Dundee: Vi har för urusla målvakter. Varje gång det är jämt så faller det avgörande att reideborn kastar in puckar. Trist. Inte ett enda mål såg svårt ut att rädda.
Jag upplevde det som att Lapierreformationen hade haft ett väldigt långt byte och att Lapierre vill ge sina kompisar en chans att byta, men ingen fattade vad han skulle göra.
Dundee: Ska tilläggas att Adam gör det helt ok idag. Men vi måste få in en målvakt så backarna vågar spela ut lite mer och ej krymper ihop så långt ner.
Jävla skit mål och ytterligare slarv. Det är ju inte ens målchanser vi ger ju bort mål. Sedan syns det att Backarna litar ej på Adam blir ju en mur runt målet Så fort Hv får lite snurr.
I övrigt har vi ju problem med anfallsspelet. Flera gånger har vi försökt dribbla sista motståndaren i stället för att ta avslut, men där har de i stället enkelt tagit tillbaks pucken.
Gång på gång försöker vi passa rakt igenom närmaste spelare, det går ju inte.
NuMo: 7 Måste sluta dra på oss alla utvisningar. Kommer ej orka stå emot i längden. 5 mot 5 är vi ju lika bra som Hv enda gången dom lyckas skapa lite är ju i pp. Men nu har vi ju klarat av det helt ok.
NuMo: Ett problem är ju att Skröder passar i princip alla pass på vinst eller förlust. Bra när han väl lyckas. Inget vidare annars. Kontentan? Ja Skröder ska inte behöva göra mer än enstaka pass i anfallszon per match. Han behöver en spelfördelare.
Han brukar normalt vara senstartad över säsongen, så jag har hopp fortfarande. Men han måste få börja spela mer därifrån han brukar göra mål. Han är alltför ofta för långt ifrån den heta punkten nuförtiden när hannormalt brukar ha väldigt mång avslut per match.
{5647}: Känns som att målet var egentligen inte ens en målchans. Och som du redan nämnt så länge pucken går rakt då klarar Adam av det men ändrar det riktning så är det 99% att det blir mål tyvärr.
Överlag hitils gör vi en helt ok match. Kunde med lite tur haft 1-1 Butler och Emil har haft varit hyfsat läge.
Ja, tyvärr började ju skiten med att Skröder slår en diagonalare rakt i famnen på en motståndare och sen efter det var vi ur position ända till utvisningen.
Vid tre poäng ökar poängsnittet till 1,8 (9 poäng på 5 matcher). Vid förlust i full tid har vi ett poängsnitt på 1,2 (6 poäng på 5 matcher) under Johanssons ledning
Oavsett hur vi bär oss åt så är poängsnittet minst fördubblat hittills efter kvällens match.
Huras-snittet är som bekant 0,67. Detta genom 10 pinnar på 15 matcher
hellge: Ja senaste matchen gick ju riktigt bra. Var inte hemma så jag kunde inte se den. Funderar stark på att gå och träna idag och följa matchen via radio. Så kanske de blir tre poäng till om jag inte tittar.
Bara MODO spelar som ett lag och hjälper varandra över hela isen så tror jag att vi har stora chanser att ta poäng även idag.
Bilden är på mitt första MODO märke från början/mitten av 80 talet ----------------
Uppdatera min lilla sida väldigt sakta men titta gärna in, Rätt som de är så är de några nya bilder på klubbnålar och pins från MODO.
Och dessa fumlingar, snacka om flaxig.