1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545815 inlägg · 4160 ämnen

Silly season - 2020


Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: såg Växjö häromkvällen o Nässen spelade en hel del även pp o i förlängningen om jag minns rätt

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Öhmans offensiva uppsida har ju inte riktigt funnits där denna säsong. Så just nu tillför han tyvärr inte mycket alls.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Karla och Harju har ju dock förbättra offensiven en hel del på ren individuell skicklighet. Om man nu ska va sån mot tränarna.

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

En fördel med Karlin och Freddan är ju att ifall de skulle lyckas så kan de stanna länge i klubben.

Jag skulle gärna ha en tränare som stannar i många år och får bygga upp något, Karlin kanske skulle vara det perfekta då han har många år kvar som tränare och nog skulle trivas och att bo och vara verksam i Övik.

Saknar tränare som stannar väldigt länge i en klubb att jobba i 2-3 år tycker jag är väldigt kortsiktigt.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Nässén + ryktade Boivin hade känts som en trevlig duo att få in. Jag är lite le på Öhman, även om han har en offensiv uppsida så tycker jag att han gott haft sin chans nu.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Ja, jag menar sporten. Övriga organisationen tycker jag sköter dig så felfritt som det går.

Jag tror Freddan är en bra tränare som lyfts ännu mer av en stark organisation runt honom. Han har en riktigt duktig assisterande bredvid sig, och framför allt en sportchef som är riktigt jäkla bra. Hos Modo skulle han inte ha något av det.

Med det sagt tror jag både Styf och Omark hade kunnat lyfta om det fanns ett bättre skyddsnät.

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Nja, det administrativa under Widebro har blivit klasser bättre, men när man ser hur Glader verkar hålla Styf och Omark om ryggen blir man orolig.

Nu tror jag att både Karlin och framförallt Freddan skulle vara ganska starka i sin roll och därmed är nog risken mindre.

Sv: Silly season - 2020
KB: Det vore toppen att få tillbaka Hepo och få in två nya backar. Om Hepo kommer tillbaka skall han centra då? Om nej, hur stort behov är vi av en ny center trots Rockwood.. för tidigt att säga, eller helt klart i behov?

Sv: Silly season - 2020
Monno: Det värsta är väl att om vi anställer Freddan eller Karlin så kommer det fortfarande se ut som hej baberiba på isen på grund av att organisationen i sig inte lärt sig ett dugg, vilket kommer leda till att pressen utifrån gör att Modo sparkar tränaren. Igen. Och så har Modo sumpat en person som verkligen brinner för klubben och kan göra en positiv skillnad. Det är inte ett otänkbart scenario, eller hur?

Sv: Silly season - 2020
Monno: Ja, snacka om misshandlad. Jämför man med förtroendet man visat för Styf så borde Freddan aldrig någonsin sätta sin fot mer i lyan. Han har varit tillförordnad sportchef, andretränare och alltiallo tror jag, men ändå har han aldrig riktigt fått förtroende.

Men, jag tror på allvar att Freddan verkligen älskar Modo och inte väljer att se det från det hållet. (Därmed verkligen inte sagt att han blir vår tränare nästa säsong).

Sv: Silly season - 2020
Ogie Ogilthorpe: Jag är mest impad om Freddan verkligen vill träna Modo. Då snackar vi Modo hjärta med tanke på hur Modo behandlat honom under åren.

Sv: Silly season - 2020
Ogie Ogilthorpe: Hur menar du då..patetiskt?

Sv: Silly season - 2020
Ogie Ogilthorpe: Jag tycker inte att spelet förbättrats. Jag tycker att det blev bättre inledningsvis i och med att vi fick igång offensiven, men under de senaste tio matcherna har försvarsspelet havererat.
Jag skulle faktiskt säga att vi spelar inte ett dugg bättre nu än under Ville. Det har blivit bättre offensivt, men sämre defensivt. Statistiken gällande insläppta mål och tillåtna skott stödjer också den teorin.

Själv är jag desperat. Så länge tränaren i fråga har puls så är jag positiv. Det vi har nu duger verkligen inte.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Ja, vem gör inte det.🍺

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Peters var lysande under Ville också.

Spelet har förbättrats under Styf. Är det fantsktiskt? Nej. Men man får allt vara lite realistisk.


Känns som att många här har gått på Haralds C More kampanj för att hans polare Freddan ska få bli tränare nästa säsong. (Freddan som tränare nästa år är nåt som jag dock tycker är vettigt, men Haralds sätt är...patetiskt.)

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan:
Florida har inte skickat så många forwards än en eller två vad jag sett, Colorado har skickat en hel del men Kaut är kvar.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Pelle skriver i tränings-chatten:

Modo jobbar också intensivt på att få hem Heponiemi. En, kanske två backar, ska in har jag också hört

Sv: Silly season - 2020
Eller: Såklart. Skriver ofta fel. Tänker väl på bira?

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Du menar väl Piva?

Sv: Silly season - 2020
Camperna på andra sidan pölen skulle ta slut i dag, va? Och lagen skulle spikas senast Onsdag denna vecka? Torde komma nyheter rätt snart då kan man hoppas. Typ om Hepo, och kanske andra.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: ja och ofta beror det på att vi drar på oss utv tidigt i matcherna med mål som följd o momentum till motståndarna

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Lite av problemet med det resonemanget är att om vi ska spela defensivt, så avslöjas vår största taktiska idioti. Då samlar vi alla fem runt målet och blir passiva. Mot Väsby var det spel mot ett mål under väldigt långa stunder, förmodligen en del beroende på att vi försökte försvara ledningen. Det enda sättet att vi kan spela någorlunda ok är när vi törs anfalla och inte bjuder in motståndarna. Inte för att det defensivt blir mycket bättre, men att förlägga spelet till anfallszonen gör det svårare för motståndarna att få de där extremt långa anfallen mot oss.

För övrigt så var det även ett problem under Hellkvist, som han vägrade erkänna. Vi fick långa anfall mot oss ibland (kanske tydligast mot Löven), mycket längre anfall än de motståndarna hade. Fast under Hellkvist var vi i alla fall aggressiva, vilket vi inte ens är nu. Nu är vi mest bara pucktittare.

Leksand har justerat sitt spel just här och har flyttat upp sina forwards samtidigt som man behåller aggressivitet, men om vi bara ska köra "copy + paste" så får vi inte med oss den biten. Pira mitt hopp står till dig.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Ett annat litet problem är att vi ständigt släpper första målet och därifrån måste börja jaga.
Vore kanske inte så dumt att ta ledningen i matcherna och ha något att gå på, skapa lite lugn från början.
I princip alla matcher har motståndarna gjort det första målet och det skapar lite stress i laget.

Sv: Silly season - 2020
{8179}: Jo, det är rätt talande att vi har släppt in näst mest mål i serien och tycker vår målvakt är vår förmodligen bästa spelare.
Men, det blir nog bra med en andretränare som kan komma med lite inspel (viss ironi).

Sv: Silly season - 2020
Ja Peters är ju rena väggen, riktigt bra. Men som du säger så är ni helt chanslösa om han inte spelar med rånarluvan på med tanke på hur spelet ser ut överlag.

Sv: Silly season - 2020
modogurra: Det går ju knappast att komma ifrån hur sjukt bra Peters varit på slutet. Han borde måla om hjälmen så den ser ut som en rånarluva.

Timrå hemma, Väsby borta och senast mot Västervik har Peters varit särklassigt bäst på banan och snudd på ensamt tagit sju poäng.

Spelet har inte utvecklats. Snarare blivit allt sämre, ifrån en rätt positiv start.

Sv: Silly season - 2020
KB: Lite intressant statistik sen Styf tog över är att sett till poängsnittet så har vi med 26 poäng på 18 matcher 1,44 poäng/match, och skulle ligga 8a i tabellen om alla lags poängsnitt räknas från samma tidpunkt. Och då över samma period har Björklöven endast (!) 1,40 poäng/match med 21 p på 15 matcher. Kan tillägga att vi hade ett poängsnitt på 0.89 p/match med Ville.

När vi på detta har haft en väldigt skadad backsida under tiden så tycker jag att det är helt okej. Dock, om inte spelet utvecklas ytterligare från nu tycker jag personligen att man nog ska fundera på att hitta nån ny huvudtränare till nästa säsong.

Sv: Silly season - 2020
Fullt upp för modos ass sportchef...

Sv: Silly season - 2020
Nucky: starka och starka. Spelet ser ju lika förfärligt ut vilken lada vi än spelar i (:

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Om han skulle bli aktuell för Modo, blir det karantän i 14 dagar då?

Sv: Silly season - 2020
Nucky:
Heponiemi kvar i Florida än så länge.

Sv: Silly season - 2020
Modo-Målet: vi är dock rätt stark på hemmaplan :)

Sv: Silly season - 2020
{5647}: tror du är inne på något här. Just att man som jag kommer ihåg det (kan ha fantiserat ihop det också) i princip gått ut och sagt att man ska spela "Hellkvist-hockey" gör att man strävar efter något som man aldrig kan äga fullt ut. Varför valde man inte att staka ut en egen strategi om hur vi ska spela istället för att kopiera någon annans idéer och filosofi?
Är det någon som vet vad Glader hade för taktik när han coachade Luleås damer? Det gick ju rätt hyfsat där.

Lyssnade för övrigt på intervju med Fredrik Bremberg i SHL-podden. Där påpekades det att åka upp till Ö-vik och spela bortamatch var sjukt tufft. Hur många tror ni känner så idag?

Sv: Silly season - 2020
KB: Nej, man kanske skulle nöjt sig med att vilja spela en offensiv, utvecklande ishockey som ska vara attraktiv att titta på. Inte "Hellkvist-hockey".

Sv: Silly season - 2020
KB: Nej, jag kanske är väl negativ, men du är ju också inne på att Styf/Omark inte är nära att klara att spela som man vill. Det kan bero på många saker och även truppen, men inte ser det roligt ut alls. Är inte Pira en stjärna så är den här säsongen bortkastad.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag köper inte riktigt det här att Styf/Omark ska vara fullkomligt inkompetenta och totalt famla runt i mörkret. Det är väl knappast partikelfysik att bryta ner ett hockeysystem. Jag tror de greppar hur Björns system fungerar. Däremot så är det uppenbart att de helt saknar många av Björns egenskaper som krävs för att sätta ett sånt här system i praktiken. Orutinerade är de också.

Likt föreningen i mycket annat, så har man varit för naiv. Naiv i tron att de ska kunna ta en annan tränares system (som har varit i utveckling under större delen av dennes karriär), ”korrigera” det för att täppa till bakåt (har ju gått skitbra...) och tro att det ska rulla på utan problem.

Förstår att föreningen vill äga så mycket som möjligt när spelare och ledare försvinner stup i kvarten. Men så fort åsnebrottaren drog till Leksand, så skulle man ha släppt tanken på att spela Hellkvist-hockey.

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Misstänker att Styf och Omark sett hur Björn styrt, men aldrig riktigt förstått hur det fungerar i praktiken. Lite som att plugga matteformler, utan att förstå hur man ska använda dem om inte talen är tillrättalagda.

Ingenting ser ju tyvärr ut att fungera som det är tänkt. Hoppas Pira är mannen som kan förklara och utveckla spelet.

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

Vi är dåliga på det mesta i anfallszonen. Återerövra pucken efter avslut. Spec i powerplay. Motståndaren tar alltid hand om pucken efter avslut och skickar ut den. Sen är modo sämst när det gäller dump and chase och spelet efter sargerna. Backarna står aldrig vid sargen på den sidan pucken är. Vilket tex Timrå är experter på. Modo dumpar pucken och ingen har farten att vara först på den. När man väl kommer upp i press så backar man undan och zonar i stället. Motståndarna får lugn och ro i uppspels fasen. Men enligt styf så tar det tid att spela i hop sig och lära sig ett nytt spelsystem. Vilket?

Sv: Silly season - 2020
Monno:
Ondska

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Nä twitter

Sv: Silly season - 2020
Foppatofflan: Forecheck är både när vi tvingas (eller väljer) att dumpa pucken. I vårt fall brukar det vara när vi kört fast och som sista utväg bara kastar ned pucken, utan att vi har någon med fart på skridskorna. Helt riktigt:(

Dock är det också när vi tappar pucken i anfallszonen och jobbar för att vinna tillbaka den.

Oavsett så är vi dåliga på forecheck. Många gånger är alla tre forwards högt uppe och därmed kan ingen back stanna. Optimalt är om en forward är nära blålinjen på väg hem, för då kan backen på pucksidan våga stå kvar längre och på så sätt kunna sätta press. Nu när båda backarna måste åka hemåt får motståndarna så lätt att spela ut.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Om man kollar dom tre senaste säsongerna, så har han en jämn poängproduktion. Alltid i topp i sitt lags interna plus/minus-tabell. Det känns stabilt. Jag förväntar mig en ny Leduc.

Sv: Silly season - 2020
hockey_21: Han har spelat med en annan norsk Modoiti i Zagreb!
Sondre

Sv: Silly season - 2020
Punschveranda : Hegerforsklass på den 👏

Sv: Silly season - 2020
hockey_21:
Att killen spelat i Österrike, var ändå en rätt given förutsättning få man säga. *Bo-i-vin*.

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Han är ju mitt på😁

Sv: Silly season - 2020
Silly: Vi får se, nordamerikaner på andra sidan 30-strecket brukar inte vara succé.

Sv: Silly season - 2020
Smurfen:
Vanskligt att jämföra spelare så med Leduc kanske kan ge en viss uppfattning.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Nu har han väl inte spelat något denna säsong som det verka , men hur står sig EBEL jämfört med Allsvenskan ?
Någon som har koll

Han verka ju ha varit en poäng kung bland backarna i EBEL i några säsonger också 👍😃

Sv: Silly season - 2020
hockey_21:
Bra jobbat hockeysnack först med den nyheten eller?

« · 2125250 · »