Vivix: Hehe, jag hann glömma det på vägen mellan ingången och kassan... Tur att man börjar bli lite gaggig. Borde det inte vara "Storstjärnorna rasar efter HV:s chockläggmatch" eller nåt sånt. Inte för att jag tror på slutspel, men det skulle kännas gott om HV valde oss, då skulle det finns utmärkt tändvätska. Fast de lär väl lira läggmatcher mot Skellefteå också, eftersom de har back-to-back i två sista omgångarna (fantastisk serieplanering av ligan där...). Skräckscenariot är väl att Frölunda slår AIK imorgon, sedan så tar AIK sex pinnar på HV och Frölunda slår oss som vanligt i Skandinavium. Mora lär också ta en eller annan poäng.
Kvalstriden:
Luleå:
DIF borta Frölunda borta Brynäs hemma
AIK:
Frölunda hemma HV hemma HV borta
Frölunda:
AIK borta Luleå hemma Timrå hemma
Mora:
LHC borta Modo hemma (Sundström skadad?) Modo borta
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Kvalstriden:
Luleå:
DIF borta
Frölunda borta
Brynäs hemma
AIK:
Frölunda hemma
HV hemma
HV borta
Frölunda:
AIK borta
Luleå hemma
Timrå hemma
Mora:
LHC borta
Modo hemma (Sundström skadad?)
Modo borta
Djurgården:
Luleå hemma
Malmö borta
Linköping borta