Warulfven inleder starkt och Malmoe får ta tidut redan efter några minuter. Och det fortsätter matchen igenom - Ulfven är starkare, Malmoe får mer försvara sig. I slutminuten med uttagen vakt kvittrar Malmoe till 3-3 och vinner så småningom straffläggning och tar 2p.
Ulfven ÄR starka när spelet fungerar men har snopet tappat pinnar här och där - annars hade de nog nått toppsex redan.
Malmoe å andra sidan imponerar att ta en massa pinnar match efter match, även när de inte spelar på topp.
Lite uppdatering av tabellerna och helt klart är att Läjkers och Röglet kommer att slåss om plats 1-2.
lite mer oklart längre ned i toppsex-åtta, men där har väl f r a Apan och Trottoarkanten varit starka på senare tid, medan Luleå och HK Arslet imponerat negativt. Lagen har 5-8 matcher kvar att spela av serien och formen och resultaten under den avslutningen kommer att avgöra placeringarna 2-8.
Malmoe är förstås helt borta från bottenstriden nu och öronmärkta för plats 9, klart före Djurgårn, som säkert plockar plats 10 och sista slutspelsplatsen.
Så har vi kampen bland fyra lag att undvika de två sista platserna och kval.
HV har misslyckats fullständigt på senare tid och svårt att tro annat än att klubben nu kommer att tvingas kvala.
Det mesta talar för att HV får sällskap av Pungen. som i skrivande stund ligger bara 1 poäng före Oskars och Pölsan - som dock har hela FYRA matcher fler att spela än Pungen; tio matcher kvar mot bara sex matcher.
Men med Berguven vid spaden och Bror Little tillbaka som Broc Big har Pungen fått ihop spelet och vinner matcher. Det kommer nog INTE att räcka, det är för sent. Om... nu inte antingen Oskars eller Pölsan faller ihop mot slutet.
Oskars och Pölsan har båda spelat 42 matcher och har båda 49 poäng. Så de kan hetsa varandra. Pölsan har fått tillbaka Scott och nu Rödin och vill INTE förlora; de är säkert säkra. Oskars har vaknat efter den långa förlustraden och har dessutom köpt in ett antal förstärkningar. Så Oskars fungerar, förlorar lite här, vinner lite där, och det kommer nog att räcka.
Så kvalet mellan HV och Pungen närmar sig och det blir intressant:-)
Pölsan höll oavgjort men Gangsteröret tog bonuspinnen.
Det betyder att Luleå ligger före Öret på målskillnad i den officiella tabellen. Men bakom Öret i den standardiserade, eftersom vi har fler andel matcher borta kvar än Öret.
Pölsan tar ju poäng i de flesta matcher men tappar en hel del bonus. Offciellt ligger de nu på samma matcher och poäng som Oskars, vilket inte borde oroa, men kan tänkas göra det nu när Berguven fått Pungen att börja vinna?! Ser jag korrekt har Pölsan spelat sex matcher oavgjorda i år - och tappat bonuspinne i samtliga sex! När det gäller slutmatcher i serien och lag runt strecket brukar ju varje poäng och t.o.m. målskillnad bli j-t betydelsefullt. Riskerar pölsorne kval som följd av alla dessa oflytbonustapp?
Tage Danielsson var ju östgöte och nu kommer Berguven in som Pungens Karl Bertil och rånar det rika, feta HV på en SHL-plats, kanske?
Av allt att döma är vår egna produkt Berguven på slutet av sin karriär och skulle han rädda Pungen kvar i SHL vore det en fin juvel i hans vaktkrona:-)
Påminner lite om när HV för en massa år sedan fick Stefan Liv skadad i slutet av serien och fick för sig att ringa upp mer eller mindre pensionerad Jarmo Myllys i Savonlinna för att höra om han kunde tänka sig... -Jag kommer, svarade Myllys!
Den första matchen han tog HV-spaden i var mot topplaget HK Arslet i Scandal-i-analium. Arslets mål vaktades då av en ung Henrik Lundqvist och på läktaren satt tre representanter för det NHL-lag som draftat honom; de var på plats för att bedöma om Henke var mogen att plockas över redan då.
Efter första perioden var ställningen 0-4 och Henke blev utbytt. Myllys höll nollan matchen igenom.
Efter matchen tillfrågades NHL-representanterna om Henke. Nja, han får nog stå på tillväxt. Men målvakten i det andra laget - vad heter han, är han draftad?
Henrik Lundvist blev kvar hos HK Arslet ytterligare ett år och det gjorde honom gott. Han hann utvecklas ytterligare och blev mer erfaren. Och när han ett är mognare och bättre kom över till NY Rangers knep han förstaspaden direkt och fick en karriär som Sveriges bästa vakt nånsin.
Nu när nästan halva SHL spelar med Luleåutbildade vakter och de toppar vaktligan för SHL är det lätt att inse hur viktigt arvet av Myllys blev. Att han också vara ansvarig för att Henrik Lundqvist fick sin fina karriär bara ytterligare visar betydelsen av Mannen, Myten, Legenden.
Sven.Savage: Ha ha Karl Bertil Jonsson look alike innan kalufsen ramlade ner runt munnen :-) Rautio kan bli tungan på vågen och hålla LHC kvar i SHL och HV åker ut, tanken svindlar.
Berguvens facit de matcher han startat med Pungens spade:
VINST Färjestad BK - Linköping HC 2 - 5 43-17 95,35% VINST Linköping HC - Örebro HK 4 - 2 24-21 90,48% Torsk Linköping HC - Skellefteå AIK 2 - 5 18-37 86,49% Torsk IK Oskarshamn - Linköping HC 4 - 1 24-29 83,33% VINST Linköping HC - Frölunda HC 2 - 0 23-22 100% VINST Linköping HC - Färjestad BK 3 - 2 25-35 94,29% Torsk IF Malmö Redhawks - Linköping HC 3 - 2 17-31 82,35% VINST Linköping HC - IF Malmö Redhawks 6 - 3 26-19 84,21% VINST Brynäs IF - Linköping HC 3 - 5 20-33 85,00%
6 vinster på 9 matcher när Berguven hållit spaden för Pungen i vår.
Liiite bättre än Pungens facit för övriga matcher under säsongen: 8 vunna på 38 matcher.
Dessutom har Berguven fått ta över spaden i ytterligare två matcher, under eller efter första perioden, då Niklas Lundström startat och silat.
Nu har ju Pungen bara 5 matcher att spela av SHL-säsongen, och kommer knappast att kunna placera sig framför Oskars eller Pölsan, som har hela 5-6 matcher fler än Pungen att spela; förutsatt att inget av de två lagen kollapsar helt.
Men däremot finns det rätt stor chans att Pungen slutar högre än HV. Fast eftersom de båda då lär sluta på plats 13-14 kommer de ändå att tvingas möta varandra i kval över bäst av sju matcher där förloraren ramlar ned i Allsvenskan.
Pungen har ju insett att de kommer att behöva kvala och kan mentalt ställa in sig på det. Och, som synes av Berguvens resultat ovan, känns det som att Pungen börjar bli väl förberedda på kommande kval, sedan Broc Little kommit in och spetsar till anfallet som Broc Big samtidigt som Berguven levererat stabilt vaktande.
Men hur känns det för HV? Som häromdagen kommenterade hur svåra de kan bli att besegra för övriga lag när/om de når slutspel? Men fortsätter att förlora och förlora och förlora.
Hur mentalt förberedda kommer HV att vara när kvalet börjar?
Som vi vet kan det vara oerhört avgörande. Att vara mentalt förberedd på det som komma skall. Tänk bara på när Morsan ramlade ned i kval på övertid i sista Elitseriematchen ett år. Eller när Djurgårn ramlade till kval utan att vara förberedda. Varpå båda lagen spelade som skuggor av sig själva och ramlade ned i Allsvenskan med dunder och brak.
Jag kommer ihåg när Pungen tog sig upp i Elitserien, med ett lämmeltåg av Supporterbussar som följde laget för matcher över Sverige. speciellt under sista allsvenska året och kvalet. Linköping har ju igen-kligen aldrig lyckats på lagnivå nationellt men nu fanns en uppsjö av sponsorer som skulle fyllde Pungens pung med stålar för att köpa sig en plats i ljuset.
De körde på i många år genom att köpa ihop en förstafemma av spelare som ingen annan hade råd med.
Lite tuffare på senare år och när man fick dåndimpen att anställa galningen CryBert som huvudansvarig tränare i tre år tog det naturligtvis slut.
CryBert har ju haft ett oförtjänt rykte bland oinsatta, sedan han a) fått gratisreklam som assisterande till Rönken i Allmtuna, följt av b) då har och Ap-Lasse J medelst Brutus-kvivar i ryggen på Anders Forsberg stal dennes ära att ha satt ihop en vinnande Apa.
Under 2020 fick CryBert dominerande inflytande över vilka spelare som Pungen skulle handla in och då gick det naturligtvis åt helvete. Man sparkade förstås CryBert med mer än 1,5 år kvar på kontraktet men skadan var för stor; CryBert - för ändamålet utbildad av köfesternas köpfestprisse Näsan - hade handlat upp alla Pungens medel och nu, i slutet av denna säsong, när alla bottenlagen handlat friskt har Pungen inte haft några pengar att köpa för utan i stället med mössan i handen fått ta emot det som blivit över från andra SH-lag: Tyler Moore från Apan, Joshua Ho-Sang från Gangsteröret och Berguven från Luleå.
Pungen saboterade ju för Luleå i många år efter att varje säsong köpa våra bästa spelare genom att lova dem 4-5 ggr ökad lön, så det känns verkligen som Karma att de nu faller med tom börs.
Matchen mot Ulfven mitt i första perioden redan och faktiskt har Pungen tagit ledningen med 0-1. Liket lever eller bara dödsrosslingar hos kadavret?
{7533}: Underbart tänkt! Till saken hör att dessa damer ligger längst fram bland dameliten i sparkboll, regerande mästare som de är. Samt att de lokalt anses komma från Sveriges "framsida" även om vi andra snarare uppfattar lokalisationen till Sveriges Arsle, vilket får stark stöd när deras bästa sparbollslag är BK Arslet, strax med underdivisionerna HK Arslet och BK Framstjärten:-)
Hängmatch mellan Warulfven och Pungen i den lilla lila arenan med 71 meter pissoirer för hugade öldrickare och hockeysupportrer dock inte denna säsong.
Jag tror att Pungen är råkörda nu - efter kvällens match bara 5 matcher kvar för dem i SHL - och att de redan förbereder sig för kvalet som troligen blir mot HV-71.
Warulfven däremot har yänt till nu mot slutet av säsongen- Frågan från vårt håll är förstås om de kommer att lyckas att passera haltande Luleå. I detta nu är Ulfven visserligen hela 9 poäng efter oss - men vi har spelat två matcher fler än ulfvarne så igen-kligen kanske det bara hanlar om några få poäng om Ulfven vinner "extramatcherna".
Och strax är det nedsläpp och möjlighet för Ulfven att börja inhämtningen. Luleås hopp står väl till att Pungarne kör med Ulfvadödaren Berguven som tar spaden, samt att Pungen till slut fått Broc Little med på isen igen.
Det finns folk som tror att ful-joel saknats eftersom han är avstängd med anledning av att han tacklat motståndare exakt som Rogern vill att alla hans arslen ska tackla.
Nu framkommer dock att ful-Joel försvunnit. Som bekant kommer hans klubb att byta namn till HK Arslen och spela i tröjor prydda av en symbol tagen direkt från ful-Joels träning.
Stolt över detta har ful-Joel intensifierat träningen och av misstag krypit så djupt in i eget arsle att han intenlängre kan upptäckas.
Information om den försvunne ful-Joel kan lämnas till polisen i VGregion, till närmaste polismyndighet, till programmet "Efterlyst" eller direkt till GW, som förklarar att det är en helt unik händelse.
HK Arslet har ju beslutat om namnbyte i syfte att eliminera den rasistiska underton de kört med sedan länge.
Nu förklarar de att de inte hinner bli klara till nästa sommar utan behöver ytterligare ett år på sig.
Varfr ska det behöva ta sådan tid? Har de svårt att komma överens om kommande namn?
Det är ju skitenkelt. Naturligtvis ska de hänga på BK Arslet. Det sparkbollslaget kallar ju sig visserligen för Häcken men för att inte riskera ihopblandning behöver de ju ta sig synonym-namn som stjärten, rumpan eller arslet.
Arslet känns ju tämligen självklart eftersom det namnet dessutom fint illustrerar det sätt med vilket de taclar motståndare. Så att dessa blir borta i veckor-månader med hjärnskaning/skada och Disciplinnämnden får stänga av arsel efter arsel i många matcher. Samtidigt som HK Arslets huvudansvarige tränare förklarar att "det är så här jag vill att samtliga arslem ska tacklas!".
Dessutom har ju Häcken ställt ut möjligheten att plocka in de svenska mästarna i damsparkboll under sina fanor. Och även där kan det bli intressanta namn. Damrumpan?
Luleå lyckades till slut med nöd och näppe vinna med bara 8-2.
Samtidigt har DamPölsan spöat Stocksund med 5-0 samtidigt som DamHV vunnit mot DaMooDoo med 6-2.
Det betyder att DamPölsan och DamHV möts i den ena semifinalen.
I den andra semifinalen blir det Luleå Hockey mot antingen DamGården eller DamPungen. Med fyra minuter kvar av tredje leder DamGården matchen mot DamPungen med 2-1 och vinner Damgården blir det de vi möter i semi. Skulle DamPungen vinna matchen, blir det en avgörande match mellan dessa två lag i morgon där vinnaren får äran att möta världsmästarna i damhockey för klubblag - Luleå Hockey!
Vår första match i semifinalen blir på sönder, antingen i Stockholm eller i Linköping alltså.
Wilhelmsson: 3-0 är visserligen det svåraste av lägen i hockey och inte oväntat kom DamGnaget igen rejält.
Och reducerade till 3-1.
Luleå har därefter gått ifrån till 5-1. Troligen är de inte informerade om Hockey Södergrens profetia avseende 3-1 utan lirar bara på. Tur det:-)
Verkar som att Luleå är hopplöst förlorade nu. DamGnaget böt vakt efter 5-1 och nu har vi lirat drygt 4 minuter utan att göra ett endaste mål på Sabina Väggen Eriksson...
Malmoe ångar på och krossar med 4-0 HK Arslet som tycks vara lika klappkassa som vi i Luleå, sedn Arslet torskat 7/8 senaste matcherna - det var bar Luleå de lyckdes spöa.
Kanske kan man nu hoppas att vårt fall ackompanjeras av Arslets så att vi får slutställningen
7. Luleå 8. Arslet 9. Malmoe 10. Djurgårn
Så blir det Malmoe mot Arslet i ena sociala slutspelet följt av att vinnaren får möta SHL-vinnaren troligen Röglet i kvarten.
Förutsatt då att Luleå skärper sig och tar Djurgårn i vårt sociala slutspel följt av att vi får möta SHL-tvåan troligen Läjkers i kvarten.
Vore ju minst sagt otrevligt för Röglet om Malmoe plötsligt steppar upp och vinner mot dem, men blir det ett Skånederby i kvarten är det svårt att säkert veta hur det skulle sluta.
Malmoe kanske är på väg att görs en Röglet? Inleder med tt ligga jumbo, kletar sig upp till slutspel från plats 9 och senare tr hem hela skiten?
Så flikar vi in att berätta att Isac Lundeström i natt gjorde hattrick för Anaheim. Han är numera ordinarie i NHL och har på 15 matcher i vår gjort 5 mål.
Härligt att se att Luleå-produkten Lundeström lyckas så bra. Han är ju bördig från Gällivare-Malmberget men flyttade som 13-åring till Luleå och började spela för och utvecklades av Luleå Hockey.
Till förtret för köpe-Apan där de vidriga pojkförföljarna Ap-Lasse J och Ap-Wallman belägrade Isacs telefon med sena kvällssamtal bestående av "Komse, komse, komse..." ända till dess att Isac gick ut offentligt i tidingarna och förklarade att: Ni kan sluta förfölja mig. Jag kommer INTE att lämna Luleå Hockey förutom för NHL. Basta!
Så fint går det, när man skiter i blygdens plastlag med köpfestvurmerier och värdegrunnnnnnnd.
DamHV vände i tredje perioden från 2-1 till 2-3 men i slutminuterna kvitterar faktiskt DaMooDoo och nu blir det övertidsspel för att avgöra den här kvartsfinalsmatchen.
TILLÄGG: Och så vann DamHV med 3-4 efter tio minuters övertid. Alla de fyra högst placerade lagen vann första kvartsfinalerna mot lag 5-8 men det satt hårt åt för DamHV och också Luleå.
Men nu går det nog enklare, tippar att alla fyra kvartarna är över efter nästa match som spelas på onsdag.
Charliejfz: He he. Avsluta efter SHL? Ja, i så fall blir ni moraliska svenska mästare, som vi blev i fjol.
Personligen tror jag att tredje våg eller inte så blir det lugnare framöver och det spelas säkert slutspel. Men skulle något lag få coronafall blir det riktigt knepigt. Går ju inte att flytta matcher lika enkelt som under grundserien.
Sven.Savage: Hoppas LHF kan komma igång och vinna. Snart är det dags för sociala smitt möten i matcher sju som egentligen inte betyder något annat än att något lag i slutändan får lite glans i solen samtidigt som ökad smittspridning, tycker vi avslutar efter grundserien.
Luleås 0-1 vid PP i första var snyggt. Se bild nedan. Tulus passas hårt ned till Vainikka bakom mål, som direktslår krosspass till Nieminen som pangar in pucken direkt. Allt under en bråkdel av en sekund och DamGnagets norska vakt hann inte alls över.
sju minuter spelade av tredje, fortfarande "bara" 0-1 och lite nervöst.
Övriga matcher DamPungen-Damgården 1-6, Stocksund-DamPölsan 0-2 och DaMooDoo-DamHV 1-1.
Jag har inte sett vad det står i DamApans match men antar att de redan är klara för final, allra minst. När ApPea tvingades ta upp damhockey - som han hatar - för några år sedan förklarade han ju att de skulle bli Norrbottens och Västerbottens bästigaste lag inom några år, baserat på egna produkter från blygden, indoktrinerade med värdegrunnnnnnnd.
Det är förstås många som följer matchen och ni kan sluta bita på naglarna nu: jag har löst mysteriet med ismaskinen.
Zamboni är ju den maskin som tidigare dominerade och fortfarande gör det på andra sidan Atlanten, där Zamboni numera är synonymt med ismaskin, efter skaparen Frank Zamboni förstås.
Men här är det italienska företaget Engo som tillverkat denna ismaskin, som är elektrisk och har namnet IceLion.
andra perioden spelad och fortfarande "bara" 0-1. DamGnaget har varit rejält mycket bättre än väntat och även om Luleå har skotten med 8-21 har DamGnaget haft ungefär lika många stora chanser. Men då har Sara Grahn stått emot.
Efter två första perioderna känns det lite småfarligt. Ser gärna att Luleå får in något mål tidigt i tredje så att DamGnaget ger upp.
Vi har ju inte glömt att Luleå - som vunnit samtliga SM som spelats sedan vi gick in i damhockey med ett undantag, spelatdes bort efter semifinal av DamHV för några år sedan då HV försvarat sig med näbbar och klor, hållit oavgjort och vann de båda matcher som spelades på straffar...
DamPungen verkar vara på überigång nu. Leder andra halvan av matchen överlägset med hela 1-0. DamGården har flyt som har med sig 0-5 från första halvan.
Trevligt att se damhockey eftersom det rullar på snabbt utan speciellt många avblåsningar. Därmed inget tjafs och käbbel a la Apan. Inte heller någon som "sträcker sig efter pucken" och skickar motståndare till sjukstugan i veckor. Och ingen som "lyckas" med detsamma efter att ha satt in något som lagets tränare karakteriserar som att "det är exakt så här jag vill att alla mina spelare ska tackla".
2,5 min kvar av andra, fortfarande 0-1. DamGnaget har varit framme med några chanser och nu får de spela PP.
DamGnagets lagtryck har börjat släppa och Luleå kan spela ut mer. Vilket tvingar DamGnaget att ta utvisningar och nyss satte Luleå 0-1 i PP. Drygt 14 min spelade av andra.
I Lnköping gick Damgården från 0-1 till 0-5 på 6,5 minut i början av andra.
Lutar mot att vi får DamGården i semi.
DaMooDoo-HV 1-1 och Stockund-DamPungen fortfarande 0-1.
0-0 efter första perioden, skotten 4-9, relativt jämn period även om Luleå hade någon enstaka bättre målchans.
Det andra topplaget i svensk damhockey - DamPölsan - spelar faktiskt också de ett stenkast från mig, i Enebybergs ishall mot Stocksund. Där har DamPölsan tagit ledningen genom ett PP-mål i slutminuten av perioden.
Även i Linköping har vi 0-1 mellan DamPungen och DamGården, som också vann skotten med 7-19 och således tycks dominera.
Den fjärde matchen - mellan DaMooDoo och DamHV börjar en halvtimme senare och ska brecis starta.
På Ulriksdals IP dominerar just nu Spoljanssons efterträdare, dock utan Zamboni, såvitt jag kan se. Får försöka ta reda på vad de använder.
Tycker att Luleå lirar lite slarvigt faktiskt, men det är klart att eftersom de vunnit 21 dammatcher i rad nu, finns en trygghet att det ordnar sig nog, och därför inte 100%.
Senast Luleå förlorade en hockematch var alltså tidigt i höstas, mot Stocksumd, när Luleå tvingades spela utan en finsk landslagsfemma eftersom de satt i coronakarantän.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
DaMooDooist från början, senaste säsongerna i DamGårn.
Den första semifinalmatchen mellan Damgården och Luleå på Hovet har nyss börjat och det tog hela 01.35 innan Noora Tulus satte 0-1 på DamGården.
She can talk the talk, but can she walk the walk?
Den andra semifinalen startade tidigare och de är redan fem minuter in på tredje perioden. Och där leder oväntat DamHV med 3-2.
Härligt, härligt att följa Luleå Hockeys ståltjejer på Vägen mot SM-gludet! Igen!