy, kanske följd av Mouillierat, Harju tycker jag har skärpt till sig, Legacé gillar jag även om han varit mer osynlig på senare tid. Dessa nordamerikaner är förvisso sådana vi tror och hoppas ska kunna växa och betyda massor till våren, men inledningsvis har de varit mer tveksamma. Jämför med Sweatt, Junttila, Emanuelsson och Lundeström som går på 100%.

Ja, det blir intressant framöver. Vi har ju ofta haft huvudtränare som varit mycket försiktiga och kört med samma linor och spelare match efter match vart 3e-4r byte no matter what, nästan Taavolaklass, men jag har nog imponerats av Skuggan i hans nya roll. De ändringar han gjort har ofta varit lyckade och som under hans aktiva karriär verakr det tack och lov som att denne legend (ja! jag vägrar använda det puerila uttrycket legendar) ser mer och bättre än alla vi övriga.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hatbrottslingen i Apboken läser ju vad jag skriver och får på så sätt reda på en del om hockey. Nu kommer han ur hatgarderoben och skriver: "Ja ikväll smäller det. Buffalos solklare förstemålis Lehner är krasslig, och in i målet hoppar då den skotträdde jättebäbisen Anders ”Sållet” Nilsson."

Förutom att han petar in sina vanliga missvisande, felaktiga och hån/hatdrivande epitet "skotträdd, jättebäbis, sållet" är det ju i sak riktigt skrivet. Undra på det, eftersom han kopierat mig.

Sedan fyller han på med sitt vanliga dravel där han tolkar vad som hänt tidigare vilket vi alla vet att vi kan hoppa över eftersom han dels saknar kompetens för att bedöma hockey, dels bara är ute efter att håna och hata. Och så kommer hans prognos för framtiden, lika meningslös den av samma skäl: han saknar kompetens och hans enda syfte är att håna och hata.

Men det är kul att veta att hatbrottslingen nu sitter och följer Anders Nilssons nya öden och äventyr. Lyckas Anders, kommer hatbrottslingen att hålla käft, men misslyckas han, kommer det att hagla okvädingsord ur vindimman. Sådan är ju trollens natur.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160911kl._11.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jahaja.

För mindre än ett dygn sedan skrev jag om Anders Nilssons situation i Buffalo och förutspådde att Anders snart skulle få hoppa in med Buffalos spade i NHL-match.

Och ikväll blir det av. Anders tar spade för sin fjärde NHL-klubb, efter Islanders, Oilers och Blues. I natt, när Buffalo möter Philadelphia Flyers borta.

Läget i Buffalo är i korthet att man gillar Robin Lehner skarpt och väntar sig att han ska etablera sig och få välbetalt förstavaltskontrakt i många år efter den nuvarande säsongen. Om han får vara oskadad. Robin är mäkta populär i klubben och bland fansen. Inte bara för att han är duktig. Utan också för att han är så ilsken - eller galen, som de säger.

Efter de fyra första matcherna ligger Buffalo på plats 29 av 30 i NHL och Robin har bara 89% räddade.

Robin är inte petad idag utan sjuk och förutom att ANders tar spaden har de kallat upp påläggskalven Linus Ullmark från AHL. Robin var ju skadad långe i fjol och Ullmark fick lira i NHL och gjorde ett utmärkt intryck.

Tycker att Buffalo funderat klokt på målvaktsidan. Nu har de tre riktigt storväxta vakter - alla i NHL vill ha stora vakter nu, när skydden krymper - och alla är hyggligt unga svenskar, varav minst en lär slå igenom och etablera sig som försevakt i NHL. Närmast till ligger förstås Robin Lehner, men även Anders - som var millimetrar ifrån i fjol i Oilers - och duktige Ullmark kan få chans och måste då ta den.

Kom ihåg hur stark Anders var att lreverera när det gällde ifjol. Inbjuden mer på chans av Oilers, som köpte rättigheterna av Chicago. Väl på camp och försäsong spelade Anders bort professorn från NHL och blev tvåa efter Talbot.- När sedan Talbot sviktade bakom Oilers usla backar fick Anders chansen och gick då in och övertygade och spelade nästan bort Talbot från förstaspaden.

Ikväll...får Anders Nilsson chans igen. Ta den, Anders!

Matchen startar halv två i natt!

Citat från Buffalo från NHL.com:

"Say hello to Anders Nilsson. He'll be in net tonight when the Sabres take on the Flyers in the City of Brotherly Love. The puck drops at 7:30 p.m. on NBCSN and WGR 550.

Here's what you need to know.

It'll be Nilsson's first regular-season game for the Sabres. Robin Lehner is out with an illness (Linus Ullmark has been called up to serve as the backup), but based on the schedule, Nilsson would've gotten some time in the crease at some point soon anyways. So why not tonight?

Buffalo had the luxury of a few days off between games, but they're right back into the fire now. Tonight marks the first game of a four-games-in-six-nights stretch. When you look at the upcoming schedule, the Sabres seem to be playing every other day. So we're going to be busy.

And so are the goaltenders. Nilsson had a strong training camp for the Sabres that included a 23-save shutout performance in a preseason game against Toronto.

Buffalo acquired the 6-foot-6, 229-pound Swedish netminder from the St. Louis Blues in July in exchange for a 2017 fifth-round pick. In 52 career NHL games, he's posted a 19-22-4 record with a .900 save percentage and a 3.09 goals-against average. A bulk of those games came last year when he split time between Edmonton and St. Louis (He went 10-3-3- with a .901 save percentage and a 3.12 goals-against average in 29 games)."

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
HANSES-GATE

Jonathan Quicks skada på längre tid innebär att Los Angeles står med en tämligen darrig spade. Därför har man nu signat Anders Lindbäck, i första hand för fem matcher och sedan får vi se.

Anders Lindbäck får därmed kontrakt med sin sjätte NHL-klubb och gjorde alltså rätt som tackade nej till det minsterkontrakt han erbjöds av Apan.

Att Anders nekade fick Apan att lägga på en rejäl slant på den dusör man under bordet erbjöd Ortio för att skriva på och det fick finnen att tacka ja, bara ett par dagar efter det att Lindbäck tackat nej och därmed var Apans problem med spaden lösta.

Även om det problemet, enligt Näsan, var som påvens skägg: det fanns inte. Näsan hade ju gång på gång bekräftat såväl offentligt som i enrum till hanses att Apan var definitivt nöjd på målvaktsidan med hanses och lindvall.

Men plötsligt påstod Näsan att "Apan fått ett erbjudande de inte kunnat tacka nej till" och därför signat Ortio, med följd av att Hanses nu sparkades. Visserligen bara dagar innan säsongen startade och därför hade alla lag redan klart med vakter och därmed sattes Hanses i en jäkla svår situation. Men Apan var oskyldig - den kunde ju ALDRIG veta att den skulle "bli erbjuden" Ortio.

Någon som tycker att storyn haltar?

Javisst gör den det. Apan ljög alltså rakt upp och ned för Hanses och visade alltså att man totalt sket i hans karriär.

Det är vad hanses-gate handlar om. En lögnaktig Apa som utan att blinka sätter sina egna spelare i klistret. Ljug-Apa!
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160907kl._32.png

500x0-skrmavbild20160907kl._33.png

500x0-skrmavbild20160907kl._34.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Full omgång i Elitserien SHL idag.

Ja förutom att "Dynastiernas Dynasti" möter det lag - Pungen - som de alltid menade spelade den "bästa hockeyn" förutom Apan själv. Vilket förstås berodde på att det var två tuta och kör-lag och Pungen torskade alltid, som följd av att de bara hade en femma och inga backar i övrigt. De båda lagen spelar hängmatch senare och eftersom de har samma poäng och bara målskillnad skiljer lagen åt är det en tidig seriefinal det handlar om. Men då pratar vi nedre halvan av serien.

Det härliga med kvällens omgång är annars att vi slipper se det vidrige fläskberget skämma ut sig själv, Apan och hockey i allmänhet. Det tackar vi för.

Luleå spelar mot Karlskrona.
Frölunda spelar mot Malmö.

Vem hade förr trott att det skulle handlat om toppmatcher? Ja, Frölunda-Malmö är t o m en tidig seriefinal. Då talar vi övre halvan av serien; inte bottenskrapet där Apan skämmer ut sig.

Vad ska man tro om Malmö och Kronan?

Jag tror att visst kan det rasa, men det kan också hålla. Starka, tunga och ganska kompletta lag med strålande målvakter. Förr i världen skulle det inte räckt men numera, när närmare 200 av våra bästa svenska spelare lirar i utlandet kan allt hända.

Se bara hur Apan (pga snabbt fallande konkurrens och nivå i serien) kunde hålla sig högt i flera år, något som hade varit omöjligt om inte lag som Djurgården, Pölsan, Frölunda, HV m fl drabbats av svåra spelarförluster.

Men Apans hegemoni börjar luta mot sitt slut. Nu har de ju "hemköpt" en massa spelare från gamla Gludlagen typ Lindström, Möller, fläskberget, Alm m fl och kompletterat med ytterligare. Men trots detta har de svårt att komma någon vidare vart. Delvis handlar det nog om att Apan är sönderläst.

De har fortfarande alldeles för svaga backar och nu vet alla att sätter man press på dessa kommer inte de snabba uppspelen: de flesta andra lag är faktiskt klart bättre än Apan på det; att ha backar och lag som spelar sig ur hög och intensiv press och kommer till angrepp och kontringar.

Likaledes när Apan kommer i attack och tidigare sköljde spelare på spelare in och bakåtpassen resulterade i målskott. Det går inte längre. Alldeles för många halvdana spelare som tacklas fast vid sarg eller stoppas upp på annat sätt. Tidigare hade man spelare som dels förstod spelet, dels var villiga att kämpa hårt, men det har man inte längre. Inte sedan man sparkade ikonen Erik Forssell som nu gör succé som lagkapten i serieledande Malmö. Inte sedan de nya spelare insett hur Apan pennalistiskt särbehandlat de talanger de knyckt och spelare som bröderna Emanuelsson föredragit Luleå. Inte sedan alla insett att den trötte och allmänt värdelöse storfuskaren tankar ned 300 000 i månadslön plus sociala avgifter och pension medan de som förväntas ge tänder bara har 10% av fläskbergets vidrigt överdrivna lön. Inte sedan det visade sig att den nya regin inte är ett dugg bättre än den förra då det framkom att man lurat stackars hanses åt helvete genom att till honom och alla övriga förklara att man var komplett nöjd med honom medan man i lönndom kastade ut kontraktsförslag till ett flertal andra vakter.

Det var några år då Apan fick fram bra junisar - en del från Apschtaan, många stulna talanger några år tidigare från fr a Burkölen och Norrbotten, men nu har den gratisförsörjningen sinat. Publiken har också ledsnat. Och Apans tidigare så hyllade namn är extremt solkat av Apans fiasko när det gäller damhockeyn och de upprepade affärerna då Apan ljuger hejvilt.

Det känns som att de redan passerat zenit, för flera år sedan och även om de har en bastant börs kan den snabbt sina när de köper dyrt för att klamra sig fast i högsta serien. Frågan är hur länge de kan hålla sig kvar? Pengarna de samlat på sig genom kommunaldopingen kan ju stå för en viss konstgjord andning men hur många år räcker den?
Uppladdat:

500x0-apbildkopia_9.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tre Kronor?

Ja, den lille gnomen mårts saboterade ju varumärket i åratal. Fy satan så illa jag tycker om det.

Nu är han borta och kanske kan Tre Kronor återupprätta sin heder.

Jag noterar att Grönborg tagit ut Joel Lassinantti samt Linusarna Klasen och Omark och det ger ju en förhoppning om att vi har en ny och vettig man vid rodret. Ja, Omark beslutade sig stå över men ändå.

Däremot inte en enda apa uttagen och även det ger ju fortsatt tro på Grönborg.

Man drömmer ju fortfarande mardrömmar av hur mårts tog ut fläskberget och gjorde denne till lagkapten för kronorna, URK!

Inte bara att fläskberget sänkte Sverige genom att vara långsam, usel och allmänt värdelös; i ett VM fick man flytta skämtet fläskberget från förstalina och PP till en brunkarvingeplats i fjärde linan.

Dessutom skämde han ut Tre Kronor internationellt genom en extremt ful filmning mot en liten norrman och försökte deärefter ljuga sig ifrån det hela genom att påstå att norrmannen trippade honom med klubba mellan fläskbergsbenen. När sedan bildbevis presenterades och visade att den enda klubba som var aktuell var fläskbergets egen, mellan norska ben, fick han plötsligt bråttom att förklara "nej, nu fokuserar jag på nästa match, inga fler frågor".

USCH!
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160419kl._52.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: "Bygdens lille sniper" - underbart. Ännu en apa ur helt egna apled, en approdukt med apanknytning;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Håller med..tycker SKAIKs 2-2 ska dömas bort då Fläskberget solklart interferar en Rögleback...annars rätt jämn match där docj Rögle drog längsta strået.
Känns som att jag totalt feltippat SKAIK som seriesegrare...visst det återstår mkt av serien än och jag tror att SKAIK kommer att klättra men att de vinner serien känns långt borta i nuläget. Kanske topp fyra.

Skönt iaf för SKAIKs egna produkt, även kallad bygdens lille sniper dvs Andrew Calof fick göra sitt första för säsongen

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Kollade upp Apans publiksiffror. Det gick ju rätt snabbt eftersom de varit med i Elitserien SHL så kort tid.

Så här ser det ut:

.2006-07 4403
.2007-08 5386
.2008-09 5294
.2009-10 4892
.2010-11 4993
.2011-12 5078
.2012-13 5197
.2013-14 5225
.2014-15 5030
.2015-16 5042
.2016-17 4766

Verkar som att det går rätt snabbt utför med intresset för Apan nu.

Finns det inte regler i ligan för att hindra sådant? Jag menar det drabbar ju hela ligan att ha ett lag med som inte drar folk. Alla förlorar ju pengar på detta och vi andra har ju inte de lokala relationer - eller vilja - som behövs för att släcka julgranar och stänga lekplatser för att fylla det kommunala dopingskontot?

Vad säger objektiva bedömare?
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161023kl._0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ängelholm är en liten stad men ändå drar de i snitt 3863 åskådare per match.

Men det gäller inte när robotspelande Apan är på besök. Bara 3235 närmast sörjande brydde sig om att Apan med storfuskaren fläskberget kom på besök.

T o m i Apschtaan flyr publiken hockeyn. Nu har vi 11 lag i SHL som drar mer folk än "Dynastiernas Dynasti".

Har de segrat ihjäl sig? Knappast. De förlorar ju mer än de vinner.

Det handlar förstås om tre saker.

1. Folk har ledsnat på robothockeyn, speciellt nu när alla lag läst sönder den och de inte kommer någon vart.

2. Numera har de inte spelare nästgårds ifrån - dvs Burkölen och Norrbotten - att följa. Köpespelare på köpespelare och sveket mot Hanses, Forsberg, Emanuelsson, Hinz m fl m fl känner alla till och mår illa av.

3. För att inte tala om att laget har landets störste fuskare som lagkapten, samtidigt som de sparkade den sportslige och uppskattade Erik Forssell. Jag tror att invånarna i Apschtaan KAN hockey och mår illa av att se vart CryBert och andra drivit Apan att bli ökända som landets fuskigaste.

Bara att sikte på Allsvenskan igen för att börja om från början. Utan fläskberg.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160419kl._51.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hatbrottslingen förklarar att Apan dominerade i 55 av 60 minuter i den match vi nyss sett. D v s vi andra, för han har uppenbarligen inte sett matchen, iaf inte utan värsta Apcyklopet på.

Min uppfattning är att Röglarna ägde Apan rätt säkert. Apan försökte spela det robotliknande apspelet med snabb anfalla och skölja över motståndarna, men det är så sönderläst nu och någon plan B har de inte. Röglarna stoppade upp Apan mest hela tiden genom att spela fysiskt mot de klena aporna.

Var det något lag vi såg skölja över motståndare i anfallszon var det Rögle, speciellt Widring var duktig. Snabb, villig och med duktiga linjekamrater.

Apan fick två mål men det först var en slumppuck som råkade ramla ned framför Luleåtränade Tim som målade. Och det andra var ett längskott som gick in eftersom röglevakten dansk blev störd när fläskberget började crosschecka och brotta omkull en röglare framför vakten som fick svårt att se något. Där tycker jag fläskberget skulle åkt ut för en massa utvisningar.

Ett flytmål och ett fuskmål. Röglarna var värda att vinna med större siffror efter att ha ägt matchen i bortåt 55 av 60 minuter.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.59.37.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apan kommer igen i stor stil efter förlusten mot Frölunda och lyckas nu nå hedrande 3-2 och 0 poäng borta mot starka Rögle.

Apan verkar vara i toppform. Nu ska de bara ta emot Pungen hemma och sedan blir det iväg till Göteborg för att möta sin favoritmotståndare igen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
He he, bröderna Bibic går in. Den ene sätter en monstertackling på en Apa som vill in i Röglezon. Under sista minuten tar Apan ut Linvall och ska pressa på i Röglezonen. Då har fläksberget pucken vid sargen men den andre Bibic klistrar fast fläskberget vid sargen och tiden rinner ut:-)

Röglarna spöar Apan med 3-2.

Widring låg bakom 2 av 3 Röglemål och CryBert gläds åt Widringens insats.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161005kl._26.png

500x0-skrmavbild20161005kl._27.png

500x0-skrmavbild20161005kl._28.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Halva tredje kvar och Apan kvitterar 2-2 men bara någon minut senare spelar Widring fram till 3-2 och CryBert tar upp mobilen för att kalla in kruvarpetarna.

Men hur gick Apans 2-2 till?

Jo, Apan Kaloff får ladda utifrån och vakten är störd av kalabalik framför målet. Orsakat av vem? Gissa.

En inledande crosschecking, följt av att fläskberget slänger omkull en liten röglare. Vackert?

Släng in bröderna Bibic, vetja - de kan nog uppfostra fläskberget!
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.56.09.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.56.24.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.56.37.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.56.55.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.57.11.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._20.57.24.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
"Målvaktsexperterna" hatbrottslingen och hans svagbegåvade sidekick förklarade ju i Apboken att Lindvall med duktiga % en enda säsong i överlägsna allsvenska Riktiga AIK, med stor sannolikhet skulle bli bäste målvakt i SHL.

Sannolikt eftersom han hade dragit från Apan och deras "Ta pucken-målvaktsutbildning" kommit till en massa vettiga klubbar med riktig målvaktsutbildning under hela fem år. "En ren Approdukt" alltså.

Nu pangar Farirchild på ett skott från blå - ett sådant där som går in ett skott per säsong på Lassi - och det ser ut som att det är hål i kroppen på Lindvall.

Rögle har nu 2-1. Och av spelet att döma hade inte 3-1 varit orättvist.

Fläskberget har bara spelat 3-4 minuter, men nu hotar Apan att kasta in honom i tredje eftersom de ligger under. Fläskbergets uppdrag är självklart: fulspela, fuska och låtsas av misstag fälla målvakten med en armbågstackling i huvudet.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161022kl._2.png

500x0-skrmavbild20160419kl._50.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Widring och hans lina driver in i apzonen och fixar 1-0 bakom Lindvall (han som enligt hatbrottslingens sidekick med stor sannolikhet skulle bli bäste vakt i serien).

Lite senare tappar en Apa en puck i anfallszon, men där står Luleåtränade Tim Söderlund och pangar in 1-1.

CryBert uppges ha blivit överlycklig när Widring fixade ledningsmålet för röglarna.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161005kl._23.png

500x0-skrmavbild20161005kl._24.png

500x0-skrmavbild20161005kl._25.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apan trögar sig mot Rögle, bara 0-0 efter första. Highsticking Lindström intervjuas i paus:
- Nej, om jag bara lyckas träffa några röglare i ansiktet med klubban ska det nog ordna sig.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20161024_kl._19.36.12.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._19.37.48.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._19.38.28.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._19.38.49.png

500x0-skrmavbild_20161024_kl._19.40.04.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ser att Grönborg tagit ut sin första Tre Kronor-trupp för koskenkorva.

Joel Lassinantti är förstås med. Och Luleåhjälten Linus Klasen. Men inte en enda Apa, vilket känns tryggt.

Vi kan nog lugnt konstatera att sedan vi blev av med gnomen som förbundskapten slipper vi också fläskberget Hollywood, denne storfuskare som skämt ut vårt landslag internationellt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: Jag håller med du från början till slut.

Helt sant är att fläskberget som tidigare var långsam nu knappast orkar flytta på dödköttet, tappar balansen på isen i tid och otid, samt endast bidrar genom att ta en massa dumma utvisningar och mer än tidigare specialiserat sig på att fuska och fulspela.

För oss andra är det förstås en fördel att Apan dras med det trötta fläskberget, men illa när hans fuskiga påhopp råkar leda till mål och vinst. Men håller med om att han tycks betydligt sämre än tidigare och alltmer värdelös.

Tänk att han hade agenten och kontakterna i Norran att sprida lögner om att han erbjöds "monsterkontrakt av flera KHL-klubbar och en Schweizisk klubb, till den sistnämnda förklarade att de aldrig någonsin intresserat sig för den fete föredettingen - då skrev han snabbt på för Apan med det vanliga dravlet "klubbbbben i mitt hjärta" och lurade lurendrejaren Aplasse J att slänga ut 300 000 i månadslön plus nästan lika mycket i sociala kostnader och pensionsersättning för två långgggga år.

Bara för att hanteras som en trasdocka av riktiga hockeyspelare i Frölunda och få storstryk av en fd Burkölenspelare:-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160419kl._48.png

500x0-skrmavbild20160419kl._49.png

500x0-skrmavbild20160420kl._13.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bj21: Jo, det är för att signalera "His Masters Voice" antar jag. Men undrar om de inte döpt om den till "Hockeybloggen" numera? Antagligen vill de gömma undan att artiklarna på området har en gulsvart censor.

Tidigare var det ännu mer tydligt då de hade en brännvinsjournalist som villigt som en nyttig idiot spred vilka lögner som helst, som Apan ville ut, och idioten gladeligen hänvisade till "ett flertal oberoende anonyma källor" vilket vi med erfarenhet översatte till "Aplasse J"; fast numera är det väl "Näsan".
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160416kl._39.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Har aldrig känt något behov av att fundera på vad Norran skriver. Noterar dock att de på sin sport-sajt har flera länkar till annan sport (är väl brukligt) men lite innovativt att en länk kallas Skellefteå AIK. Det kanske ligger något i det du skriver ändå?! :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Märkligt att han klarade sig undan en avstängning för den där tjyvsmällen!!
Men det är klart han har ju nyss återvänt efter en avstängning!!
Undrar om det är spelbart på oddset när nästa kommer, för det kommer snart en till!! Var så säker!!
Jimmie E har väl rekordet i antal dumma utvisningar när matchen står och väger 15/16, kanske sugen på flest avstängningar under en säsong också..?
Kan liksom inte fatta att han får fortsätta att sänka sitt eget lag match efter match?! Som man ser det gör han mer skada än nytta och fortsätter dom att förlora så kommer han inte kunna hålla sig i skinnet.. Ska bli riktigt intressant att följa...
Klart skönt av Lindbäck att neka deras locktoner, vill han spela en bättre hockey för bättre peng än vad han gör nu åker han tillbax till NHL..
Angående Ortio så är väll han ingen fd NHL stjärna eller??
Får stjärnor kicken och blir utlösta från sitt kontrakt eller??
Hade det vart lite jävlar anamma i honom hade han givetvis inte åkt hem utan kämpat till sig en spade i AHL, eller??

Nu ska vi se reaktionen inne på en annan bok!!! ;D...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Trist att se hur Apan hanterar vakter. Inte undra på att de aldrig lyckas utveckla några egna.

Över till Anders Nilsson, från en klubb som vet hur man utvecklar vakter. Anders är nu reserv i Buffalo bakom Robin Lehner.

Det är inget tvivel på att Buffalo tror på Lehner och han är mäkta populär bland supportrarna, vilket, såvitt jag kan bedöma saken, dels beror på att han är en duktig vakt, men i lika hög grad på att han är en stor och ilsken person;-) Tron är nu att Lehner ska hålla en hel säsong utan skador och fortsätta leverera riktigt bra siffror och då skriver de fast honom på ett högt betalt mångårigt kontrakt.

Skulle han skadas får Anders chansen att hoppa in, troligen, men de har också duktige Linus Ullmark i AHL som också konkurrerar.

Robin har släppt in några baljor i de fyra matcher Buffalo lirat. Jag tror att de har ell långt tålamod med honom, men fortsätter han på den här nivån måste de förstås göra något. Framöver är det ganska tätt med matcherna och det vore kanske naturligt att de låter honom vila någon match och ger Anders spaden.

Nu vet vi ju hur det gick till i Oljan i fjol. Anders fick och tog chansen och var bara millimetrar från att ta förstevaktpositionen från Talbot. Så lite spännande är det att följa.

Hittills har sextio vakter tagit spade i årets NHL och listan, baserad på räddningsprocent ges nedan. NHL har ju nyss startat så några av dessa vakter har haft spade väldigt kort tid. Kolumnen till höger visar spelade minuter. Bl a upptäcker vi då att Monstret Gustafsson delar ledningen på 100%. Där handlar det om att han stått tio minuter och då räddat det enda skott han fått på sig.

Men i vilket fall som helst. Oväntat oimponerande start av Lehner med 89,2% på fyra matcher:

1 Philipp Grubauer WSH 1.000 60:00:00
2 Mike Condon PIT 1.000 20:00:00
3 Jonas Gustavsson EDM 1.000 10:04:00
4 Jimmy Howard DET .984 119:57:00
5 Juuse Saros NSH .971 59:22:00
6 Al Montoya MTL .962 185:00:00
7 Justin Peters ARI .958 34:11:00
8 Andrei Vasilevskiy TBL .952 119:25:00
9 Tuukka Rask BOS .947 179:22:00
10 Carter Hutton STL .943 59:47:00
11 Cory Schneider NJD .943 300:27:00
12 Ryan Miller VAN .935 123:57:00
13 Sergei Bobrovsky CBJ .935 237:03:00
14 Jonathan Quick LAK .933 19:56:00
15 Jonathan Bernier ANA .933 59:16:00
16 Kari Lehtonen DAL .924 212:04:00
17 Braden Holtby WSH .924 242:55:00
18 Jacob Markstrom VAN .923 246:41:00
19 Pekka Rinne NSH .922 177:10:00
20 Roberto Luongo FLA .922 241:13:00
21 Carey Price MTL .920 119:11:00
22 Cam Talbot EDM .919 349:29:00
23 Aaron Dell SJS .913 60:00:00
24 Petr Mrazek DET .912 238:12:00
25 Thomas Greiss NYI .912 118:16:00
26 Devan Dubnyk MIN .912 238:34:00
27 Jaroslav Halak NYI .905 238:20:00
28 Marc-Andre Fleury PIT .904 344:32:00
29 Calvin Pickard COL .903 60:22:00
30 Semyon Varlamov COL .902 239:57:00
31 Chad Johnson CGY .901 186:45:00
32 Henrik Lundqvist NYR .901 296:57:00
33 Scott Darling CHI .900 124:17:00
34 Mike Smith ARI .900 110:12:00
35 Jake Allen STL .896 300:58:00
36 James Reimer FLA .893 64:47:00
37 Robin Lehner BUF .892 238:50:00
38 Martin Jones SJS .891 293:34:00
39 John Gibson ANA .891 295:29:00
40 Peter Budaj LAK .889 146:13:00
41 Jhonas Enroth TOR .889 58:23:00
42 Michael Hutchinson WPG .887 119:33:00
43 Craig Anderson OTT .886 245:37:00
44 Corey Crawford CHI .886 233:20:00
45 Steve Mason PHI .882 215:03:00
46 Connor Hellebuyck WPG .880 176:19:00
47 Frederik Andersen TOR .879 247:33:00
48 Antti Niemi DAL .873 86:59:00
49 Darcy Kuemper MIN .871 119:52:00
50 Antti Raanta NYR .871 59:58:00

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att de båda hatbrottslingarna punktmarkerar det jag skriver i Luleåboken för att lägga in egna, förvirrade kommentarer i Apboken.

Nå. Det finns en färsk nyhet som de hoppas ska försvinna. Det kommer den inte att göra för här kommer den igen.

Hanses kontrakt gick ut sommaren 2016. Då övertalades han att skriva på ett nytt ettårigt kontrakt med Apan. Privat öga mot öga med hanses och likaså offentligt förklarade Näsan gång efter gång att Apan var fullständigt nöjda med sitt målvaktspar. Och så fortsatte de till någon vecka innan seriestart.

Då kom Näsan plötsligt ut ur garderoben och påstod att "vi fick plötsligt ett erbjudande vi inte kunde säga nej till. Vi erbjöds helt oväntat Ortio, som vaktade i NHL i fjol, och vi kan inte tacka nej. Hanses får sparken."

Hanses sattes på pottan. Alla lag hade ju redan fyllt sina lag och skrivit kontrakt med vakter. Så småningom var dock MooDoo villiga att ta in hanses, men Apan krävde att allsvenska MooDoo skulle ta över hela SHL-lönen för hanses och vägrade släppa honom till dess att de luggat stackars MooDoo på den.

Hela historien om "vi fick helt oväntat ett förslag" har ju låtit lögnaktig från början till slut.

Nu har det dessvärre blivit känt att Apan jagade köpevakter som galningar och trissade upp bud efter bud för att lura till sig någon. Några veckor före säsongsstart var de desperata och då gav de Anders Lindbäck ett guldkantat förslag, men Lindbäck tackade nej. Ett par dagar senare offentliggjordes kontraktet med Orio. Vi inser att Apan då höjde budet markant för att de var tvungna att ha honom.

Apan har alltså för vilken gång i ordningen beslagits med lögn. Men apsupportrarna och sektens språkrör Norran kniper käft, ty de är drillade i sektmentaliteten att aldrig kritisera Apan.

Hyggligt mot hanses. Hanses-gate blir förstås känt i hela hockey-Sverige och efter Apans anor av att utse syndabockar och förklara dem för kättare kan man räkna med att det blir allt svårare att lura till sig köpespelare och unga talanger.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160907kl._29.png

500x0-skrmavbild20160907kl._30.png

500x0-skrmavbild20160907kl._31.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Konstaterar att Hockeysverige talar klarspråk (se länk).

Man skriver: "Skellefteå hade tre raka förluster när man i lördags förlorade hemmamötet med Frölunda. I kväll får västerbottningarna chansen att ta sig i kragen när man ställs mot bottenlaget Rögle i Ängelholm. "

Apan hade ju faktiskt vunnit tre matcher i rad innan Frölunda spöade dem, som vanligt, men det är tydligt att Hockeysverige inte talar om poäng utan sportsliga insatser. Matcher där fläskberget Hollywood överfaller målvakter och försöker pensionera motståndare genom fula överfall menar Hockeysverige ska ses som sportsliga förluster.

Jag tycker att det är en utomordentligt fin idé och räknade om serietabellen med detta nya och kloka grepp. Det visade sig att Apan då intog plats 14 med sammanlagt 0 poäng.

Fortsätt så, Hockeysverige!
Uppladdat:

500x0-14477458271341394_1.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att hatbrottslingens lille side-kick - han som utnämner de som spelar i andra klubbar än Apan till "undermänniskor" och "ondingar" - lanserar sig själv som målvaktsexpert och förklarar att köpespelaren Ortio - han, som Apan köpte när deras bud till Anders Lindbäck förkastades; allt medan Apan till hanses och offentligheten förklarade att de var nöjda på vaktsidan - att denne Ortio är bäst i serien. Själva har vi svårt att finna finnen i vaktligans tabell men vänder vi den upp och ned finner vi honom på plats tio.

Hatbrottslingarnas fingertoppskänsla ser ut att vara ungefär lika stark som när de förklarade att mApkyss svensson utvecklats till en internationell toppmålvakt hos Apan. Samme svensson, som i KHL-laget Spartak silade med <90% och drog ned Spartak till nästa jumbo i tabellen; men mApkyssen har nu i många matcher fått övergå till att hantera båsdörr isf spade.

Den vakt som de flesta lyfter som ligans bäste heter Joel Lassinantti. Men eftersom han är Luleågrabb och spelar för Luleå sitter sidekicken och häver ur sig "fy, han är dålig, han är överskattad, han är inte bra, fy, fy".

Tala om meningslös fåntratt som skämmer ut sig konstant.

På tal om Apan möter de idag Rögle från de nedre regionerna och eftersom Apan fått in nästan alla köpespelare i laget nu ska det ju inte vara något problem att ta tre nya pinnar.

Vilket lag kommer Apan till match med idag?

Gissa det du. Som vanligt vägrar Apan släppa ifrån sig någon som helst information. Klubben tycks helt paranoid på det viset "vi säger inget som någon kan ha nytta av, vi är hemliga, hemskt mycket jätte-hemliga". Att följa Apans nyhetsförmedling är som att läsa en roman av Fjodor Dostojevskij; hemliga skuggor med hallucinatoriska verklighetsförvridningar lurar i mörkret och allt är bara lögner och fantasier till dess något råkar vara sant, vanligen av misstag.

Apan och Rögle påminner verkligen om varandra. Båda bildades som bandyklubbar 1921 och närmaste >20 åren till under andra världskriget lirade de bara bandy innan de kom på att pröva på hockey. Där har de verkligen skaffat sig anor: Rögle som konkurrent och under de flesta tider starkare än Malmö; Apan som det lag som stupat i kvalspel flest gånger. En ofta vinnande bandyklubb mot landets mest förlorande bandyklubb. Fast idag blir det tvärtom; Rögle har inte haft råd att fylla laget med lika dyra köpespelare som Apan. Men i Ängelholm har man tända ljus i julgranarna.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160911kl._10.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Jag får för mig att det handlar om en klubb med ett samhällsengagemang och en riktig värdegrund:-)

Inte en klubb som lägger ned sitt damhockeylag, påstår sig stödja ett annat damhockeylag men inte bättre än att det laget får ställa in säsongen, samtidigt som man framtvingar släckte julgranar och stängda lekplatser. En klubb med värdegrunnnnnd.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Oj oj man blir ärligt talat tårögd och det här gjorde min dag.
Fatta vad våra stenhårda damer sprider goodwill för Luleå Hockey i synnerhet och staden Luleå i allmänhet ute i landet Sverige.

Sett i ett vidare perspektiv är jag tacksam hur apschtaaaan dissar kvinnor och kvinnoidrott nu när bägge städerna har uttalad målsättning att växa. Fortsätt ni och vara 10-20 år efter, det gillas.
Man blir glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bj21: He he, de kanske har fiskdamm och ansiktsmålning på träningarna.

Robothockeyn utförd av en massa köpespelare som Apan tvingat på Apanknytningar för att beskriva som komna från egna led tycks inte intressera.

Skillnad mot en riktig hockeymatch mellan två riktiga hockeylag. Med anor. Som MooDoo och Timrå.

:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: "Men...innan jag tar itu med den saken måste jag återigen få lägga in nedanstående njutningsfyllda strek för att beundra det fantastiska ishockeyintresset i Apschtaan (nr 12 av 14 i publikligan)" Ja dessa fantastiska medgångsupportrar lyckades alltså inte ens ha fler åskådare på plats en lördag mot svenska mästarna än vad MoDo hade hemma mot Timrå i torsdags. Fast mot Örebro hade de ju hela 3800 och det var ju hela 800 fler än vad MoDo lyckades uppbringa mot poplaget Mora.
Fast jag hörde någon som sa att träningarna är utsålda ibland!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
När man nu talar om att inledningen av årets serie varit trevlig får vi inte glömma detta härliga resultat från 1 oktober:

HV 71 - Skellefteå AIK 7 - 1 (4-0, 0-0, 3-1)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Pajasen från äldreomsorgen i Övik, hatbrottslingens sidekick, informerar om att "Lassi är överskattad och sämst i Elitserien SHL" samtidigt som han förklarar att "det finns en hemlig överenskommelse med de andra lagen att förlora mot Luleå".

Inte bara att den lille gubben har det svårt med tänket. Med sådana uttalanden som ovan borde han förstås på livstid förvisas från alla kända hockeyplank plus några okända eftersom han är så extremt okunnig.

Svåra tider för hatbrottslingen och hans svagbegåvade sidekick för närvarande...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160911kl._9.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En ganska kul seger, eftersom Luleå imponerar i försvarsspelet och är lite giftiga framåt, samt har Lassi som innebär att då har vi vinstchans varje match.

En kul grej med säsonginledningen är att Skuggan - före säsong nedkritiserad - imponerar. Betydligt modigare än andra ledare vi haft att vaska om i linorna och ofta ser och hittar han bra kombinationer. Det trodde inte många att han skulle göra, men helt klart är att han är betydligt starkare för uppgiften än någon trott. Fortsätt så, Skuggan:-)

Nu har vi Karlskrona hemma på tisdag och faktiskt har vi chans att passera Kronan skulle vi vinna med två mål.

Minst nöjd med dagens resultat är förstås apsupportern Lindberg.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20161023_kl._20.20.31.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå kör tredje perioden som HV körde senare delen av andra, dvs har pucken hela tiden och ofta i HVs zon. Som HV hade mot oss. Men Luleås anfallspel är skickligare/HVs försvarsspelare sämre och Luleå kommer fram till farligare lägen än HV gjorde. Till slut ett högt skott som Johan Forsberg framför mål styr in. HV vill ha det till hög klubba, men så ser det inte ut. Och målet godkänns:-)

2-0 till Luleå.

Fortsätt nu som tidigare så får HV inte komma fram till chanser och göra match av det.

Jag funderar på en sak. Vi har ju i flera år vant oss vid fabricius-forsberg med olika centrar mellan sig formerat en duktig fjärdefemma som ofta placerat spelet i motståndarzon - men inte fått in speciellt många mål. Men hur man än varierat i linorna har Foppa-K-Fab funnits kvar i fyran.

Det jag funderar på är om det inte är dags att släppa lös Foppa nu? Han har betydligt mer skicklighet än att bara användas i en fyra. Jag tänker att spelare som t ex Foppa, Emanuelsson och Junttila påminner om varandra. Snabba, påhittiga, aviga, målinriktade och kan skjuta. De kan förstärka vilken lina som helst. I fjärdelinan kommer målchanserna som regel till Fabricius och även om Fabbe är en utomrdentligt viktig spelare - är han en målsumpare av rang. Foppa i en annan lina kan innebära mål för honom och för hans medspelare.

Vi kan ju eventuellt flytta ned någon nordamerikan i linjesystemet för att få ta på sig en brunkaruppgift när de inte lyckas ta chansen i "finare" sammanhang.

Jävlars vad HV har skjutit på Lassi. Hade Luleå haft någon mer normal vakt, typ en Ortio, kunde det ha stått 2-5 vid det här laget och förståsigpåarna hade menat att "de där skotten hade ingen vakt tagit". Grejen med Lassi är att han är så jäkla snabb att läsa spelet att när väl skottet kommer vet man var det ska komma innan skytten ens vet det....

...och precis när jag skriver det kommer en miss av Lassi. En HVare stormar in över blå och skjuter ett skott förbi Schira. Lassi lyfter spadarmen för att styra bort pucken med stöten men lyfter armen för snabbt på det lösa skottet och pucken går in mellan arm och kropp.

Men.

Bara minuter senare drar Todd på ett skott från blå linjen. Inte så hårt och PW har fri sikt men lyfter plocken för sent och Luleå har 3-1:-)

Sju minuter kvar och Sweatt åker ut. Sista chansen för HV? Eller jinxar jag?

Utvisningen var lite knepig. Sweatt åker ut för att ha slagit klubban på läppen på ARlbrant, men den repris vi får se visar att klubban tar i axel och Luleåpubliken skanderar filmare till tidigare favoriten Arlbrant;-)

Vår box är återigen för stark och HV lyckas inte.

Nu 4,30 kvar och Isac Lundeström lurar Törngren och går redn mot målet. Då tar Törngren omvänt livtag på Isac och river omkull honom. PP för Luleå.

Nej men...underbart fint PP av Luleå som spelar fri en i slottet som ska dra in målet. Då blåser zebrorna av spelet och menar att vakten är störd av Harju i målgården. Vilket är helt fel. Harju ÄR i målgården, men vid sidan om och långt från PW och anledningen till att han är i målgården är att en HV-back backar in i Harju med rumpan.

PP över, 2 minuter kvar nu och Luleå har 3-1. Kämpa nu, Luleå!

Apkommentatorn Lindberg börjar låta desperat och desillusionerad...HV tar ut vakten. Men försöker köra med sju spelare på isen vilket zebrorna upptäcker.

1.18 kvar. Luleå spelar 5 mot 4. Nu ger HV förstås upp, Lindberg gråter...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161015kl._2.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Efter målet flera grötsituationer framför HVs bur med chans för Luleå, men därefter drar HV upp hastigheten och vaskar fram mycket mer framför Lassi som är Gud.

Men nu måste vi bara få stopp på HV annars rasslar det snart.

Perioden rinner ut. 1-0 till Luleå efter två perioder. HV har kaft en hel del chanser men fr a i form av tunga skott från distans där Luleåspelare går i linjen men är det öppet är det mot Lassi, dvs i stort sett meningslöst:-) Dessutom har HV varit framme framför Lassi och nära, men Lassi har varit grym.

Vi leder, men som matchen sett ut kan det mycket väl vända om HV börjar få resultat. Kom igen Luleå.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Första fem minuterna av andra har HV pucken mest hela tiden och även om det inte blir några farliga situationer är Luleå för loja. Skuggan tar tidut och förklarar att han inte accepterar någon lojalitet.

Strax därefter trippar en HVare och Luleå får spela PP.

Ajajaj, jag vill INTE se många utvisningar. Nu har zebrorna 3 på HV, 1 på Luleå, och kommer förstås att jämna ut det där vilket är minst sagt obra, med tanke på Luleås ineffektiva och HVs effektiva PP.

OJ! Det blir mål för Luleå!

HV har pressat ut pucken som landat långt ned i Luleås zon. Då lägger Brendan en underbar långmass genom två zoner till Sweatt som får friläge och skjuter perfekt men pucken tar högt upp på stolpen och studar ut. I andravågen kommer då unge Lundeström och drar PW och lägger in 1-0:-)

Publiken skanderar I-sac, Lund-e-ström!

Tänk att Aplasse J och Apwallson satt och ringde Lundeström i lönndom om kvällarna med sitt komse, komse, komse för några år sedan, till Isac duktigt gick ut i media och förklarade att "Jag tänker INTE låta mig luras till Apan. Jag stannar i Luleå Hockey!"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
OK, nu kör vi andra!

Nu gäller att Luleås försvarsspel fortsätter att hålla HV borta från de farligaste lägena samt fortsätter hindra att de får igång samspel i vår zon.

Och i andra änden att vi lyckas förvalta de situationer vi får i anfallszon bättre genom att vara än piggare att hinna i från uppvaktningen.

Mest imponerad i Luleås spel är att vi så väl lyckats spela oss ur egen zon även om HV sätter hög och stor press; någon indian har det blivit, men i majoriteten av lägen väl samspelt tagit oss ur uppvaktningen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå avslutar perioden med att inte måla i PP. 0-0 efter första.

Zebrorna är pigga att blåsa utvisningar. Tre i första trots ett väsentligen juste spel av båda lagen. Hoppas zebrorna lugnar sig för blir det många utvisningar spelar det HV i händerna genom deras starka PP. >30% mål i den spelformen är inte att leka med.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bj21: Ja, den är vidrigt ful och inte oväntat lirar Goren i värdegrunnnnndens Apa när han kör det gemena fusket.

Jag vill mena att det är en kopia av det som fläskberget senare gjorde i VM mot en liten norsk back, som uppföljare av det Goren gjorde mot norrmannen i MooDoo. APorna crosscheckar en motståndare och när denne milt bultar tillbaka i bröstet kastar sig fusk-aporna omkull och slänger huvudet bakåt som hade de fått en smäll på käften.

De två fulaste filmningarna vi sett på länge och båda utförda av Apor. Är det en "tillfällighet"?

Fy fan så fult av fuskfilmarna i Apan, som har mage att påstå att de har en stark moral och sportslighet i form av värdegrunnnnnder.

Fläskberget Hollywoods uppföljare av Apgoren nedan. Kolla hur han helt oträffad böjer sig maximalt bakåt och från bild 1 till bild 2 väljer att börja knäna för att slänga sig på rygg.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160611kl._13.png

500x0-skrmavbild20160611kl._14.png


« · 1771326 · »