Osj02: Och fyran, vilket start. Erik skadar sig, står mer eller mindre stilla och Ulfven får leka som den vill. Sätter 1-0 på Luleå efter bara en minut.
Domarna granskar, men det syns ju på reprisen att det är helt korrekt.
Bulan intervjuas före match: - Nu har ni varit på en roadtrip, borta från Norrbotten sedan i torsdag morse? - Ja, vi saknar den friska luften, men i morgon kommer vi hem. ;-)
Och nu bara minuter innan SeMer kopplar upp sändningen från Warulfven-Luleå med nedsläpp om drygt tio minuter. Räkna med att eltifoso och Svanru laddat för revansch!
Kan man hoppas på att vi får Patrik Westberg som kommentator?
Nej, tyvärr. Det blev en travexpert från Västerbotten.
Hockeysverige. En plats där man länge kunde läsa analyser och artiklar som var mer genomtänkta än man fann på andra platser. Till dess att den misslyckade hockeyspelaren Bodin sparkade giganten Robert, som fick se sig utmanövrerad från först Hockeymagasinet därefter Hockeysverige; två platser han genom unik kompetens lyfte att bli favoritplatser för hockeyintresserade.
Numera är Hockeysverige i stort sett alltid bara rena skiten. Ser de någon hockey? Analyserar den hockey? KAN de hockey?
Jag tvivlar på det.
Den vanliga typen av artiklar de numera presenterar är av typen "Pelle Persson utser bästa backarna i Division 1 1973" och liknande dravel som intresserar ingen alls. Dessutom vill de numera ha betalt av den som klickar fram deras annonsintäkter.
Nu har alltså spelats en synnerligen intressant match i SDHL, mellan DamPungen och Luleå Hockey. Och serverar Hockeysverige under den bedrägliga rubriken "Matchrapport" följande skit:
"Linköping vann mötet med Luleå hemma med 6-4 (1-1, 4-0, 1-3) på söndagen i SDHL.
Segern var Linköpings sjätte på de senaste sju matcherna, och femte raka segern på hemmaplan.
Första perioden var jämn. Linköping inledde bäst och tog ledningen tidigt genom Justine Leanne Reyes efter 2.04, men Luleå kvitterade genom Viivi Vainikka efter 10.17. Linköping spelade bra i andra perioden och gick från 1-1 till 5-1 genom mål av Linnea Johansson, Justine Leanne Reyes, Sydney Brodt och Lenka Serdar. Luleå reducerade dock med tre mål till 5-4-läge genom Noora Tulus, Astrid Lindeberg och Jenni Hiirikoski efter 12.15 i tredje perioden.
Linköping kunde dock avgöra till 6-4 med 02.47 kvar av matchen genom Olivia Zafuto.
Luleås Jenni Hiirikoski stod för tre poäng, varav ett mål. Dessutom att Linköpings Justine Leanne Reyes gjorde två mål och totalt tre poäng.
I nästa omgång har Linköping SDE hemma i Saab Arena, onsdag 24 november 19.00. Luleå spelar borta mot Djurgården måndag 22 november 19.30."
Som alla inser innehåller ovanstående ingen som helst analys eller bedömning. Hockeysverige kollar bara upp resultaten på Swehockey och så broderar de ut detsamma ograverat. Använder fler och mer onödiga ord vilket bara gör det mindre tydligt och inte tillför något som helst vettigt. Undantagsvis tar de chansen att gissa något, t.ex. "Linköping spelade bra i andra perioden" inte alltför vågat med tanke på att DamPungen vann perioden med 4-0, och förstås synnerligen intetsägande och meningslöst.
Det här är ett exempel på en SDHL-match men det är precis likadant som Hockeysverige hanterar SHL och andra ligor. Möjligen har de någon PRAO-elev som får ha SeMer på medan han käkar middag, tittar på sparkboll, ligger på hålet eller annat. Så kan denne undantagsvis lyfta in uppgifter om att "experten raaaasar" när Wikegård förklarat att "visst slog han ihjäl motståndaren, men denne är mer och medskyldig eftersom han inte var beredd".
Ja fy fan. Trist att Hockeysverige gick intellektuellt och hockeykompetent i graven. Tidigare en plats där man kunde lära sig något. Numera ett avträde man bara besöker när man behöver hjälp att tömma magen.
Luleås lag mot Warulfven har presenterats. Trevligt att se att kOMAReK kommer in igen. Nu saknar vi egentligen bara Rasken och Styrman.
• Walle tar spaden förstås sedan Lassi haft den <24 timmar sedan,
• På backsidan saknas Johansson och #44 får bli sjunde back. Känns som att Bulan nu kör tre backpar som mycket möjligt kan bli de par vi ska köra med säsongen igenom. Vilket kan innebära att Lepistö-Honka som par kan bli alldeles ypperligt för det offensiva spelet innanför motståndarnas blå. Det giller jag!
• Bulan kör ju förstalinan ograverad och fjärdelinan komponeras av de unga spelare som vi för närvarande har tillgång till - de är duktiga hela gänget och presterar alltid bra,
• Det jobb som pågår är förstås att hitta rätt andra- och tredjelinor. Ganska självklart att dessa kommer att centras av Tyrre och Connolly men frågan är vilka vingar både bäst kompletteras av. Tyrre kör idag vidare med Brännis och Einar Wolf, medan kOMAReK ersätter allt-i-allo Berglund i Connollylinan. Förutom idag aktuella spelare ska ju Rask troligen in, när armbågen så tillåter så vi får se hur det blir till slut.
En fundering man kan ha är om Fröberg verkligen är rätt man att köra med firman Limpan- Shinnimin. Jag tycker att Fröberg ofta känns som alldeles för långsam där och att han lite väl ofta med puck spelar sig fast genom att gå in med motståndare för att tappa puck eller spela den där ingen mottagare finns. Undrar om någon av våra andra centrar skulle kunna göra ett bättre jobb där? Tyrre? Connolly? Berglund? Andreasson?
Normalt kanske man skulle välja Tyrre att ikläda sig en Snygg-Mats-uppgift. Eller så kanske Connolly som är stabil överallt skulle komplettera bättre? Själv undrar jag om inte Jonas Berglund skulle kunna passa att få uppdraget som förstacenter?
Men "jag anser själv att jag är Sveriges bästa center" Bulan begriper förstås det där bättre än jag. Hoppas han får rätt.
DansbandsWolf: Underbart! Arvet från Myllys och målvaktsundret i Luleå Hockey är något vi kan vara stolta över.
Att ingen media uppmärksamma detta säger inget om oss men mycket om media.
Trevligt ändå att konstatera att vid sidan om våra egna pojkar från Luleå, Kalix och Övertorneå har också kloka talanger som JG, Filip och Walle insett att vill de bli något blir de så i Luleå och det lovar Love att har han det som behövs kommer Linda och Gusten att hjälpa honom dit.
Luleå gav sig inte utan lyckades i tredje perioden sätta 5-2, sedan 5-3 och med drygt sju minuter kvar även 5-4!
Men idag räckte det inte. Med några minuter kvar fick DamPungen in 6-4 och vann matchen med dessa siffror.
Ojoj, vilken match! Luleå klart bättre i såväl första som tredje perioden - vilket matchskotten 28-39 skvallrar om. Men i första perioden fick vi bara 1-1 fast vi borde nog vunnit med några mål. Och - enligt alla som tyckt om saken - lyckades DamPungen leverera den bästa period de någonsin gjort, och vann denna period med 4-0 och därmed matchen.
Nåja. Det händer ibland under en lång serie att t.o.m. ett så starkt lag som Luleå Hockey sover och i dag var en sådan period. Och då räckte det för DamPungen som tog chansen.
Nu är det DamPölsan, Luleå och DamPungen som ligger ganska lika i toppen så det lär bli en tuff säsong och kamp in på målsnöret om förstaplatsen.
Vill också passa på att berömma kommentatorn Chris Härenstam. Han kan damhockey och levererar både kunniga och kompetenta kommentarer. En kommentator som gör det mer givande att följa match. Undrar om han inte - faktiskt - är den mest kompetenta hockeykommentatorn i svensk elithockey? Att han sopar banan med det okunniga snarast meningslösa patrask som SeMer släpper fram för SHL är tämligen självklart; där har vi ju bara Patrik Westberg som fungerar. Men Chris är också bättre än de duktiga kommentatorer som Allsvenskan hölls med, innan de lurades av SeMer att överge ViaSAT för att sänkas av SeMer-patrasket.
5-1 efter andra perioden, Luleå inleder tredje med 1.5 min PP. Men Oj, vilken kalldusch! Att torska en andraperiod med 4-0, det är säkerligen ett bottenrekord av oss.
Intressant att konstatera att medan Luleå har sex finskor i laget, har DamPungen sex norskor. För övrigt har ju DamPungen många andra nationaliteter också - drygt halva laget består av icke svenska medborgare.
Normalt ska förstås det "finska" Luleå gå bättre än den "norska" Dampungen.
Luleå var komplett förvirrade under inledningen av andra perioden. Kanske hade de i paus fått reda på att DamApan spöade Luleås hobbylag med 0-3 häromdagen?
Nu har man dock spelat upp sig och efter 14 minuter får Luleå spela PP.
SDHL 13.00 : DamPungen-Luleå Hockey SHL 18.00: Warulfven-Luleå Hockey
Luleå har haft ledningen i SDHL en längre tid, men det är jämnt i toppen i första hand mot DamPölsan och dessutom DamPungen.
I detta nu spelar Luleås damer borta mot DamPungen och efter första perioden var ställningen 1-1, även om Luleå varit det bättre laget. Nu har vi inlett andra perioden och där har Dampungen slagit till genom att sätta 2-1, 3-1 och 4-1 på drygt 4 minuter!
Efter 3-1 tog Luleå tidut, nu efter 4-1 byter man vakt och Sara Grahn kommer in.
Ajajaj, det här blir svårt.
Senare ikväll möter alltså våra herrar Warulfven i den lila arenan. Vi talar om en Ulfv, som varit säsongens negativa överraskning i SHL, men som efter sex torskar i rad igår skärpte till sig och vann mot "oövervinnerliga" Röglet.
Vad kommer Warulfven med idag då?
Ja, efter Rögletvinsten vänder det kanske för Ulfven och räkna med att de kommer att vara i toppslag ikväll. Det här är ju en hängmatch - som flyttades från september för att Ulfven skulle få spela med fullsatt arena - och båda lagen spelade ju match så sent som igår. Men med en enorm fördel för Ulfve som fått vila hela 25 timmar sedan senaste matchen medan Luleå fått vila bara 22 timmar.
Warulfven har alltså vilat mer än ett dygn medan Luleå vilat mindre än ett dygn. Jag säger som Sverker: SKA DET VARA PÅ DET HÄR SÄTTET?
• Örebro HK-Luleå HF 2 - 3 • Djurgårdens IF - Linköping HC 2-5 • Timrå IK - IK Oskarshamn 2-0
Nedan läget i tabellen (poäng/match) efter dagens omgång.
Som synes har tabellen sönderdelats i fyra olika grupperingar, där Röglet och Frölunda leder överlägset samtidigt som Timret och Djurgårn ligger rejält jumbo.
Timret har dock börjat ta pinnar på sistone och även om det är ett avstånd uppåt riskerar gruppen Pölsan, Malmoe, Ulfven och Pungen att bli neddragna i streckstrid.
Gårdarna däremot har inte kunnat vända på sitt jobbiga läge.
Lite trevligt att se att Luleå, trots att spelet varierat och bitvis inte fungerat, klättrat och nu etablerat sig rätt stabilt bland toppsex.
Men i morgon blir det jobbigt mot en Ulfv som kommer från vinst mot oövervinnerliga Röglet. Då behöver vi vara vakna redan när matchen börjar, annars kan vi lika bra ta flyget till Kallax redan nu.
Ett litet tips till FriSören, för att hitta utvisningar. Örena har matchen igenom lyft armarna, greppat runt halsen på Luleåspelare och brottet bort eller omkull dem.
Det är faktiskt inte tillåte. I brottning ja, men det här är hockey.
Eftersom FriSören själv fribrottats på SHL-is förstår man att det är svårt för honom, men läs gärna tipset, läs regelboken, och Vips! kommer du att kunna ta korrekta utvisningar som omväxling från idag, då du tog bara 25% korrekta.
Luleå kämpar igenom boxen och strax efter får han kontra sedan han fått puck av Erik. Limpan drar iväg ett skott med vobblande puck som kommer att gå två meter utanför målet. Men Enroth är så skraj när han ser att det är Limpan, så han sträcker ut klubbhanden för att nå pucken, som träffar under stöten, byter riktning - och går i mål!
Helt jävla sjukt och det är som vanligt när FriSören ska "döma".
Här kommer ett Öre och sliter tag i #44:s klubba, för att hindra denne att delta i spelet så att Luleå saknar back i egen zon. #44 försöker dra lös klubbN men Öret drar tillbaka. Båda tappar balansen och åker omkull.
Varpå den komplett galne FriSören visar ut Luleås #44 för "high stickig"?
Fyfan, vilken nolla. Han tog helt korrekt ut en spelare för puckot i första, men därefter har det uteslutande handlat om helt makabra påhitt av den förvirrade och värdelöse FriSören.
• Örebro HK-Luleå HF 1 - 2 • Djurgårdens IF - Linköping HC 2-3 • Timrå IK - IK Oskarshamn 2-0
Tufft för gårdarna att tappa 2-0 till 2-3 mot Pungen, speciellt som Timret - som nyss slog DIF på Hovet - leder matchen mot Oskars.
Luleå klart bättre än Öret i andra perioden och 1-2 kan nog kännas rättvist. Första matchen mot Öret tidigare i höst ägde vi ju fullständigt men föll med uddamålet då Enroth stal matchen. Idag har man varit mer mänsklig.
Då hoppas vi att Luleå kan behålla greppet även i tredje- Känns ju som att laget har koll på hur man spelar mot Öret.
Även om det alltid är oroligt att de har Kovacs och Emil Larsson som tycks vara som mest levererande när Öret möter Luleå- Förstås.
Jahaja, dags för FriSörens nästa hittepå. Kovacs försöker passera Tyrre men denne är för stark för sådant och då kommer FriSören med signal och hiitTar på interference.
Luleå trycker på i Öretzonen, pucken bak till luggaren som spelar in centralt till Honka som kommer med fart och rundar en Öretspelare innan han klipper in 1-2.
Honka ären härlig kille och nu leder han backarnas skytteliga i SHL, före hattrickare Engsund.
Pucken fri framför Öretvakten och Fröberg tillsammans med Shinnimin slår gång på gång på puck. Till slut tappar Öretvakten balansen och hans benskydd, ben och puck åker in i mål tycker jag.
Men FrfiSören har redan blåst av eftersom "pucken var blockerad" enligt hans bedömning.
Som förstås är åt helvete, den pucken var aldrig blockerad.
Osj02: Ja, riktigt segt av Luleå första perioden, även om man skärpte sig något efter att ha fått kämpa i box.
Så här var det ju första perioderna mot Pugen med. Luleå tar det lugnt medan motståndarna framstår som snabbt spelande och vi hinner inte med.
Tänk när vi kom igång säsongen 2019-2020. Då var det full fart från början till slut och under senare delen av säsongen ägde vi alla matcher.
Men nu är det som att laget inte riktigt är på, inte riktigt beredda ge 100% utan mer spela av matcherna. Ska vi spela Bulanhockey fungerar det inte om vi inte går fullständigt all-in.
Sven.Savage: ser inget vidare ut, vi blir sönderåkta. Vi får heller inget tryck i anfallszonen, inte riktigt när idag så här långt. Krävs stor förändring annars ….
Och nu är vår match igång. Öret har startat i ett rasande tempo och första minuterna värmt upp Lassi flera gånger, men 0-0.
Upptäcker att vi tyvärr drabbats av FriSören Persson som zebra. Då vet vi att vänta oss att han "hittar" några utvisningar på bortalaget som bara han "upptäcker". Och om någon protesterar riskerar de att Fribrottar-Sören tar halsgrepp och kväverspelaren.
Jahaja. Nu 3,5 minut spelad och Öret sätter 1-0. Poäng till tre f d Luleåspelare som Öret raggat upp: Mastomäki passar Kovacs som passar Näkyvä som smäller in målet.
Luleå har inledningsvis visat samma spela som inledningsvis mot Pungen. Sovande alltså.
Warulfven har varit bra idag, medan Röglet varit mindre på än man är van- Nu har Ulfven gått i från till 3-1 och med halva sista perioden kvar ser det alltså ut som att Ulfven ska kunna vinna detta faktiskt. Om de nu inte kollapsar, det har ju hänt tidigare under säsongen. Skulle Abbotten få igång Röglet kan det ju gå snabbt.
Frölunda var komplett utspelade i första perioden, lite mer med i andra, men underläge 0-2 mot Läjkers inför tredje. Men väl i tredje perioden vaknade Frölunda och har fått från 0-2 till 4,2, fyra minuter kvar.
Trottoaren-Apan fortfarande 1-2 och Malmoe-Pölsan 1-1.
Ställningarna efter ungefär två perioder: • Leksands IF - Skellefteå AIK 1 - 2 • Färjestad BK- Rögle BK 2 - 1 • IF Malmö Redhawks - Brynäs IF 1-1 • Frölunda HC - Växjö Lakers HC 1 - 2
Luleås lag är uppe nu. Tyrre går mycket riktigt in, däremot saknas kOMAReK idag.
• Lassi tar över spaden • Fyra backpar igen och Bulan testar nya par, t.ex. Lepistö med Honka. • Förstalinan är förstås intakt • Fjärdelinan "junislinan" varierar ju lite grann då och då, beroende av övriga linor, men man vet ändå vad junislinan kommer att leverera oberoende av vilka för dagen spelar där. • Och nu testar Bulan en "centerlina" med tre potentiella centrar; Connolly i mitten, flankerad av Andreasson och nu kommer Berglund också in där. • Och så får Tyrre lira med Brännis och Einar Wolf.
Luleå Hockey är alltså på roadtrip som inleddes sömnigt med torsk mot Pungen i förrgår. Ikväll 18.00 möter vi Öret och i morgon ska vi till Warulfven.
Känns som att vi kan torska båda matcherna i helgen. Öret är ju konsekvent ett bogeyteam för oss och Kovacs/Emil tycks ju lyfta speciellt mot oss. När det gäller Warulfven har de ju förlorat massor av matcher i rad, spelar idag mot ruggigt starka Röglet och det känns väl som att vi i sådana lägen brukar hjälpa till att avsluta trender.
Ja, vi får se. Bulan menar att det är troligt att Tyrre hämtat sig tillräckligt och går in och spelar idag. Rasken däremot behöver vila armbågen och är fortsatt borta under roadtrippen.
Blir lite intressant att se hur Bulan nu formerar laget när/om Tyrre kliver in igen och med Connolly tillbaka har vi ju typ sex centrar.
Lite överraskande skriver Luleå Hockey på hemsidan att en av klubbens spelare nu dömts för något som hände innan han kom till Luleå och föreningen hoppas att det inte händer igen. Klubben skriver alltså inte vilken spelare det handlar om och vi låter honom vara anonym även här, men låt oss kalla honom för...Pontus Andreasson.
Göteborgaren Pontus skulle gå på nattklubb i Götet förra sommaren men ansågs av klubbens vakter vara för berusad. Pontus menar att han stod still men blev kastad i golvet av en manlig vakt. En kvinnlig vakt menar dock att Pontus slagit henne på kinden, nypt henne på basen samt dragit henne i håret.
Har egentligen inget att kommentera. Men det kanske kastas fram av Aftontrasan och liknande "alster" så vi kan lika gärna ha det nämnt och glömt här. Tidningarna drar ju gärna igång drev om de har en intressant yrkestitel att sätta på en iblandad. "TV-profilen" exempelvis, vilket brukar innebära att personen i fråga hade ett uppdrag att vara assistent till en assistent som assisterade med att åka och köpa catering vid något auktionsprogram för 15-20 år sedan. Politiker är en annan beteckning som tabloiderna gärna vill rasa mot. För närvarande pågår tvenne politikerdrev; ett mot en socialdemokrat som påstås ha haft handen på en rumpa; ett annat mot en sverigedekomrat som påstås ha utfört ett styckmord. Lite svårt att se vilket av de påstådda brotten som anses värst av tabloiderna men det tycks som att det rasas mest mot handen på rumpan.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?