Skidrow: Lulää vinner imorron, jag lovar! 6-1, Kapanen utbytt efter fem mål i första, Freddan in! Timrås enda mål är ett självmål när Bulan ska slå Robert Carlsson på käften, men av misstag slår på Carlssons klubbända, varvid pucken glider förbi en sovande...osv!
Grattis till 1-2 i matcher, vi ses i Timrå på fredag!
Chief: Förresten så vet jag inte om du är så mycket "innocent by-stander" inte när det gäller denna matchserie i varje fall. Då är det väl istället jag som skulle anta den rollen i gb:n.
Expressen konstaterar i en huvudrubrik att Videovåldet tar över slutspelet. Med ett stort undandtag, enligt ishockeykommentatorn Mattias Ek, som beskriver det hela så här: "I norr glöder slutspelshockeyn. Här i Fjollträsk kastar klubbarna sand. Och tittar på video." Vidare: "Att se Markus Åkerblom (igen!) sopa in segerpucken en kvart före midnatt för fantastiska Timrå måste ha kostat en natts sömn för Thomas "Var är klubban" Berglund och Petter "Stolpe-ut" Nilsson. Timrå är på väg mot SM-semifinal. Efter denna säsong borde ingen vara förvånad. Ändå känns det som en fetsensation. Jag fattar inte varför."
Zoogin: Äh knappast, Fagemoney brukar vara som bäst på försäsongen och i träningsmatcherna. Men man vet aldrig, kanske han får lägga någon straff. Tror själv att våran junis Hansson kommer att avgöra för våran del ikväl. Slaget går vidare, forza Timrå.
COLD MAN: Var inte Fagemo rätt bra under kvalspelet förra säsongen? eller var det träningsmatcher? Och om han nu var så dålig under "riktiga" matcher , varför så upprörda över att tappat honom till oss?
Portello: Ja, var han det? Kan nog stämma det att det var i kvalspelet!! Inte nu längre. Han verkar trivas så bra hos er. Vi hade som bekant inte råd att ha en spelare som ville spela i ett bättre lag och inte göra laget själv till det bättre.
Portello: Blev tyvärr bara en buss ca 60 personer :-( Kanske dock inte så dåligt med tanke på att det är onsdag och folk får ta ledigt både i dag och kanske förmiddagen i morgon.
matsby: Det är inte vi som har ett skitlag. Påminner dig om vilket lag som inte pallade lite mireralvatten och blev dålig i kistan för den sakens skull ;-)
Suzanne: Du vet då vad jag vill ha du ;-) Jodu två dubbeldäckare och ex antal bilar gjorde att vi hade lite tryck i allafall, synd bara att klackarna inte hör varandra.
Självklart var man och såg matchen, det kan man ju inte missa, kan lungt säga att det var trötta spelare på slutet.
I sudden hade det faktiskt kunnat sluta hur som helst, det var öppna mål, stolpträffar och ribbträffar. För första gången denna säsong var det bra drag på sittplats också, riktigt trevlig matc,,,vi vann ju ;-)
Kommer du ner till ladan på fredag då? Blir ni många?
Ps. då lovar jag att bjuda på en tröst korv med bröd ;-)
matsby: Jag kollade matchen på ZAP och kan säga att jag blev helt slut mentalt av att bara kolla på den, så då kan man nog tänka sig hur slut spelarna måste vara.
Säg inte att du hade ståplats under alla dessa timmar *S*
Å stolträffar , jo du, vi alla jublade som galningar när Petter Nilsson fick sin stolpträff på insidan av stolpen , vi trodde det var mål eftersom pucken gick via mål-linjen och ut. Så besviken jag var sen :-/ *snyft*
Jag brukar inte åka på borta matcher, så det blir tyvärr inte nu heller, vet faktiskt inte alls om de blir många här uppifrån, men kan tro det.
Den där korven hade jag behövt i förrgår ;-) Behövde all tröst i världen då .
Lulekickan: inget klart än med Lindman. Bara Expressen som ville skapa sensation med sina tvivelaktiga rubriker.... läser man hela artikeln så verkar det långt ifrån klart.
Lulekickan: förvisso.... men men.... märker väl efter slutspelet..... finns ju det faktum "ingen rök utan eld". För övrigt så verkar det vara väldigt nära att finske landslagsbacken o gamle TIKarn Pasi Petriläinen är på gång tillbaks till TIK o den killlen kan sannerligen fylla Lindmans plats, sanna mina ord. =)
Lite synd om Fagemo..... hade han stannat i TIK hade han med stor sanorlikhet spelat semifinal i år.... :-P
Blir nog en höjdarmatch ikväll.... synd att man inte ser den på plats men ppw duger det också. =)
Lulekickan: japp det förhandlades redan under förra säsongen med hans nuvarande klubb om att köpa loss honom från det kontrakt han hade då men det sket sig. I år går hans kontrakt ut, Pasi har sagt att han är väldigt intresserad av spel i ES igen o TIK skulle vara en trolig adress nästa säsong enligt hans egen utsago i en intrevju i ST för ett tag sedan.
Det är bara att erkänna att Timrå är ett bättre hockeylag än Luleå. Ska man vinna hockeymatcher får man inte dra på sig så mycket utvisningar som Luleå gjorde. Timrå hade den här matchen under kontroll och man visade upp ett mycket bättre powerplay- spel än man gjort tidigare. 1-0 snygg styrning av Christian Sjögren på en fin skottpassning av Micke Lind. 2-0 i början av andra återigen i PP genom stenhårde backen Kalle Koskinen och 3-0 även det i PP genom den suveräne Valeri Krykov som verkar finnas överallt på isen. Efter det var matchen avgjord. Visst kom Luleå upp till 2-3 men då gjorde direkt kämpen Robert Carlsson 2-4 genom en härlig viljeinsats. Sammantaget en mycket bra laginsats av Timrå som imponerar stort. Man är ruskigt bra på att spela på resultatet och när Luleå lyckas skapa målchanser så är Kimmo Kapanen rena väggen.
Återigen bevisar vi att vi är ett lag att räkna med, hoppas alla experter fortsätter med "skrällaget Timrå" räkna ut oss igen bara.
Suzanne gör som Sven Savage m.m och bli medlem i TIK så tar ju inte säsongen slut ännu ;-)
I morgon kommer det att åter igen bli tryck i en fullsatt hall? Messa mig ditt tele nr skall du få höra hur det låter i ladan i timrå på både sitt och ståplats.. imorgon blir det drag, tror dock att det blir en ruggigt tuff match, det är nog inte bara att gå ut och ta det i fyra raka, om inte annat kanske vi tar det på söndag.
hade vi en bra klack igår också eller var det lungt?
0-3 i matcher och nu är det bara segrar som gäller för Luleå. Jag tror att Luleå kan vända för nu tror Timrå att de redan har vunnit och då kommer de omedvetet att slappna av och det räcker för att man ska förlora. Men då får inte Luleå dra på sig onödiga utvisningar som igår.
Zoogin: tror aldrig att Kenta låter de gå in med den inställningen till match, sitter just nu och lyssnar på en intervju med Jindrich på rinkside live och de är medveten om att den fjärde matchen blir svårast att vinna
Hur är det med tevesändningen av matcher imorgon. Har C+ rätten att välja huvudmatch och sen får fyran sända från någon av de övriga tre? Eller kommer TV4 att visa från alla matcher. Har lyckats förtränga hur det var som under fjolårets slutspel.
Albert Hall: Jo, jag har för mig att det är så också. Men, rätta mig om jag har fel, brukar inte TV4 visa målen från alla de övriga matcherna. Just nu har nog både hjärnan och hjärtat gett upp, men det borde väl inte göra någon märkbar skillnad egentligen...
Albert Hall: Tänkte på en sak, om det skulle kännas lättare för dig att bearbeta denna tunga period genom att tja...till exempel...publicera Redogörelserna så ska vi ju förståss inte hindra dig. Tvärtom så står vi helhjärtat bakom dig ifall du överväger något sånt. *hoppas*
Paddan: Redogörelsen skulle få maximal uppmärksamhet just nu faktiskt. Vår gb verkar vara en flitigt besökt sida just nu. Kanske man skulle...? *funderar'
Albert Hall: Tycker allt du borde ha fundilerat färdigt vid det här laget. Se så, fram med Redogörelserna nu. Kickan sitter med färdigt kontrakt för bokutgivningen så en liten summa pengar kan du nog tjäna på det också!
Zoogin: Inte förvånande då det ju är den enda matchen som det finns risk/chans att den avgörs imorgon.
Chief: Är det inte enklast att helt enkelt lifta upp till Timrå för morgondagens match. Du lyckas nog alltid hitta någon chaffis som ska åt rätt håll. eller om inte annat får du väl "övertala" honom att han alltid velat åka till Timrå...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tja, vad finns det att säga egentligen. Att det är dags för en liten bild kanske på den sanne mästaren...