BIF Kungen: Ja, kommentatorerna tycks mena att det var inte så medvetet och ingen ful spelare.
Men i repris efter repris tycks det tyvärr tydligt att pungen vrider upp axeln och armen och att det blir en armbågstackling på hakan som proppar Sondell. Man kan nog mena att pungen hade tid på sig för att undvika att det skulle bli farligt där.
5 min plus match.
Fem min PP för Luleå nu alltså.
Det är alltså Berguven som har Pungens spade idag och han har inte fått jättebra stöd av sina backar precis. Kan han hindra mål i fem minuter nu?
Fyra matcher idag och ställningen efter en period:
• Luleå HF - Linköping HC 1-0 (nu 2-0) • Djurgårdens IF - Leksands IF 0-0 • Timrå IK - Växjö Lakers HC 1-0 • IK Oskarshamn - Frölunda HC 2-2
Trevligt att se Timret ha ledningen mot Läjkers. Djurgårn håller ju på att göra om laget, sparkar folk, tar in nya som ska passa bättre. Borde ju ta sin tid men vi får se hur det utvecklas - de lär ju knappast kunna undvika kval förstås. Men i dag sätter de in tjockdicken, hämtad från pensionshyllan.
Mest anmärkningsvät att Öflundran blir på alltmer dåligt humör när de nu sedan jul misslyckas mer och mer och mer. I slutet av första perioden tre matchstraff, en Oskar, två öflundror, sedan Fru Öland inlett med en ful manglnig mot sarg följt av rallarslagsmål.
Ja! Underbart! Återigen Limpanpass till Erik som direktskjuter från distans och framför mål står Pontus fri och petar in returen.
2-0 för Luleå!
Pungen känns handlingsförlamade på hälarna under inledningen av andra. Just nu ser det ut som att Luleå äger matchen som de vill och att det blir oerhört svårt för Pungen att ändra på det.
Sven.Savage: Ja alla vill spela med Omark och tyvärr för Einar har han (med rätta) hamnat långt ner i näringskedjan. Tydligt att avsaknaden och tryggheten med storebrochan i laget har påverkat honom rejält. Inte många ”schlächten rockar” denna säsong....kom tillbaka från Oulon Petter!
BIF Kungen: Hej där. Ja, ni och Pungen har ju vaknat ordentligt på senare tid och går strålande nu. Prognosen nu är förstås att båda era lag når åtminstone det sociala slutspelet och därefter har ni allt att vinna, skulle ni kunna fortsätta så bra som ni går nu.
{7536}: Ja! Limpans uppmaning till Einar i slutet av Warulfvsmatchen "ställ dig på plats där du kan sätta ett mål, så ska jag ge dig det pass du behöver" var ju helt underbart. Och så glad Einar Wolf när han efter matchen intervjuades. Helt perfekt!
{6908}: Pungen lyckades länge hålla oss utanför deras zon genom en styrbox som låste vid blå. Men när femman till slut kom in och Limpan kunde ta fram trollspöet hittar han numera allt mer ofta de perfekta passen. Härligt att se!
{6908}: Ja, zebramässigt ser det farligt ut. Den militäre fribrottaren FriSören är ju numera närmast en garanti för att man ska vänta sig knepiga och överdrivna utvisningar.
14 min in på första perioden, 0-0, och Luleå får PP. Första 1,5 minuten går det inte alls, kommer inte ens in i zon. Sedan in, och Limpan leker runt lite och lägger ett dolt pass till Rasken centralt i slottet och denne klappar direktskott i mål!
Det började ju med att det för 7 år sedan påtalades hur olämpligt deras på nittiotalet efterapande av NHL-klubbar genom att lägga indianer och fjädrar var. Och efter många om och men beslutade de till slut att ändra på namnet samt symbolen, klubbens märke.
Jag föreslog ju att de skulle hänga på BK Häcken med det moderna namnet HK Arslet men det tycks inte ha lyckats.
Nu har de iaf twittrat en j-a konstig bild som påstås visa lite av det nya märket som ska lanseras i februari. Supportrarna är inte nöjda med vad de fått se. Tydligen har klubben i lönndom arbetat med att ta fram det nya under två år och supportrarna har inte fått vara med. Styrelsen sitter alltså och agerar på egen hand och låter inte de verkliga ägarna - klubbens medlemmar - få något inflytande på en så viktig sak som klubbens symbol.
Som alla kommer ihåg höll Luleå Hockey på att göra det misstaget och lansera en bjärv men när supportrarna sa ifrån på skarpen, var man klok nog att ändra sig och nu har vi vårt original tillbaka: stålmannen.
Men Öflundran har inte lärt av historien och tycks upprepa Luleå Hockeys misstag.
Kommer medlemmarna (ägarna) att reagera? Och hota med att rösta bort hela styrelsen om de inte får ha inflytande på klubbens viktiga symbol utåt? Eller lägger de sig platt eftersom alla där på Sveriges baksida ändå i första hand bryr sig om sparkboll medan hockeyn bara är ett litet vintertidsfördriv medan sparkbollen gör uppehåll?
Och som vanligt uppdaterar vi tabellerna efter spelade matcher.
I den riktiga tabellen, baserad på poäng per match har Apan nu passerat Röglet.
Intressant att kolla lagens form, visad som poäng under tio senaste matcherna, vilket visas under kolumnen "trend". Warulfven är som bekant i bäst form, men tvåa är nu Pungen och delad trea Pölsan. Det innebär att dessa två lag lämnar streckstriderna med dunder och brak. Nu blir det svårare för Timret att undvika Svarte-Petter och kval mot Djurgårn. Närmaste räddningsplanka är Malmoe, förutsatt att de inte lyckas skärpa sig sedan de sparkat Nånschtansch.
Intressant också att notera att Öflundran följer den tradition de etablerat sedan flera år nu: att gå starkt och tillhöra serietopparna under hösten, men kollapsa efter jul. I detta nu är det bara Djurgårn och Öret som tagit färre pinnar än Fru Öland under senaste tio matcherna - alla övriga 11 lag är i bättre form än Öflundran.
Ulf Svensson: Korrekt. Värsta hemmavinklarna ser man i Scandal-i-Analium men även Apan har under ett flertal år arbetat sig fram till rejält "stöd" som ibland blir så skrattretande pinsamt, när zebrorna missar utvisningar på hemmalaget och tar ut bortaspelare så snart de kan inklusive kör några hitta-på om det behövs.
• Skellefteå AIK - Timrå IK 5-2 • Leksands IF - Växjö Lakers HC 7-3 • Linköping HC - Frölunda HC 0-0
Timret tog ledningen med 1-2 i början av andra. Då lyckades zebrorna "hitta" tre utvisningar på Timret i rad så att Apan kunde vända till 3-2 - med 3 PP-mål av Apan. Mest imponerande när zebrorna visade ut ett timmer då en apa i båset sliter tag i och håller fast timrets klubba! I början av tredje lyckas Apan göra ett helt mål, trots att de INTE hade PP och med 4-2 kunde zebrorna ta det lugnt. I slutet 5-2 i öppen kasse.
Och trevligt nog krossar TrottoarKanten Läjkers med hela 7-3!
Och än kuligare. Pungen har 1-0 på Öflundran till två min kvar, få Fru Öland kvitterar till 1-1. Men i slutminuten avgör Pungen genom att sätta 2-1. He he he.
roger_sundsvall: -Ja, lider verkligen med Timrå, vet hur det känns när man ligger i bottenregionens får ingenting med sig o ”topplagen” får med sig den ena billiga utvisningen efter den andra. Känns som Timrå är minst lika bra i denna match men får inte spela på lika villkor - Trist
Och nu tar zebrorna ut nästa timmer, sjunde utvisningen zebrorna hittar på Timret, mot två på Apan.
3-2 för Apan. Samtliga apmål satta i PP. Bortåt halva matchen hittills spelats 5 mot 4 för hemmalaget. Man undrar hur rika zebrorna blir efter denna match?
Slapp-Claesson och en rookie vill glädja de tomma stolarna. Nu får Apan sitt 4e PP, Timret har ett PP.
Och Apan tackar för det, kvitterar till 2-2.
Vad blev timret utvisad för? Ja, han gjorde inget fel alls, men en apspelare, sittande i apbåset, grep tag i klubban för ett timmer på isen och höll fast den ett tag. Helt sjukt att visa ut ett timmer för det, skulle ju ha varit tvärtom.
Trist att se Apan fuska. Tycker att man skulle kunnat straffa fuskare och filmare rejält i efterhand.
Så har Garpen kommit ut ur OS-garderoben och meddelat vilka 21 spelare han tagit med i truppen. Synnerligen trevligt att konstatera att spelare från Luleå Hockey saknas (Limpan har tackat nej). 13 av spelarna från KHL och Schweiz, men stackars Warulfven har tre forwards med i laget.
För övrigt finns det ju risk för att skador och/eller covid krånglar till det och Garpen ska ha typ ett extralag anmält för att kunna plocka in ytterligare vid behov. Hoppas inga Luleåspelare där heller.
Nu fick vi också den finska truppen och härligt nog saknas där Honka, Lapistö och Tyrre. Skönt!
• Skellefteå AIK - Timrå IK 1-1 • Leksands IF - Växjö Lakers HC 2-1 • Linköping HC - Frölunda HC 0-0
Lite januarilunk över matcherna, för den som inte håller på något av lagen.
Trist att vår match mot Röglet inte blev av. Som formen varit skulle vi ovanligt nog kanske haft goda chanser mot Röglet. När matchen så småningom blir av är väl röglarna på topp som vanligt...
Småkollar lite på apan-timret, har varit mest apa.
Passar på att kolla in highsticking Lindström. Som knappt gör något än att stappla fram till tekningscirkeln till vänster av vakten för att lägga skott om han blir frispelad. Något annat presterar han knappast och i matchen mot Luleå undrade jag om han överhuvudtaget var med eftersom han är så osynlig.
Han verkar rätt slut, alltså. Börjar närma sig fyrtio bast och bästföredatumet är många år sedan. Det han mest tillför numera är väl negativt för apan eftersom de fortfarande har viss inställning chanserna ska gå till honom, vilket nog hindrar apans frihet i anfall. Men tycker nog att robertohlsson tagit bort lite av det där, som mummelklockare och crybert höll på med.
He he, Timret kontrar in 1-1. Trevligt:-)
Trottoaren har också målat, tagit ledningen 2-1 på Läjkers.
Matcherna igång ungefär inne i halva första perioden:
• Skellefteå AIK - Timrå IK 1-0 • Leksands IF - Växjö Lakers HC 1-1 • Linköping HC - Frölunda HC 0-0
Kanske inte så där superintressant matcher. Lite allmänt kanske hur de tre från toppsex Apan, Öflundra och Läjkers fungerar nu. Och om Timret kan överraska till glädje för sin streckkamp. Om Pungens goda form håller i sig, om Trottoaren är i form.
Jaja. För oss själva är det väl trevligast om lagen från toppsex torskar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Annorlunda för mig men kul att läsa😄