1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532116 inlägg · 4126 ämnen

« · 2396032 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Rytter: Jag är supernöjd. Hade inte bytt ut dem mot något annat.

Mina enda synpunkter egentligen att Hinken ibland gör osmidiga uttalanden och att Karlin tenderar att alltid skylla dåliga insatser på spelarna inte gör som man kommit överens om, och det är ett extremt bra betyg för att vara mig.

Sv: Silly season
Ogie Ogilthorpe:

Eller så har diskussionen tagit fart för att Hinken har gått ut med att han tänker värva ett "par tre stycken", men vad vet jag... Spontant känns det som att ett sådant uttalande ger ringar på vattnet i alla fall.

Sen har ju Hinken t.o.m. visat intresse för Sundström. Mao, Hinken vet inte hur man bygger ett lag? Eller vilka spelare syftar ni egentligen på när ni pratar om "stora och dyra namn" som namedroppats här?

Men fortsätt gärna raljera över folk som faktiskt bidrar till forumet, om du tror att det kommer göra fler sugna på att vädra sina (som du kallar det) "tröttsamma" åsikter.

Sv: Silly season
Bad_Brett:

Ja du ser du faller i polariseringsfällsn själv direkt.

Folk är nöjda och tycker det känns tryggt och stabilt med Gradin/Karlin, det får du till att de är helgonförklarade.

Gradin har gjort betydligt mer rätt och träffat rätt med spelare än tvärtom. Det räcker långt för mig för fortsätter han med det långsiktigt så kommer vi ha chans att utmana uppåt varje år.

Mitt mål och dröm är att modo går upp igen, men det behöver inte ske detta år eller nästa. Men det kommer att ske ifall vi har kontinuitet på ledarsidan och får bygga därifrån. Kan vi vara etablerade i toppen kommer vi bli mer populärt som alternativ för spelare.

Visst löven har gått bra men samtidigt har de inte heller gått upp till SHL. Det om något säger hur svårt det är, så man kan inte kräva uppgång varje år. Vi måste ha en hel del skicklighet samt lite tur för att ta oss upp.

Själv hoppas jag det blir en säsong då några juniorer blommar ut och kan ta en mer ledande roll, så vi har pengar att värva in spets för till alla kedjor. Lite som året när Norlinder, Hedberg och Berglund dominerade vår backsida. Tror den var rätt billig och gjorde att vi kunde lägga mycket på t.ex Tamby, Bartosak och övriga förstärkningar under säsong.

Sv: Silly season
Bad_Brett: vill bara poängtera att jag absolut inte likställer det vid kritik. Om det var mig du tänkte på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fångades upp i klippet på Modo channel från segern mot AIK. Så kul att se Riley och Dansken hålla om och krama Bernhard då dom står och ska tacka fansen. Och det roligaste av allt, killen kan ju faktiskt le också! :)
Uppladdat:

500x0-received425559196437353.jpeg


Sv: Silly season
Rytter: Ett återkommande problem i vår polariserade samtid är att allting tenderar att bli svart och vitt.

"Gradin har fortfarande mycket att bevisa" likställs vid kritik. "Sveningsson har dålig speluppfattning" blir till häxjakt.

Karlin och Hinken är såklart en uppdatering jämfört med Nieminen/Styf och Glader, men samtidigt är det ingen tvekan om att lag som Västervik, Kristianstad och även Karlskoga har fått ännu bättre bang-for-the-buck. Och hur man än vrider och vänder på det så har Björklöven gjort en betydligt större uppryckning än MoDo.

Så, vi ligger garanterat på topp-6 med avseende på tränare och sportchef, vilket är klart godkänt, men det betyder inte att vi behöver helgonförklara dem. När vi har avancerat - och dessutom håller oss kvar - då förtjänar de statyer på torget.

Sv: Silly season
grimiss: Nu tar vi han! :-)

A.P Ringer och lobba på honom...
Guden och han känner ju varandra..

Sv: Silly season
Rytter: japp men jag tänkte också ännu längre tillbaka. Halvskadade jänkare med sjuka nhlmeriter osv osv......

Sv: Silly season
grimiss:

Instämmer, därför är jag glad att vi inte går efter en dyr Sundström nu. Gradin har visat att han kan hitta betydligt billigare spets genom värvningarna av t.ex Bernhardt, Woods, Sam, Dickinsson.

Jag har fullt förtroende för Gradin eftersom han levererat resultat, vill han avvakta för att då rätt spelare så litar jag på att det är rätt beslut.

Tycker han och karlin har en bra känsla vad som behövs till laget och vilka spelartyper. Detta gillar jag, det finns en tydlig röd tråd, tydliga roller och hierarki.

Glader gick ju mycket mer på namn och individuella prestationer och det fanns ingen riktigt röd tråd och tydliga roller i laget.

Vill man ha värvningar och ändringar i truppen kan man ju önska att Glader kommer tillbaka, där köptes det friskt och vissa (rockwood) slutförde inte ens säsongen hos oss.

Ingen tid jag vill ha tillbaka. Tror sättet vi bygger på nu är bättre långsiktigt, kanske vi inte går upp i år men fortsätter vi göra rätt år för år gör vi det tillslut.

Sv: Silly season
Amitiel: 100%. Gradin ska ha kritik när det är välförtjänt men känns som många bara spyr ur sig diverse åsikter om hur laget ska byggas. Vi har ju provat under många år att ösa pengar på stora namn, prestigevärvningar. Vi vet hur det gick.

Sv: Silly season
Amitiel: För att folk har noll intresse när det går dåligt, sen när det går bra dyker de upp igen och har helt plötsligt förvandlats till en reinkarnation av Scotty Bowman och Ken Holland i samma person, med oändlig visdom. Och den visdomen säger att vi ska köpa fler spelare, gärna med stora och dyra namn på ryggen, till ett redan bra lag. För då blir vi ännu bättre.

Oerhört tröttsamt faktiskt.

Sv: Silly season
Dundee:
Håller inte med, att MoDo lyckas gå plus år efter år speciellt under en pandemi när företag varit extra snål visar på att dom får med sponsorer rätt bra.

Sen hoppas jag verkligen inte MoDo blir till en av klubbarna som går ut och tiger pengar av supporters när det ska värvas, ok om supporters tar initiativ och samlar pengar men klubben ska inte be supporters om pengar.

Sen vet jag inte varför folk har sån jäkla panik med att värva, vi ligger fortfarande 1a och är bara 10 matcher av typ 52 in i säsongen och är inte nu man ska vara som bäst, när väl slutspelet drar igång, lyckas man bara få ihop laget rätt och träffa formtopp då spelar det ingen roll om man slutade 1a eller på sista slutspels platsen, så bättre det tar tid och blir rätt spelare än går snabbt.

Sv: Silly season
{9682}: Angående Tex är frågan ifall han kunnat träna i sommar eller om skadan gjort det omöjligt?
Macmaster opererade båda ljumskarna för samma skada som Tex och var tillbaka på 2 månader

Sv: Silly season
{5647}: Bartosak känner nu av kraften från Öviksvattnet. Delad etta i räddningsprocent i Liiga. 93,6%.

Sv: Silly season
hompa90: Det tror inte jag heller, men hinner han bli frisk i tid för slutspelet så hamnar han på avlöningalistan igen.

Sv: Silly season
{5647}: Tror inte MoDo står och betalar nån lön för Tex, han är nog sjukskriven och får betalt på annat håll.. Så där tickar nog ingen lön nu i och med skadan!

Sv: Silly season
puffe2:

Det är väl inte 1:a gången Modo i så fall har haft 4 målvakter på kontrakt 😁 Eller?😉

Sv: Silly season
Silly: men, målvakter kan man låna ut, kan man låna ut skribenter, oavsett härkomst?

Sv: Silly season
{5647}: För bövelen!! Jag pratar om första eller andra målvakt, resten får våra tränare hantera. Kontrakt hit o dit, vi behöver 2 målvakter som håller säsongen ut

Sv: Silly season
puffe2:
Det är bara på tränare som det är okej att sitta betala på kontrakt för 3 - 4- stycken!.

Det är skillnad på apelsin och Banan.

Sv: Silly season
{5647}: Du är en lysande wanna be för stå upp.....Men du är mest sympatisk när du inte blir personlig

Sv: Silly season
{5647}: Jan Öberg kunde i alla fall byta från 13:e back till 9:e center 2004/05.

Sv: Silly season
puffe2: Ok, jag försöker igen. Om man är tre personer i ett rum och det kommer en till. Är det möjligen så att en fjärde person kom in i rummet?
Har man tre målvakter på kontrakt och värvar en till. Har man då fyra målvakter på kontrakt och den senast värvade är den fjärde i ordningen????

Det är skillnad på en fjärdemålvakt och en fjärde målvakt. Skärpning.

Sv: Silly season
{5647}: Sluta tramsa, MoDo behöver inte köpa in en fjärde målvakt just nu, vi behöver in med en topp 2 målvakt som kan bidraga och hålla oss levande under ett ev. slutspel. Tex lär inte komma tillbaka i superklass under säsongen(kan ju bli så, men oerhört risktagande) .

Därför behöver vi se hur målvaktsmarknaden ser ut för att förstärka i god tid.

Men, tycker du målvaktssidan är stabil och tror Tex är tillbaka som han var förra säsongen , då är det ju lugnt

Sv: Silly season
puffe2: Det är en fjärde målvakt under kontrakt. Kan vi enas om att 3+1=4?
Förstår inte hur du resonerar.

Sv: Silly season
{5647}: Om man inser att Tex troligen inte är tillbaka/ eller i toppform denna säsongen, så är det en förste/andremålvakt man söker, inget annat. För att utmana om en SHL-plats bör man ha 2 topp-målvakter där Gudlevskis är en god backup. Om man kallar det tredje eller fjärde målvakt spelar ingen roll. Vi måste ha 2 riktigt bra målvakter för att ha en reell chans att gå upp

Sv: Silly season
KRB: Jo, han har mycket mer att bevisa såklart, men det är inte Morison vi pratar om. Vi har förlorat tre matcher och ingen av dem har varit hans fel, förutom såklart att straffarna varit usla. Där skaver det såklart då det sett så svagt ut.

Sv: Silly season
KRB: Giganten leder serien, Ingman hittade kryllan och en SHL-klubb åker ur under våren. Det tar vi med oss...

Sv: Silly season
{5647}:

Jag håller med dig om den lite orättvisa kritiken, ang statistiken!
I ett slutspel dock, så måste vi ha en burväktare som är pondusen och stabiliteten själv, backarna ska kunna lita på honom som om de hade ett blodsband till varandra och motståndarna ska börja dallra i mungipan när de ser honom på isen.
Gudlevski är inte där ännu, och det är dags för honom att spika igen de lite mer enkla misstagen för respektens skull, någon straff skulle jag vilja se att han får fatt på snart, då skulle mycket kännas bättre

Sv: Silly season
{5647}: Tycker inte han var så dålig i premiären heller, tre första målen var i princip otagbara. Sen blev det väl lite fiaskoartat när han blev tvungen att kliva av p.g.a. kramp. Rejäl uppförsbacke från start, men han har ju definitivt börjat jobba sig uppåt.

Men är väl mest att han inte har visat sig vara någon riktig matchvinnare ännu, dvs har stått på huvudet när laget haft en mindre bra kväll och lyckats bärga poäng på egen hand.

Ibland är det nog lättare att komma in i en match om man blir rejält bombarderad från start än att stå sysslolös långa stunder.

Sv: Silly season
puffe2: Oavsett hur man resonerar så värvar man en fjärde målvakt om man redan har tre på kontrakt. En fjärdemålvakt är något annat.

Sv: Silly season
{5647}: Håller med. Kan för övrigt förstå om man har lite åsikter på hur våra målvakter agerar ibland, men räddningsprocent ska man verkligen inte stirra sig blind på i nuläget. Vi släpper till väldigt lite skott ifrån skottsektorn och även rent generellt.
Nygren har till exempel fått mota bort totalt 14 skott nån match och kring 20 de andra gångerna han stått. Måste vara väldigt konstigt att stå utan något att göra långa partier av en match.

Sv: Silly season
{5647}: Tror inte det är en fjärde målvakt man söker. Troligen en första eller andra

Sv: Silly season
{5647}: Äsch, låt oss njuta, räcker med en Kuusela. Klockren värvning, sånt vill vi se efter nyår också. Självklart behöver vi sedan nån stabil pjäs som ger lirarna utrymme. Tror inte man vinner en SHL-biljett med bara lyxlirare(vilket förra säsongen visade)

www.youtube.com/watch?v=lygTUd9dlKs

Sv: Silly season
KRB: Man kommer med oerhört stor sannolikhet inte värva en målvakt på minst en månad. Innan man vet om Tex hinner tillbaka eller inte så köper man inte en fjärde målvakt...

För övrigt tycker jag att Gudlevski får oerhört mycket oförtjänt kritik. Lysande har han inte varit, men långt ifrån så dålig som han får kritik för heller.

Det skiljer 0,23% till Voutalainens fördel och ännu mindre till BIKs hyllade Volden. 91,23% är inga katastrofsiffror i ett så offensivt lag.

Sv: Silly season
Dundee: Hinken har deklararerat barje gång att han hellre plockar en spelare nu, än senare, men att det ska vara rätt. Sundström har sagt att han inte alls vill spela i allsvenskan och varit tydlig med det. Kanske kan han tänka sig ett korttidskontrakt i Löven för att sedan kunna lämna för en mer spännande uppgift, men själv ser jag hellre en spelare som vill spela med oss.

Spelar man om matchserierna mot Timrå och HV, jämfört med den mot Löven sist, är jag ohyggligt säker på att vi haft mycket större chans att passera Löven än att upprepa vinsterna mot HV och Timrå. Du kanske anser att Horavas klack och att vi låg under med 3-2 i matcher var kalkylerat, men inte jag.

Kanske var det bristen på långsiktighet i Eckes chansningar som gjorde att vår nedgång började året efter? Jag tycker att de som vann SM för oss var de fem musketörerna med Krizan i mål, snarare än någon värvning även om flera var nyttiga. Utan kontinuitet med kulturbärare som Timander, Hasse, Svarten, Susse och Salomonsson tror jag vi kunnat värva fem Döme och sju Kuusela.

För övrigt undrar jag hur du kan veta att det är lika dyrt att ha en spelare på två och en halv månad som det är att ha denne i fem. Ifjol var ett speciellt år då det svenska fönstret stängde långt innan alla andra, så det vanliga utbudet av spelare som kommer kring deadline inte fanns. Nu är det som sagt inte Hinkens ambition, men ett normalt år är det sannolikt klart billigare att ta en spelare vid deadline. Främst finska ligan från de lag som inte har något att spela för, en liga som inte var tillgänglig ifjol.

Man bygger trygghet långsiktigt. Alla tippar BIK högt trots att man tappat sina två bästa forwards bara för att de alltid hamnar där uppe. MoDo under Karlin och Gradin ska vara det laget, men med bättre resurser så vi har en bra chans att gå upp. Inte spränga oss så vi får ett nytt 2008...

Sv: Silly season
Dundee:

Helt rätt,
Förra årets försök till att värva spets blev ett fiasko, jag kommer inte ens ihåg vad spelaren hette knappt…
Värva nu innan jul så hinner laget spela in sig med nyförvärven!
Vi måste gå upp i år, det är i år som gäller, om vi inte går upp i år blir det aldrig…känns det som
Jag har inte koll tjockleken på Modos plånbok, men jag tycker att vi behöver
1. En målvakt med högre klass, en målvakt som får motståndarna att tappa självförtroendet redan innan nedsläpp, en dröm skulle vara Tex såklart!
2. En toppback som vet hur man ger motståndarna ordentligt med stryk när det behövs!
3. En toppcenter som väger 85-90 kg och som inte kliver undan en uns när det smäller till framför mål!

Slutspelet blir det blodigaste på många år!

**********MoDo till SHL 2023**********

Sv: Silly season
{8839}: Bobby Butler, coolt namn, lär vara billigare nu än senast, skynda att fynda

Sv: Silly season
Dundee: kunde ni ha Harju så vad är problemet .. säg släpp kanten till er ekonomi chef , man undra om det är hans egna pengar !

Sv: Silly season
{6870}: Jajamän ja men bara för man var i mål 1 gång så behöver man ju ej sluta som du säger. Detta är ju en pågående process varje säsong i de flesta klubbar där det kallas allt från supporterspelare till frälsarens återkomst.

Nä detta är något klubben måste jobba på rejält. Men att det ska vara en engångs förtelse är ju riktigt uselt enligt mig detta ska vara varje säsong. Det är så man säljer in intresse.

Sv: Silly season
Sedan köper jag inte riktigt snacket om att tex Johan Sundström är för dyr nu. Du vet att du får en bra spelare av rang om det slår väl ut. Men I tex Februari så kostar John Doe som du inte har en blekaste aning om och i ren panik värvar exakt samma pengar. Så för mig är det mer självklart att köpa när man vet vad man handlar och det kostar så är det bara men jag lägger hellre pengar på en spelare man vet lite om en chansa på nån för samma pengar i februari. Det kan slå väl ut det kan slå dåligt. Men värvar man nu har ju spelaren en viss tid på sig att komma in i gruppen samt skapa en bra kemi. Det ökar chanserna att han ska lyckas med. Finns aldrig en garanti men man kan göra det bästa av en situation för att förhoppningsvis få det till det bästa. Då har man i alla fall gett det en ärlig chans och skaffat sig bästa förutsättningarna.

Sv: Silly season
Nucky:

Ja, frågan är om inte MK släppt lite på sin opportunism i takt med att spelarmaterialet blivit bättre...

Det hade i alla fall varit väldigt trevligt att se MK utmanövrera både Stråhle och Fagervall á la VVIK fullständigt vid nästa bortamöte, bara spelarna håller sig på banan.

Hemma verkar vi gå på rus första 20, gäller bara att hitta nätet...

Sv: Silly season
Dundee: Gubbarna som startade "MoDo till shl" överlämnade ansvaret för fonden till föreningen när deras målsättning rent pengamässigt var i mål. Sen tycker jag att MoDo inte fortsatt att lansera den överhuvudtaget förutom då det var pandemin och det såldes soffbiljetter.

Sv: Silly season
{5647}: Självklart ska det vara en spelare som passar in i våran filosofi. Och som nån annan skrev visst vi har målskyttar osv. Men bara kolla på Hv ifjol man tog in Tommi Huhtala och Hunter Shinkaruk. Dom är väl inge målskyttar / poängspelare direkt om man kollar deras statistik dock bra rollspelare. Sedan värvade man in Kelleher och powell som målskyttar. Och då hade endå Hv ett bra lag redan innan man plockade in dessa.

Ta tex en spelare som Södergran eller Mannberg känns som att det finns positioner som skulle behövas kanske uppgraderas om man vill visa lite vad man vill uppnå. Jag tycker Ecke Holmberg gjorde precis detta han plockade in Morisson han tog in Kuusela han plockade in Blatny osv. Och det gick ju som det gick han vågade vinna. Har saknat detta sedan Ecke slutade.

Det kommer kosta men hur många lag startar ej insamlingar för hjälpa till kan alla andra dra in några 100.000 på 1 vecka så måste väl vi klara av det med? Tom Sundsvall Hockey i div 1 klarade dra in det. Men klubben måste visa man går för det. Timrå dunkade in 600.000 för Dahlen man måste få nån morot sådant säljer.

Och det är något klubben måste bli betydligt bättre på Modo till shl var ett bra initiativ men man hör inget längre från dom som drog igång det, känns som att det runnit ut i sanden. Nä bättre jobb krävs om man vill få med sig sponsorer samt supporters och det är något alla är värda.

Sv: Silly season
Trilske: Jag tycker att vi skapade riktigt mycket mot BIK. 13-4 i skott, men ändå brände vi mängder av hyggliga chanser för vi missade mål och sköt i täck. Det långt ifrån en tillfällighet att vi gjort i särklass mest mål. Inget lag har ens i närheten av lika varierat och passningsdrivet anfallsspel.
Jag kan vara besviken på att vi ofta passar bort för bra chanser för att inte avsluta, något vi måste våga göra i slutspelet när vi får mindre tid på oss.

Sv: Silly season
KB: Dom flesta är väl överens om att vik gjorde en riktig plattmatch, lite som våran insats mot ifb även om det säkert hade kunnat bli match om vi varit lite mer disciplinerade. Tycker vik har en del att bevisa och generellt är ganska överskattade, men inte samma "topplagsmentalitet" som bik och ifb, nej.

Sen har jag väl bik-matchen relativt färskt i minne där vi är sinnessjukt spelförande men inte så att vi vaskar fram speciellt heta målchanser. I slutändan en studspuck som gör att vi leder med 1-0.

Sv: Silly season
Trilske: Det duger inte med 7-1 mot VIK?

Ja, jag vet de ligger 10a nu men det berömda att tabellen inte ljuger m, stämmer knappast just nu. Sjukt haltande på sina håll och de kan lika gärna ligga på en stabil tredje plats när de spelat alla matcher. På samma sätt som att Löven förmodligen ligger på plats 5-6 just nu egentligen.

Sv: Silly season
Nucky: Så hamnade Linus Klasen i djurgården.
Ja Gradin, nu är det bara att börja spendera !

Sv: Silly season
Trilske: I slutspelet ser jag gärna mer av den hockey Karlin förknippades med under VVIK-tiden. Chocka Löven exempelvis genom att backa hem och hugg på kontringar istället, de verkar ju ha stora problem med såna lag.
Blir sjukt spännande att se hur vi tar oss an exempelvis Djurgården(första matchen efter uppehållet)

Sv: Silly season
grimiss: Tycker skadan på Berg visar att vi är rätt känslig på backsidan.

« · 2396032 · »