Luleå HF

SHL · 121793 inlägg · 893 ämnen

« · 382450 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Go`natt
Kickan: Sådant där kan vara hur hemskt som helst. Har jag berättat att jag, efter ett förlorat vad, tvingades inköpa en äkta original-kopia av en djurgårdströja, och iklädd densamma bevista en match mellan styvben-lule i fjollbollen en gång, sittande på STYVBENS-LÄKTARE! Visserligen hade jag en äkta lule matchtröja under, men det hjälpte inte upp den obehagliga upplevelsen.

Det enda fina, med minnet, är ansiktena på hela styvbensklacken varje gång de satt sura och moltysta medan jag reste mig sträckte armarna mot skyn och jublade så det dånade över hela hallen, efter ett lulemål och liknande. Det var en syn för gudar, hela hallen tystnade utom naturligtvis på motsatta kortsidan, luleläktaren, och så mitt emot på andra kort; Savage jublande i styvbenströja. En härdande upplevelse, minst sagt.

Sv: Go`natt
Kickan:
Bara att önska dig välkommen i klubben nu då *asg*
hädan efter så kommer även ditt liv att bli ett helvete,,skönt
;-)

Sv: J18 Allsvenskan
Luleå vann idag i J18 Allsvenskan över Brynäs med 1-0 efter mål av Tobias Jansson.

Sv: Go`natt
Dysso: 65Selander är en riktig hemsk person, du hade tur som inte träffade honom ;)

Sv: Go`natt
65Selander:

Antar att man ska vara glad att man jobbade under delar av matchen, och inte närvarade. Låter farligt, det där... ;)

Sv: Go`natt
65Selander: Det måste nog röra sig om en annan bild eftersom killen på Mc Donalds är luling och ingen av er lär ha hunnit skicka någon bild igår kväll. Tydligen var det fler som var alltför flitiga med sina digitalkameror.

Nähäru, det gör den inte alls. Sådeså.

Sv: Go`natt
65Selander: Fick du inte fyra stycken?
Har för mig du plåtade *Danne* också.

Sv: Go`natt
Kickan: Kan ju bara förvana dig att bilden kommer till allmän beskådning i morgon :-))

Fick 3 personer till nu till galleriet. Kickan, Lizzard, Portello samt den ljusskygge Albet Hall :-))

Sv: Go`natt
Liam Devlin: Jag har nog varit online sedan igår förmiddag, tror jag, även om jag inte har suttit vid datorn.

Nog var det en skön seger igår alltid, och det inför ögonen på ett sextiotal tillresta Pölsasupportrar. Det var skoj med ett besök av Pölsasupportrarna också, fast jag verkar ha blivit förevigad iklädd Pölsatröja. Det känns hemskt. Fast jag sa åt killen som i natt på Mc Donalds hävdade att han hade fått en bild på mig iklädd den hemska tingesten att han måste ha tagit fel. Jag lyckades inte övertyga honom, för han verkade verkligen lida av att jag hade haft Pölsatröjan på mig. Om och om igen sa han, grimaserande. "Du har haft en Brynäströja på dig, det trodde jag inte om dig. Hur kunde du? Huuuur kunde du?" Jag hade inget bra svar på det.

Sv: Go`natt
Gonatt och gonatt. Konstigt att ingen skriver här idag, fast det finns gott om Älsklingar på snacket av och till under dagen.

Är vi så nöjda att vi bara njuter efter hjälteinsatsen igår? Att komma igen fyra gånger och till slut bryta ned allt mostånd var så riktigt överbart och överljuvligt. För mig är det säsongens i särklass bästa prestation av älsklingarna. Det har legat och lurat länge, att en sådan insats skulle komma, och nu när vi fått den, tror jag mycket väl att den kan prägla vårt spel under de avsultande nio matcherna.

Själv har jag slitet hårt med att ta ut en kungsgran varvid själva stammen med grenar gick ut, medan barren stannade kvar inne. Nöjd med detta blir det nog att åka ut på djurgården för att kolla in liljevalchs vårsalong, en upplevelse där det är en fullständigt blandning från rent dravel till imponerande nyheter; och naturligtvis avslutas allt med en het soppa på restaurang blå porten. Det är man extra värd, efter gårdagens match - Mmmmm.

Sv: Go`natt
lizzard: Ja, gonatt! Jag ska nog också dra och knyta mig nu. *poff*

Sv: Go`natt
lizzard: Nattinatti, säger jag härifrån bakgrunden...

Sv: Go`natt
Dax att dra fram denna tråd, längesedan någon skrev i den. Gonatt Albert,Joy,nappen,Paddan och Portello + alla andra sportsnackare.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen:

images.tradera.com/874/4473874_1.jpg

Kanske nå för Portello. :)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Frisco: Ah, lite sugen man blir! :)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Vet ej. Köp den får du se.
www.tradera.com/auction/aid_4474011

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Frisco: Utomordentligt vackert, Frisco! Är det en klubba eller en nål?


Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Oki, over and out, från en "oschackare" - Ge Järnet LSS !

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
björn power: Du har rätt, och om du läst tidigare inlägg ser du att jag böt tråd, av just det rätta skälet, men sedan hamnade vi, av misstag i fel tråd igen. Men det ordnar sig nog i fortsättningen.

Spela korrschack IRL? Det går ju inte. Tänk dig att sitta och vänta ett dygn över brädet i dagar, medan den andre tänker. Så var det på sjuttonhundratalet, när Philidor ansågs vara världens bäste. Partierna spelades vanligen på caféer i det som då var världens centrum, Paris, och kunde sträcka sig över dagar när det hettade till. Den bäste vann inte alltid, men den som hade bäst sittfläsk.

Nejdå. Vi lirar i lugnan ro i "Välkommen, Huge"-tråden och jag skall göra mitt yttersta för att försvara äran. Något lärde man sig nog från tiden i Luleå Schack Sällskap.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin å Huge: Pssst, antingen byter ni tråd eller varför inte träffas irl över ett riktigt bräde i fjollträsk där ni båda verkar husera just nu ;)
Vi får inte glömma att vårda denna tråd ömt för vad den ska bringa oss LHF:are så småningom.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Huge: OK, hela vägen.

4. - Sg8-f6

Jag lirar troligen ungefär som du, när du lirade mer regelbundet. Det kan bli intressant. Vi kanske har mötts över brädet någon gång, vem vet? Plötsligt, i 57e draget, visar det sig att "precis det spelet känner jag igen i en klubbmatch för sjuhundra år sedan"!

Ja, då har vi kommit en bit på väg i alla fall. Nu blir det lugnare i fortsättningen. nanna nu, så kör vi vidare utvilade när det blir läge.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Nja, varianterna hade jag mer koll på när jag spelade mer regelbundet (70-talet).
Måste nog natta nu då jag varit igång sedan kl 0400 i morse. Jobbet börjar i morgon 0700, så man börjar bli lite yr i mössan....

Spelar iaf 3. d2 - d4

förmodar att du byter av med c x d4.

Isf: 4. Sxd4

Ok?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
lizzard: Kan tyvärr inte svara på det, då jag inte är i närheten av vissa andra supportrars långresande. Brukar för det mesta bli Globen och Scaniarinken för mig, och Gavlerinken om jag är "hemma" och hälsar på.
Tror nog det var en spontan grej för att visa sin uppskattning.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Huge: F.Ö Kom Gunnar Persson upp till sportbaren och snackade med de uppresta supportrarna det tyckte jag var väldigt bra gjort av honom, vet inte om han alltid brukar göra det eller om det bara var en engångsföretelse.

Sv: Luleå HF-Brynäs IF
le kick: Vi saknar fortfarande bilder på W:et iklädd tröja med huggtandsförsedd säl.

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: fast jag byter tråd. Bättrre att köra partiet i den välkomnande Huge-tråden, och låta Guldtråden vara till det den är till för.

Således. d7-d6

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Huge: Hmm. Vi kanske kör 5-6 drag för att se vad vi väljer för variant redan ikväll?

OkiDoki.

2.- d7-d6

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam: För korrekthetens skull: 2. Sg1 - f3

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Väldig väldigt trevliga brynäsare som var upp måste jag säga. All heder åt dom att dom orkade masa sig upp hit.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Dags för nästa drag: Sf3

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
zigge: Zigge med mysteriet MooDoo. När serien började talade allt för en riktigt fin öviksinsats, och sedan drattar ni på som vilsna bananer. Och sedan, när skadorna kommer och alla räknar ut er som försvarslösa förlorare,bara vinner och vinner ni?

Ni är verkligen omöjliga. Rena MooDooismen!

Sv: Välkommen, HUGE!
lizzard: Ja, det är tydligen lite oklart mellan mig och "Kasparov" om det nya vadets innehåll.
Men jag har redan bestämt mig: ansökan om medlemskap skickas in omgående.
Lagt kort ligger.... :-)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: He he, det är tufft att komma ihåg. Jag blev så sur när jag glömde förr, att numera lämnar jag in tips för alla femtio omgångarna direkt. Och sedan ändrar jag iofs när det närmar sig timmen före match, men glömmer jag, har jag ändå ett tips som deltar.

Det är en tung tvävling. Själv brukar jag aldrig lyckas nå de tio bästa, men förra året vann jag en vacker lulekeps, genom att vinna en deltävling över fem matcher. Den jag haft på mig för att, i kobination med ditt Oasislirande, fixa vinsten åt oss.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Grattis, Grattis o Grattis! Ja åxå till Lasagnen, som den värsta Gustaf. Jo, jag åsyftade ju förstås Pölsekross, ännu en MedLem, samt Tvävlinen. Men,tror Du LHF får mer än 50 kr i kassan?
Själv såg jag på Canalen en jämn,tät drabbning, där man är näst mest glad åt inga skador, o onäst åt de 2 poängen. Korven va igenkligen inte dålig, mer än på att göra mål.Men med en Jeesuus RiksMann i högform, så lär väl även NI få det småsvårt på Tirsdag. En sann Sven Duva, som står upp på den sista bron.

Sv: Välkommen, HUGE!
Får ställa mig till de andra och Hälsa dig Huge välkommen som medlem i LHF.

Sv: "Artisten" Ledin!
Vivix: Enligt Kickan så fick han en lårkaka, hon sa att han nog spelar redan nästa match om jag uppfattade henne rätt.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Duktig du är. ;)

Här är min fantastiska rad:
Pos Namn Ant Med Tot
164 P Nyman 19 4.3 81

Glömt att lämna in massor med gånger. ;)

Sv: "Artisten" Ledin!
Albert Hall: Klart du håller med mig, måste väl nästan alla med ögon göra;)

Tycker faktiskt att just inställningen, viljan att vinna, är något som Ledin, Mange och Renberg har gemensamt. Men på nått sätt är det så extra tydligt på Ledin hur kul han faktiskt också tycker att detär, vilket också gör det extra kul att se honom spela.

vet någon förresten hur illa det är med Mange?

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Det ger sig om vinsten. Vi kan bestämma det efterhand, och komma överens om något juste.

jag kan lika gärna svara direkt, men det kan gå dagar och veckor mellan dragen framöver , så vem vet. Det kan hända att allt förändrats i hockeysverige när vi lirat klart?

Kul att du inte öppnade med dambonden. Det hade du säkert gjort om du varit Warulfv.

1. - c7-c5

Sv: "Artisten" Ledin!
Vivix:

Håller ju med dig Vivix, Ledin är oerhört underskattat!

Mange-Renberg.

Jag brukar jämföra Mange med Renberg. I dagsläget tro jag inte att jag skulle byta Mange med Renberg. Mange gör mer lagnytta än vad Renberg någonsinn gjort!

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Skit samma, what ever....
Självklart antar jag utmaningen, oavsett om den gäller en ny brynäsmedlem eller en i sista stund avhoppande Luledito.... ;-)

Måste köpa ett nytt bräde genast, det gamla har förkommit ngnstans.

Jag börjar iaf med:

1. e2 - e4

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Nja, det sa jag väl inte. Kräver du att jag vågar ett medlemsskap för att ställa upp?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Förresten, det blev som vi räknade ut när det gäller tvävlingen. Jag passerade dig med 1 poäng totalt och ligger nu 8a, du 9a. Samtliga framför mig nollade denna omgång, så du är i gott sällskap. Bara Killerwhale lyckades ta ännu bättre än mig idag, nämligen 12 pinnar, mot mina 9, men det var verkligen en chansning som gick hem. Skönt att vara med uppe bland top ten igen. Synd att det är så långt uppe till Dysso och de övriga i toppen. 20-30 pinnar blir tungt att hämta in på nio omgångar. Men försöker man inte, vinner man inte...

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Menar du att om jag vinner korrschacket så blir du medlem i mitt hjärtas lag?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Dagens juniormatcher:
J18 - LHF-LIF 3-4
J20 - LHF-RBK 2-5

"Artisten" Ledin!
Nu är det dags att ge denne underbara spelare det beröm han förtjänar. Vilken inställning han har, hur orkar människan spela med sån intensitet hela tiden match efter match?

Om alla spelare spelade med hans inställning skulle guldet i det närmaste vara klart. Han må kanske inte vara lagets störste tekniker, men han har helt klart den bästa inställningen. På honom set det ut som om vi tagit SM guld varje gång han gör mål. Många spelare skulle nog kunna höja sig ett par nivåer bara genom att ta efter hans inställning.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Nej, jag vet. Faktum är att värvningarna nästan alltid varit riktigt bra. OK, för några mindre lyckade, men räknar man upp alla som blivit stjärnor hos oss kan man bara njuta.

Jag gör som du. Räknar med att det blir bra till motsatsen eventuellt visats. Och visst måste man låta spelarna få lite tid på sig. Kapus, exempelvis, började några gnälla på redan i andra matchen, men se så snabtt och så härligt han visar att de värvat rätt!

Jodå, det har gått riktigt bra, Nu finns det en vecka kvar innan serien stänger. Vi skulle ju faktiskt kunna få in en ytterligare, även om det är rätt sent. Kanske, kanske inte.

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Iofs så håller jag på ALLA lag som gästar Globen, då inget av Sthlmslagen faller mig på läppen, men nu får jag ju ett lag att hålla lite extra på när ni kommer på besök.... :-)
Hoppas det medföljer ngn sorts tidskrift och lite annat gottgott i samband med medlemskapet. Gärna en klubbnål också.

Önskar inget hellre än att ni får revansch i årets slutspel.
Hellre den käftsmällen än ett ev osäkert kvalspel... :-)

Verkar som om ni bör tacka Nylander och Miettinen idag för er nye medlem. Dom hade visst varsitt jätteläge i slutet att skjuta mig kvar som enbart Brynäsmedlem...

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Förresten, Huge: jag kan ge dig en möjlighet till revasch genom ett korrschack.

Vi kör, utan tidsbegränsning och lägger svarsdrag här på snacket när vi känner för det.

Eftersom jag vann vår senaste kamp kan du få vit och börja. Eller, om du föredrar spela svart kan jag börja.

Du bestämmer!

« · 382450 · »