1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532440 inlägg · 4126 ämnen

« · 2344951 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
{9108}:
Bra värvning !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: ni som har tid o lust, Marenis mot USA i morrn 15.20 TV6 el Viaplay !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det känna både naturligt och logiskt att små spelare har lättare att göra mål och få utrymme i grundserien då motståndarna heter Kristianstad, Väsby, Södertälje osv. jämfört med topp 3 lagen som möts i slutspel? Hur man än vänder och vrider på det så är ju inte allsvenskan en speciellt jämn liga, det är enorm skillnad på topplagen och undre halvan. Det är ganska lätt att förutspå att det är DIF, Modo, löven och BIK som kommer göra upp om det och då är det ju också dom bästa spelarna som är på isen.

Rahimi är kanske inte den mest skönspelande hockeyspelaren men visst fyller fortfarande stora defensiva backar en funktion, både i SHL och NHL. Det du sen identifierar som regelvidrigheter framför kassen, det håller jag inte med om. Domarna brukar ju också, inte sällan, gå ut i en matchserie och deklarera att dom kommer hålla en ”hög nivå” vilket brukar betyda att dom släpper många lindrigare förseelser. Vad det sen har med hjärnskakningar att göra, det förstår jag inte. Dom där små skickliga spelarna som du pratar om är ju inte dom som står parkerade framför motståndarkassen och skymmer och får smällar ändå. Pratar vi om fula tacklingar så ska dom naturligtvis bort från sporten, oavsett om det är grundserie eller slutspel.

Jag tror absolut att det finns goda skäl till att både HV71 och Modo hade svårt att komma in på mål. Ni mötte en kompetent motståndare.

Sv: Silly season
Silly: Skön värvning av IKO, mer finnar till SHL

alla lag behöver lite sisu i dom


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Klåparna: För mig är det rätt märkligt att tomtar (med passande namn) får det till att en diskussion om domarnivån handlar om Löven. Även kritik av Torp verkar få lövare att tro att det indirekt handlar om någonting annat.
Lite narcisissus-varning på den.

Sv: Silly season
KB:
Hade på känn att jag glömt någon! Låt Mannberg börja i 3

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Förlåt att jag har dåligt tålamod, men du verkar ju inte ens vilja förstå.

Små spelare som Kelleher dominerade innan slutspelet, men försvann helt i finalserien. Tror du att det är en ren tillfällighet eller är det möjligen en liten gnutta mer kraft som används, lite mer hakningar, lite mer fasthållningar? Woods var riktigt bra mot KIK och framförallt i grundserien, men försvann fullständigt när han mot Löven inte längre kunde komma in på mål för att nivån plöstligt är en helt annan, trots att jag tror att även du kan medge att det är exakt samma regelbok (där är jag faktiskt inte säker)???
Jag tycker att det är på svenska rent förbannat tråkigt att en rätt medioker väldigt stor skäggig kille med begränsat spelsinne (gäller både Torp och Rahimi) kan göra så att de spelare som för mig är anledningen till att jag älskar sporten helt enkelt inte ens får en reell chans. I NHL insåg man att det helt enkelt inte fungerar att man låter dessa typer få förstöra underhållningen och införde "nolltolerans" mot spelförstörande. Vi har varit hyggliga på det, för att i det här slutspelet helt släppt det.

Tror du att det finns någon specifik anledning till att både MoDo och HV anser att man inte kom in på mål just mot Löven eller tror du att "hockey gör ont" så det gör alltid lika ont? Har du reflekterat över att man kan slå olika hårt och att det inte är så att crosscheckingar alltid funnits?

Med ditt resonemang om att få ont tolkar jag det som att vi helt enkelt borde vänja oss vid hjärnskakningar och skador för det är en del av sporten? Inte att vi faktiskt borde försöka motverka dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: JFK och Rytter(fått smeknamnet "Bitter" av mig) är uttalade Löven-hatare, det spelar liksom ingen roll vad Löven gör. Dessa gubbar blir provocerade bara av att klubben finns till, det är lite kul att det läggs så mycket energi på Löven från vissa modohåll.

Men man får ge dom att det är underhållande när Skellefteå och Modo drar igång dreven mot Löven gång på gång.

Sv: Silly season
M Horava: Du kan vara lungn!
Oskarshamn är på en helt annan hylla nu och letar spelare i andra prisklasser. Dom skall ju ta nästa steg nu att vara bland de 6 bästa!
Dom letar i Finland och KHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: jag blir lite osäker nu på vad det var jag skrev som fick ditt huvud att bildligt talat explodera, du borde öva på den där aggressiva tonen den känns lite onödig?

Nej jag tycker inte att det är hela världen att ”nån skäggig idiot” står och crosscheckar och slår framför egen kasse. Så ser det ut i bokstavligt talat VARJE hockeymatch sedan 30 år tillbaka. Jag tycker att tekniska spelare absolut har en plats i dagens hockey, däremot SMÅ tekniska spelare har väl alltid haft det lite tufft? Det känns ganska naturligt att dom löper större risk för att bli mos. Hockey är ju en kontaktsport, små tekniska killar kanske ska spela innebandy istället? Jag vet inte, det här med att det gör ont. Ja hockey gör ont? Varje match i hela karriären gör ju åtminstone lite ont?

Sv: Silly season
Tarasov: Mannberg?

Sv: Silly season
M Horava: Vem skulle bli förvånad, De har ju levt på oss senaste två åren, visst har det gått spelare andra vägen också men först slapp de kval mot oss eller Löven, sen snodde de Karla och Rosdahl. Längtar till den dagen då vi ersätter dom i SHL, då blir det andra bullar.

Sv: Silly season
M Horava:
Tydligen var Brodecki på tapeten för svenska klubbar, lite intressant att leka med tanken att han skriver på för oss.

Brodecki - Vigge - Woods
Svenningsson- EJK - Marenis
X - Westfält - Aagaard
Ohlsson - Nordin - OP

Tycker det känns som om varje kedja här skulle kunna utgöra ett hot.
Utgår då ifrån att Tjernström och Sylwander lämnar. Aagaard gör sina 20-25 mål oavsett kedja.

Ser gärna någon kreativ spelare som även är bra bakåt på x.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: 👌👌

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Windom Earle:
Jag ogillar att spelare med lägre skicklighet får en fördel slutspel, sen skall det balanseras upp med att kampmoment i hockeyn måste få leva. Den balansgången är inte helt enkel för domarna men samtidigt tycker jag man kan bli bättre på att stävja det lite fulare spelet i slutspelet, utvisningar där blir ju extremt kostsamma.

I övrigt så tycker jag domarna får mer kritik än de förtjänar, de håller allsvensk nivå men det går också spelarna och tränarna. De begår misstag men tycker enskilda spelare gör fler.

Någon större konspiration inom svensk hockey tror jag heller inte på men tycker däremot det är rätt kul att elda på den diskussionen..... däremot får jag känslan av att vissa klubbledare med Helber/Mäki i spetsen gärna skulle se en stängd liga. Men det är nog endast ett fåtal kapitalister som helt plötsligt blir kommunister, och det kommer sannolikt inte att hända får det verkar helt sakna förankring bland både fans/spelare/ledare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Windom Earle:
Det kommer alltid att finnas folk som tror att det finns dolda agendor för att ge 'storlag' (eller för det mesta motståndarlaget) fördelar på planen, det kallas konspirationsteorier.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9386}: Nja, jag har kanske svårt att ta ställning till om Björklöven verkligen blev bortdömda eftersom de spelade mot mitt lag. Svårt för mig att vara objektiv, precis som det är för Löven-fans, Timråiter och Modoiter. Men om du tittar på mina tidigare inlägg så opponerar jag mig sällan mot enskilda domslut, utan jag har bara otroligt svårt att se att det finns en dold agenda av korrumperade ledare som i kulisserna försöker se till att HV71, eller DIF spelar i SHL. Eller att vår rival FBK vinner mot Luleå.

Men ska vi titta på enskilda situationer så knäcker ju Fitzgerald Söderströms klubba (som denne släpper för att inte åka på 2 minuter för illegal equipment) sekunden innan han styr in 2-2 med skridskon. Det bortdömda 0-1 med motiveringen "Vit 61 trycker in målvakten" är otroligt kissnödig. Jag ser ingenting av det, och även om Huhtala är hård och stark så är han inte en Jedi som kan trycka in målvakter med viljans kraft. Det måste ha varit med klubban som i strid med två Lövenbackar nuddade Voutilainen. Det finns ju till och med en Lövenback mellan Huhtala och Voutilainen.

Båda situationerna finns på highligts så kolla gärna igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: För att vara tydlig ska jag vara extra raljant, för det verkar inte som du vill förstå vad jag menar.

Jag gillar tacklingar, jag gillar mål, jag gillar spelvängningar.
Jag HATAR spelförstörande och tycker att argument som "så ska det vara när det är slutspel" eller "det görs mål ändå" eller "det blev ändå spelvändningar" är direkt löjliga.

Så om fasthållningar, hakningar, slashingar händer i sarghörnen behöver man inte blåsa för. Ok, regelboken gäller inte så länge det görs fler än fyra mål per match???

Att ingen kommer in framför mål, för att någon skäggig idiot slår och crosscheckar så in i h-vete hårt att det gör för ont. Det stör inte Olle det minsta? När både MoDos och HVs tränare säger att vi måste våga gå in framför mål, så tolkar Olle det som att man är rädd för själva målområdet? Det är det inte, utan det är för att domarna inte gör sitt jobb.

Själv tycker jag att det är fruktansvärt att många spelare tvingas sluta pga hjärnskakningar eller skador. Att många barn inte väljer hockeyn pga skaderiskerna (ofta på mammornas inrådan) det är bara som det ska vara. Sortera bort små tekniska spelare, för de har ändå inte ett skit i ett slutspel att göra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: vi har uppenbarligen olika bild av matchserien för jag tycker den var rätt öppen och frejdig. Många tacklingar, många mål, spelvändningar osv. Att det sedan blir grötigt framför mål och i sarghörnen, det hör ju till i slutspel. Ingen vill göra misstag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Det känns retsamt om domarna inte utför det de är tillsatta att hantera. Jag vill se en relativt ren (men gärna hård) hockey där egenskaper som spelsinne, teknik och skridskoåkning premieras.

Det där med mål per match är liknande argumentation som Lasse Falk hade när han spelade 1-3-1 med Djurgården. Han uttryckte sig att det kan ju inte vara defensivt när man gör mest mål per match av samtliga lag. (Sedan vet väl alla hur djävla tråkigt det var med ett väldigt uppstyrt 1-3-1?)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: den här spelförstörande ryggsäckshockeyn du pratar om. Alltså det är 6 mål per match i finalserien. I er semi mot löven är det 5,7 mål per match. Det tyder ju ändå på en ganska öppen hockey. Fattar inte varför en modoit skulle bli provocerad av att man har en åsikt i matchserien löven - HV71, ni spelade ju inte. Känns det retsamt för en modoit om löven får fördelar eller nackdelar mot HV71?

Sv: Silly season
Heyerdal: jag är lite orolig för att Oskarshamn norpar Marenis och stoppar in honom med Karlqvist tex. Om Marenis misslyckas kan de säkert låna ut honom till ett gäng HA-klubbar.

Sv: Silly season
Heyerdal: Shit vad upprymd man blev när man såg att det är nyhetsuppdatering på G på MoDo channel kl 13.00 , men lika snabbt så blev man lite besviken när man läste att det var Damlaget det handlade om 🤥🤥

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9386}: Kommentaren "Att domarna släpper mer i slutspelet är ju inget nytt men att det skulle gynna löven specifikt det vet jag inte om jag håller med om."
Mer i slutspelet är en sak, men i år var det ju en annan sport. Det finns en regelbok att förhålla sig till och genom att fullständigt ignorera den gynnar man spelförstörande moment. Jag tycker att det i princip är tjänstefel av Wessner och hans kollega. Man gjorde inte sitt jobb, man följde inte de lagar man stiftat inom hockey.

Jag tror att det är extremt få som anser att HV kan ha gynnats av en mycket högre nivå. (Förutom ett par timråiter man kan misstänka vill provocera lite.)
Man hade många fler individuellt skickliga spelare som är duktiga på att åka skridskor, men som blev nedplockade genom fasthållningar och hakningar. Bröderna Davidsson, Kelleher, Vesel osv.

Det är som SSK som i vinter försökte satsa på ett mycket större lag för att man året innan åkt ut mot ett tufft Västervik. Man får lätt för sig att man vill ha snabba tekniska spelare under grundserien, men under slutspelet vill man ha stora starka spelförstörande spelare.

Nej, jag tycker att man måste gå tillbaka till att försöka rensa spelet precis som man gjorde där på 00-talet. Det här gynnar i slutänden verkligen inte produkten ishockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Windom Earle: låt vara att det var jämt skägg i utv i Löven -modo finalen, men fan va HV kom undan med mycket mot Löven, det kan du inte trolla bort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: ska jag vara ärlig så tycker jag att både Modo och löven spelade ett bedrövligt försvarsspel i semin. Att löven hade mer begränsade spelare än er håller jag inte med om, däremot är det ju svårt att säga samma sak om HV71 eftersom dom i princip hade två hela spelartrupper att ställa på isen. Gällande rahimi, ja. Han och torp kanske kvittade ut varandra. Båda var nyttiga för sina lag men spelade ofta lite över gränsen och bestraffades inte direkt för det. Rahimi hade väl iofs ganska många utvisningar i finalserien? Gällande bortförklaringar från lövens sida så tror jag inte att dom ska skylla på domarna i första hand, det var ju lagbygget som uppenbarligen var för dåligt. Mot oss hade dom väl 4 backar dom sista matcherna, klart som fan man blir trött då. Tror inte man behöver skylla på coronan där för att inse att det blir för tungt i en hel matchserie. Samma mot HV71, hade dom 4 backar att tillgå dom sista 3 matcherna? Det får ju kentä ta på sig. Sen saknade dom målskyttar. Det fanns ju inte direkt för få lägen att kapitalisera på mot HV71. Det blir intressant att se vad Modo, löven, BIK kan bygga för lag, det gäller ju att få fram ett par Forsberg (HV71) som man inte nödvändigtvis behöver betala 250k i månaden för om man ska gå hela vägen. Sen undrar jag vad sportcheferna i allsvenskan håller på med när en sån som Johan Lindholm går från Timrå när vi går upp och landar i Hudiksvall när han hade gått in i en tredjelina i vilket allsvenskt lag som helst. Gäller att hitta dom duktiga spelförstörande/defensiva spelarna också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: det är väl enskilda situationer man får försöka leta eftersom den ”allmänna känslan” bevisligen är ganska subjektiv och styrs av vilket lag man själv hejar på. Jag försökte lyfta fram en jämförbar situation i samma match som bedömdes helt olika och som fick påverkan på resultatet av matchen. Att domarna släpper mer i slutspelet är ju inget nytt men att det skulle gynna löven specifikt det vet jag inte om jag håller med om. I andra halvan av matchserien tycker jag att det snarare var löven som långa stunder var det spelförande laget.

I slutänden tycker jag nog att rätt lag vann ändå men jag tycker det avgjordes på ett snöpligt sätt med tex. puckouten som Rytter nämner samt fasthållningen av klubban. Tycker det var en konstig utvisning att ta med tanke på nivån som gällde tidigare i matchen. Domarna gör ju fel hela tiden och det får man leva med men jag tycker det blir en lite sur eftersmak när tex. Wessner gör avbön EFTER matchserien på bentacklingen som var en femma men på isen kunde ingen av domarna se den. Inte på reprisbilderna heller. Det tycker jag är märkligt för dom såg ju samma bilder som alla andra? Eller ja dom såg ju en tvåminutare.

Sv: Silly season
{5647}: intervju med Marenis i ÖA, nöjd med flytten hit och var även själv positiv till flytt redan i februari men VH sa nej som ni redan känner till. Dock lär han ha ögonen på sig nu under VM så gör han en lyckad turnering finns risken att klubbar högre upp drar i honom, själv säger han att-jag spelar hellre i MoDo där jag förstått att jag ska få en stor roll så en tredje-fjärdelina i Shl lockar inte- kanske vi ska hoppas på ett mindre bra VM då..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Vore förbannat tråkigt om clutch and grab-eran kommer tillbaka i slutspelet varje år.
Hårt spel, absolut. Likaså efterslängar, psykningar, hårdare och mer spel på gränsen helt ok men den ryggsäckshockey med hakningar och fasthållningar som tilläts i år hoppas jag aldrig kommer tillbaka.

Det är döden för hockeyn att släppa fram sådant spel igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Windom Earle:
Rahimis spelstil straffade sig helt enkelt i 6 matchen, nettot får väl ändå sägas vara positivt för Danne.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}:

Absolut finns det situationer som denna eller den puckout man missade som man kan peka på.

Men du måste nog se det mer än enskilda händelser i en match. Jag har sett alla slutspelsmatcher modo och löven har spelat och större delen av HV:s matcher från semi och framåt, samt alla i finalen.

Min känsla är att Löven gynnandes mer av den höjda nivån då de hade fler begränsade spelare och spelade ett väldigt defensivt spel samt att t.ex Rahimi överlag tilläts spela efter sina egna regler.

Ska man ifrågasätta beslut kan man ju också undra hur Svenningsson fick 6matcher avstängning på sin tackling där Andre inte ens blev skadad men Lindgren med en fulare tackling blev 3matcher där man tacklade bort motståndarens bästa spelare med hjärnskakning. Där kom löven undan billigt.

Att lövenfans klagar på att de blev bortdömda måste enbart bero på situationer i match 6, men sett över hela slutspelet har de istället varit de som tjänat på nivån. Blir lika löjligt som när de påstår att enda anledningen att de förlorade mot er i finalen förra året var pga Corona i laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Planen är tydligen att divison ett ska bli så i framtiden att man ska ha två serier. Så chansen finns väll att ligorna över också gör det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9386}: "Finalserie" - lite förskönande uttryck för vad det egentligen var.

Sen, HV hade fler tvåminutare än Löven under finalserien och även enskilt under match 6. Ändå kan ingen säga att HV spelade fulare. Det är det här med timing som tas fram av dig nu och klåparna i Lövens forum. Att domarna har hittat på utvisningar på Löven för att gynna HV pga en dold agenda från Stockholms-förbundet, förkroppsligat i urvärmlänningen Daniel Wessner.

I så fall hade de och granskningsnämnden kunnat hitta på något sätt att stänga av Lövens spelare som satte vår förstemålvakt och en av de två ledande backarna ur spel. Eller han som uppenbart knätacklade vår "de facto-lagkapten" Matson som dock bet ihop å körde vidare. Det hade varit öppet mål att ta lite utvisningar där och någon avstängning om det nu är då man har jobbat. Jag såg inte alla semifinalmatcher mot Modo men förstår på detta forum att även deras ledande spelare var hårt åtgångna av Lövens spelsätt. Sen hänger jag inte med. Löven fick enligt ditt resonemang fördelar mot Modo, sen ändrade sig de som jobbar i det fördolda och istället gav Lövens motståndare fördelar?

Med det sagt, ja det var en riktig bragd Timrå stod för 4-0 snackar man inte bort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
🤡

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Vår finalserie mot Djurgården visar vilken jävla bragd vi gjorde. Att slå ut Svenska hockeyföreningens favoritlag nr 1. Fanns fletalet utv som Djurgården kom undan med. Dom försökte, men Timrå sopade banan med aporna från Skansen. Och nu ska det ändras så klart i spelsystemet så Djurgården fortare kan komma tillbaka. Löven kom undan med många utv mot Modo, HV kom undan med jävulskt många utv mot Löven. Tydligt är att det finns påtryckningar uppifrån vilka lag som ska favoriseras. Stinker skit.!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Fast det skulle aldrig gått så långt. Enda anledningen till att det blev så jämt var ju att domarna lite som på Börje Johanssons tid sket i regelboken. Det var clutch and grab-hockey som på det extremt mörka 99-talet.

Det fanns massor av andra exempel också. Bara spearingen på Kelleher och bentacklignen på nordamerikanska backen i Löven om vi plötsligt ska leta enskilda utvisningar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: alltså. I mitten av tredje perioden åker en HV-spelare nästan bokstavligt talat skidlift på en lövenspelares klubba i 2 meter, sittandes, och han åker inte ut. Lite senare åker lövenspelaren på en fasthållning av klubba där han släpper sin klubba direkt och får med sig utvisningen som avgörandet kommer på. Nu kanske det hade slutat på samma sätt ändå men låt mig vara den första att säga: det här forumet hade fullkomligt exploderat om Modo varit i samma situation. Timråforumet också om det gällt Timrå. Det var den dominerande tanke jag hade när jag såg finalmatcherna iallafall. ”Fy fan vad glad jag är att det inte var mitt lag”.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Klåparna: Va??? Löven hade sjukt mycket fördel av domarna. För mig är det helt obegripligt att man som lövensupporter ens kan klaga på domarna. Det hade blivit fyra eller max fem matcher om de dömt efter regelboken.

Förutom Forsberg så var Torp och Rahimi MVP. Två ganska mediokra backar som pga usel nivå tilläts vara stjärnor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag antar att det är mig du menar med "ensam hjälte"? Du kan inte sett många av Lövens finalmatcher. HV fick med sig domsluten vid exakt rätt lägen, nästan så att det var uträknat. Du hade varit fullkomligt galen om du var oss. Många av ni modosupportrar är ju mer fokuserade på domarna än något annat så jag vågar inte ens tänka mig vilket ramaskri det hade blivit här inne.

Nej du Rytter, jag är inte ute efter att provocera men är det inte dags att byta namn till "Bitter"?! Veteranen och "gamlingen" Rahimi dominerade Karlin och hela Modo, det var tydligt..

PS. Ser redan fram emot mötena nästa säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson: Löven hade också väldigt mycket tur som tog sig till de två senaste finalerna. Rätt motståndarspelare skadade och sjuk utdelning gällande ribba och stolpe. Det var verkligen inte så att de dominerade semi något år.

Men, man tog sig dit.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: En allsvensk final som vi också deltog i där vi inte vet om de gått hela vägen till SHL kval samt två finaler, rätt ska vara rätt. 😊

De får vara nog på deras finaler nu eller de får gärna förlora en till för den skull men ser hellre att vi möter Djurgården. 💚❤️ Vore skönt om Löven blev ett mittenlag nästa säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}: Instämmer. Och oavsett påverkade det knappast dem lika mycket som när vi tappade Modigs.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva:

Absolut, det säger jag inget om.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:
De har ändå gjort något bra som tagit sig till final tre år på raken, det får man ge dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Att man orkar älta det som varit på detta viset! Finns bara en väg, och det är framåt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

En ensam hjälte i lövenforumet fortsätter driva tesen att de blev bortdömda i finalen.

Det är synd om dem, första året stoppade corona dem, trots att de tappade den viktiga förstamatchen samt hade behövt slå oss och ett shl lag räknar dom det som att corona stoppade deras avancemang.

Förra året var det corona man skyller på igen trots att man var helt utspelade av Timrå. Inte ett ord om att deras begränsade spelare Rahimi och Hellström förstörde deras chanser genom att försöka mörda två timråspelare.

I år är det alltså domarnas fel, trots att de flesta snarare är av åsikten att nivån gynnade löven. Slutspelet var ju som att gå 10-20år tillbaka i tiden. Länge sedan man såg så mycket spelförstörande moment släppas, och det gynnade såklart det mindre skickliga laget och begränsade spelare som rahimi.

Sv: Silly season
{5647}: jo absolut sugna på honom, skulle vara grymt fin förvärv, bra förebild för många unga spelare

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: Helt sjukt att hockeyligan Inte tittar på dom möjligheterna !

Snacka om heta Derby matcher det skulle bli då !

SAIK / Luleå / Löven
MoDo/ Timrå / Löven

För att nämna några

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ja alltså, jag hade verkligen inte önskat att vi satte allt på ett kort.

Tänk om detta vore 19/20 och HV brände fett mycket pengar på sin trupp för att få se säsongen inställd...

« · 2344951 · »