Jaha, det var dagens SHL. Inte så pissdåligt av oss, visst hopp om framtiden.
Vidare hade vi B-junisarna i farten och där krossade Luleå Apjunisarna och la sig bakom MooDooismen i toppen av J18 Elit Norra. Apropos framtiden som tycks ljusnande och är vår:-)
Nu spännande att följa Anders Grizzly Nilsson med Canucks spade i bortamatchen mot Boston Bruins i natt klockan 01.00. Fantastisk debut för Grizzly som höll nollan mot Ottawa i förrgår och hur kan det gå i uppföljaren i natt? Sedan åker Canucs ned till Buffalo och möter Anders tidigare lag - med Robin Lehner - redan ett dygn senare vilket lär innebära att Markan tar Canucs spade då förstås.
Så för fortsättningen en väldigt viktig match om tre timmar för Anders. Lycka till nu!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Mike.F