Lindberg Råkkar: Det är bra att du är positiv :-) I skatteverkets broshyr står det att personen ska vistas mindre än 6 månader i Sverige för att det ska vara ok vilket då blir 182 dagar. Sen vet jag inte vilken dag de kom till Sverige. Risken finns kanske att dom missar sista matchen men då är troligen allt avgjort.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
I skatteverkets broshyr står det att personen ska vistas mindre än 6 månader i Sverige för att det ska vara ok vilket då blir 182 dagar. Sen vet jag inte vilken dag de kom till Sverige. Risken finns kanske att dom missar sista matchen men då är troligen allt avgjort.