{8384}: Rent generellt så brukar det sitta i tajmingen, när den felar så ser spelet ut att gå långsamt, man förflyttar puckarna på spelare som står fel i spelet, man tvingas behandla pucken och tappar därför tempo i passningsspelet, just i PP är ett snabbt passningsspel nyckeln, i PP slår man tex 5 passningar på samma tid som man i spelet full strength slår 2, det är därför man ser sådan skillnad i powerplay kontra spelet 5 mot 5 när tajmingen i passningarna inte stämmer.
{7639}: håller med. Men jäklar vad ppet gick sakta! Är det meningen att vi skall spela saktare överlag för att orka hela matchen? Eller är det bara att de inte har tempot?
Ben Perrault: hoppas vi steppa upp! Vi klara ju bp iallafall synd att friläget inte blev mål varit bra för psyket å göra i bp. Fan va länge han vänta med utv för modo haha. Skapligt tydlig ju^^ nu kör vi på mål!
Tarasov: helt korrekt ! Har sett alla modos träningar och både KJ och TW tar lätt en plats i detta lag . Men tyvärr så är inte BH överens med vad jag/ vi tycker .. men vi får väl hoppas han tar rätt beslut .. men jag ogillar beslutet med 7 an , vi har som sagt forwards som är på hemma plan som är bättre .. Men så länge BH har makten så är det bara att gilla läget!!Jag gör en vild gissning så är årets Modo för tunn för att kandidera till en SHL plats !
Tarasov: Kan delvis hålla med i det. Men är man värd och lämplig om man inte klarar av bättre än en åttondeplats under en hel säsong? Tycker att det är problem med att en formtopp eller toksatsning (värvningar över vad ekonomin tillåter) i sista minuten ska avgöra.
Coach: Ja sist du tog en diskussion med mig så var det ingen här som höll med om det du raljerade om så jag kan nog säga ”VI” Övrigt så har jag ingen större ork att mäta k*k vem som har störts koll, jag vet bara att jag själv spelat hockey halva mitt liv och en hel del av dom som jag spelat med har spelat i shl och allsvenskan, 3 av dessa jag spelat med är tränare idag, 2 st i allsvenskan och en 2:e tränare i shl, SÅ om du tycker att du har bättre koll så får du helt enkelt tycka det, jag läser ju vad du skriver och du ljuger, greppar efter halmstrån när du försöker få det att framstå som att jag ”vänder kappan efter vinden” och ”fladdrar runt”!
Du däremot låter som en liten tonåring som har emotionella problem, du häver ut dig massa skitsnack som att Björn skulle favorisera sina gamla spelare etc, herregud hör du inte hur du låter, eller tror du på fullaste allsvar att det är så?
Sen är det bara små och tragiska människor som anmärker på att autokorrekt ändrade ett ord från logga till ligga, men du fick ju ha rätt för en gång skull så jag bjuder på den, i övrigt är du så full av skit och du ska inte tro att jag orkar lyssna på dig eftersom jag vet att du inte har någon koll!
Seså gå och slå på TV’n nu, barnprogrammen börjar nu kl 19
Supertrött: Tycker det är roligt med ett slutspel där minst 8 lag är involverade. Är man värd att lira SHL-hockey om man inte klarar av att kämpa ner allsvenskans 8:e lag?
Tarasov: Segraren i HA direkt upp i SHL. Sist i SHL ner i HA. 2 och 3 i HA får "slutspelsserie" om 7 matcher där vinnaren får möta segraren i en likadan matchserie mellan lag 12 och 13 i SHL. Tre platser i SHL att undvika, Tre i HA att spela om. Det måste löna sig att vara bra en hel säsong samt ej belönas att vara kass en hel säsong. Är man 4-10 i HA över en hel säsong ska man vara i HA.
Gavelo: talar du för alla ? Vi?? Du och vem fler ? Jag talar om ,bara det jag vet och inget annat ! Och det ska du veta är att jag har nog större koll än vad du någonsin kommer att ha !!så sluta snacka skit och ta in och lyssna på det jag skriver.. jag kommer och har stenkoll på modohockey oavsett vad det gäller !! Så ett råd till dig ,lägg ner taskiga kommentarer till mig i fortsättningen !! Logga ut gavelo heter det inte ligga ut !!! WORDS
{8384}: Tkr förslaget är i linje med den övriga karaktär hockeyn har, dvs slutspelsvinst för avancemang. Sen tkr jag att förloraren av den allsvenska finalen borde få en kvalserie mot vinnande SHL-lag
{8384}: När man tänker på det och läser så inser jag ju att med denna modell vi har nu är ju faktiskt grundserien typ spännande hela säsongen. Är väll att det är så förbannat svårt att ta sig upp och pengaskillnaden på det. Tror ni att grundserien blir lika spännande som nu om det blir den modell han gett förslag på? (har väll kanske förlikat mig med att modo troligtvis blir kvar i ha ett bra tag)
Coach: Inte helt skulle vilja ge elvenes lite fler matcher, om Kristian J/Hagelin är vi däremot överens. Tycker KJs fart behövs i laget, Hagelins egenskaper finns däremot hos andra spelare.
Spännande förslag att ett lag skall va garanterat å åka ner men gillar inte att bara ett lag skall ha chansen att åka upp borde vara ett som får kvala med. Sedan att den som kommer 10 har chansen att gå upp ändå känns ju lite konstigt. Skall det vara meningslöst att vinna serien? Då kan man ju nästan säga att grundserien är så gott som värdelös. Visst man får spela in sig och får extra hemmamatch kanske. 1an i ha kan väll åka upp och sedan får det va slutspel om att få kvala mot lag 13? jaja får se vad detta ger
Bad_Brett: Jag tyckte nog att det var matchstraff, men inte att det inte var så mycket mer än så. Nu fick Jadeland för att han är återfallsförbrytare (bara en månad sedan senaste huvudtacklingen). Väldigt hårt med sex matcher ändå.
{7814}: Tror man uppdaterade det igen i somras men hittar inget. Men en lön mellan 25 - 40 tkr är väl inte så orimligt. Svider nog rejält med böter på en månadslön....
17 250kr i böter och sex matchers avstängning för Jadeland efter tacklingen på OP. Hur var det man kunde räkna ut vilket löneintervall en spelare ligger på?
Tarasov: läser inte detta om bäst av sju i artikeln dock.
Bra förslag som gör att upp och nedflyttning garanteras trots de ekonomiska skillnaderna. Jag nömisstänker att en fet fallskärm kommer att ges från SHL om detta blir verklighet.
henkeiskogen: Tkr förslaget är bra, bästa av 7 för att åka ur men mot annat SHL-lag. Samma för uppgång slutspel med bäst av 7 mot SHL uppåt. Eller hur man nu väljer att lägga upp det.
Det känns lite smått oseriöst att Toby fortfarande inte blivit tilldelad sitt 3-0-mål mot Pantern. Hur svårt kan det vara att hålla koll på seriens överlägset största profil?
Gavelo: Sundlöv är dessutom känd för att ofta sitta lugn i båten och han värvar gärna inte under säsong. Dessutom letar han ofta spelare som ratats hos andra som han ser potential i. Det är väldigt ovanligt att Sundlöv tar in dyra spelare under säsong utan det sker bara när det är absolut nödvändigt.
{5647}: Jag tycker att man agerar som att man verkligen satsar mot toppen och vill dessutom vara som bäst i till våren. Synd att svackan skulle bli så lång som 8 matcher men förhoppningsvis så är vi färdiga med längre svackor nu.
1-1 Får vi väl vara nöjda med