Tarasov: Nä han är nog ledande i det här landet, fast Sexpressen har visserligen utmanare till den posten! Tycker det han har sagt låter lite som ett hån mot både hockeyn i stort här uppe i norr, om man bortser från hans smickrande beskrivning av Skaik´s sätt att bedriva sin verksamhet! Locka till sig små kids med guld och gröna skogar, göra om dem till Skaik´s egna produkter! Duger dom inte så sparkas dom ut redan i tidig ålder! Vinst givande på kort sikt, JA, moraliskt försvarsbart, NOPP!
Nu var det inte det som jag skulle skriva utan den press som han och resten av kvällstidningarna har satt på MoDo i år, samma sak gjorde dom mot oss när vi gick upp igen i HA! Kan man egentligen kräva av ett lag som tappar minst 3 femmor och fyller på med junisar och ett par spelare som visserligen är etablerade eller något så när HA spelare att dom ska ligga i topp i HA direkt, dessutom en coach som coachar som om han har ett SHL lag att coacha! Det tycker inte jag även om jag tycker att Modo har gjort det bra efter de förutsättningar som de har ställts inför! Alla vill slå dom och som alla vet vinner inte loggan på tröjan några matcher! Men detta är mina personliga åsikter vid sidan om och har ingen insikt i just MoDo!
Tarasov: En av de enda vettiga kampanjer som Vennerson drivit var när han hetsade för att gnomen Mårts skulle få sparken som förbundskapten och där fick han de flesta med sig.
Men det gick åt helvete ändå. Genom twinsen Sedin som plötsligt kom på att de hade lust att ansluta, vilket de gjorde med följd att Sverige tog VM-Glud. Och veckan efter förlängde Boustedt gnomens kontrakt med ytterligare tre år för att sabotera svensk hockey.
Med följd att det förstås fortsatte att gå åt helvete för Sverige (ja, jag vägrar kalla de lag som gnomen ställde på isen för Tre Kronor). Gnomen saboterade all samverkan med våra spelare i NHL, KHL etc och allt blev bara ett skämt.
Nu är ju läget sådant att SHL liksom andra Europeiska länders ligor är rejält brandskattade på egna spelare - själva har vi 150-200 spelare utomlands, de flesta i Nordamerika där majoriteten lirar i NHL.
Helt självklart är att VM numera inte är något VM och så har det varit mycket länge nu. Vi själva skickar inte vårt A-lag, inte ens vårt B-lag. Möjligen är det D-lag men troligen långt sämre. Och så är det också för andra länder, som dock är mindre drabbade än vi. Häromåret fick ju Schweiz lira VM-final mot oss, bara en sån sak.
Svensk hockey på väg ned i källaren?
Sanningen är den att vi producerar långt fler och långt bättre hockeyspelare än vi någonsin gjort, även om de inte når superstatus som Sundin, Lidström, Foppa, Sedinarna, Näslund och Per Ledin.
När det gäller internationell landslagshockey är tiden sannolikt förbi. Vi får hoppas på att se bästa seniorlagen i OS och World Cup men det är långt ifrån säkert att så blir.
VM känns väsentligen kört, och frågan är om det inte skulle konverteras till junislag i stället nu? Fortsatta VM som nu är fortsatt skit bara.
Detsamma gäller de s k Euro Cup. Avskaffa skiten. Fullkompligt värdelöst att stänga nationella ligor i veckor för sådan skit.
Viktigare strategiska drag att satsa på är att rädda Champions Hockey League som om det får tillräckligt många år på sig kommer att bli etablerat. Och det viktigaste där är att CHL blir en motvikt till KHLs oljegangstersambitioners vilja att slutlgiltiga hacka sönder övriga nationella ligor i Europa.
Den andra och överlägset viktigaste kampen för att långsiktigt rädda svensk och europeisk hockey är att stoppa rovdriften från NHL där de billigt stjäl våra bästa spelare ned i lägre och lägre åldrar. Se till att spelarna får lira hemma några år längre slash se till att NHL får betala marknadsmässigt till de svenska klubbarna som brandskattas på talanger.
{7943}: Finns det nån större kontrindikator än Wennerholm? Tror inte det:)
Enligt honom är svenske hockey på väg ner i källarn, bland det första som händer är att vi vinner inofficiells U17 VM. Källarn? Polen där snackar om en nation som sjunkit till källarn
{7943}: He he: "...den ultimata tasksparken...skulle ringa ur hans juveler ända upp till Överkalix!..."!
Och ingen har väl förtjänat en sådan överjävlig spark som Vennerlind, efter hans pinsamma Aprunkning med höjdpunkterna när han utsåg Apan till "landets historiskt bästigaste lag" samt föreslog att "skicka Apan till VM i hockey".
Sven.Savage: Jag hoppas att vi gör det och nu när konkurrensen från andra idrotter har avtagit något så kan det gå! Min åsikt är att i Umeå råder det en konkurens bland olika idrotter som inte är vanligt bland städer av denna storlek, lägg där till alla inflyttade kultur muppar som springer omkring här! Man önskade sig ett idrottsligt klimat som råder i Skellefteå eller Ö-vik där dess föreningar liksom är herre på täppan så att säga! Men det är inget att skylla på utan bara att kämpa och tillslut lyckas! Läste Du föresten Wennerholms krönika i Aftonpravdan igår?? Man blir lite förundrad över hur denna karl tänker, eftersom både det riktiga AIK och MoDo går dåligt så kommer ingen att gå upp? Det vore den ultimata tasksparken om DIF och LIF ramlar ur och vi och Timrå gick upp! Det skulle ringa ur hans juveler ända upp till Överkalix!
{7943}: Min gissning är att som Norrlands huvudstad kommer Umeå att fortsatt utvecklas och mycket tillkommer. Räknar bland annaat med att staden kommer att ha ett hockeylag fast förankrat i högsta hockeyserien för herrar och senare kanske också för damer.
Buffalo lirade mot Tamba Bay inatt och förlorade med 1-4, förlorade skotten med 33-38. Robin hade spaden men lyckades inte leverera några överjävliga siffror. Men dags att uppgradera Buffelvaktenjakten:
2016-10-13 Buffalo-Montreal 1-4, 0p Skott 31-24 ROBIN 83,3% 2016-10-16 Edmonton-Buffalo 2-6, 2p Skott 33-24 ROBIN 93,9% 2016-10-18 Buffalo-Calgary 3-4 OT, 1p Skott 21-34 ROBIN 88,2% 2016-10-20 Buffalo-Vancouver 1-2 0p Skott 28-20 ROBIN 90,0% 2016-10-25 Buffalo-Philly 4-3 SO, 1p Skott 25-41 ANDERS 92,7% 2016-10-27 Buffalo-Minnesota 0-4 0p Skott 38-22 ANDERS 85,7% 2016-10-29 Florida-Buffalo 0-3, 2p Skott 33-25 ANDERS 100% 2016-10-30 Winnipeg-Buffalo1-3, 2p Skott 38-28 ROBIN 97,4% 2016-11-01 Minnesota-Buffalo 1-2, 2p Skott 28-24 ROBIN 96,4% 2016-11-03 Buffalo-Toronto 1-2, 0p Skott 43-29 ROBIN 93,1% 2016-11-05 Ottawa-Buffalo 1-2, 2p Skott 33-32 ROBIN 97,0% 2016-11-07 Boston-Buffalo 4-0, 0p Skott 42-32 ROBIN 90,5% 2016-11-11 Buffalo-New Jersey 1-2, 1p Skott 26-43, ANDERS 95,3% 2016-11-12 New Jersey-Buffalo 4-2, 0p Skott 27-23, ROBIN 85,2% 2016-11-15 St Louis-Buffalo 4-1, 0p, Skott 30-23, ROBIN 90,0%. 2016-11-18 Buffalo-Tampa Bay 1-4, 0p, skott 33-38, ROBIN 89,5%
Sven.Savage: Den tanken har slagit mig och att "vi" skulle bli regionens hufudstad lär inte mottas på ett allt för positivt sätt i en "viss" länsdel i AC-län, skulle själv inte ha nått emot att Luleå blev det och är rädd för att samma reaktioner skulle väckas då! hihi..
Sven.Savage: Håller med, Lena som hon heter. Tycker hon kommenterar bra och gör bra analyser i pauserna samt som du säger, ställer kunniga och relevanta frågor till spelare och ledare, samt har bra koll på saker och ting när hon sitter i studion. Ska dock medge när hon började för två år sedan tror jag att det var tyckte jag inte att hon riktigt va med i matcherna när hon kommenterade samt att hon kunde "försvinna" stundtals, men det berodde nog på att hon var ny och nervös. Men så fick hon kommentera mkt Allsvenska matcher tillsammans med Harald Lückner och till slut försvann nervositeten och nu tycker jag att hon är mkt bra att kommentera och låter kunnig dessutom, till skillnad från en massa andra som sitter och kommenterar.
Tyvärr har myntet en baksida också...Lena berättade i en intervju att hon får hatbrev, inte efter varje match hon kommenterar, men iaf ganska ofta. Där står det bl.a att kvinnor ska inte kommentera, hon ska hålla sig hemma och sköta hemmet samt att hennes fula skratt är irriterande att lyssna på när hon sitter i studion och dit har hon givetvis kommit via sängvägen.
Mycket tråkigt att höra att hon får sånna brev, tycker att dessa hatare ska istället fokusera på hockeyn och lyssna på hennes kunniga analyser om hockeyn istället. Stå på dig Lena, säger jag tycker verkligen att du förtjänat platsen efter en lite nervös början och tycker att du är en av de bättre kommentatorerna.
Ap-Lindberg?? Han krossas totalt av Lenas kunnighet :) In both Swedish and English, yes X-D
Läser i Apboken att mannen från Öfvre Övik inleder med att skriva att han inte tänker trolla men säga vad han tänker. Och jag är benägen att tro honom. Han förstår inte bättre bara.
Han analyserar Luleås match och menar a) att samtliga andra lag gör sin sämsta match mot oss. Vilket är onödigt att ens kommentera. b) Luleå har gått tillbaka till ABC och är tråkigast i landet. Lika onödigt det; han har inte sett matcherna och har ingen aning utan hittar bara på något han vill ska stämma c) Lassi är skör, feltränad, svag. Vilket är lika korrekt som att påstå att svart är vitt, för oss som förstår detta. Lassi är extremt vältränad med ett antal historiska styrkerekord inom Luleå Hockey samt är dessutom unikt spänstig, snabb och stark. Det är det som är hans styrka och hans svaghet: han behärskar den moderna vakthockeyn så väl och är ett sådant fysiskt praktexemplar att han tagit vakthockeyn till gränser som få andra mäktat med. Och då når han belastningsnivåer som drabbar höfter och ljumskar; områden där muskelstyrka och sådan träning inte kan stärka, och blir musklerna tillräckligt starka är det leder, ben, ledband och ligament som får ta smällarna. I somras gick han i Luleås vanliga vaktskolan förstärkt med sjukgymnasteleven Renberg bland andra och man letade då fram Lassis speciella situation och definerade ett program för att förebygga. Personligen är jag inställd på att när man tar vaktandet till en sådan nivå som Lassi ska man kanske inte spela alltför frekventa matcher för då blir man skadad, hur man än försökt undvika det. Kanske är det tillräckligt med 70-80% av matcherna?
Så snacket om svag och skör, feltränad: glöm det. Läs och inse det ovanstående och lägg ned skitsnacket. Det är mitt råd.
Däremot är det mycket möjligt att laget spelar bättre med Filip i mål. Det beror inte alls på det ur luften tagna påståendet att spelarna känner sig tryggare med Filip. Så är det inte. Det är tvärtom. Den som följt vakter i många år vet att det är tämligen självklart att laget spelar betydligt bättre försvarsspel när de vet att de har en mer orutinerad vakt bakom sig. Man är noggrannare, man anstränger sig mer, och det gör inte bara försvarsspelet utan också spelet över hela isen bättre.
Men det fungerar bara när vakt två kommer in ibland förstås. Skulle man sätta tvåan konstant i mål skulle det inte alls fungera.
Ja, Babsan, där fick du lite gratisutbildning. Var så god.
Roligt också att höra den kvinnliga kommentatorn intervjua spelare med bra och positiva frågor.
Jämfört med den ludne hägern från Apschtaan som bara letar fram tendensiösa, insinuanta närmast hånfulla frågor. Det var härligt att höra Sam Hallam knäcka nollan för några dagar sedan, ungefär som när Zlatan fick helt okunniga frågor för några år sedan och stirrade sönder den klena ursäkten för en journalist:-)
Nope. Jag tog upp Apmatchen men de behövde inte många sekunder för att i frilägga ta bonuspinnen de behövde för att hålla Luleå bakom sig.
Samtidigt får Luleå lira PP sista två minuterna men lyckas släppa in mål i 5 mot 4 och så var det med den saken. Luleå vinner 3-5 och tar tre fina poäng.
Förre Djurgårdaren Cehlin offrar sig, dansar in och kastar sig in framför Luleås mål och hänger in 2-4, men krockar samtidigt med en annan röglare som vill göra detsamma och får lämna arenan, omtumlad åt huvudet.
Luleå kontrar in 2 mot 1 och sätter 1-3 och det är Pontus Själin som får snyggt klappa upp målet i ena krysset på dansksvensken efter en exemplarisk kontring där röglaren-backen inte inser att hans uppgift är att hindra just den passningen till Själin i slottet och lämna puckföraren på kanten åt dansksvensken.
Anders Eldebrink - en man som i sina krafts dagar ensam kunde plocka ned en kontring 5 mot 1 - är nog inte glad.
I besvikelsen drar röglarna på sig en utvisning och på tre sekunder sätter Jaros ett K-fab-mål efter tek och Luleå har 1-4:-)
Och strax därefter Luleåtryck, pucken förbi dansksvensken, Mouillierat kastar sig fram för att slå in den, missar dock eftersom en röglare med klubban fäller honom och när Mouillierat ramlar på pucken petar han in den med handen.
Zebrorna ringer och dömer bort målet. Vad jag inte förstår är hur ini helvete det inte blir påföljd? Jag tycker det är en självklar straff och allra minst utvisning om de dömer fegt.
Men döma bort det och skita i att straffa rögle?
FEGT.
Men inte oväntat eftersom det är Nord och Sjöqvistarn, två zebror som fightas om zebratiteln att se tydligt vad som händer och komplett misstolka det ändå.
Jäklar vad snyggt och typiskt av Julius: tar sig in i röglarnas zon att han bara blåser förbi en motståndare och dansar sedan runt och drar på sig hela fyra röglare, men då lägger Julius ett perfekt pass till Mikkel som sopren och ned och förbi den danske svenske i röglemålet och vallar in 1-2 i rumpan på dansksvensken. Ass delay?
Tarasov: Läste igenom reportaget. Intressant att få en inblick i hur collegelivet tedde sig. Lite överraskande dock att höra att det fanns en utbildning där, någon enstaka skoltimme där de flesta satt på datorn och pysslade med annat och läxor men ingen läxläsning? Men kul verkar de definitivt ha:-)
Läckert också att han bor i ett ställe de kallar "the Swamp". Det är samma namn som användes för tältet där Hawkeye Pierce och Trapper MacIntyre bodde när de lirade i M*A*S*H. Hawkeye: This is a small place...but I think I'm gonna love it.
Och den jäkla Widring dansar sönder Melart och pangar in kvitteringen 1-1. Han har sett ut att vara i pölserlig form sedan han kom ifrån robothockeyn i Apan och en liten semestertripp utomlands.
Blir utvisad och när han kommer in tar han upp farten vid bortre blå, får ett lång pass av Harju, glider naken mot en dansk i Rögles mål och petar in 0-1 för Luleå:-)
Mike.F: Kan förstå att man tar den vägen, särskilt om man inte ligger i "topp" i sin årskull. Skall tydligen vara väldigt bra träningsmöjligheter på vissa av deras skolor. Eftersom vår favorit Robert P varit uppe tidigare så bifogar jag det reportaget som han beskrev som ett att sina mest intressanta/spännande.
Benny Hill var en fin liknelse;-) Läste att Trumpen under några år påstod att hans släkt kom från Karlstad, i stället för det korrekta Kallstadt, eftersom han ville mörka att han hade tyskt påbrå.
Men då var han helt okunnig om civiliserade människors uppfattning om fölk från Karlstad;-)
(Ursäkta, alla warulfvar, kunde inte motstå den där).
Gillade speciellt flärparna som Benny Hill utdelade på den lille gubbens huvud; en föregångare till Fawlty Towers-Basil: "He´s from Barcelona."
Plus kakten på de nakna kvinnorna i slutet av varje Benny Hill-avsnitt, ytterligare en föregångare, nu till: "Du kan göra vad du vill. Ta dem på fi-olen."
Sven.Savage: varför vill man ens läsa på college i det skitlandet, kan väl inte vara bättre än något annat och nu när Benny Hill tar över så blir det ju än sämre!! Sorry Benny;)
bisterfinnen: Jahaja;-) Jag erkänner att jag bara skummade artiklarna och inte ens läste hela så jag kan ha missuppfattat saken.
Men fick intrycket att igen-kligen vill Frölundas junisar gärna spela i A-laget om de får chans, liksom Frölunda gärna vill ge dem chansen om de behövs slash är bra för deras utveckling.
Men att problemet är att så snart junisarna beträder en SHL-is med A-laget bedöms de av skolorna i US att "ha deltagit i proffshockey" varefter de stänger en framtidmöjlighet "få amerikansk college-utbildning plusminus spela sig till framtida NHL-chans från cellegehockeyn".
Och då tog jag förstås direkt chansen skälla på "US of Disneyland" vilket jag gör så snart det ser möjligt ut.
DansbandsWolf: Hahaha! Jäklar så totalt humorlösa de är i den där byn. Hade det varit tvärtom, vid det osannolika scenariot att en Skeåspelare delade ut en monstertackling istället för en monsterfilmning, och de sedan tryckte en tröja med den tacklingen så hade jag bara flinat och sedan inte tänkt mer på det. Jag såg flera i Norrans kommentatorsfält som klagade och tyckte att Jaros stenhårda och 100 % korrekta tackling, som hyllades över hela Sverige, var jätteful och borde granskas av lotterinämnden.
Sedan angående Frölundas juniorer så ställer jag mig helt och hållet på Frölundas sida i det här fallet. Vägrar man spela i A-laget borde man fan få betala sina resor, mat, utrustning, boende m.m. som man snyltat till sig retroaktivt och bli utslängd ur arenan. Visst är det fel på regelverket och hoppas det åtgärdas, men det är nog att hoppas på för mycket då Elitserien/SHL haft byxorna nerdragna i USA:s riktning alldeles för länge.
{7943}: Och dessutom har vi Oscar Sundqvist, året efter Rundblad: Oscar visade upp bucklan i en junismatch Boden-Luleå och jag tror inte ens att den visades upp i Apschtaan; den uppvisningen kommenterades mycket kort i Norran och, har jag för mig, inte alls på Apans hemsida.
Det KAN ju ända att landstingen i Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland-Härjedalen redan om ett par år går ihop till Region Norrland, varefter Gävleborg efter en tid inte längre betraktas som del av Norrland.
Och av allt att döma blir då huvudstaden för Norrland Umeå. Undrar hur det kommer att gillas;-)
Sven.Savage: Jo vi har liksom en liten tradition i att slänga käft, även om de lite yngre supportrarna kan gå över gränsen lite!! Kan hålla med om att det byggs upp en rivalitet mellan Luleå och Skaik, även om den är lite väl smutsig ibland och Du är inte ensam om att vara kritisk mot deras sätt att bete sig och nu menar jag laget Skaik och så som dom anser att en spelare är deras bara han har vart och mött dem en gång före de har lurat till sig honom.. Ganska intressant att se deras reaktion när David Runblad åkte med StanleyCup buklan först till Lycksele, som är hans moderklubb före han åkte till scchhtaaan med den!! Inte direkt populärt!!
Hat och kärlek i rimliga doser är att föredra även om jag misstänker en form av mindervärdighetskomplex idrottsligt sett från Skeå, vad finns det för elitlag i den stan förutom hockeyn?? Lätträknat kan jag påstå...
Sven.Savage: Nädå, du brukar ju vara briljant och jävvligt rolig för det mesta. Det var inlägget om juniorerna i Frölunda. Men skit i det, jag försökte mest vara lite lustig :)
{7943}: He he, ni Burköl och Apor har mycket längre erfarenhet av att skoja med varandra, medan vi i Luleå aldrig riktigt fått till det, kanske eftersom vi aldrig haft någon riktig derbykonkurrent. För oss var det ju Luleå SK vs. IFK Luleå allt sedan trettiotalet i hockey, men när vi gick ihop i slutet av sjuttiotalet var det över och förbi. Sedan rasade vi snabbt upp i Elitserien och kunde först då leta sådan, men det har aldrig hunnit etableras någon naturlig.
Jämför Timrå-MooDoo, Pölsan-Trottoarkanten (eller Moran-Trottoarkanten), Riktiga AIK-Djurgårn, Warulfven-Frölunda, Malmö-Rögle så vad har vi i Luleå? Inget motsvarande.
Senaste tioårsperioden har ju Apan hetsat otroligt mot oss med ena handen, medan den andra Aphanden förklarat att "Luleå är inte värdiga att kallas konkurrent till oss, den platsen är Burkölens" så hur ska de ha det?
Visst har Luleå-Apan ändå etablerats som ett högintressant möte i norra Sverige, dock har Apans hetsningar mot oss varit tråkiga och stundom obehagliga och det är ju bakgrunden till att jag som motvikt hållit på att granska Apan senaste åren - tycker inte att jag behövt hitta på, håna och hata utan det har varit enkelt att bara kritiskt granska Apans handel och vandel.
Men en riktig hatkärlek mellan två lag ska nog innehålla just det - både hat och kärlek och i rimliga doser, samt ha förekommit så länge att det blivit en tradition. Där har vi i Luleå en beklagansvärd brist på motståndare alltså.
bisterfinnen: Tack för påpekandet och jag får skärpa mig. Nej, jag är otullad eftersom jag (igen-kligen) sitter och arbetar med något som kräver koncentration, och slänger bara iväg några paus-inlägg då och då.
Men du bisterfinnen, eftersom jag petar in ett sådant skrämmande antal inlägg kan jag inte se vilket du syftar till? Eller gäller det everyhopa?
Dagens debatt i hockeysverige och hockey-Sverige annars den som som drabbat Frölunda och junis-gate.
Bakgrunden är den att Frölunda hade skador och skulle plocka upp några junisar till A-laget men dessa junisar tackade nej. Anledningen? Junisarna i fråga planerade att spela college-hockey i US of Disneyland, men där är det så att den som spelat 10 minuter i SHL släpps inte in.
Frölunda svarade med att stänga av junisarna men motiveringen att "vi utbildar inga junisar vi inte kan använda".
Tycker tycker nu för och emot och eftersom enkelP tycker emot Frölunda, och jag tycker att enkelP av princip alltid har rätt till motsatsen eventuellt visats, tänker jag att Frölunda borde tänka om.
Men felet ligger vare sig hos Frölunda eller hos junisarna. Man kan förstå båda parters inställning. Och det är inte de, som har fel.
Felet är som vanligt US of Disneylands. Ta bort en sådan där skitknäpp regeln för tusan halar!
Tycker vi som Luleå-supportrar, men allvarligt talat: vore det Apan som hittat på något liknande tror jag att jag skulle skrattat också. Tyckt att det varit påhittigt och på en OK nivå för att höja temperaturen inför matcherna oss emellan.
Men det var ett rejält gnäll i kommentarsfälten.
Jag tycker att detta är OK och betydligt mer underhållande än folk som lägger sig i bakhåll och kastar stenbumlingar på motståndares supporterbussar, krossar fönster och skador människor iaf.
Jag kommer ihåg när Renberg gick till Apan. Då tryckte de upp ett gäng tröjor för att markera att han nu var "deras" och bilden av Pia-Lisa, iklädd tröjan över en vacker överkropp fick fin spridning.
Tyvärr, för Apan, fick de en Renberg i rejäl nedförsbacke. Inte så betydande och jämfört med föregående liknande: Magnus Wernblom, ingenting alls. Wernblom däremot ser jag som en av Apans allra största hjältar. Och en spelare man saknar för oberoende av om det var som Apa eller vanligen MooDooist var han en underbar spelare som alla motståndare och motståndarsupportrar älskade att hata:-)
Jag undrar om inte detta fina initiativ av Luleå Hockey är här för att stanna. Själv har jag ett förslag på en tröja som Frölunda kan bära när de möter det där laget som de spöar 9 gånger av 10; en bild när dessas lagkapten åker på en monstertackling:-)
Som tidigare tipsat att titta in i Aporganet(öhhhh) Norran för att få sig ett gott skratt över vad som dryftas där i inskränksamhetens boning #1 Apschtaaan. Idag tipsas om LHFs skämtsamma tshirt beskrivandes Jaros bibliskt klockrena tackling på en Apspelare, roligt i sig men det är artikelns kommentarer som får en att vrida sig i skratt. Jisses är alla i Apschtaaaan humorbefriade eller är det Apbokens bägge troll som döljer sig bakom alla inlägg. Troligtvis en kombination bägge. Gissar att sign "Svartgul" kan vara Yoda :)
SHL: 12 av 14 lag i farten i kväll! Bara Karlskrona och Trottoarkanten står över. Men en hel del intressanta drabbningar, där vi presenterar i en ordning av toppmöten till bottenmöten
Färjestad BK - Frölunda HC Toppmöte mellan två lag med stark rivalitet och derbykaraktär där Warulfvens tidigare mångåriga plats i Sverigetopp på senare tid avlösts av Frölunda som framför allt senaste åren knackat på toppdörren och nu som regerande svenska och Europamästare definitivt är där. Utan att ha kollat har jag en känsla av att det inte sällan blir bortavinster när dessa två lag möts. Känns som en ganska viktig match där båda lagen tvingas bekänna färg och vi får se om Frölunda nu är stabila på toppen, eller om Warulfven kommer att markera att de verkligen blir att räkna med i år. Mycket intressant!
Växjö Lakers HC - IF Malmö Redhawks Definitivt också ett toppmöte där Läjkrarna gått mycket starkt på senare tid, borträknat plumpen mot Luleå senast, men Läjkers är ett lag i en pågående klättring upp till det absoluta toppskiktet. Ett av de lag de kan tänkas passera så småningom är Malmö. som visserligen tappat en del efter sin starka inledning, men fortsatt kravla sig kvar där uppe. Kan de fortfarande leverera så att de kan stå emot Läjkrarna?
Linköping HC - Brynäs IF Pungen är väl ett mer tveksamt lag i år eftersom de är åter till sin vanliga stil med en topplina och sedan inget och sedan inget. I fjol hade de ju lyckats komplettera med en utmärkt backuppsättning men tycks ha snålat med ersättningarna och tappade de flesta. Pölsan å andra sidan har sedan Bulan kom in fortsatt att arbeta sig starkare och tagit kliv varje år, även om laget länge av ren oflyt drabbats av tunga spelarskador. Men nu ser det ut att tills vidare hålla och tendensen är att laget kan nu knacka på Frölundas dörr för att ta över första platsen i tabellen. Match i matchen att Pungen släppte stabile Berguven från Pungaspade till Pölsaspade.
Skellefteå AIK - HV 71 Apan har inlett med att gå sämre under den nu första tredjedelen av serien än man gjort under - vad blir det? - kanske 6-7 år. Den egna förklaringen är skador, men många skadade har blivit nästan rutin för Apan och snarare ser vi en tunn spelartrupp där bristen på bredd tvingat in ersättare som inte håller måttet som de gjorde förr om åren. HV har nog gått allmänt bättre än väntat i år men frågan är var de hör hemma? Gissningsvis uppe bland topp sex men de kan framöver komma att hotas nedifrån av lag som Läjkers, Apan, Luleå och Pungen, samtidigt som kanske Kronans och Malmös hysteriska formtopp kan komma att mattas i övre gruppen.
Rögle BK - Luleå HF Något av ett bottenmöte, där båda lagen gått dåligt längre tid men visat gry senare. Speciellt då Luleå som senast med Filip i mål (aktiverade laget att jobba hårdare) och utan Kennedy (aktiverade laget att trivas bättre) men detta känns som en match där Luleå förväntas markera att Röglarnas plats i år är nere bland/under strecken, medan Luleås ambition är att hålla sig kvar i andra gruppen 7-10 som sämst men snarast klättra upp till topp 6. Jag, liksom de flesta av oss tror jag, hoppas få se en okennedymatch. Efter en tredjedel av serien har vi honom i Dixonburen. Men fallar vi tillbaka i pre-Läjkersstilen och får stryk av sympatiske Eldebrinks Ängelholmare...ja, då luktar det fikon.
Örebro HK - Djurgårdens IF Öret har velat hänga på högre upp men svårt att tro annat än att laget långsamt men säkert ska ta plats nere bland strecken och årets uppgift för örena blir snarast att söka hålla sig före röglarna så att sistnämnda kan kombinera Trottoarkanten i kval. Lyckas de? Tvkesamt. Djurgården mer intressant för högre sammanhang. Av och till fina insatser och kan nog tänkas slå sig in bland topp tio, om de lyckas nå en mer bestående skärpning.
Ganska intressant omgång alltså, nästan så att man skulle önska ta upp fem småfönster bland det stora med Röglarna-Luleå.
D v s om mApkyssen får ta spaden, vilket förstås är högst osäkert. Att Linus spelar är självklart. Salavat har vunnit senaste sex matcherna till stor del pga Linus levererar målpass efter målpass och han har tagit en betryggande ledning som KHLs bäste passare.
mApkyssen har däremot inte mycket förtroende på sistone. Senaste fyra matcherna är det väsentligen 18-årige Nikita Bespalov som hållit Spartaks spade.
Det vill säga senast, i matchen Sochi storsatsade Spartak på mApkyssen och förklarade att han skulle äga spaden för Spartak. Och mycket riktigt. Den internationelle superstjärnan (enligt en expert i Apboken) mApkyss inledde matchen med spaden. Efter 5.45 av matchen hade Sochi skjutit sex skott och mApkyssen hade kastat in två av puckarna. Helt oväntat plockade Spartak då mApkyssen av banan och satte in den 18-årige Bespalov. mApkyssen protesterade högljutt och förklarade på stapplande ryska att "Jag tog 66,7% av skotten, juh! Klart bättre än sextioprocentaren hanses i SM-finalen! Och dessutom var jag en hårsmån från att bli NHL-vakt i år - allt var klart opch det föll bara på en liten detalj, att inget NHL-lag ville ha mig."
Men Bespalov tog över och efter mApkyssens inledning torskade Spartak mot Sochi trots att de vann skotten med typ 40-20.
Men jag är säker på att, igen-kligen, importerade mApkyssen storligen på Spartaks ledning. Speciellt när de tänkt över detta med hanses. Och mApkyssens NHL-koppling.
Sälert får mApkyssen ta spaden för Spartak igen, i morgon. Det lär de behöva. Mot Salavat Yulaev med KHLs bäste passningsläggare. Linus Omark från Luleå Hockey:-)
Hm, dags att uppdatera läget i buffelvaktenjakten, efter nattens förlust och 90% för Robin.
Robin sjunker därmed något till 92,1% totalt under säsongen men det är ingen buffel på isen, eller spade på laxen. Tar han de flesta matcher under serien och håller sig på den här nivån får han säkert sitt mångåriga välbetalda förstavaktskontrakt.
Tro dessutom att ingen i Buffalo oroar sig nämnvärt för vaktsidan nu utan räknar med att de har ett säkert vikingtandem. Buffalos dominerande problem är ju inte försvaret utan anfallsspelet som inte producerar.
När får Anders nästa match?
Vet ej. Det kan dröja. Hittills har han bara fått fyra matcher och varit strålande, men det har varit matcher få Robin antingen varit vinterkräksjuk eller det har varit vid B2B-upplägg med två matcher inom 24 timmar, då man velat vila Robin ena matchen: så kör ju lagen vanligen, reserven får ta ena matchen.
I detta nu alltså inget som indikerar att Anders får fler matcher än sådana, om Robin håller nivån, eftersom man säkert gärna ser att Robin har spade så mycket som möjligt för att få bevis på att han håller som etta en hel säsong.
Man kan i alla fall påstå att Anders säkrat sin position så bra som han kunnat och Buffalo kommer absolut inte att vara nervösa att sätta in honom. Och skulle Robin dala ned i en formgrop kan det ju bli så att Anders får ta över ett tag - som han fick i fjol när Talbot tappade stilen - och då var det ju nräa att ANders tog hela kungariket;-)
Ser man på schemat framöver lirar Buffalo i morgon, och sedan nio matcher till varannan dag! Tala om tufft schema. Först i december kommer så lite vila eftersom det blir hela TVÅ vilodagar mellan match;-)
Vi uppdaterar:
2016-10-13 Buffalo-Montreal 1-4, 0p Skott 31-24 ROBIN 83,3% 2016-10-16 Edmonton-Buffalo 2-6, 2p Skott 33-24 ROBIN 93,9% 2016-10-18 Buffalo-Calgary 3-4 OT, 1p Skott 21-34 ROBIN 88,2% 2016-10-20 Buffalo-Vancouver 1-2 0p Skott 28-20 ROBIN 90,0% 2016-10-25 Buffalo-Philly 4-3 SO, 1p Skott 25-41 ANDERS 92,7% 2016-10-27 Buffalo-Minnesota 0-4 0p Skott 38-22 ANDERS 85,7% 2016-10-29 Florida-Buffalo 0-3, 2p Skott 33-25 ANDERS 100% 2016-10-30 Winnipeg-Buffalo1-3, 2p Skott 38-28 ROBIN 97,4% 2016-11-01 Minnesota-Buffalo 1-2, 2p Skott 28-24 ROBIN 96,4% 2016-11-03 Buffalo-Toronto 1-2, 0p Skott 43-29 ROBIN 93,1% 2016-11-05 Ottawa-Buffalo 1-2, 2p Skott 33-32 ROBIN 97,0% 2016-11-07 Boston-Buffalo 4-0, 0p Skott 42-32 ROBIN 90,5% 2016-11-11 Buffalo-New Jersey 1-2, 1p Skott 26-43, ANDERS 95,3% 2016-11-12 New Jersey-Buffalo 4-2, 0p Skott 27-23, ROBIN 85,2% 2016-11-15 St Louis-Buffalo 4-1, 0p, Skott 30-23, ROBIN 90,0%.
Tydligen har gårdarna krossat Apan hela serien. Och på alla sätt som helst. Antingen genom att ösa in mål från början för att sedan baradöda matchen. Eller genom att låta Apan leka rommen av sig, för att sedan köra över aporne i sista perioden.
Det här är ju en skrämnnade tendens, hur ska vi tolka det?
Kan det vara Urbom som är mullvaden? Som offrade ett år för att på nära håll kartlägga apspelet och sedan åka hem och skvallra? Har Djurgårdarna löst den gordiska knuten, hur man ska komma åt den historiskt internationellt bästigaste klubben någonsin, Dy-nasisternas Dy-nasism? Jag menar, fixar gårdarna en sådan Herkulesuppgift är väl vi andra lag tämligen chanslösa, bara kunskapen om gårdarnas superkraft kommer ju att skrämma slag på små barn och få fullvuxna män att börja dricka mjölk!
Men...
Nu har jag det!
Djurgårn har inte alls spöat upp Apan efter noter. Det är ju omöjligt. Inget lag är så bra att de kan vinna över Apan på egen styrka. Det är ju en värdegrunnnd som i åratal basunerats ut från APschtaan.
Om någon vinner mot Apan beror det på annat.
Det kan vara fel på zebrorna.
Eller också beror det på att stackars Apan, som köper köpespelare från rehabkliniker "råkar" ha skadade spelare och tvingats fylla på med junisar. Visserligen världens bästigaste junisar från världens bästigaste plantskola. Men ändå.
Eller pga att Apan helt enkelt "vill" förlora. T ex som i förra årets avslutande omgångar i serien då Apans resultat inte betydde något för Apans tabelläge, men däremot var avgörande för hur man kunde drabba andra lag som missade övre slutspelsgruppen (Djurgårn drabbades t ex) eller tvingades till Play-In (som Apresultade ledde till för Pölsan) och kunde styra vilka lag som Apan själv kunde råka på i slutspelet.
Och så kan ju Apan "vara nedtränad". Det är ju en förklaring som aporne kastar in så snart det varit ett uppehåll någon eller några veckor, eller 2-3 dagar, eller 16 timmar inför match 2 i en B2B.
Och som inte det var nog kan ju Apan vara "mentalt nedtränad" och det är tydligen förklaringen till Djurgårns senaste vinst. Även om det är skamligt att kalla det vinst, eftersom Djurgårn inte är värdiga att kalla sig vinnare utan bara är övervärderade. De vann ju bara eftersom Apan valt att mentalt träna ned sig.
Vad kommer då det att leda till? På vilket sätt kommer det att gynna Apan?
Ja, naturligtvis kommer deras mentala styrka att bli så överlägsen att det är tveksamt om något annat lag ens kommer att delta i vårens slutspel. Deltar de riskerar de att möta Apan, med de mentala superkrafterna.
Hur kommer det att te sig?
Min gissning är att det blir ungefär som i filrullen "Independence Day". När den fångade Alien-figuren aktiverar superkraften faller motståndaren kvidande till marken utan att blivit vidrörd, av annat än den mentala superkraft som bara aliens och mentalt upptränade apor besitter.
Tänk, vilka matcher vi har framför oss! Om nu något lag mot alla odds vågar möta Apan. Tänk om regerande mästarna törs. Glider in på isen match 1, för dig redo för nedsläpp och pucken släpps.
Då reser sig en figur, tidigare dold bakom sargen i Apbåset, upp med en cigarr i mungipan och med en blick som kan döda! Frölundaspelarna blir paralyserade, tycks fastfrusna i isen. När den hårde med blicken sedan väser "sluta med de här barnsligheterna" faller frölundaiterna medvetslösa omkull. Apans favoritzebra Frisören Persson blåser av matcher, blåser av matchserien, blåser av mästerskapet och förklarar Apan som mästarnas mästare, dy-nassarnas dy-nasism utropas som bäsigast av de bästiga, historiens herrar!
Då! Bakom den hårde med blicken. Stiger upp herrarnas herre, den gloriaförsedde och stiger och stiger till väders högre och högre och publikum faller ned på knän och armbågar med ansikten mot golvet och proklamerar i kör. He is the one!
Varpå en av de ansvariga inte kan hålla känslorna tillbaka. Halleluja! The have overcome!
Match klockan 02.00 svensk tid för Buffalo borta mot St Louis Blues. Inte oväntat meddelas att "Robin Lehner, and not former Blues goalie Anders Nilsson, will start."
Blir intressant i vilket fall. Själv sitter jag och arbetar med ett antal rapporter så är jag vaken lär jag ta upp matchen på en skärm vid sidan om:-)
Tillägg: Blues vann med 4-1, efter 31-24 i skott. Länge 1-1, men i början av tredje två snabba av Blues till 3-1 och sedan sista i tom kasse.
Låter som hygglig match av Lehner 90% räddade mot Blues.
DansbandsWolf: Jag noterar dock att media helt felbedömt matchen på Hovet. Hockeysverige exempelvis talar om imponerande insats av Djurgårn och gårdare utan att begripa att det bara handlade om att Apan är mentalt nedtränad och fel på domarna som bara gav Apan ett par 5 mot 3, t o m 6 mot 3 lägen: Apans kulle förstås ha haft minst dubbelt så många!
Jag förutsätter att sidekicken kontaktar respektive media och förklarar att gärdarna, enligt hans mening, är "övervärderade".
Skärper sig inte media efter det tar han i med hårdhandskarna och skriver en insändare till lokalbladet i Öfvre Övik där han förutom att kräva rättning i övervärderingsfrågan dessutom tillägger att ni, som liksom jag, arbetar i äldreomsorgen bör tänka på att "Det år inte er mor som städar upp här" samt "Lämna tvättskuggan som du vill finna den!".
DansbandsWolf: Ja det var för j-a härligt:-) När det gäller Ap-bladets kommande sektfärgade utlåtanden har vi dock redan fått ett expertutlåtande i en icke nämnd bok där en icke nämnd och icke alltför intelligent sidekick förklarat att
a) Apans förlust beror på att de var mentalt nedtränade, samt någon mån på axels skada, medan hans avgudade herre förklarat att det var domarna det var fel på. helt oväntade förklaringar alltså. Det har vi aldrig hört förut.'
b) Luleås vinst beror på att övriga lag avtalat att förlora då och då mot oss, gissningsvis köpta av Osten.
Sammantaget samma visa som vanligt från Aphåll: alla andra lag är sämst och Luleå är ännu sämre.
M.Lemiux: Ja, eller hur, men oroande att Skuggan talar om att "Kennedy hade bara en skada" men vad ska han säga? Hoppas på att snart läsa att
"Luleå kan tyvärr inte erbjuda den speltid som Kennedy hoppas på och har full förståelse för att han söker sig till en ny klubb för att få den önskade speltiden"
Den moderna hockey-terminologi som används för det som vi inte så kunniga helt brutalt bara kallar "han var sopkass och fick sparken, inte en dag för tidigt".
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nä han är nog ledande i det här landet, fast Sexpressen har visserligen utmanare till den posten!
Tycker det han har sagt låter lite som ett hån mot både hockeyn i stort här uppe i norr, om man bortser från hans smickrande beskrivning av Skaik´s sätt att bedriva sin verksamhet!
Locka till sig små kids med guld och gröna skogar, göra om dem till Skaik´s egna produkter! Duger dom inte så sparkas dom ut redan i tidig ålder! Vinst givande på kort sikt, JA, moraliskt försvarsbart, NOPP!
Nu var det inte det som jag skulle skriva utan den press som han och resten av kvällstidningarna har satt på MoDo i år, samma sak gjorde dom mot oss när vi gick upp igen i HA!
Kan man egentligen kräva av ett lag som tappar minst 3 femmor och fyller på med junisar och ett par spelare som visserligen är etablerade eller något så när HA spelare att dom ska ligga i topp i HA direkt, dessutom en coach som coachar som om han har ett SHL lag att coacha!
Det tycker inte jag även om jag tycker att Modo har gjort det bra efter de förutsättningar som de har ställts inför!
Alla vill slå dom och som alla vet vinner inte loggan på tröjan några matcher!
Men detta är mina personliga åsikter vid sidan om och har ingen insikt i just MoDo!