1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546023 inlägg · 4162 ämnen

RE-building the future 09/10


Sv: RE-building the future 09/10

Icing-Ove: Kan inte annat än hålla med. Visst är han lovande, men han har ändå blivit petad i ett allsvenskt lag av sämre målvakter än vad vi borde ha som första alternativ.

Hade inte klagat att ha killen som backup. Men värvan man honom så får man 3st backups. Känns inte direkt tryggt.

Undra vad sponsorerna/årskortsinnehavarna tänker när de skall förnya avtal om Modo inte kan visa upp bättre förvärv än Forsberg och Läck.


Sv: RE-building the future 09/10
Petey21:
Läck är lovande, men nu slåss vi med Brynäs och Leksand om en allsvensk målvakt, det måste hit en landslagmålvakt för i h-vete. Redan när man såg att Krizan vägde 8 kilo efter för mycket sommardrinkar och potatissallad borde man väl ha scoutat lite. Nu går det utför i snabb fart.....

Sv: RE-building the future 09/10
Petey21: Känns ju inte som en potentiell förstaspade även om han borde vara hemskt nära. Dessutom skulle han väl ta utrymme för Svedberg?

Men om man vågar låta dom två slåss om det så kan vi sikta på nytt guld om några år.

Sv: RE-building the future 09/10
Tydligen är Eddie Läck ett eventuellt alternativ på målvaktsposten om man får tro den här artikeln.

Sv: RE-building the future 09/10

MorganaLefaey: Hmm får dom det? Det borde väl bara var de med VIP som "får" den ynnesten. Seriekortsinnnehavarna får nog betala för sig på samma sätt som i ett slutspel. Fast kanske inte lika dyrt?

Apropå det. Det står faktiskt inget om kvalserien i Årskorts-utskicket man fick.
Där står "28 hemmamatcher, slutspel & matchprogram".
Men det är ju det där med ödmjukheten...

Undra hur det stod i RBK's?


Sv: RE-building the future 09/10

Petey21: Det är bara att ta en sup och hoppas på att allt löser sig. Jag börjar tro det är så de gör på kansliet också.

De kanske kör en ny taktik: I år så får ni se kvalserien också om ni köper seriekort.


Sv: RE-building the future 09/10
MorganaLefaey: Och inte minst så att både sponsorer och publik vet vad de får för eventuella pengar, som det är nu är det nog många som avvaktar och ser vad som händer eftersom de flesta förmodligen vill ha valuta för pengarna.

Och tappar man både sponsorer och publik lär ju inte direkt ekonomin bli bättre om man säger så, så det är helt obegripligt att de väntar till alla andra lag plockat russinen ur marknadskakan, både ur ett sportsligt men även ekonomiskt perspektiv.

Sv: RE-building the future 09/10

Hawerchuk: Hade varit verkligen intressant med Karlsson i målet. Men ska man tävla med FBK så blir det nog för tungt för våran nuvarande ledning och ekonomi.

Lär inte vara så lätt att lura spelare till sig genom att säga att vi kommer vara ett topplag nästa säsong när vi saknar tränare, målvakt samt en andraformation och offensiv kraft på backsidan.

Man måste börja få lite påskrifter så spelarna vet vad de får både lönemässigt och lagmässigt.


Sv: RE-building the future 09/10
shinzawai: Nämndes inte Bernd Brückler och någon icke namngiven nordamerikansk målvakt för ett tag sen som rykten?

Sv: RE-building the future 09/10
shinzawai:
Belfour såg jag på Systemet i Ö-vik, han fick inte köpa den öl han ville...

Sv: RE-building the future 09/10
Petey21: Det sög ju, men hellre ett nej nu än ett nej om 2-3 veckor. Vad är plan B kan man fråga sig, finns det ngn?

Sv: RE-building the future 09/10
Icing-Ove: Fylld av fräsch Alpbärs menar du väl... ;-)

Sv: RE-building the future 09/10
Krizan kommer tillbaka som en ny människa, fylld av fräsch alpluft :-)

Sv: RE-building the future 09/10

Petey21: "– Som sagt, jag kommenterar inga namn och speciellt inte de som är upptagna av spel fortfarande. Det håller jag hårt på och tycker det är jätteviktigt, fortsätter Erik Holmberg."

Vadå upptagna av spel.... SSK har iofs EN match kvar men den behövs ju inte ens spela. Och om Rundkvist kan skita i det så varför inte Ecke.

Och vad kostar ett "Ja XX är en intressant spelare som vi gärna skulle se i MoDos tröja men då han är upptagen i spel så vill jag inte kommentera läget"
Det ger en mycket positivare bild av läget än det första som i mina ögon bara lyser av nederlag redan.


Sv: RE-building the future 09/10
oscaaaar: Tyvärr blir det ingen Henke i Sveriges viktigaste klubb...

allehanda.se/sport/1.949908

Sv: RE-building the future 09/10
Hahl Bundy: Oj sicken sanning dom droppar i den bloggen. Och inte bara när det gäller det svarta hålet.

Kan man önskedrömma att ALLA i ledningen, ja alla medlemmar, för MoDo såg den filmen för att få upp ögonen.

Sv: RE-building the future 09/10
Hahl Bundy: Inget nytt där.

Sv: RE-building the future 09/10
Om ni vill höra vad dom säger om ert svarta hål i Modo så är det ungefär 3:50 in i intervjun.

Sv: RE-building the future 09/10
oscaaaar: Kan ju vara som så att han inte vill till Modo i 1:a läget utan väntar på FBK som har en mycket bra Målvaktstränare.
Ni är ju som Wikegårds kompis (målvaktstränaren) säger ett stort svart hål för målvakters utveckling i ES.

Sv: RE-building the future 09/10

spud: Det är dock så att FBK presenterar 6-7 nya spelare inom kort. 2-3 landslagsnamn. Om vi inte kan konkurrera på varje spelare så borde vi dock kunna konkurrera på enstaka spelare. Vi får helt enkelt se till att lägga extra kraft på vissa namn. I dagsläget en målvakt, t ex.


Sv: RE-building the future 09/10
Tvåtallar: DEt spelar ingen roll hur bra det är för svensk hockey, vi kan aldrig göra något åt det. Och det jimmy skriver är ju i regel bara en lång transport till hans avslutning när han med stålhätta i kängan sparkar in ett draperi.
DEt enda vi kan göra något åt är vår egen situation, fet ecke och co får börja jobba efter en röd tråd som inte heter något på engelska, som inte innefattar gamlingar eller fega fyllon utan som tar avstamp mot framtiden. Mer unga spelare, mer fart, mer mod.

Om jag inte varit en inbiten MODOit och hade erbjudanden från hela ES, finns det nog inte en chans att jag hade valt mellan något annat lag än FBK och VF. HV och LHC hade jag kunnat tillägga om det nu inte var så att jag avskyr linköpings supp och vill bränna varenda bibel i hela småland.

Sv: RE-building the future 09/10
Tvåtallar: Spelare har alltid gått till klubbar som betalar bäst. Och som av en slump har det varit de klubbar som haft de bästa spelarna... Skillnaden är att de då hette Brynäs, Leksand och Djurgården.

Sv: RE-building the future 09/10
spud: kan ju hoppas på att det är som en kompis sade.

"Färjestad har en ny målvakt på gång.
Men väntar tills Jonas Gustavsson är definitivt förlorad. Hans deadline är 15 maj."

Om Karlsson ska skriva på för FBK så måste han ju nästan vänta tills 15 maj , för jag vet inte om han vill vara en andre målvakt, i modo har han ju första spaden.

Får hoppas på att han inte vill vänta så pass länge och vill vara säkert på första spaden (:

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Du har rätt på den punkten. Om vi ser bakåt i tiden innan pengarna kom med i bilden. Så drog dåtidens storklubbar till sig dom bästa spelarna pg av chansen att få vinna och möjligheten med att få spela med dom bästa spelarna.
Så är ju förstås även nu. Men tyvärr så har pengarnas betydelse tillsammans med det ovanstående gjort den sportsliga klyftan ännu större.
Frågan är hur bra det är för svensk hockey (Läs Jimmys blogg)

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Visst är det så.

Sv: RE-building the future 09/10
shinzawai: Säkert inte, men FBK har en attraktionskraft som inte MODO har, vilket MODO måste kompensera med att betala högra löner för att få de spelarna som FBK får. Så om en spelare kostar FBK 3 får modo betala 4, och det ger en stor skillnad när det gäller 20 spelare som ska vara tillräckligt bra för att vara i guldstrid.

Sv: RE-building the future 09/10
Tvåtallar: Mja, spelarbudgetmässigt så uppger iaf kvällspressen att det inte är någon jättejätteskillnad ändå.

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Största skillnaden mellan Rundqvist och Ecke, och Lindqvist oxå för den delen. Är tjockleken på plånboken

Moneytalks

Sv: RE-building the future 09/10
Wayne Gresky: Jo men där får man faktiskt förstå ecke en aning, de sitter i rätt olika båtar. Tror knappast det är så många agenter till spelare av Fredrik Lindgrens kaliber och frågar om han får spela där.

Men visst, att tala öppet och förmedla läget i truppen borde vara en självklarhet för Ecke.

Sv: RE-building the future 09/10
Wayne Gresky: Ja herre jävlar. Vi är en pissig landsortsklubb med nån mjölkbonde som sportchef.

Sv: RE-building the future 09/10
Poffa: Som tidigare konstaterats så är det viss skillnad mellan Rundqvist och Holmberg.

Sv: RE-building the future 09/10
MorganaLefaey: Jag tar en Krizan i mål alla dagar än en Zakke. Då får Svedberg en lättare väg in i ES-lvet också.

Och om han vill tillbaka så kanske han insett nåt/mognat lite.

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Absoluta?

Sv: RE-building the future 09/10
knaskamilla: Är de verkligen anonyma?

Sv: RE-building the future 09/10
MorganaLefaey:

Då skulle de kunna bilda en egen AA-grupp inom laget, typ.

Sv: RE-building the future 09/10

Poffa: Ja vad ska man tro om nästa säsong. Blir Zacke som förstemålis och man går ut med att man förväntar sig ett mellanår.

Hörde något skrämmande idag i alla fall. Modo hade fört en dialog med Krizan igen som faktiskt var den som tog första kontakten.

Om nu allt som ryktas är sant så är man ju slut om man tar tillbaka killen.


Sv: RE-building the future 09/10
Poffa: Och vi fick nyheten att Pierre Hedin har MoDo inte ens pratat med...

ARGHHHH!!!!!!

Sv: RE-building the future 09/10

Karlsson lär väl FBK ta, framför allt då man läser detta.

Roligt att se att FBK presenterar två landslagsspelare samma sekund som säsongen är över, medan MODO värvat en okänd norrman.


Sv: RE-building the future 09/10
shinzawai:

Han är "bara" tränare på ungdomssidan, alltså under junior. Det är kanske inte så het nyhet. Han är norrbottning från början

Sv: RE-building the future 09/10
hellge: Två goda nyheter, men varför ingen nyhet på officiella om Hellin?

Sv: RE-building the future 09/10
Salle:


MODO har anställt en målvaktstränare som jobbar med alla undomslag, han heter Magnus Hellin och är en synnerligen bra snubbe. Han har tidigare jobbat med målvakteriet på sidan om sitt ordinarie jobb som lärare på Nola. Nu ska han jobba mer som målvaktstränare.

Vidare finns det också långt gångna planer på att hockeygym ska bryta sig ur den kommunala skolan och starta som en friskola, en hockeyakademi.

Detta skulle åter igen kunna locka spelare till klubben, som i fornstora dar.

Sv: RE-building the future 09/10
Dream Team: Dessutom är han inom Kriminalvårdens väggar i Härnta. Strumpan är lite överallt han

Sv: RE-building the future 09/10
Paddan: JO det är han, tror han gick tränarkurser.

Sv: RE-building the future 09/10
Paddan: Jo det är han och FBK värvade han antar jag.

Du kan säkert googla fram nåt mer konkret.

Sv: RE-building the future 09/10
Salle: Hm, är det Luleås före detta målvakt Erik Granquist? I sådana fall hur kunde han hamna i FBK?

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Ja, innan MODO-tiden hade han spelat t.ex. 1 VM-match. Under tiden i MODO fick han stå 13 st PLUS 2 st OS-matcher.

Sv: RE-building the future 09/10
shinzawai: Tycker du? Kan egentligen inte säga emot dig då jag inte såg honom innan. Men, det är klart, han har ju fått rutin under dessa år då han fåt stå vilket borde utvecklat honom en del. Annars tycker jag att hans spel varit konstant under åren i Övik.

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Såklart vi inte utvecklar några målvakter då vi har Freddan som målvaktstränare. På sidan om hans roll som andratränare och den som håller i isträningarna för det mesta.

Vi behöver en Erik Granqvist...

Sv: RE-building the future 09/10
spud: Jag skulle nog våga påstå att vi utvecklat Krizan, eller i alla fall att Krizan utvecklats i MODO.

Henrik får spela mer i MODO, no doubt.

Sv: RE-building the future 09/10
Wayne Gresky: Om han väljer MODO vill jag inte ha honom, för då är han en korkad målvakt utan ambitioner.. Lite på skämt, naturligtvis vill jag ha hit honom. Men en målvakt som väljer modo för FBK kan inte må bra. VI har inte utvecklat en målvakt sen PR32.

« · 1152299 · »