Metal Guru: då tror jag att vi kan säg GRATTIS till es platsen redan ikväll. Då tror jag att det inte finns nåt lag som kan stoppa. Mora och Brynäs att gå upp.
ajon: Skulle man däremot besegra MIF så har vi efter tre omgångar ett glapp på sex poäng till de allsvenska lagen, oavsett vad LIF och VIK hittar på imorrn.
PEN: tror i därmot att Malmö vinner ikväll. Det Ska bli roligt att se Mora ikväll. Mora som har mött Nedlagstippade lag. Dom två första matcherna får nu ett riktigt test nu med Malmö borta.
Metal Guru: förvisso har ni mött Rögle och VIK, men jag tycker baserat på de matcher jag har sett att det är ganska tydligt efter de här två omgångarna att elitserielagen är minst en klass bättre än de allsvenska lagen. Det enda som ska kunna fälla MIK och BIF är att slappnar av och börjar tro att det är klart, men så länge båda lagen går för fullt så ska det inte kunna bli annat än MIK/BIF i någon kombination på plats ett och två när det här är över.
Metal Guru: Ja det har ju varit Mora:s trubbel de sista omg i ES + nu i kvalserien, men likväl förbaskat så leder ni kvalserien det är starkt1 Vinst mot Rögle vilket ni hade fullkubbning att slå, VIK lirade ni ut men as ususal så har ni oförmågan att punktera matchen!
Känns som om Kvalserien håller på att punkteras redan nu efter 2 omg, Mora + Brynäs leder serien och Brynäs har en nyckel match i form av Rögle nästa omg i Läkerol Arena!
PEN: Vad ska ni med Banham till? Fylla på vattenflaskor ?. Bättre spelare finns det att få. Jakob Johansson däremot är en intressant lirare. Men Banham är ett skämt för mig i alla fall, tycker han inte imponerat ett dugg i Malmö i alla fall.
Lindberg Råkkar: Sondell iofs han har viss potential men men Jakob Johansson känns som ett hyfsat kap i en 3.e lina en kvick rackare som inte fick visa sig fullt ut i Brynäs!
Jag tvivlar att Leksand orkar mobilisera krafter för varje debacel i kvalserien, Mora hade trubbel mot VIK + Pölsan i Ejendeals men ES lagen visar moral + att dom har ett annat tempo uppe än de övriga!!
PEN: Banham känns ungefär som Tarvainen, mest slut helt enkelt. Ett år äldre och ett år tröttare till hösten, nja han passar vi på. Sondell kanske, snabb, rörlig och kan både slå pass längs blå och skjuta i PP. Att para ihop med Obsut som vi måste dras med ett år till.
Mora vann och Pölsan leder med bara en dryg minut kvar. Ser ut som om kvalserien är avgjord efter 2 matcher. Leksand får ladda med Återtåget 739 till hösten, frågan är hur länge man orkar mobilsera krafter.
Måste dock säga att båda lagen visade ganska stora brister, det var mycket kämpa men inte så mycket riktigt spel annat än bitvis. Herrejösses vilka stabbiga backar Malmö har, varenda en av dem får ju LHF:s backar att framstå som rena spelgenierna. Förutsatt att LHF hade klarat det mentala är jag helt övertygad om att vi hade klarat kvalet hur bra som helst. Fast jag är ändå glad att vi slapp skiten...
LL: Tamjefan så är det en av de bättre matcher jag sett på mycket länge, Det var action från första nedsläpp tills 60 effektiva min hade gått!!!
Men sedan Calle Söderbergh som ska vara en av sveriges mest lovande lirarae var ju mer än lovligt anonym, I min aögon så var Jakob Johansson betydligt bättre eller????
Portello: du missar en väldigt underhållande match mellan Rögle och MIF. Rögle har kommit ikapp från 1-3 till 3-3 och pressar som bara den för ett segermål. Kanske inte världens mest välspelade match, men det händer grejor i stort sett hela tiden.
Väldigt tråkigt att man missar dagens kvalseriematcher på Tv4 sport. Hade varit kul att se dem. Dessutom missar man även morgondagens match mellan Färjestad- Frölunda. Och som inte det skulle vara nog. Man missar även söndagens kvalseriehockey. Tala om fel helg att jobba kväll.
Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden Och ikväll börjar kvalserien. Ska bli riktigt intressant att följa det. Men tänk så nära att Luleå hamnade där. Ojoj. Ikväll vinner Brynäs, Malmö och Mora!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?