Silly: Ramlar hv ur ska man vara som en kobra på stål lyrenäs. Riktigt bra redan nu och är inte i sin prime än. Dessutom bekant med klubben. Nu tror jag inte att det finns på kartan att dom förlorar mot Oskarshamn dock.
{7426}: Var det inte då Pantern vann med 6-3 eller något? Satt häromdagen och kollade igenom tabellen från åren i Hockeyallsvenskan. Tänk att vi slutade 12:a så sent som 20/21. Vita Hästen slog oss med 7-0 i november 2020. Snacka om att det gått spikrakt uppåt sedan bästa Karlin tog över!
Lulessss: Varför skulle man vilja ha honom är snarare frågan. Han är en av dom mest trötta och meningslösa hockey spelare jag har sett. Står inte för någonting. Sen är han över 30 nu och på dekis.
Sigge: Rätt säker på att det kommer in två bra centrar och att Fröberg inte är en av dom. Om vi värvar Fröberg så kan vi lika gärna lägga ner verksamheten.
{9315}: dessutom, karlin tappade ju spelare varje år i vvik och fick ihop ett lag ändå. Nu bygger vi ju långsiktig och har kvar en hel del, men känns tryggt med en tränare som kan hantera det.
Costanza: All respekt till Knuts i Leksand, han har uttatlat sej oerhört bra om ungdomshockey, och nu ifrågasätter han Strömwalls straff för tacklingen han utsattes för igår. En oerhört bra person, denne Knuts
Jo så är det, speciellt spelare utan anknytning till staden och klubben.
Josh har gjort ett fantastiskt jobb under 2år och bidragit till våra framgångar. Ingen skugga ska falla på honom för att en annan klubb är villiga att ge honom mer än vi kan och vill betala.
Blir riktigt intressant att se vad Gradin kan bygga ihop nu när man slipper betala fallskärm och får mer pengar att röra sig med samt att man har kontrakt som går ut så man kan bygga om laget lite mer som man vill.
Rytter: i slutändan kommer och går spelare hela tiden. det hade varit en betydlig större käftsmäll om gradin ville bli heltidsscout åt colorado igen eller att karlin ville träna örebro.
Nej precis, det är en bra synpunkt runt löneklyftorna.
Man kan nog sabba rätt mycket av lönestrukturen i laget och stämningen mellan spelare och ledning/klubb på detta sätt.
Hur många skulle vara nöjda om kollegan som har samma roll och utför samma jobb och anses lika viktig för företaget helt plötsligt meddelar att fan det gick bra i år på löneförhandlingen, och så visar det sig att kollegan skulle ha dubbla lönen.
Då skulle man nog tappa lite förtroende och motivation för företaget/ledningen.
Bad_Brett: Jag har hört att det handlade inte så mycket om pengar med Dickinsson. Han blev sur när det visade sig att vi endast skulle ha tre centrar nästa år (i 2:a-4:e). Det blir Ranta och 4:a backar i förstafemman.
Rytter: Inget jättefan av Sanny och Svensson, men just denna diskussion tycker jag har varit intressant. Dvs, om storstjärnan i laget drar in 200.000, så kan du inte värva Anton Lindholm för 350.000, oavsett hur nyttig han skulle kunna vara.
Det var därför jag jämförde med Woods. Han är den transatlant som har spelat flest matcher i MoDo och är delad poängligaledare. Han fick enligt uppgifter ungefär de summorna som du sa att man hade kunnat lägga på Dickingson. Om Dickinson hade fått 100.000 kr mer än Woods, som valde att förlänga tidigt, så hade det blivit dåligt stämning, garanterat - även om MoDo faktiskt hade varit villig att lägga de pengarna.
Stor eloge till Hinken.
Sedan får vi inte glömma att Josh bruusha är en knäböjare, något Josh så vitt jag vet aldrig har tagit avstånd ifrån.
Nucky: vad negativt det blev här inne. Dickinsson har varit bra men under Karlin är det en lagmaskin som gör jobbet med en grym målvakt som fixar några matcher på egen hand. Att spelare byter klubb är inget konstig… gläds åt att nu är vi i en serie där vi kan välja om vi vill matcha de flesta bud.
Lite för mycket fokus på Josh och vad han gjort, jag tror inte han ligger i förhandlingar med klubbar och ringer runt och letar utan det är agenten.
De flesta hockeyspelare lämnar allt sådant till sin agent och säger mer leta alternativ till mig där jag är garanterad denna roll och kolla vad jag får för erbjudande vill helst lira i dessa ligor och absolut inte i Timrå. Agenten har sedan letat och förhandlat med klubbar och trissat priset.
Kan ju vara så att inget är skrivet men agenten har meddelat rögle att deras bud är tillräckligt och han är beredd att skriva på dessa villkor. Med det sagt så kan det ju vara så att Josh inte har bestämt sig själv eller satt någon kråka på ett kontrakt, därav gradins kommentar att inget är skrivet.
Vi ska ju komma ihåg att agenterna lever på att flytta runt spelare och trissa löner.
Gavelo: Jag är på din sida i det här. Framförallt det faktum att han uppenbarligen ligger i förhandlingar med en konkurrent som vi tampas med om en slutspelsplats. Jag vet att det är en del av spelet osv, men det är alldeles oavsett åt helvete och jag hade faktiskt lite högra tankar om honom. Hade han väntat 1,5 veckor hade det varit ett helt annat läge. Känns som det var en affär som gick väldigt snabbt eftersom signalerna från MoDo-lägret varit positiva tills det plötsligt vänder på en femöring. Tror Rögle läcker det till Mattias på Allehanda i princip omgående för att skapa lite kaos i laget och föreningen samt hos supportrar. Rögle är m.a.o en riktig jävla piss-klubb som aldrig vunnit något eller gjort något som helst avtryck i hockeysverige (Kenny är undantaget som bekräftar regeln)
Man kan ju även tänka såhär. Modo vill bli bättre nästa år, man kan inte bara peta ner Dickinsson ett steg (har ju i princip varit förstacenter då rååma inte lyckades) och ge en monsterlön som de riktigt stora stjärnorna har. Då finns det ju inte tillräckligt att lägga på den riktiga förstacentern vi saknat i år och behöver till nästa år. Samt att vi nog gärna vill ha in minst en ytter kanske två av hög klass.
Gradin/karlin hade nog älskat att ha Dickinsson kvar och fortsätta med en intakt kedja som andrakedja nästa år. Men inte till vilket pris som helst. Runt 175k/mån hade man nog kunnat lägga.
För att förstå hur 300k/mån på en andracenter drabbar lagbygget kan man ju räkna lite grovt. Bortser från att andra skatteregler kan gälla en nordamerikan samt avsättningar utan kollar bara lön.
300k/mån till den anställda är en lönekostnad på 416k/mån för klubben dvs ca 5m för 12 mån och ca 4.2m för 10 mån.
Ska man då ha två centrar som lyfter detta så blir kostnaden 10m eller 8.4m beroende på 12 eller 10 månaders kontrakt.
Säg att vi har 50m i lönebudget, det säger ju sig självt att vi inte kan lägga 15-20% av den på två spelare, för då får vi spela juniorer för att fylla ut och laget kommer bli svagt som helhet.
Jag tvivlar inte på att Dickinsson gärna hade stannat men han fick troligen ett bud som inte går att säga nej till och Gradin är smart nog och inser att de summorna kan han inte ge då han inte vill starta med en centerlinje bestående av Josh, niderbach, sam, Jakobsson nästa år.
Costanza: Ja, det blir MoDo i ett nötskal, när hemmagrabbarna äntligen kommer hem o spelar ut i säsongens hitentills viktigaste match. Kan OP göra oviktiga mål?
Bad_Brett: Bra så. Ingen skugga över Dej, men lite trött på att en spelare som är vår ledande center hela säsongen troligen lämnar , helt plötsligt devalveras. han till en medioker spelare. Hade han skrivit nytt kontrakt med oss hade han varit sååå bra.
Men, pass upp, i morgon kan du få en uppercut, när du minst anar det :)
OM HV 71 skulle ramla ur??? Vad tror ni om att på Wallis plats plocka in Oscar- Ståhl Lyrenäs. Att köra Södergran och Lyrenäs på kanterna? I en 3: e kedja med Big Sam typ